Kalkulačka mateřská dovolená pro OSVČ

Jste OSVČ a plánujete těhotenství? Zajímalo by vás, jestli budete mít nárok na mateřskou dovolenou (resp. PPM – peněžitou pomoc v mateřství)? Pomůžeme vám spočítat, kolik peněz byste mohli dostat. Naše kalkulačka vám umožní zjistit, jak vysoká by mohla být peněžitá pomoc v mateřství. V doprovodném textu se také dozvíte, na co si dát pozor, a jak dosáhnout toho, aby vaše mateřská byla co nejvyšší. Další užitečné informace najdete i zde: Mateřská 2021. Nebo Kalkulačka pro výpočet nároku na PPM pro zaměstnance.

Kolik bude mateřská v roce 2024?

Od 1. 1. 2024, se mění podmínky pro výpočet peněžité pomoci v mateřství (zvyšují se redukční hranice). Maximální mateřská, může být až 53 910 Kč za měsíc (za 30 dní).

V roce 2024, by se také měla zvyšovat i rodičovská (rodičovský příspěvek bude 350 000 Kč).

Spočítejte si, kolik bude mateřská od ledna 2024:

Výpočet peněžitá pomoc v mateřství pro OSVČ

Kalkulačka mateřská pro OSVČ 2014
Kolik platíte na nemocenské pojištění (měsíční platba)

Počet narozených dětí
Výpočet

Peněžitá pomoc v mateřství se vyplácí maximálně 196 dní při narození 1 dítěte a maximálně 259 dní při narození 2 a více dětí.

Má i OSVČ nárok na mateřskou dovolenou?

Na mateřskou dovolenou, resp. peněžitou pomoc v mateřství může mít nárok i OSVČ. Podmínkou pro uznání tohoto nároku je to, aby si OSVČ hradil nemocenské pojištění. Na rozdíl od běžného zaměstnance, u kterého platí nemocenské zaměstnavatel, pro OSVČ to není povinnost, ale pouze dobrovolná aktivita.
Pro OSVČ tedy platí tyto dvě hlavní podmínky:

 • V posledních dvou letech před podáním žádosti o mateřské dávky musí OSVČ platit nemocenské pojištění nejméně 270 dní
 • V posledním roce před podáním žádosti o PPM musí OSVČ platit nemocenské pojištění nejméně 180 dní

Minimální nemocenské pojištění pro OSVČ v roce 2014

Minimální nemocenské pojištění pro OSVČ je v roce 2014 částka 115 Kč. To vychází z minimálního měsíčního základu 5000 Kč, z nějž je pak stanoveno nemocenské pojištění ve výši 2,3% tedy oněch 115 Kč.

Maximální částka, jakou má smysl platit na nemocenské pojištění je 2 387 Kč. Platit více by již nemělo smysl – vzhledem k redukci vyměřovacího základu by se již výsledná dávka nezvýšila (platí jak pro peněžitou pomoc v mateřství, tak i pro nemocenskou).

Jak získat maximální mateřskou jako živnostník

Pro výpočet nemocenské je rozhodným obdobím posledních 12 měsíců před nástupem na mateřskou dovolenou. Pokud by tedy OSVČ chtěla mít co nejvyšší mateřskou, musela by si začít platit nemocenské pojištění již 12 měsíců před plánovaným nástupem na mateřskou v maximální možné výši – tj. 2 387 Kč.

Při této platbě by výsledná mateřská byla 1 058 Kč denně, tj. cca 31 740 Kč měsíčně (30 kalendářních dní). Celková mateřská by pak mohla být:

 • 207 368 Kč při narození jednoho dítěte (délka mateřské je maximálně 196 dní)
 • 274 022 Kč při narození dvou dětí (délka mateřské je maximálně 259 dní)

Kolik je mateřská pro OSVČ 2014

Následující tabulka ukazuje, jak se mění výše peněžité pomoci v mateřství, v závislosti na měsíční platbě nemocenského pojištění:

Nemocenské pojištění PPM den PPM měsíc
115 Kč 116 Kč 3 480 Kč
250 Kč 251 Kč 7 530 Kč
500 Kč 501 Kč 15 030 Kč
1 000 Kč 815 Kč 24 450 Kč
1 500 Kč 964 Kč 28 920 Kč
2 000 Kč 1 058 Kč 31 740 Kč

Jak je vidět – díky vlivu redukce vyměřovacího základu – při vyšší platbě nemocenského již výsledná PPM neroste tak rychle, jako u nižších částek (kde se vliv redukce ještě tolik neprojeví).

Mateřská a OSVČ bez zaplaceného nemocenského pojištění

V případě, že OSVČ nesplní podmínku pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (270 dní nemocenského za poslední 2 roky + 180 dní nemocenského za poslední rok), nebo pokud si platila jen minimální zálohy na nemocenské pojištění, pak existuje ještě jedna možnost, jak získat mateřskou.

V případě, že otec dítěte splňuje podmínky pro přiznání dávky (délka nemocenského pojištění), pak je možné, aby od 7 týdne po porodu požádal o poskytnutí peněžité pomoci v mateřství. V tom případě uzavře s matkou dítěte dohodu, a podá si žádost o poskytnutí peněžité pomoci při převzetí dítěte do péče. V případě otce, ale může být mateřská vyplácena maximálně po dobu 22 týdnů (to je dáno tím, že o ni může žádat až od 7 týdne, takže prvních 6 týdnů, kdy má nárok jen matka dítěte, tedy nezískává nic).

OSVČ a pokračování v podnikání na mateřské

Podobně, jako pro zaměstnance, i pro OSVČ platí během pobírání peněžité pomoci v mateřství omezení pro další podnikání. Pokud by OSVČ chtěla pokračovat ve svém podnikání, tak by se muselo jednat o jinou činnost, než na základě které si platila nemocenské podnikání.

Je to obdobné jako u zaměstnanců. Ani oni nemohou během mateřské pracovat pro svého původního zaměstnavatele. Jedině pokud by s ním uzavřeli druhou smlouvu. Pracovat během mateřské na tu původní smlouvu, na základě které je nárok na mateřskou, není možné.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Nebankovní půjčka bez doložení příjmu. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: SMS půjčka 5000 bez nahlížení do registrů. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Kalkulačka mateřská dovolená pro OSVČ

Diskuse: 19
 • Custom avatar Monika

  Dobry den, mela bych dotaz byla jsem vedena na prac.urade nemam odpracovane roky jsem na rodičovské dovolene kde pobiram 7.600,- po dobu 9 mesicu potom po zbytek mesice budu pobirat 3.800,- az do č let veku ditete, muj partner (otec ditete) je OSVČ a chtel by nastoupit místo me na materskou dovolenou po dobu do 3 let ditete a nasi dceri jsou 4 mesice, kolik mu bude priblizne vymereno a podle ceho se to vypocitava pokud bude moznost to tak udelat, dekuji za odpoved nashledanou

  • Jana Králová, Sociální dávky 2024

   Dobrý den
   Trochu mícháte pojmy mateřská a rodičovská. Mateřská dovolená resp. peněžitá pomoc v mateřství je něco jiného než rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek. Pokud by tedy váš přítel (otec dítěte) nyní zůstal doma s dcerou, tak by dostával úplně ty stejné peníze jako vy. U rodičovského příspěvku nezáleží na tom, jaké jsou/byly příjmy. Jediné, co by mohlo mít vliv, je možnost zvolit si délku a tím i výši rodičovského příspěvku. Zde je rozhodující vyměřovací základ, pokud byl vyměřovací základ k datu narození dítěte u vašeho přítele vyšší, než 7600 Kč pak si může zvolit maximální délku rodičovského příspěvku. Jinak ale platí, že celková částka je u rodičovského příspěvku maximálně 2290 tisíc korun.

   • Custom avatar Monika

    Ja jsem po skonceni skoly byla rok nezamestnana pote jsem otehotnela a uz me nikde nezamestnali pobiram tedy rodicovsky prispevek po dobo 4 let ditete,a prave jsme chteli udelat to ze muj partner uz je vice nez 5 let osvc tak zda je mozne na nej prepsat materskou aby to bylo na 3 roky a mohl si zvolit vyssi slo by to takto udelat?

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

     Dobrý den, to záleží především na tom, jestli si váš partner platil/platí nemocenské pojištění. To je u OSVČ nepovinné. Rozhodující je vyměřovací základ pro nemocenské pojištění k datu narození dítěte. Pokud si v té době nemocenské pojištění platit a pokud bylo dostatečně vysoké, pak si může zvolit vyšší rodičovský příspěvek. Pokud, pak by na tom byl stejně jako vy a měl nárok pouze na to co dostáváte i vy.

 • Custom avatar Zdeněk

  Dobrý den,
  chtěl jsem se zeptat na jedno upřesnění. Manželka je OSVČ a plánujeme otěhotnět s tím, že si samozřejmě začneme platit min 270 dní předem dobrovolné nemocenské pojištění, aby manželka měla nárok na PPM po dobu 196 dní, než začneme dostávat rodičovský příspěvek od státu. Dnes jsme se byli zeptat na OSSZ a bylo nám sděleno, že od roku 2014 již není možné volit si výši placeného nemocenského pojištění tak, abychom dostali rozumnější částku a ne jen zanedbatelnou almužnu. Prý se ta měsíční částka nově počítá podle daňového přiznání a měsíčních daňových záloh… je to opravdu tak? Nemohu si zvolit např. 1000 Kč měsíčně bez ohledu na daňové přiznání a daňový základ? Nepočítá se takto pouze minimální výše nemocenského pojištění??

  Předem velice děkuji za radu.

 • Custom avatar jolana Rakusanova

  Dobrý den,
  od 1.3.2014 jsem OSVČ. předtím jsem byla zaměstnaná od 1.3. 2012 do 16.1.2014. Od 16.1. 2014 jsem byla do 28.2. 2014 na UP. 1.10. 2014 bych měla nastoupit na mateřskou dovolenou. chci si platit do té doby nemocenské pojištění. Jakou nejvyšší částku si mohu platit? Děkuji za odpověď

  • Jana Králová, Sociální dávky 2024

   Dobrý den, pokud jste zahájila podnikání v letos (a není tedy možné stanovit vyměřovací základ za předchozí rok), pak je maximální možná výše měsíční platby 299 Kč. (2,3% z poloviny průměrné mzdy).

 • Custom avatar Petrová Jana

  Dobrý den, jsem OSVČ neplatím si nemocenské pojištění, ale jelikož bych chtěla otěhotnět tak bych si ho začala platit, ale nevím zda tedy stihnu ještě letos těch 180 dní nebo to musí být 270 dní??? Předem děkuji za odpověď

  • Jana Králová, Sociální dávky 2024

   Dobrý den, musí být splněno oboje. Tj. za poslední dva roky před nástupem na PPM musíte mít zaplaceno 270 dní a současně za poslední rok to musí být 180 dní.

 • Custom avatar Petra

  Dobrý den, ráda bych Vás poprosila o radu.
  Jsem OSVČ podnikající od 1.6.2013. Nyní jsem neplánovaně otěhotněla, neplatím si tedy nemocenské pojištění. Jaké mám nyní řešení, abych dosáhla alespoň na nějakou mateřskou a rodičovskou? Dá se např.nemocenské pojištění doplatit zpětně jednorázově? Termín porodu vychází na začátek ledna 2015.
  Děkuji Vám mockrát za radu.
  Petra

 • Custom avatar Zuzana

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat k délce účasti na nemocenském pojištění před mateřskou dovolenou. Je uvedeno 270 dní. Když jsem v současné době zaměstnána na částečný úvazek na dobu neurčitou a v průběhu těch dvou let, kdy má být splněna podmínka s 270 dny účasti na nemocenském pojištění, bych nastoupila na plný úvazek někam jinam a výše zmíněný zkrácený úvazek mi zůstal. Když by plný úvazek nepokryl oněch 270 dní, ale jen část z toho… jak se mi bude vypočítávat mateřská?
  Děkuji za případnou odpověď.

 • Custom avatar Martina Novotná

  Dobrý den,

  jsem studentka a v době narození dítěte stále budu, ale chtěla bych dostávat PPM, je možnost začít si platit pojištění? Dále mě zajímá, jestli budu mít nárok na porodné, když – jsem studentka, ale mám příjem z pronajímání nemovitosti 11000/měsíčně a přítel je na ÚP.

  Předem děkuji za odpověď Martina

 • Custom avatar lenka svatošová

  jsem vedená na uřadu práce a jsem těhotná budu mýt nárok na rodičovsky příspěvek a kolik.

 • Custom avatar Kloučková

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jsem OSVČ, otěhotněla jsem a 6.července mám termín porodu. Nemocenské pojištění jsem si neplatila. Chci se zeptat na co mám nárok, popřípadě na co má přítel nárok, o co můžeme žádat. Děkuji s pozdravem Kloučková

 • Custom avatar Miriam Beránková

  Dobrý den chci se zeptat jsem 2 roky na MD a pobírám 11500kč užted vím,že nedám malého do jesliček myslíte,že bych mohla požádat aby se synem byl do 3 let věku doma přítel a jestli bude brát na malého nějaké peníze do zaměstnání nastoupím 1.9.2016 děkuji.

 • Custom avatar Hanka Malá

  Dobrý den,
  chtela jsem se zeptat jsem OSVC a platila jsem si 12 mesicu nemocenske pojisteni. Nyni jsem prijala i zamestnaneckou pozici na plny uvazek a moje podnikani si nechavam jako vedlejsi cinnost. Nemocenskou z podnikani jsem si proto stopla den pred nastupem do nove prace, protoze jsem si rikala ze nemocenska by mi mela jit ze zamestnani v pripade potreby. Je to tak ? V případě ze bych otehotnela z ceho se mi bude vypocitavat materska?

  děkuji za odpoved Hanka

 • Míša

  Dobrý den, jsem zmatená a potřebovala bych poradit.Je mi 31 let a za 3 roky bych šla na mateřskou,ale pracuji 8 let v neziskovce jako osvč. Platím řádně soc a zdravotní pojištěni, nemocenskou již nikoli (doufala jsem stále v HPP,ale organizace nemá peníze). Dle tohoto článku bych se chtěla tedy zeptat. Když se rozhodnu od roku 2018 platit nemocenskou ve výší 2000 po dobu 12ti měsíců (tzn do konce roku 2018) a na mateřskou bych šla třeba až v roce 2020 (o 2 roky pozdeji), bude mi mateřská vyměřena? mělo by to být cca 31.000/měsíčně na 6 měsíců a když se rozhodnu jít na rok, dostala bych 15.000?
  Nebo musím platit nemocenskou přesně rok před mateřskou..Co když nebudu moci otěhotnět? bude mi těch 12 měsíců započteno?
  Děkuju moc za vysvětlení

 • Custom avatar Lucie

  Dobrý den,
  mám dotaz jsem na mateřské dovolené, když přitel je na osvč má narok na přidavky nebo tak něco?
  předem děkuji

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Vrba Ladislav: nabídnout nejrychlejší pujcky. Žádat mužete od 30 000 Kc do 500 000 000 Kc. Spl...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...