Kalkulačka mateřská – peněžitá pomoc v mateřství

Spočítejte si, kolik bude vaše mateřská dovolená (PPM, peněžitá pomoc v mateřství). Pokud plánujete v roce 2014 nástup na mateřskou dovolenou, naše kalkulačka vám pomůže vypočítat, jaká bude vaše peněžitá pomoc v mateřství. Další užitečné informace ohledně těchto dávek najdete zde: Mateřská 2024. Pokud se potřebujete na něco zeptat, nejste si jisti, jak to bude právě ve vašem případě, zeptejte se nás v diskuzi pod tím to článkem. Poradíme vám.

Kolik bude mateřská v roce 2024?

Od 1. 1. 2024, se mění podmínky pro výpočet peněžité pomoci v mateřství (zvyšují se redukční hranice). Maximální mateřská, může být až 53 910 Kč za měsíc (za 30 dní).

V roce 2024, by se také měla zvyšovat i rodičovská (rodičovský příspěvek bude 350 000 Kč).

Spočítejte si, kolik bude mateřská od ledna 2024:

Výpočet mateřské 2014 online

Kalkulačka mateřská 2014
Hrubá měsíční mzda
(průměr za posledních 12 měsíců)

Počet narozených dětí
Výpočet

Peněžitá pomoc v mateřství se vyplácí maximálně 196 dní při narození 1 dítěte a maximálně 259 dní při narození 2 a více dětí.

Výpočet peněžitá pomoc v mateřství 2014

Pro výpočet výše peněžité pomoci v mateřství (PPM) je rozhodující výš hrubý příjem (resp. celkové příjmy) za posledních 12 měsíců před nástupem na mateřskou. Z nich se pak stanoví denní vyměřovací základ (zjednodušeně se DVZ (denní vyměřovací základ) spočítá jako (12 * hrubá mzda)/365  … tedy hrubá mzda vynásobená počtem měsíců a vydělená počtem kalendářních dní v roce). U OSVČ se denní vyměřovací základ stanoví trochu jinak – viz Kalkulačka mateřská dovolená  pro OSVČ.

Denní vyměňovací základ se pak během výpočtu redukuje – jsou stanoveny 3 redukční hranice. Ta první je ve výši 865 Kč. Do této částky se započítává 100% (na rozdíl třeba od nemocenské nebo ošetřovného, kde se započítá jen 90%). Druhá hranice je 1298 Kč. Z rozdílu mezi první a druhou redukční hranicí se započítá 60% (pokud je vyměřovací základ nižší než druhá redukční hranice, počítá se jen rozdíl mezi skutečným vyměřovacím základem a první hranicí). Třetí redukční hranice je pak 2595 Kč. Zde se započte 30%.

Výsledkem tohoto výpočtu je stanovení redukovaného denního vyměřovacího základu. Ten vidíte i jako jeden z výsledků v naší kalkulačce. Výsledná mateřská je pak 70% z vypočítaného redukovaného základu.

Díky redukci je tak maximální možná výše peněžité pomoci v mateřství na úrovni cca 1 060 Kč denně (to odpovídá hrubé měsíční mzdě ve výši necelých 79 000 Kč, nebo nemocenskému pojištění ve výši 2 387 Kč – pro OSVČ tedy nemá smysl platit vyšší zálohu než právě tuto.)

Maximální délka mateřské dovolené

Maximální délka mateřské dovolené se řídí počtem narozených dětí:

  • Při narození jednoho dítěte je peněžitá pomoc v mateřství poskytována maximálně po dobu 196 dní
  • Při narození dvou a více dětí je nárok na mateřské dávky po dobu 259 dní

Na mateřskou se obvykle nastupuje v období šestého až osmého týdne před předpokládaným termínem porodu. Není ale nutnou podmínkou, že by mateřská musela být vybrána naráz. Už od 6 skončeného týdne po porodu může být mateřská přerušená a následně si žena zbývající dny může dovybrat až do 1 roku věku dítěte.

Pokud by se jednalo o případ, kdy na peněžitou pomoc v mateřství vznikl nárok z důvodu převzetí dítěte do péče, je dokonce možnost dovybrat si zbývající dny až do 7 let věku dítěte.

Kdo má nárok na PPM

Nárok na PPM (peněžitá pomoc v mateřství) mají ti, kdo se účastní nemocenského pojištění. Tedy především zaměstnanci, za něž nemocenské pojištění platí ze zákona zaměstnavatel (neplatí to automaticky pro všechny zaměstnance, mohou zde být výjimky jako například u dohody o provedení práce, kde měsíční příjem nepřesáhne 10 tisíc korun).

Dále pak mají nárok i OSVČ, kteří si nemocenské pojištění platí sami (pro živnostníky je nemocenské dobrovolné – mohou si jej platit jak OSVČ hlavní tak i vedlejší). Minimální záloha na nemocenské je v roce 2014 částka 115 Kč (při této platbě bude ale výsledná mateřská podpora jen „zanedbatelná“)

Nárok mají i ženy po skončení školy – studium na střední, vysoké nebo vyšší odborné škole se považuje za přípravu na budoucí zaměstnání. Z tohoto titulu je pak po úspěšném absolvování studia nárok na mateřskou – včetně ochranné lhůty 180 dní od ukončení studia.

Mateřská dovolená – otec dítěte

Na mateřskou nemusí jenom žena. Na mateřskou dovolenou může nastoupit i otec dítěte (stejně tak jako i rodičovskou dovolenou může čerpat otec dítěte). Někdy je dokonce výhodnější, pokud na mateřskou nastoupí právě otec dítěte. To platí především pro případy, kdy matka dítěte byla OSVČ a neplatila si nemocenské pojištění.

Pokud by chtěl peněžitou pomoc v mateřství získat otec dítěte, musí být splněna stejná základní podmínka jako u ženy – tj. minimálně 270 dní nemocenského pojištění v předchozích 2 letech (u OSVČ navíc ještě 180 dní placeného nemocenského pojištění v posledním roce).

Otec dítěte ale nemůže dostat stejnou podporu jako žena. Pro muže je maximální doba omezena na 22 týdnů. Otec dítěte může na mateřskou nastoupit nejdříve od 7 týdne po narození dítěte. Z toho pak vyplývá kratší doba čerpání (žena má nárok na 28 týdnů).

Aby otec dítěte získal mateřskou, musí na ČSSZ předložit příslušný formulář – žádost o peněžitou pomoc v mateřství při převzetí dítěte do péče.

Co byste měli vědět o mateřské

  • Nárok mají zaměstnanci, studenti, OSVČ
  • Nárok vzniká, pokud 2 roky před nástupem na mateřskou bylo placeno nemocenské pojištění alespoň 270 dní
  • OSVČ musí navíc mít zaplaceno nemocenské pojištění 180 dní za posledních 12 měsíců před nástupem na mateřskou
  • Nezaměstnaní nemají nárok na nemocenské dávky tedy ani na PPM (výjimkou je ochranná lhůta)
  • Ochranná lhůta pro PPM je 180 dní (resp. pokud bylo poslední zaměstnání kratší než 180 dní, pak je ochranná lhůta stejně dlouhá jako poslední zaměstnání)
  • Studenti mají nárok na mateřské dávky jen po úspěšném dokončení studia
  • Maximální délka je 196 dní (jedno dítě) nebo 259 dní (dvě a více dětí)
  • Maximální možná výše PPM je 207 760 Kč (jedno dítě) a 274 540 Kč (dvě a více dětí)
  • Mateřskou může dostat i otec dítěte – maximálně 22 týdnů
  • Pokud není nárok na PPM, nastupuje se rovnou na rodičovskou dovolenou a pobírá se rodičovský příspěvek

Mateřská dovolená – kdy chodí na účet

PPM (peněžitá pomoc v mateřství) se vyplácí za předchozí kalendářní měsíc – zpravidla do 20 dne v měsíci. Peníze tedy chodí na účet vždy následující měsíc (podobně jako výplata ze zaměstnání). Případně je možné požádat i o výplatu formou poštovní poukázky – v tom případě se ale z vyplacené částky strhává poplatek za poštovní poukázku. Výplata v hotovosti není možná.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Blesková půjčka do 10 minut na účtu. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Výhodná půjčka 100 tisíc korun bez ručitele. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Kalkulačka mateřská – peněžitá pomoc v mateřství

Diskuse: 104
  • Custom avatar Petra

    Dobrý den, měla bych dotaz jak to je u mě s mateřskou, jestli mám na ní nárok či nikoli. Od roku 2011 – dubna 2013 jsem byla zaměstnaná pak jsem byla nucena odejít na dohodu a 4,5 měsíce jsem byla na ÚP. Od 16. 9 – 31.12 jsem byla zase zaměstnaná, ale odešla jsem dohodou protože jsem měla nastoupit do jiné práce. Ale bohužel jsem po výpovědi dohodou zjistila že jsem těhotná, byla jsem v 8 týdnu. A šla jsem ještě v 7 denní ochranné lhůtě na nemocenskou. Termín porodu je 10.8.2014. Je možné že dosáhnu na mateřskou nebo né a automaticky přejdu na rodičovský příspěvek.

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, podle vašeho popisu se domnívám že nárok na PPM mít nebudete. Raději se ale obraťte přímo na ČSSZ: 840 406 040, ve vašem případě je tam více faktorů, které ovlivňují vznik nároku, je možné že se mýlím.

  • Custom avatar Hanka

    Dobrý den, před rokem a půl jsme ukončila magisterské studium, nyní jsem druhým rokem postgraduální student. Nikdy jsem nepracovala na plný úvazek, jenom při studiu na dohody s výdělkem cca 4000 na měsíc Kč . Nyní jsem těhotná s termínem v květnu 2014. Mám nárok na PPM (případně může jej uplatnit manžel), nebo dostanu rovnou rodičovský příspěvek? Započítává se do hrubé mzdy při výpočtu výše a délky čerpání rodičovského příspěvku také příjem otce? Také bych se ráda zeptala, zda za mě bude stát platit zdravotní a sociální pojištění v době rodičovské dovolené? Děkuji az odpověď

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den,
      U nároku na PPM je rozhodující, jestli jste za poslední 2 roky před nástupem na mateřskou byla alespoň 270 dní nemocensky pojištěna. U dohody (DPP/DPP) v některých případech vzniká účast na nemocenském pojištění – záleží na výdělku a také kdy bylo zaměstnání vykonáváno (několikrát se to v posledních letech měnilo). Dále také musíte být v době nástupu na PPM zaměstnaná (být účastníkem nemocenského pojištění). Pokud jste stále studentka, tak vám na PPM s největší pravděpodobností nárok nevznikne, měla byste tedy rodnou rodičovský příspěvek. U něj nezáleží na příjmech. Dávka je stejná pro všechny – 220 tisíc korun. Případný příjem (resp. výše vyměřovacího základu pro nemocenské pojištění) ovlivňuje pouze možnost volby výše a délky RP.

      Pokud ale otec dítěte pracuje pak eventuelně jak o mateřskou tak i o rodičovský příspěvek může žádat on.

      Během rodičovské dovolené za vás stát platí zdravotní pojištění. Sociální ne – ale doba na rodičovské se započítává jako tzv. náhradní doba, tj. zohledňuje se následně při nároku na důchod.

  • Custom avatar Michal Vávra

    Dobrý den, paní Králová. Rozumím tomu dobře, že můžu požádat jako otec dítěte a zaměstnanec o PPM po narození dítěte 7 týdnů? Manželka je vedena na ÚP, občanství Ruské, trv.pobyt na území ČR. A pak můžu chodit normálně do práce a pobírat plat, když zajistím péči dítě formou manželky, jak to je u rodičovského přídavku? Děkuji za odpověď.

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, ano, pokud jste zaměstnaný a je za vás placeno nemocenské pojištění, pak můžete od začátku 7 týdne po narození dítěte žádat o PPM. Pozor ale na to, že peněžitá pomoc v mateřství je nemocenská dávky. Tj. sice můžete chodit do práce (není podmínkou, abyste byl s dítětem doma), ale nemůžete pracovat pro stejného zaměstnavatele na stejnou smlouvu. Tj. musel byste na dobu mateřské uzavřít se zaměstnavatelem jinou smlouvu na jinou práci.
      Na rodičovský příspěvek by měla mít manželka nárok – tam není podmínkou, aby byla zaměstnaná.

      • Custom avatar Michal Vávra

        Děkuji za Vaši odpověď. Ptal jsem se na MSSZ a tam nám řekli, že manželka pokud je na pracovním úřadě, tak po narození dítěte dostane automaticky rodičovský příspěvek na 4 roky. Nemůže si vybrat variantu na dva roky nebo tři roky. To lze pouze, pokud zažádám já, jako otec a zaměstnaný, abychom si mohli stanovit rozhodnou dobu pro vyplácení rodičovského příspěvku. Přitom na ministerských stránkách všude píší, že není rozhodující plat, tak pak opravdu nevím čemu věřit. Díky za info.

        • Jana Králová, Sociální dávky 2024

          Dobrý den, plat opravdu není rozhodující – rozhoduje vyměřovací základ pro nemocenské pojištění. Pokud je manželka nezaměstnaná, tak nemá placené nemocenské pojištění (Úřad práce za ni platí jen zdravotní pojištění). Takže má nulový vyměřovací základ. Vy jako zaměstnanec ale budete mít placené nemocenské pojištění, tj. na základě toho můžete volit výši příspěvku (konkrétní výše se odvíjí od výše vyměřovacího základu). U rodičovského příspěvku pak už ale nemusíte být s dítětem doma, to je něco jiného než u PPM.

  • Custom avatar Marek

    Dobrý den.
    Manželka měla dvouletou variantu rodičovského příspěvku, potom byla ještě rok (tedy do 3 let věku dítěte) vedena u zaměstnavatele. Smlouva s tímto zaměstnavatelem skončila koncem prosince 2013. Mezitím začala pracovat také na 0,2 úvazku jinde až do 8.1.2014, kdy nastoupila na nemocenskou kvůli dalšímu těhotenství. PPM se jí tedy bude vypočítávat pouze na základě posledního zaměstnání, kde pracovala jen na 0,2 úvazku? Děkuji.

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, tady bude záležet na tom, kdy na PPM nastoupí. Platí, že když manželka pracuje, vypočítávala by se jí PPM z tohoto posledního zaměstnání. Současně ale platí, že se až do 4 roků prvního dítěte se zohledňuje také to, jaké měla příjmy před nástupem na první mateřskou. Pokud by PPM z aktuálního zaměstnání byla nižší než ta, na kterou měla nárok u prvního dítěte, pak by se použila ta stejná jako u prvního dítěte. Pokud by se druhé dítěte narodilo později, pak by to bylo jen z aktuálního zaměstnání.

  • Markéta

    Dobrý den chtěla jsem se zeptat doba mateřské dovolene je stále bráno jako nemocenská nebo už ne. Ptám se z důvodu že mám u své pojišťovny připojištění na dobu nemocenské.

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, mateřská (PPM peněžitá pomoc v mateřství) je dávka která se vyplácí z nemocenského pojištění.

  • Markéta

    A ještě jednu otázku mam kolik je minimální vyše mateřské dovolene?

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Mateřská (PPM) se počítá z příjmu, pokud budeme uvažovat minimální mzdu (8500 Kč), pak je to 5880 Kč měsíčně, ale jinak nic jako „minimální“ mateřská neexistuje, pokud byste pracovala třeba na poloviční úvazek, pak by to byla polovina této částky apod.

  • Custom avatar MARIE

    Prosím a pokud je mateřská (PPM) u minimální mzdy 8500 Kč měsíčně 5880 Kč, tak těch 5880 Kč znamená čistého??? Kolik by pobírala měsíčně maminka, pokud budeme brát průměrnou mzdu 6500 Kč (měsíčně hrubého)? Myslím kolik by pobírala měsíčně mateřskou (PPM) čistého???
    Děkuji Marie

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, ano výsledná částka je „čistý“ příjem, z dávky se již neprovádí žádné další srážky. Při hrubé mzdě 6500 Kč bude PPM ve výši 4500 Kč

  • Custom avatar Tereza

    Dobrý den,
    chtěla bych se ujistit, že mám nárok na PMM. Do června 2012 jsem studovala SOŠ, kterou jsem dokončila. Od 18.6.2012 jsem nastoupila na hlavní pracovní poměr do zaměstnání. Od 20.5.2013 jsem v pracovní neschopnosti. Termín porodu mám 3.7.2014. Naše účetní tvrdí, že nárok na PMM mám, ale radši bych to chtěla potvrdit zda li to tak skutečně je. Ještě by mne zajímalo, pokud PMM se vyplácí jako dávka nemocenská, jestli mi náleží peníze za pojistku. Po dobu co jsem v pracovní neschopnosti dostávám od pojišťovny peníze za pracovní neschopnost. Je to tedy tak brané i při PMM? Předem děkuji za odpověď.

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, na PPM byste podle toho, co uvádíte, měla mít nárok. Základní podmínka je, že jste pracovala alespoň 270 kalendářních dní – což splňujete.

      PPM je dávka hrazená z nemocenského pojištění. Jestli budete mít nárok na peníze z vaší pojistky, ale netuším, podívejte se do podmínek, záleží, jak je to tam zformulováno.

  • Custom avatar Olga

    Dobrý den paní Králová, od svého lékaře jsem dostala formulář na mateřskou (PPM). Před porodem jsem ale poslední rok nepracovala – tudíž mi formulář nemá kdo potvrdit. Vím, že na PPM nárok nemám, přesto se chci zeptat, je nutné formulář formulář někde odevzdat a hlásit, že na PPM nemám nárok? Děkuji za odpověď.

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, ne není – to že nebude žádat o PPM nemusíte nikde hlásit, budete se obracet až na Úřad práce a tam žádat o rodičovský příspěvek, ale to je jiný formulář.

  • Custom avatar Bára

    Dobrý den,
    měla bych dotaz, moje kamaradka porodila pred 3-mi lety byla nezamestnana. Materskou nechali napsat na manzela (zamestnaneho),aby si vybral delku varianty na 3 roky (nikoli na 4 roky), po nejake dobe to premenili zase na manzelku a varianta se nezmenila. Jde toto udelat i v soucasne dobre? Děkuji za odpoved

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, převod mateřské (PPM) možný není. Vy ale máte na mysli spíše rodičovský příspěvek. U něj je možné žádat jak na základě příjmů otce tak i matky. To znamená, že pokud je matka nezaměstnaná, může v žádosti o RP doložit příjem tec dítěte a je možné zvolit třeba 3 letou variantu.

  • Custom avatar Michaela

    dobrý den, chtěla bych se zeptat, z čeho se počítá mateřská, když jsem od začátku těhotenství na rizikovém(neschopence). Počítá se z posledních 12cti opravdu odchozených měsíců do práce(tedy z 12cti měsíců před nástupem na nemocenskou) a nebo z posledních 12cti měsíců včetně těch nějakých zhruba 7mi na nemocenské, děkuji za odpověď.

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, pokud vaše poslední zaměstnání (resp. poslední pojištěná činnost) trvalo alespoň 12 měsíců, pak se to počítá z této doby. Současně ale, doba kdy jste v pracovní neschopnosti se nezahrnuje, tj. fakticky by to bylo z oněch 5 měsíců, kdy jste pracovala.

      • Custom avatar Martina

        Dobrý den, tento dotaz a odpověď mě velmi zaujaly, protože bych byla asi v téměř stejné situaci. Navíc mám zkrácený pracovní úvazek a malý plat. Také bych z posledních 12 měsíců, které jsou rozhodné pro výpočet mateřské, byla zhruba 7 měsíců na neschopence a v práci zbylých 5 měsíců.(Není to samozřejmě přesné!) Zajímalo by mě, jaká by byla moje mateřská (PPM), když by se to z doby, kdy jsem byla na neschopence, nepočítalo, takže by se bral jen výdělek z oněch zhruba 5 měsíců, kdy jsem chodila do práce a ten by byl navíc dost malý. Tento příjem za oněch zhruba 5 měsíců by se tedy k získání průměru dělil pěti? Nebo stejně dvanácti(měsíci)? Ráda bych měla představu, jaká mateřská by mi asi náležela. Mockrát děkuji, snad sem se vyjádřila srozumitelně.

  • Custom avatar Michaela

    Děkuji za odpověď, byla jsem zaměstnána tři roky a dva měíce 🙂 takže by neměl být problém. Mějte se hezky.

  • Custom avatar Iveta

    Dobrý den chci se zeptat od 1.4.14 jsem nastoupila do zaměstnání a mám 15tis.hrubého/měs zároveň od 1.4. 14 mám živnost a budu podnikat, protože 15hrubého mi opravdu nestačí..Chci si platiti dobrovolně nemocenskou a to těch 2 387kč/měs po dobu těch 12měs. Plánuji v srpnu otěhotnět a chtěla bych samozřejmě pobírat v mateřství tu nejvyšší možnou částku. Chci se zeptat jestli má vliv na to celé jestli jsem zaměstnaná,kde pobírám nízkou mzdu a zároveň i podnikám, kde budu mít vyšší příjmy a zároveň si budu platit tu nemocenskou? Jak se to pak celé posuzuje ? To zaměstnání jsem vzala jen kvůli té mateřské abych měla jistotu,že nějakou tu mateřskou pak dostanu. Ale pokud by stačilo jen to, že budu OSVČ a budu si platit nemocenskou bylo by to lepší a já bych se pak 100%přiklonila jen k podnikání a zaměstnanecký poměr zrušila.Děkuji moc za odpověď.

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, je to trochu složitější. Ano můžete si platit nemocenské pojištění i jako OSVČ. Tím si určitě zvýšíte budou mateřskou. Ale současně od začátku roku začalo platit omezení pro maximální možnou výši platby. Pokud jste nově OSVČ, a zatím jste nepodávala přehled o příjmech, pak je maximální možná platba pouze 299 Kč měsíčně.
      Pokud budete v době nástupu na PPM zaměstnaná i OSVČ, pak se nárok na dávku posuzuje pro každou pojištěnou činnost současně. Pokud podmínek splníte u obou činností, budete mít nárok na vyšší mateřskou (součet 2 dávek).

  • markéta

    Dobrý den prosím vás mám minimální mzdu a tak jsem se chtela zeptat jak je to z mateřskou dovolenou. vaše kalkulačky mi spočítali něco kolem 6 tisíc. je možné někde zažádat o dorovnání.

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, pokud bude vaše PPM nižší než 7600 Kč, je možné žádat o dorovnání – po narození dítěte by vám byl současně s PPM vyplácen i rodičovský příspěvek – pokud by například mateřská byla 6000 Kč měsíčně, tak byste mohla mít ještě 1600 Kč jako rodičovský příspěvek. Obraťte se pak na Úřad práce kde se řeší rodičovský příspěvek.

      • Lenka

        Prosim Vas,mam dotaz k tomuto tematu-to dorovnani materske nizsi nez 7600 se vyplaci z tech 220 000, ktere kazda maminka muze vycerpat,nebo ne? Tj. kdyz mam nizsi materskou a necham si ji doplacet do 7600, mam potom narok na RP celych 220 000, nebo na castku o tento dorovnavaci prispevek nizsi?dekuji!

  • Custom avatar Martina

    Dobrý den,

    chtěla bych se informovat o mém nároku na PPM.
    Od 1.1.2013 jsme zaměstnaná na částečný minimální úvazek, který jsem doposud neukončila. Od 1.4.2014 jsem našla novou práci na HPP s výrazně vyšší mzdou. Abych měla nárok na vyšší PPM vypočítanou z nového HPP, musím ukončit ten vedlejší pracovní poměr? Nebo v něm mohu setrvat a PPM mi bude náležet i z něj plus z nového HPP?

    Dále mne zajímá, jakým způsobem, kde a kdy se vyřizuje PPM?

    Díky, Martina.

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, pokud je z obou zaměstnání odváděno nemocenské pojištění, pak máte nárok na PPM z obou zaměstnání. Na ČSSZ by se pak měl příjem z obou zaměstnání „sečíst“ a vy pak budete dostávat vyšší mateřskou.

  • Agáta

    Dobrý den, paní Králová,

    mám nárok na mateřskou a prosím v jaké výši, když jsem stále zaměstnaná u zaměstnavatele (plat jsem měla 10 000Kč/hrubého), ale momentálně jsem na rodičovské se 2. dítětem. Ta mi končí v červenci. Termín porodu mám v listopadu, ale čekám dvojčata, takže už teď vím, že do práce v červenci nenastoupím, resp. budu mít neschopenku. Na mateřskou bych tedy měla nastoupit v polovině září.

    Děkuji

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, předpokládám, že termín druhého porodu se uskuteční ještě ve lhůtě do 4 roků věku prvního dítěte? Pokud ano, a pokud jste měla nárok na mateřskou (PPM) i při prvním dítěti, pak byste měla mít stejnou výši i při druhém porodu.

  • Custom avatar kiki

    Krásný dobrý večer,
    mám dotaz, zda se započítává pracovní neschopnost, do potřebných 270 dní pro získání nároku na peněžitou pomoc v mateřství ?
    Děkuji za odpověď.
    Přeji hezký večer.

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, ano – pokud během pracovní neschopnosti trvá zaměstnání. Pokud by se jednalo o pracovní neschopnost po skončení pracovního poměru, pak ne.

  • Custom avatar Michaela Novotna

    Dobrý den,jsem v 5.měsíci těhotenství a smlouvu mám na dobu určitou do konce července a termín porodu 3.října 2014. Momentálně jsem na neschopence a chtěla jsem se zeptat když se nastupuje na mateřskou 6 až 8 týdnů před porodem, jestli mám nárok na ppm když budu 3 týdny nezaměstnaná?

  • Custom avatar Radek

    dobrý den, je možné aby otec dítěte pobíral mateřskou místo manželky, která na ni nemá nárok a při tom dál pracoval, protože o dítě se vlastně stará manželka, která zůstala doma? vím, že musím mít potvrzení od matky, že dítě přebírám do péče. za jaké období dokládám příjmy, podle kterých se bude počítat PPM? děkuji za odpověď

  • Jana Karlasová

    Dobrý den, 30.6.2014 dostanu výpověď z důvodu nedostatečné kvalifikace jako učitelka na ZŠ. Od 1.1.2015 nesmí neaprobovaní učit, mně končí smlouva 30.6.2015. Zároveň jsem v 8. týdnu těhotenství, termín porodu 29.12.2014.
    Obracím se na Vás s dotazem, jak postupovat. Předpokládám, že 1.7. se mám přihlásit na Úřad práce. Zajímá mě, jestli budu mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Snad se mě týká ochranná lhůta 180 dnů a v pracovním poměru jsem byla 6 let. Nebo by byla pro mě výhodnější jiná varianta? Ředitelka mi chce vyjít vstříc.
    Děkuji za odpověď a rady, s pozdravem Karlasová.

  • Custom avatar Kristýna

    Krásný dobrý večer,
    mám k Vám dotaz, jak mám chápat jednu podmínku pro nárok na PPM – cituji – nárok vzniká, pokud 2 roky před nástupem na mateřskou bylo placeno nemocenské pojištění alespoň 270 dní.
    Mám nastoupit cca v červnu 2014 a nevím které dva roky se počítají do nároku ?
    Nyní jsem v pracovní neschopnosti.
    Ještě Vás chci požádat, zda se počítají dny jen pracovní nebo kalendářní i s víkendy, do 270 dní nároku.

    V roce 2012 jsem byla nezaměstnaná.

    Pracovat jsem začala od 6.2.2013 – 5.5.2013 jsem byla zaměstnaná u jednoho zaměstnavatele.
    Od 6.5.2013 – 10.7.2013 to bylo u dalšího zaměstnavatele.
    Mezi tím ÚP cca jeden měsíc.
    Od 6.8.2013 další zaměstnavatel, ale od 27.8.2013 až do teď jsem v pracovní neschopnosti. Pracovní poměr se mnou nikdo neukončil.
    Nyní cca od června bych měla nastoupit na PPM, ale nevím, zda mi vzniká nárok, prosím o radu.
    Děkuji a přeji příjemný den.
    Kristýna

  • Custom avatar Sinwen

    Dobry den,

    od r. 2006 jsem zamestnana. 2011 se mi narodilo dite a bude mi pomalu koncit rodicovska dovolena. Planujeme druhe dite. Musim znovu odpracovat 270 dni, aby mi vznikl narok na PPM nebo staci nastoupit do prace na tyden a narok vznika? Dekuji za odpověď.

  • Custom avatar Anna

    Dobrý den. Od 25.8.2013 pracuji na HPP a smlouvu mám do 31.7.2015 (tehdy pravděpodobně pracovní místo zanikne). Plánuji otěhotnět nejdříve květen 2015, tedy porod dejme tomu nejdříve únor 2016. Budu ještě poté mít nárok na mateřskou, když bych byla teoreticky nezaměstaná cca 7 zbylých měsíců těhotenství. (předpokládám, že mě těhotnou nikde nezaměstnají)? Nebo nárok potom zaniká ? Velmi děkuji za odpověď.

  • Custom avatar Aleš Muláček

    Dobrý den paní Králová,
    mám měsíčního chlapečka ,jsem zaměstnaný.Mohu čerpat PPM po 7 týdnu od narození já jako otec dítěte a přitom chodit do zaměstnání?Z čeho se mi v tomto případě vypočítá a co musím splňovat?
    Žena měla nízký příjem v posl.zaměstnání.
    Děkuji moc za odpověď

    S pozdravem Muláček

  • Custom avatar Lucia

    Dobry den. Momentalne jsem na rodicovske dovolene se synem. Rodicak mam do jeho 2 let, tedy do 20.10.2014. Vim, ze dalsi den bych mela nastoupit do prace jenze jsem opet tehotna a termin porodu mam 14.1.2015. Tehotenstvi mam od zacatku rizikove a musim lezet. Zajimalo by me proto, kdyz me doktorka vypise jiz ted na neschopenku, protoze musim lezet a manzel by si napsal rodicak za syna na sebe a zustal by s nim doma, budu mit narok na penezitou pomoc v materstvi u druheho ditete, nebo ne?
    Dekuji za odpoved a preji hezky den

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
  • Vrba Ladislav: Půjčky s garancí na směnku i pro problémové klienty. Půjčka od soukromé osob...
  • Miroslava: Dobrý den mám maminku 70 let po mrtvici,operaci kyčle její stav není dobrý a p...
  • BRANISLAV REMIAR: Rychlá a legitimní půjčka: BRANISLAV.REMIAR01@GMAIL.COM. Dále Vás budeme infor...
  • Jaroslav Chalupa: Bere se v potaz u přídavku na bydlení výše naspořených peněz ?...
  • sedlarjara@seznam.cz: Dobrý den, mám syna 19 let a byl mu připsán invalidní důchod 2 stupně. Je stud...
  • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
  • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...