Kalkulačka: Podpora v nezaměstnanosti – výpočet, nárok, podmínky

Zajímalo by vás, kolik je podpora v nezaměstnanosti v roce 2020? Chtěli byste vědět, s čím můžete počítat, pokud v roce 2020 přijdete o zaměstnání? Jaká je maximální podpora v nezaměstnanosti, a jak to mají s nárokem na podporu studenti, ženy po rodičovské nebo OSVČ?

V této kalkulačce si můžete sami spočítat, kolik by byla vaše podpora v nezaměstnanosti. Dozvíte se, jaké jsou podmínky a na co všechno máte nárok.

Výpočet podpory v nezaměstnanosti 2024

Od začátku roku 2024, se zvyšuje maximální podpora v nezaměstnanosti a maximální podpora při rekvalifikaci.

Od 1. 1. 2024, se mění i některé podmínky pro nárok na podporu v nezaměstnanosti. Dochází ke zpřísnění podmínek, bude nutná delší minimální odpracovaná doba (při opakované žádosti o podporu). Odstupné už nebude mít vliv na výplatu podpory.

Aktuální kalkulačku podpory v nezaměstnanosti v roce 2024 najdete zde.

Na podporu, mohou mít nárok i OSVČ, po skončení nebo přerušení podnikání – viz. Kalkulačka podpory v nezaměstnanosti pro OSVČ v roce 2024.

Výpočet – podpora v nezaměstnanosti

Kalkulačka podpora v nezaměstnanosti 2024
Kdo dal výpověď?

* Pokud je podána výpověď bez vážného důvodu, nebo pokud je pracovní poměr ukončený dohodou (bez vážného důvodu), je podpora v nezaměstnanosti nižší (vážné důvody pro výpověď definuje zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, konkrétně pak § 5c - podrobněji níže.)
Při výpovědi ze strany zaměstnavatele nebo ze strany zaměstnance, při vážných důvodech, je podpora vyplácena v plné výši.
Při výpovědi z důvodu hrubého porušení pracovní kázně, pak nárok na podporu nevzniká vůbec.

Kolik je vám roků?

Čistá mzda

Výpočet

Kolik je podpora v nezaměstnanosti v roce 2020?

Výše podpory v nezaměstnanosti vychází z vašeho příjmu v zaměstnání. Pro výpočet výše podpory se vychází z průměrné čisté mzdy v posledním zaměstnání. Průměrná mzda se počítá z posledního kalendářního čtvrtletí. Výše podpory v nezaměstnanosti je pak odstupňována podle doby, po kterou ji dostáváte:

 • První dva měsíce je to 65% z průměrné čisté mzdy
 • Druhé dva měsíce je to 50% z průměrné čisté mzdy
 • Zbytek doby (1 – 7 měsíců) je to 45% z průměrné čisté mzdy

Jak dlouho budu dostávat podporu v nezaměstnanosti?

Doba, po kterou je vyplácena podpora v nezaměstnanosti, je určena věkem nezaměstnaného. Čím vyšší věk, tím delší doba poskytování podpory v nezaměstnanosti. To je dáno tím, že lidé ve vyšším věku mají obvykle větší obtíže s nalezením nového zaměstnání:

 • Do 50 roků je podpora vyplácena 5 měsíců
 • Od 50 do 55 roků je podpora vyplácena 8 měsíců
 • Nad 55 roků je podpora vyplácena 11 měsíců

Kolik je maximální podpora v nezaměstnanosti v roce 2020?

V předchozích odstavcích bylo řečeno, že podpora v nezaměstnanosti odpovídá určitému procentu z poslední průměrné čisté mzdy. Současně ale platí omezení, kolik může být maximální podpora v nezaměstnanosti. Je stanovena určitá maximální hranice, a více peněz už tedy od Úřadu práce nemůžete dostat:

 • Maximální podpora v nezaměstnanosti v roce 2020 = 19 389 Kč měsíčně
 • Maximální podpora při rekvalifikaci v roce 2020 = 21 729 Kč měsíčně

Kdo má nárok na podporu v roce 2020? Jaké jsou podmínky?

Podmínky pro nárok na podporu v nezaměstnanosti jsou již několik roků stále stejné. Základním předpokladem pro nárok na podporu v nezaměstnanosti je to, že žadatel v posledních dvou letech před podáním žádosti o podporu „pracoval“ alespoň 12 měsíců.

Resp. přesněji to nemusí být práce v zaměstnání, rozhodujícím faktorem je doba účasti na důchodovém pojištění. Nárok na podporu tak mají třeba i OSVČ, kteří ukončili podnikání. Pokud si nejméně 12 měsíců platili sociální (důchodové) pojištění.

Nárok na podporu ale vzniká i započítáním tzv. náhradní doby zaměstnání. To se vztahuje třeba na ženy, po skončení mateřské nebo rodičovské. Jim se započítává doba péče o dítě do 4 roků stejně, jako by po tu dobu pracovali. Náhradní doba zaměstnání se vztahuje i na další případy.

Je nárok na podporu, když je vyplaceno odstupné?

Pokud žadatel o podporu v nezaměstnanosti dostal při ukončení zaměstnání vyplaceno odstupné, pak to má vliv na výplatu podpory v nezaměstnanosti. Je to tak, že za měsíce, za které je vyplaceno odstupné, se nevyplácí podpora v nezaměstnanosti.

V praxi to znamená, že ten kdo dostane odstupné za tři měsíce, pak první 3 měsíce na Úřadu práce nedostává podporu v nezaměstnanosti. Tím o ni ale nepřichází. Výplata podpory v nezaměstnanosti se pouze po ty 3 měsíce odloží. A od 4 měsíce pak nezaměstnaný začne dostávat podporu. Takže pak za 4 a 5 měsíc na úřadu práce dostává 65% průměrné mzdy, za 7 a 8 měsíc 50% průměrné mzdy a po zbytek doby (7 – 7 měsíců) dostane 45%.

Podpora v nezaměstnanosti pro OSVČ v roce 2020?

Na podporu v nezaměstnanosti mají nárok i podnikatelé (OSVČ, živnostníci), kteří splní podmínky. Pokud tedy v posledních dvou letech nejméně 12 měsíců podnikali a platili sociální (důchodové) pojištění, pak jim vzniká nárok na podporu stejně jako zaměstnancům.

Výše podpory v nezaměstnanosti vychází z toho, jaký má OSVČ vyměřovací základ. Pokud má OSVČ roční příjem například 1 milión korun a uplatňuje náklady paušálem 60%, pak je jeho roční vyměřovací základ 200 000 Kč (jedna polovina ze „zisku“). V takovém případě pak výše podpory v nezaměstnanosti odpovídá čisté mzdě ve výši 16 666 Kč. Není tedy příliš vysoká.

Podpora v nezaměstnanosti po skončení rodičovské

Nárok na podporu v nezaměstnanosti je i po skončení mateřské (resp. rodičovské) dovolené. V takovém případě ale někdy není možné vypočítat podporu z posledního zaměstnání. Pokud například žena ukončí zaměstnání už před porodem, a pak je 3 nebo 4 roky doma s dítětem, tak sice má nárok na podporu, ale její výše se nedá počítat ze zaměstnání, které měla někde daleko v minulosti.

V takovém případě (a i v jiných případech, kdy se podpora nemůže počítat z příjmu v posledních 2 letech), se výše podpory v nezaměstnanosti stanoví na základě průměrné mzdy v ČR:

 • První dva měsíce 15% z průměrné mzdy v ČR – v roce 2020 je to 5 015 Kč
 • Druhé dva měsíce 12% z průměrné mzdy v ČR – v roce 2020 je to 4 012 Kč
 • Zbytek doby (1 – 7 měsíců) 11% z průměrné mzdy v ČR – v roce 2020 je to 3 678 Kč

Nárok na podporu v nezaměstnanosti po skončení studia

Studenti po skončení studia na střední nebo vysoké škole, zpravidla nemají nárok na podporu v nezaměstnanosti. Doba studia se nezapočítává jako „odpracovaná“ doba. Na podporu v nezaměstnanosti by měl student nárok, jen pokud by v posledních dvou letech během studia pracoval (například formou práce na DPČ – dohoda o pracovní činnosti, kdy by za něj zaměstnavatel odváděl důchodové pojištění).

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Smart půjčka – půjčka až 70000 Kč i pro důchodce (starobní, invalidní). Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka pro matky na mateřské dovolené – až 70000 Kč v hotovosti. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Štítky: , , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Kalkulačka: Podpora v nezaměstnanosti – výpočet, nárok, podmínky

Diskuse: 10
 • Custom avatar Ivana Machálková

  1 rok a 11 dni jsem pracovala u zaměstnavatele který zkrachoval. Múj průměrný plat byl
  19 214,- Kč. Podpora v nezaměstnanosti mi byla vypočitaná na
  12 490Kč první dva měsíce
  9 607Kč další dva měsíce a
  8 647Kč zbyvající měsíce
  Během 6. dnů jsem nastoupila k jinému zaměstnavateli a ten z důvodu pandemie se mnou rozvázal pracovní poměr po měsíci ve zkušební době s průměrným platem 12 678.
  A tentokrát mi vypočitali : 8 241 Kč do 1. června
  6 339 Kč další dva měsíce
  a 5706 Kč zbytek.
  Je to vpořádku? Neměli by se sečíst dva měsíce z předchozího zaměstnání a jeden měsic
  z posledního?

  • Jana Králová, Sociální dávky 2024

   Podpora v nezaměstnanosti se počítá z příjmu u posledního zaměstnavatele – z průměrného měsíčního příjmu, nejde sčítat příjem v minulém a novém zaměstnání

 • Custom avatar Dagmar Marejková

  Dobrý den,
  když se nahlásím na úřad práce v průběhu měsíce, ne hned od prvního dne, tak se krátí podpora? Tím si vyčerpám jeden měsíc za plných 65%?

  Moc děkuji za odpověď

  • Jana Králová, Sociální dávky 2024

   Ne, pokud budete mít podporu např. od 15.6.2020, a vzhledem k věku na ni budete mít nárok 5 měsíců, tak byste ji dostávala do 15.11.2020

   • Custom avatar Dagmar Marejkova

    Děkuji za odpověď, ale chci se ještě zaptat: na úřad jsem se přihlásila 9. 4. 2020 a byly mi rozepsány částky, které budu brát. A na účet mi přišla mnohem menší částka. To znamená, že se to o ten týden krátí?

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

     Pokud jste na ÚP od 9.4.2020, tak první podporu máte za období od 9.4.2020 do 30.4.2020. Částku, kterou vám tam uvedli si vydělte 30 a vynásobte číslem 17 (počet dní v dubnu, kdy jste nezaměstnaná). Podporu byste měla dostávat do 9.9.2020 (pokud ji máte na 5 měsíců)

 • Custom avatar jana kolářová

  mám dotaz je mi 59 let a co jsem se dočetla mám nárok na vyplácení podpory 11 měsíců. Když nenastoupím do práce ze zdravotních důvodu, na co mám potom nárok když mi skončí podpora?To budu muset na žebrotu, DĚKUJI

 • Custom avatar Lenka Šopíková

  Dobrý den,

  prosím o radu. Pracovní smlouva skončí k 31.8.2020. Dále není prodloužena zaměstnavatelem. Jaká bude podpora v nezaměstnanosti, když rozhodné II čtvr. jsem pobírala ošetřovné z důvodu karantény?

  Předem velice děkuji za odpověď.

 • Custom avatar iVETA

  Dobrý den jsme v pracovní neschopnosti a když jí skončím a podám v zaměstnání výpověd mohu se jít zaevidovat na ÚP avzníká mě nárok na podporu v nezaměstnanosti,

  • Jana Králová, Sociální dávky 2024

   Na Úřad práce má smysl jít po skončení pracovní neschopnosti (s neschopenkou vás nemohou zaevidovat mezi uchazeče o zaměstnání).
   Nárok na podporu vám vznikne, pokud máte za poslední 2 roky alespoň 12 měsíců v zaměstnání (to, že jste část z této doby byla na neschopence nevadí)

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Jaroslav Chalupa: Bere se v potaz u přídavku na bydlení výše naspořených peněz ?...
 • sedlarjara@seznam.cz: Dobrý den, mám syna 19 let a byl mu připsán invalidní důchod 2 stupně. Je stud...
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...