Spočítejte si, jaká by měla být vaše čistá mzda v roce 2020.
Spočítejte si, jaká by měla být vaše čistá mzda v roce 2020. Naše online mzdová kalkulačka pro výpočet čisté mzdy vám obratem spočítá, kolik peněz vám zbude z vašeho platu, po tom, co se vám strhne sociální, zdravotní, daně a další srážky. V následujících odstavcích se také podíváme na to, jaká jsou pravidla pro výpočet, a další užitečné informace k tomu, jaká by měla být vaše výplata.
Od 1. ledna 2024, se poměrně významně mění výpočet čisté mzdy v zaměstnání. Bude se zvyšovat minimální mzda, a zřejmě se zvýší i zaručená mzda. A alespoň z části se zvýší i platy u státních zaměstnanců.
Jsou zde ale i méně pozitivní změny – v roce 2024 se ruší některé daňové slevy, nově se bude platit i nemocenské pojištění, ruší se některé zaměstnanecké benefity. Zhorší se i podmínky práce na dohodu.
Zákon vyšel ve sbírce zákonů 31. 12. 2020, většina změn tak definitivně platí již od 1.ledna 2021:
22.12.2020 Parlament podruhé schválil zrušení superhrubé mzdy a zvýšení daňové slevy na poplatníka.
Změna by nyní měla být již definitivní (zrušení supehrubé mzdy i zvýšení daňové slevy, a další změny). Zvýšení čisté mzdy se tedy projeví od února 2021 (u výplaty za leden 2021). U většiny zaměstnanců se zvýší čistá výplata o minimálně 1000 Kč měsíčně (nebo i podstatně více).
Nově se bude daň počítat pouze z hrubé mzdy a bude 15% (při příjmu nad cca 140 000 Kč se platí 23% – z částky nad tuto hranici)
Základní daňová sleva na poplatníka se zvýší o 3000 Kč na 27 840 Kč (tj. o 250 Kč měsíčně více). Další zvýšení daňové slevy bude v roce 2022. Opět o 3000 Kč na 30 840 Kč.
Výpočet v nové kalkulačce čisté mzdy, je aktualizován podle toho, co bylo schváleno v Senátu i v Parlamentu.
Od 1.1.2021 se také zvýší minimální mzda pro zaměstnance, na 15 200 Kč (v roce 2020 je to 14 600 Kč). To povede i ke zvýšení minimální zaručené mzdy = zvýšení hrubé mzdy pro řadu zaměstnanců.
Vstupními údaji pro výpočet čisté mzdy jsou především tyto informace:
Hrubá mzda = jedná se o souhrn všech položek, které zahrnují základní plat (tarifní plat, smluvní plat, hodinová mzda, úkolová mzda, podílová mzda), příplatky za práci přes čas, za práci o víkendu nebo ve státní svátek, náhrady mzdy jako je dovolená, státní svátek, odměny, prémie, provize apod.
Čistá mzda = jedná se o hrubou mzdu, od které jsou odečteny všechny zákonné srážky – především tedy zdravotní a sociální pojištění a daně, a na druhou stranu jsou připočteny všechny daňové bonusy a slevy (na dítě, na poplatníka, na manželku apod.)
Skutečně vyplacená mzda = částka, kterou vám zaměstnavatel vyplatí v hotovosti nebo převodem na bankovní účet. Může být ve finále nižší než vypočítaná čistí mzda. Je snížena například o srážky – stravenky, náhrady škody, záloha apod.
Super hrubá mzda = super hrubá mzda je označení, které se používá pro hrubou mzdu navýšenou o zdravotní a sociální pojištění, které za vás odvádí zaměstnavatel.
Zdravotní pojištění se z platu strhává na základě příslušného zákona. Aktuální výše zdravotního pojištění je 4,5%, které se strhává z hrubé mzdy zaměstnance. Dalších 9% z hrubé mzdy pak navíc platí zaměstnavatel (ty se započítávají do super hrubé mzdy). Celkové zaplacené zdravotní pojištění je tak 13,5%.
Sociální pojištění je druhá hlavní zákonná srážka ze mzdy. Zaměstnanec odvádí 6,5% z hrubé mzdy. Zaměstnavatel pak za své zaměstnance platí dalších 24,8% z hrubé mzdy (ty se také započítají do super hrubé mzdy). Celkové zaplacené sociální pojištění je tedy 31,3% z hrubé mzdy.
Celkové sociální pojištění se pak dále dělí na jednotlivé položky:
Základní vše zálohy na daň je 15% ze super hrubé mzdy. Daň se sice počítá ze super hrubé mzdy, ale výsledná srážka se provádí jen z hrubé mzdy, reálně tedy může být sraženo vyšší procento než jen 15%.
Pokud máte u svého zaměstnavatele podepsáno daňové prohlášení (takový ten „růžový papír“ co ho po vás vaše mzdová účetní chce podepsat každý rok), pak je možné při výpočtu měsíční čisté mzdy uplatnit daňové slevy. Níže se výpis všech daňových slev – jedná se vždy o roční částku, při měsíční mzdě se započítá pouze jedna dvanáctina.
Pokud je celkový součet všech daňových slev vyšší než spočítaná daň, zvyšuje se výsledná čistá mzda o tzv. daňový bonus. Díky tomu je možné, aby u některých zaměstnanců byla výsledná čistá mzda vyšší, než hrubá mzda (jedná se především o ty, kdo mají velmi nízký plat a současně mají nárok na více daňových slev).
U těch, kdo mají vysoký příjem – momentálně se jedná o hranici nad 1 672 080 Kč/rok resp. 139 340 Kč /měsíc, se navíc platí speciální daň – tzv. solidární příspěvek, což je aktuálně 7% z hrubé mzdy. Lidé s většími příjmy tak platí vyšší daně, než ti kdo mají nízké příjmy (ti dost často neplatí vůbec žádné).
Pan Novák je zaměstnaný jako dělník v továrně. Jeho hrubá mzda včetně všech příplatků za přesčasy a práci o víkendech apod. představuje 24 325 Kč. Pan Novák má dvě děti – jedno ve věku 6 roků a druhé ve věku 12 roků. Jeho čistá mzda by tedy vypadala takto:
Pokud máte nějaký dotaz k tomu, jak se počítá čistá mzda, jak se stanoví jednotlivé srážky ze mzdy, nebo ohledně daňového bonusu či slev, zeptejte se v diskusi pod tímto článkem. Určitě se vám pokusíme odpovědět na vaše dotazy, a poradit vám, co a jak.
Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Půjčka bez registru a poplatku předem. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Půjčka ihned do 5000 Kč. Uvidíte, že nebudete zklamáni.
Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.
Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.