Kalkulačka: Výpočet mateřská (peněžitá pomoc v mateřství)

V následující kalkulačce si můžete vypočítat, na jak vysokou mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství), máte v roce 2020 nárok. Dozvíte se, jaké jsou podmínky pro mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství), a kdo na ni má nárok. Kolik je maximální mateřská v roce 2020, a další užitečné informace.

Kolik bude mateřská v roce 2024?

Od 1. 1. 2024, se mění podmínky pro výpočet peněžité pomoci v mateřství (zvyšují se redukční hranice). Maximální mateřská, může být až 53 910 Kč za měsíc (za 30 dní).

V roce 2024, by se také měla zvyšovat i rodičovská (rodičovský příspěvek bude 350 000 Kč).

Spočítejte si, kolik bude mateřská od ledna 2024:

Výpočet mateřské – peněžitá pomoc v mateřství 2020

Kalkulačka mateřská 2020
Hrubá měsíční mzda
(průměr za posledních 12 měsíců)

Počet narozených dětí
Výpočet

Peněžitá pomoc v mateřství se vyplácí maximálně 196 dní při narození 1 dítěte a maximálně 259 dní při narození 2 a více dětí.

Výpočet mateřské: Kolik je peněžitá pomoc v mateřství v roce 2020

Výpočet výše mateřské (u zaměstnanců), se provádí na základě jejich hrubé mzdy v posledním zaměstnání. Na základě toho, jaký je jejich plat, se určí denní vyměřovací základ. To je velmi zjednodušeně –  součet všech příjmů (obvykle za posledních 12 měsíců), vydělený počtem kalendářních dní.

Samotný výpočet je ale v praxi trochu složitější. Zohledňuje se například to, jestli je žena před porodem na nemocenské (např. rizikové těhotenství). Pak se příjem z nemocenské (a dny v pracovní neschopnosti) do výpočtu nezahrnou.

Při hrubé mzdě do cca 35 tisíc korun měsíčně (hrubého), je mateřská (peněžitá pomoc v mateřství) ve výši 70% z hrubé mzdy.

Pokud je příjem vyšší, tak se do výpočtu zapojí i redukční hranice. To znamená, že od určité výše příjmu, se pro výpočet PPM započítá jen část výplaty (denního vyměřovacího základu).

Redukční hranice pro rok 2020 jsou tyto:

  • Do 1162 Kč denně se započítá 100%
  • Od 1162 Kč do 1742 Kč denně se započítá 60%
  • Od 1742 Kč do 3484 Kč denně se započítá 30%
  • Nad 3484 Kč denně se napočítá nic

Maximální mateřská (PPM) v roce 2020

Na základě toho, jak jsou nastaveny redukční hranice pro rok 2020, je možné i určit, kolik je maximální mateřská v roce 2020:

  • Maximální mateřská PPM) v roce 2020 = 1 424 Kč za jeden kalendářní den
  • Maximální výše mateřské 2020 = 42 720 Kč za měsíc (30 dní)

Reálně to tedy znamená, že na jedno dítě je možné v roce 2020, dostat maximálně 279 104 Kč. Pokud by se narodila dvojčata (nebo více dětí), pak je maximální mateřská v roce 2020 ve výši 368 816 Kč.

Výpočet mateřské – jaká je délka mateřské dovolené?

Na mateřskou dovolenou má nárok každý zaměstnanec, kterému se má narodit (narodilo) dítě. Na mateřskou má tedy nárok jak žena, tak i muž.

Mateřská dovolená pro ženu, začíná již před porodem. A to v době 6 – 8 týdnů před porodem. Konkrétní datum začátku mateřské dovolené (a čerpání peněžité pomoci v mateřství), si může určit žena sama (po poradě se svým lékařem, gynekologem).

Pro muže, začíná mateřská dovolená, až po porodu. A to až od začátku 7 týdne po narození dítěte.

Délka mateřské dovolené v roce 2020

  • Mateřská dovolená na jedno dítě = 28 týdnů (196 dní)
  • Mateřská dovolená na dvojčata = 37 týdnů (259 dní)
  • Mateřská dovolená pro muže = 22 týdnů (154 dní)

Kdo má nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství) v roce 2020

Mateřská (peněžitá pomoc v mateřství), spadá mezi nemocenské dávky. Podobně, jako nemocenské dávky během pracovní neschopnosti, ošetřovné nebo např. otcovská.

Nárok na mateřskou (PPM) tedy mohou mít zaměstnanci (za které platí nemocenské pojištění zaměstnavatel) nebo OSVČ (živnostníci, kteří si sami platí dobrovolné nemocenské pojištění).

Mezi hlavní podmínky, pro nárok na mateřskou patří především:

  • Minimální doba účasti na nemocenském pojištění v délce 270 dní za poslední dva roky
  • V době začátku mateřské, být zaměstnaný (nebo si jako OSVČ platit nemocenské pojištění)
  • Nebo v době začátku mateřské, být v ochranné době (až 180 dní od skončení posledního zaměstnání)

Nárok na mateřskou po skončení zaměstnání

V případě těhotné ženy, platí ze zákona ochrana, v podobě zákazu výpovědi pro těhotnou ženu.

Během těhotenství tedy nemůže zaměstnavatel dát výpověď těhotné ženě. Přesto mohou nastat situace, kdy pracovní poměr během těhotenství skončí. Například, pokud se jedná o pracovní poměr na dobu určitou.

V takovém případě má žena na mateřskou (PPM) nárok, pokud začátek mateřské spadá do období 180 dní od skončení posledního zaměstnání (poslední nemocensky pojištěné činnosti). Těchto 180 dní, je ochranná doba pro nárok na mateřskou. Vztahuje se ale pouze na ženy, které jsou těhotné, v době skončení zaměstnání.

Pokud by žena při skončení pracovního poměru ještě nebyla těhotná, nebo pokud se jedná o muže, pak je zde stejná ochranná doba, jako u jiných nemocenských dávek. To je 7 dní od skončení zaměstnání.

Nárok na mateřskou u studentky střední nebo vysoké školy

Pro studentky (střední nebo vysoké školy), platí, že na mateřskou (PPM) mohou mít nárok, jen v některých případech.

Během studia, za studenty stát neplatí nemocenské pojištění (platí pouze zdravotní pojištění). Nárok na mateřskou je tedy pouze, pokud žena, po skončení studia nastoupí do zaměstnání. Nebo pokud pracuje již během studia.

Po úspěšném dokončení školy, je případně možné započítat část doby studia, do minimální doby 270 dní nemocenského pojištění. To ale nic nemění na faktu, že v době zahájení mateřské (PPM), musí být splněna i podmínka, že je žena zaměstnaná, nebo v ochranné době od skončení posledního zaměstnání.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Výhodná půjčka bez registru. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Vyjít s penězi pár dní před výplatou je pro mnohé problém. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Štítky: , , , , , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Kalkulačka: Výpočet mateřská (peněžitá pomoc v mateřství)

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
  • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
  • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
  • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
  • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...
  • Zbyněk Hlavatý: Dobrý den, od 1 října jsem bez práce a bez možnosti čerpat podporu v nezaměstn...
  • Otakar: Dobrý den, pobiram důchod 7500,- , ubytovna mně stoji 7000, -. Chci se zeptat jes...
  • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Důchody by se měly vyplácet v sudé dny mezi 6. a 14. dnem v měsíci, změna by m...