Kalkulačka čistá mzda 2020

Spočítejte si, jaká by měla být vaše čistá mzda v roce 2020. Naše online mzdová kalkulačka pro výpočet čisté mzdy vám obratem spočítá, kolik peněz vám zbude z vašeho platu, po tom, co se vám strhne sociální, zdravotní, daně a další srážky. V následujících odstavcích se také podíváme na to, jaká jsou pravidla pro výpočet, a další užitečné informace k tomu, jaká by měla být vaše výplata.

Výpočet čisté mzdy: mzdová kalkulačka 2024

Od 1. ledna 2024, se poměrně významně mění výpočet čisté mzdy v zaměstnání. Bude se zvyšovat minimální mzda, a zřejmě se zvýší i zaručená mzda. A alespoň z části se zvýší i platy u státních zaměstnanců.

Jsou zde ale i méně pozitivní změny – v roce 2024 se ruší některé daňové slevy, nově se bude platit i nemocenské pojištění, ruší se některé zaměstnanecké benefity. Zhorší se i podmínky práce na dohodu.

Viz nová kalkulačka pro výpočet výplaty v roce 2024

Aktualizace 1. 1. 2021

Zákon vyšel ve sbírce zákonů 31. 12. 2020, většina změn tak definitivně platí již od 1.ledna 2021:

 • zrušení superhrubé mzdy a nové sazby daně z příjmů 15% a 23% platí od 1.1.2021
 • zvýšení základní daňové slevy na poplatníka o 3000 Kč platí od 1.1.2021 (další zvýšení platí od 1.1.2022)

Aktualizace 22. 12. 2020:

22.12.2020 Parlament podruhé schválil zrušení superhrubé mzdy a zvýšení daňové slevy na poplatníka.

Změna by nyní měla být již definitivní (zrušení supehrubé mzdy i zvýšení daňové slevy, a další změny). Zvýšení čisté mzdy se tedy projeví od února 2021 (u výplaty za leden 2021). U většiny zaměstnanců se zvýší čistá výplata o minimálně 1000 Kč měsíčně (nebo i podstatně více).

Nově se bude daň počítat pouze z hrubé mzdy a bude 15% (při příjmu nad cca 140 000 Kč se platí 23% – z částky nad tuto hranici)

Základní daňová sleva na poplatníka se zvýší o 3000 Kč na 27 840 Kč (tj. o 250 Kč měsíčně více). Další zvýšení daňové slevy bude v roce 2022. Opět o 3000 Kč na 30 840 Kč.

Výpočet v nové kalkulačce čisté mzdy, je aktualizován podle toho, co bylo schváleno v Senátu i v Parlamentu.

Od 1.1.2021 se také zvýší minimální mzda pro zaměstnance, na 15 200 Kč (v roce 2020 je to 14 600 Kč). To povede i ke zvýšení minimální zaručené mzdy = zvýšení hrubé mzdy pro řadu zaměstnanců.

Online výpočet čisté mzdy

Kalkulačka čistá mzda 2020
Hrubá měsíční mzda

Podepsané daňové prohlášení
(u zaměstnavatele)
Stanoven minimální vyměřovací základ (*)

(*) Zadejte "NE", pokud jste student, rodič na mateřské nebo rodičovské, invalidní důchodce, či obecně v kategorii státních pojištěnců.

Počet nezaopatřených dětí bez ZTP/P

Počet nezaopatřených dětí se ZTP/P

Sleva na dani - student
Sleva na dani - invalidní důchodce
Průkaz ZTP/P
Výpočet

Jak používat mzdovou kalkulačku online

Vstupními údaji pro výpočet čisté mzdy jsou především tyto informace:

 • Základní hrubá mzda = tedy to, co máte uvedeno ve smlouvě, resp. to co odpovídá vaší hodinové mzdě a odpracovaným hodinám. Hrubá mzda by měla zahrnovat všechny příplatky – za práci přes čas, za práci o víkendu nebo ve svátek nebo v noci.
 • Počet nezaopatřených dětí – pokud máte u svého zaměstnavatele podepsáno daňové prohlášení, může se při výpočtu měsíční čisté mzdy uplatnit sleva na nezaopatřené dítě, na manželku nebo na dítě, které je držitelem průkazu ZTP/P
 • Doplňující informace pro daňové slevy – jestli jste student (ten má nárok na slevu ve výši 4020 Kč), jestli jste invalidní důchodce (ten má nárok na slevu 2520 Kč, pokud je částečně invalidní, pokud se jedná a plnou invaliditu, je nárok na daňovou slevu 5040), nebo jestli jste držitelem průkazu ZTP/P (pak je nárok na daňovou slevu ve výši 16 140 Kč)

Čistá mzda vs. hrubá mzda vs. skutečně vyplacená mzda

Hrubá mzda = jedná se o souhrn všech položek, které zahrnují základní plat (tarifní plat, smluvní plat, hodinová mzda, úkolová mzda, podílová mzda), příplatky za práci přes čas, za práci o víkendu nebo ve státní svátek, náhrady mzdy jako je dovolená, státní svátek, odměny, prémie, provize apod.

Čistá mzda = jedná se o hrubou mzdu, od které jsou odečteny všechny zákonné srážky – především tedy zdravotní a sociální pojištění a daně, a na druhou stranu jsou připočteny všechny daňové bonusy a slevy (na dítě, na poplatníka, na manželku apod.)

Skutečně vyplacená mzda = částka, kterou vám zaměstnavatel vyplatí v hotovosti nebo převodem na bankovní účet. Může být ve finále nižší než vypočítaná čistí mzda. Je snížena například o srážky – stravenky, náhrady škody, záloha apod.

Super hrubá mzda = super hrubá mzda je označení, které se používá pro hrubou mzdu navýšenou o zdravotní a sociální pojištění, které za vás odvádí zaměstnavatel.

Zdravotní pojištění

Zdravotní pojištění se z platu strhává na základě příslušného zákona. Aktuální výše zdravotního pojištění je 4,5%, které se strhává z hrubé mzdy zaměstnance. Dalších 9% z hrubé mzdy pak navíc platí zaměstnavatel (ty se započítávají do super hrubé mzdy). Celkové zaplacené zdravotní pojištění je tak 13,5%.

Sociální pojištění

Sociální pojištění je druhá hlavní zákonná srážka ze mzdy. Zaměstnanec odvádí 6,5% z hrubé mzdy. Zaměstnavatel pak za své zaměstnance platí dalších 24,8% z hrubé mzdy (ty se také započítají do super hrubé mzdy). Celkové zaplacené sociální pojištění je tedy 31,3% z hrubé mzdy.

Celkové sociální pojištění se pak dále dělí na jednotlivé položky:

 • Nemocenské pojištění – zaměstnanec 0%, zaměstnavatel 2,1%
 • Důchodové pojištění – zaměstnanec 6,5%, zaměstnavatel 21,5%
 • Příspěvek na státní politiku zaměstnanosti = zaměstnanec 0%, zaměstnavatel 1,2%

Daňové slevy a srážky, daňový bonus, solidární příspěvek

Základní vše zálohy na daň je 15% ze super hrubé mzdy. Daň se sice počítá ze super hrubé mzdy, ale výsledná srážka se provádí jen z hrubé mzdy, reálně tedy může být sraženo vyšší procento než jen 15%.

Pokud máte u svého zaměstnavatele podepsáno daňové prohlášení (takový ten „růžový papír“ co ho po vás vaše mzdová účetní chce podepsat každý rok), pak je možné při výpočtu měsíční čisté mzdy uplatnit daňové slevy. Níže se výpis všech daňových slev – jedná se vždy o roční částku, při měsíční mzdě se započítá pouze jedna dvanáctina.

 • Základní daňová sleva na poplatníka = 24 840 Kč
 • Daňová sleva na dítě (nezaopatřené dítě do 26 roku) = 15 204 Kč
 • Daňová sleva na dítě s průkazem ZTP/P (nezaopatřené dítě do 26 roku) = 30 408 Kč
 • Daňová sleva pro zaměstnance, který je student = 4 020 Kč
 • Daňová sleva pro zaměstnance, částečného invalidního důchodce = 2 520 Kč
 • Daňová sleva pro zaměstnance, plného invalidního důchodce = 5 040 Kč
 • Daňová sleva pro zaměstnance s průkazem ZTP/P = 16 140 Kč

Pokud je celkový součet všech daňových slev vyšší než spočítaná daň, zvyšuje se výsledná čistá mzda o tzv. daňový bonus. Díky tomu je možné, aby u některých zaměstnanců byla výsledná čistá mzda vyšší, než hrubá mzda (jedná se především o ty, kdo mají velmi nízký plat a současně mají nárok na více daňových slev).

U těch, kdo mají vysoký příjem – momentálně se jedná o hranici nad 1 672 080 Kč/rok resp. 139 340 Kč /měsíc, se navíc platí speciální daň – tzv. solidární příspěvek, což je aktuálně 7% z hrubé mzdy. Lidé s většími příjmy tak platí vyšší daně, než ti kdo mají nízké příjmy (ti dost často neplatí vůbec žádné).

Příklad jak se počítá čistá mzda

Pan Novák je zaměstnaný jako dělník v továrně. Jeho hrubá mzda včetně všech příplatků za přesčasy a práci o víkendech apod. představuje 24 325 Kč. Pan Novák má dvě děti – jedno ve věku 6 roků a druhé ve věku 12 roků.  Jeho čistá mzda by tedy vypadala takto:

 • Základní hrubá mzda = 24 325 Kč
 • Sociální pojištění = 1 582 Kč (tj. 6,5% z hrubé mzdy, zaměstnavatel platí dalších 6 032 Kč)
 • Zdravotní pojištění = 1 095 Kč (tj. 4,5% z hrubé mzdy, zaměstnavatel platí dalších 2190 Kč)
 • Základní daňová povinnost = 4 890 Kč
 • Daňové slevy = má nárok na základní slevu na poplatníka 2 070 Kč, slevu na děti 1267 + 1617 Kč
 • Skutečně zaplacená daň tedy bude 0 Kč, resp. bude vznikat nárok na daňový bonus 64 Kč
 • Celkové srážky ze mzdy tedy jsou 2677 Kč (sociální + zdravotní)
 • Čistá mzda = 21 712 Kč

Pokud máte nějaký dotaz k tomu, jak se počítá čistá mzda, jak se stanoví jednotlivé srážky ze mzdy, nebo ohledně daňového bonusu či slev, zeptejte se v diskusi pod tímto článkem. Určitě se vám pokusíme odpovědět na vaše dotazy, a poradit vám, co a jak.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Půjčka bez registru a poplatku předem. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Půjčka ihned do 5000 Kč. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Kalkulačka čistá mzda 2020

Diskuse: 2
 • Custom avatar Rous Pavel

  započítávají se do čisté mzdy pro výpočet
  podpory také stravenky?

 • Custom avatar Martin

  Dobry den chtel bych se zeptat na přispěvek na bydleni jsem v insolvenci spravce mi nechava max9000kč.Mam byt 2+1 v opstrave celkem stoji 6000kc poradte mi prosim dekuji za odpoved

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • sedlarjara@seznam.cz: Dobrý den, mám syna 19 let a byl mu připsán invalidní důchod 2 stupně. Je stud...
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...