Kalkulačka: Výpočet podpory v nezaměstnanosti 2024

Zajímalo by vás, kolik je podpora v nezaměstnanosti v roce 2024? V této nové kalkulačce, pro výpočet podpory pro nezaměstnané, si to můžete sami spočítat. Podívejte se, kolik můžete od Úřadu práce dostávat, od 1. 1. 2024.

Základní podmínky, pro nárok na podporu, se v roce 2024 nijak významně nemění. I nadále platí, že pro nárok na podporu, potřebujete minimální odpracovanou dobu 12 měsíců za poslední dva roky (doba zaměstnání, podnikání nebo náhradní doba důchodového pojištění).

Od 1. 1. 2024 se mění podmínky pro nárok na podporu, při opakované žádosti (nově minimálně 5 nebo 9 měsíců v novém zaměstnání). A zvyšuje se maximální podpora v nezaměstnanosti nebo při rekvalifikaci.

Kalkulačka: Výpočet podpory od Úřadu práce od 1. 1. 2024

Na podporu v nezaměstnanosti mají nárok zaměstnanci, po skončení zaměstnání. Nárok na podporu mohou mít i OSVČ (při přerušení nebo ukončení podnikání).

Někdy může být nárok i po skončení práce na DPP nebo DPČ. Nárok na podporu mají i ženy po skončení rodičovské. Nebo i lidé po skončení nemocenské.

Kalkulačka podpora v nezaměstnanosti 2024
Kdo dal výpověď?

* Pokud je podána výpověď bez vážného důvodu, nebo pokud je pracovní poměr ukončený dohodou (bez vážného důvodu), je podpora v nezaměstnanosti nižší (vážné důvody pro výpověď definuje zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, konkrétně pak § 5c - podrobněji níže.)
Při výpovědi ze strany zaměstnavatele nebo ze strany zaměstnance, při vážných důvodech, je podpora vyplácena v plné výši.
Při výpovědi z důvodu hrubého porušení pracovní kázně, pak nárok na podporu nevzniká vůbec.

Kolik je vám roků?

Čistá mzda

Výpočet

Z čeho se počítá podpora v nezaměstnanosti

Pro výpočet podpory, je rozhodující průměrná čistá měsíční mzda (průměrný čistý výdělek za předchozí kalendářní čtvrtletí).  Po rodičovské nebo nemocenské, vychází výpočet podpory z průměrné mzdy v ČR v minulém roce(viz informace dále).

Výpočet podpory v nezaměstnanosti, se provádí z průměrného čistého měsíčního výdělku. Potvrzení o výši průměrného výdělku (pro podporu v nezaměstnanosti), vystaví na požádání zaměstnavatel, při ukončení zaměstnání.

Jedná se vždy o průměrný výdělek, za poslední ukončené kalendářní čtvrtletí. Pokud ukončíte zaměstnání například v květnu 2024, pak to bude průměrný výdělek za 1 čtvrtletí (měsíce leden – březen 2024).

Průměrný výdělek, je něco trochu jiného než průměrná čistá mzda nebo průměrný výplata. Průměrný výdělek se počítá z odpracovaných hodin a z hrubé mzdy. V některých případech (kdy v daném období není odpracováno alespoň 21 dní), se použije pravděpodobný výdělek.

Kolik je podpora v nezaměstnanosti v roce 2024

To, kolik je podpora v nezaměstnanosti, závisí na vaší průměrné čisté mzdě. A také na důvodech ukončení pracovního poměru. Podpora tak může být 65% – 45% z průměrné čisté mzdy. Nebo po celou dobu, jen 45%. Nebo na ni nemusí vzniknout nárok vůbec.

Výpověď ze zaměstnání nebo ukončení pracovního poměru z vážných důvodů

Pokud dostanete výpověď (a například výpověď podle paragrafu 52c – výpověď pro nadbytečnost), pokud ukončíte zaměstnání výpovědí ze své strany (na základě vážného důvodu) nebo i pokud se jedná o dohodu (dle paragrafu 52 nebo na základě vážných důvodů), tak máte nárok na podporu v plné výši:

 • 65% z průměrné čisté mzdy za 1 a 2 měsíc na Úřadu práce
 • 50% z průměrné čisté mzdy za 3 a 4 měsíc na Úřadu práce
 • 45% z průměrné čisté mzdy za 7 až případně 11 měsíc na Úřadu práce

Tato výše podpory platí, i pro ukončení pracovního poměru ve zkušební době, při ukončení nebo přerušení podnikání, apod.

Ukončení pracovního bez vážného důvodu

Pokud je pracovní poměr ukončen výpovědí ze strany zaměstnance nebo dohodou bez vážného důvodu (viz: Co jsou vážné důvody pro ukončení zaměstnání), pak je podpora v nezaměstnanosti po celou dobu nižší:

 • 45% z průměrné čisté mzdy, po celou dobu, co máte nárok na podporu od Úřadu práce

Kdy není nárok na podporu v nezaměstnanosti

Někdy ale vůbec není nárok na podporu v nezaměstnanosti:

 • Pokud není splněna podmínka „minimální odpracované doby“ (doba účasti na důchodovém pojištění), v délce 12 měsíců za poslední dva roky)
 • Pokud dostanete výpověď z důvodu hrubého porušení povinností v posledních 6 měsících
 • Pokud jste v pracovní neschopnosti
 • Pokud jste na mateřské
 • Pokud máte nárok na starobní důchod
 • Pokud jste invalidní ve III. stupni

A i v některých dalších případech. Například, pokud jste v nedávné době dostávali podporu v nezaměstnanosti, a následně jste v dalším zaměstnání nepracovali, alespoň 5 nebo 9 měsíců.

Kolik je minimální podpora od Úřadu práce v roce 2024

Nic jako minimální podpora v nezaměstnanosti neexistuje. Není žádná „garantovaná“ nebo zákonem zaručená minimální podpora. Výše podpory se počítá vždy na základě vašeho konkrétního příjmu.

Pokud byste například pracovali na dohodu o pracovní činnosti, s příjmem 4000 Kč (hranice pro placení pojištění v roce 2024), pak vám vzniká nárok na podporu v nezaměstnanosti, ale počítala by se jen z této částky. Takže byste měli podporu v nezaměstnanosti ve výši cca 2600 Kč za měsíc.

Podobně na tom mohou být třeba OSVČ, kteří si platí jen minimální sociální pojištění (v roce 2024 je to 3852 Kč měsíčně). Těm by minimální podpora vycházela na cca 9 036 Kč měsíčně.

Podobně nízkou (minimální) podporu, mají i ženy po rodičovské nebo lidé po nemocenské (viz dále).

Kolik je maximální podpora od Úřadu práce v roce 2024

I když se podpora počítá z vašeho čistého příjmu, existuje omezení, kolik maximálně můžete od Úřadu práce dostat.

Maximální výše podpora v nezaměstnanosti je 58% z průměrné mzdy v národním hospodářství v předchozím roce. Podobě je omezena i maximální podpora při rekvalifikaci.

Takže bez ohledu na to, že jste měli například čistou mzdu 100.000 Kč, nebo i více, vaše podpora nemůže být v roce 2024 vyšší než:

 • Maximální podpora v nezaměstnanosti v roce 2024 = 24 608 Kč
 • Maximální podpora při rekvalifikaci v roce 2024 = 27 578 Kč

Délka podpory v nezaměstnanosti v roce 2024

Doba, po kterou vám Úřad práce bude vyplácet podporu v nezaměstnanosti, je odstupňována podle věku. To je dáno tím, že ve vyšším věku (před důchodem), mají lidé větší problémy při hledání nové práce:

 • Délka podpory do 50 roků = 5 měsíců
 • Délka podpory od 50 do 55 roků = 8 měsíců
 • Délka podpory nad 55 roků = 11 měsíců

Výpočet podpory v nezaměstnanosti po rodičovské 2024

Na podporu v nezaměstnanosti, mají nárok i ženy po skončení rodičovské. A to i v případě, že poslední roky vůbec nikde nepracovaly, a byly jen doma s dítěte.

Jako „odpracovaná doba“, se jim totiž započítá náhradní doba důchodového pojištění (doba péče o dítě až do 4 roků).

Po skončení rodičovské, je tedy nárok na podporu od Úřadu práce. Pokud se ale nedá podpora vypočítat na základě příjmu z posledního zaměstnání, pak je velmi nízká.

Počítá se z průměrné mzdy v ČR, což je pro rok 2024 částka 42 427 Kč:

 • Podpora po rodičovské je první dva měsíce 15% = 6 365 Kč
 • Podpora po rodičovské je další dva měsíce 12% = 5 092 Kč
 • Podpor po rodičovské je po zbytek doby 11% = 4 667 Kč

Výpočet podpory v nezaměstnanosti po nemocenské 2024

Podobně, jako podpora po rodičovské, se vypočítá i podpora po skončení nemocenské. Pokud jste v dlouhodobé pracovní neschopnosti, pak můžete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Ale jenom, když nemocenská začala ještě v průběhu zaměstnání, nebo nejpozději do 7 dní od skončení pracovního poměru. Budete-li na neschopence delší dobu (maximální délka nemocenské je 380 dní), tak může nastat situace, kdy už vám nebude vznikat nárok na podporu v nezaměstnanosti na základě příjmu ze zaměstnání.

Pak by se podpora (stejně jako po rodičovské) vypočítala na základě průměrné mzdy v ČR. Bylo by to tedy:

 • Podpora po rodičovské je první dva měsíce 15% = 6 365 Kč
 • Podpora po rodičovské je další dva měsíce 12% = 5 092 Kč
 • Podpor po rodičovské je po zbytek doby 11% = 4 667 Kč

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Kreditní karty bez registru. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Ověřená půjčka do 5000 Kč ihned. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Štítky: , , , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Kalkulačka: Výpočet podpory v nezaměstnanosti 2024

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...
 • Zbyněk Hlavatý: Dobrý den, od 1 října jsem bez práce a bez možnosti čerpat podporu v nezaměstn...
 • Otakar: Dobrý den, pobiram důchod 7500,- , ubytovna mně stoji 7000, -. Chci se zeptat jes...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Důchody by se měly vyplácet v sudé dny mezi 6. a 14. dnem v měsíci, změna by m...