Kalkulačka: Výpočet podpory v nezaměstnanosti 2021

Kalkulačka podpora v nezaměstnanosti 2022

Od začátku roku 2022, se zvyšuje maximální podpora v nezaměstnanosti na 21 488 Kč. Zvyšuje si maximální podpora při rekvalifikaci na 24 081 Kč.

Od 1. 1. 2022, se také zvyšuje minimální mzda na 16 200 Kč. Díky tomu, si mohou nezaměstnaní na Úřadu práce, přivydělat o něco více. Pokud nemáte nárok na podporu, můžete mít v roce 2022 na ÚP příjem až 8 100 Kč měsíčně (např. z práce na DPČ).

Aktuální kalkulačku podpory v nezaměstnanosti v roce 2022 najdete zde.

Na podporu, mohou mít nárok i OSVČ, po skončení nebo přerušení podnikání – viz. Kalkulačka podpory v nezaměstnanosti pro OSVČ v roce 2022.

Zajímalo by vás, kolik je podpora v nezaměstnanosti v roce 2021? V této nové kalkulačce, pro výpočet podpory pro nezaměstnané, si to můžete sami spočítat. Podívejte se, kolik můžete od Úřadu práce dostávat, od 1. 1. 2021.

Základní podmínky, pro nárok na podporu, se v roce 2021 nijak významně nemění. I nadále platí, že pro nárok na podporu, potřebujete minimální odpracovanou dobu 12 měsíců za poslední dva roky (doba zaměstnání, podnikání nebo náhradní doba důchodového pojištění).

Od 1. 1. 2021 se pouze zvyšuje maximální podpora v nezaměstnanosti nebo při rekvalifikaci.

Kalkulačka: Výpočet podpory od Úřadu práce od 1. 1. 2021

Na podporu v nezaměstnanosti mají nárok zaměstnanci, po skončení zaměstnání. Nárok na podporu mohou mít i OSVČ (při přerušení nebo ukončení podnikání).

Někdy může být nárok i po skončení práce na DPP nebo DPČ. Nárok na podporu mají i ženy po skončení rodičovské. Nebo i lidé po skončení nemocenské.

Kalkulačka podpora v nezaměstnanosti 2021
Kdo dal výpověď?

* Pokud je podána výpověď bez vážného důvodu, nebo pokud je pracovní poměr ukončený dohodou (bez vážného důvodu), je podpora v nezaměstnanosti nižší (vážné důvody pro výpověď definuje zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, konkrétně pak § 5c - podrobněji níže.)
Při výpovědi ze strany zaměstnavatele nebo ze strany zaměstnance, při vážných důvodech, je podpora vyplácena v plné výši.
Při výpovědi z důvodu hrubého porušení pracovní kázně, pak nárok na podporu nevzniká vůbec.

Odstupné od zaměstnavatele
(počet měsíců s nárokem na odstupné)
Kolik je vám roků?

Čistá mzda

Výpočet

Z čeho se počítá podpora v nezaměstnanosti

Pro výpočet podpory, je rozhodující průměrná čistá měsíční mzda (průměrný čistý výdělek za předchozí kalendářní čtvrtletí).  Po rodičovské nebo nemocenské, vychází výpočet podpory z průměrné mzdy v ČR v roce 2020 (viz informace dále).

Výpočet čisté mzdy se od 1. 1. 2021 změní. Zruší se superhrubá mzda a zvýší se daňová sleva.

Viz. tato nová kalkulačka pro výpočet čisté mzdy v roce 2021. Od února 2021, začnou zaměstnanci dostávat vyšší čistou mzdu (tj. zvýšení čisté mzdy, bude od výplaty za leden 2021, která se vyplácí v únoru 2021).

Zvýšení čisté mzdy, bude mít vliv i na výpočet podpory v nezaměstnanosti. Tam se to projeví, ale až od dubna 2021.

Podpora se totiž počítá z průměrné mzdy, za předchozí kalendářní čtvrtletí. V lednu až březnu 2021, se tak vychází z průměrného výdělku, za říjen až prosinec 2020.

Kolik je podpora v nezaměstnanosti v roce 2021

To, kolik je podpora v nezaměstnanosti, závisí na vaší průměrné čisté mzdě. A také na důvodech ukončení pracovního poměru. Podpora tak může být 65% – 45% z průměrné čisté mzdy. Nebo po celou dobu, jen 45%. Nebo na ni nemusí vzniknout nárok vůbec.

Výpověď ze zaměstnání nebo ukončení pracovního poměru z vážných důvodů

Pokud dostanete výpověď (a například výpověď podle paragrafu 52c – výpověď pro nadbytečnost), pokud ukončíte zaměstnání výpovědí ze své strany (na základě vážného důvodu) nebo i pokud se jedná o dohodu (dle paragrafu 52 nebo na základě vážných důvodů), tak máte nárok na podporu v plné výši:

 • 65% z průměrné čisté mzdy za 1 a 2 měsíc na Úřadu práce
 • 50% z průměrné čisté mzdy za 3 a 4 měsíc na Úřadu práce
 • 45% z průměrné čisté mzdy za 7 až případně 11 měsíc na Úřadu práce

Tato výše podpory platí, i pro ukončení pracovního poměru ve zkušební době, při ukončení nebo přerušení podnikání, apod.

Ukončení pracovního bez vážného důvodu

Pokud je pracovní poměr ukončen výpovědí ze strany zaměstnance nebo dohodou bez vážného důvodu (viz: Co jsou vážné důvody pro ukončení zaměstnání), pak je podpora v nezaměstnanosti po celou dobu nižší:

 • 45% z průměrné čisté mzdy, po celou dobu, co máte nárok na podporu od Úřadu práce

Kdy není nárok na podporu v nezaměstnanosti

Někdy ale vůbec není nárok na podporu v nezaměstnanosti:

 • Pokud není splněna podmínka „minimální odpracované doby“ (doba účasti na důchodovém pojištění), v délce 12 měsíců za poslední dva roky)
 • Pokud dostanete výpověď z důvodu hrubého porušení povinností v posledních 6 měsících
 • Pokud jste v pracovní neschopnosti
 • Pokud jste na mateřské
 • Pokud máte nárok na starobní důchod
 • Pokud jste invalidní ve III. stupni

A i v některých dalších případech. Například, pokud jste v nedávné době dostávali podporu v nezaměstnanosti, a následně jste v dalším zaměstnání nepracovali, alespoň 3 nebo 6 měsíců.

Kolik je minimální podpora od Úřadu práce v roce 2021

Nic jako minimální podpora v nezaměstnanosti neexistuje. Není žádná „garantovaná“ nebo zákonem zaručená minimální podpora. Výše podpory se počítá vždy na základě vašeho konkrétního příjmu.

Pokud byste například pracovali na dohodu o pracovní činnosti, s příjmem 3500 Kč (hranice pro placení sociálního pojištění v roce 2021), pak vám vzniká nárok na podporu v nezaměstnanosti, ale počítala by se jen z této částky. Takže byste měli podporu v nezaměstnanosti ve výši cca 2000 Kč za měsíc.

Podobně na tom mohou být třeba OSVČ, kteří si platí jen minimální sociální pojištění (v roce 2021 je to 2588 Kč měsíčně). Těm by minimální podpora vycházela na cca 5500 Kč měsíčně.

Podobně nízkou (minimální) podporu, mají i ženy po rodičovské nebo lidé po nemocenské (viz dále).

Kolik je maximální podpora od Úřadu práce v roce 2021

I když se podpora počítá z vašeho čistého příjmu, existuje omezení, kolik maximálně můžete od Úřadu práce dostat.

Maximální výše podpora v nezaměstnanosti je 58% z průměrné mzdy v národním hospodářství v předchozím roce. Podobě je omezena i maximální podpora při rekvalifikaci.

Takže bez ohledu na to, že jste měli například čistou mzdu 100.000 Kč, nebo i více, vaše podpora nemůže být v roce 2021 vyšší než:

 • Maximální podpora v nezaměstnanosti v roce 2021 = 20 075 Kč
 • Maximální podpora při rekvalifikaci v roce 2021 = 22 498 Kč

Délka podpory v nezaměstnanosti v roce 2021

Doba, po kterou vám Úřad práce bude vyplácet podporu v nezaměstnanosti, je odstupňována podle věku. To je dáno tím, že ve vyšším věku (před důchodem), mají lidé větší problémy při hledání nové práce:

 • Délka podpory do 50 roků = 5 měsíců
 • Délka podpory od 50 do 55 roků = 8 měsíců
 • Délka podpory nad 55 roků = 11 měsíců

Výpočet podpory v nezaměstnanosti po rodičovské 2021

Na podporu v nezaměstnanosti, mají nárok i ženy po skončení rodičovské. A to i v případě, že poslední roky vůbec nikde nepracovaly, a byly jen doma s dítěte.

Jako „odpracovaná doba“, se jim totiž započítá náhradní doba důchodového pojištění (doba péče o dítě až do 4 roků).

Po skončení rodičovské, je tedy nárok na podporu od Úřadu práce. Pokud se ale nedá podpora vypočítat na základě příjmu z posledního zaměstnání, pak je velmi nízká.

Počítá se z průměrné mzdy v ČR, což je prorok 2021 částka 34 611 Kč:

 • Podpora po rodičovské je první dva měsíce 15% = 5 192 Kč
 • Podpora po rodičovské je další dva měsíce 12% = 4 154 Kč
 • Podpor po rodičovské je po zbytek doby 11% = 3 808 Kč

Výpočet podpory v nezaměstnanosti po nemocenské 2021

Podobně, jako podpora po rodičovské, se vypočítá i podpora po skončení nemocenské. Pokud jste v dlouhodobé pracovní neschopnosti, pak můžete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Ale jenom, když nemocenská začala ještě v průběhu zaměstnání, nebo nejpozději do 7 dní od skončení pracovního poměru. Budete-li na neschopence delší dobu (maximální délka nemocenské je 380 dní), tak může nastat situace, kdy už vám nebude vznikat nárok na podporu v nezaměstnanosti na základě příjmu ze zaměstnání.

Pak by se podpora (stejně jako po rodičovské) vypočítala na základě průměrné mzdy v ČR. Bylo by to tedy:

 • Podpora po nemocenské je první dva měsíce 15% = 5 192 Kč
 • Podpora po nemocenské je další dva měsíce 12% = 4 154 Kč
 • Podpor po nemocenské je po zbytek doby 11% = 3 808 Kč

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Kreditní karty bez registru. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Ověřená půjčka do 5000 Kč ihned. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Štítky: , , , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Kalkulačka: Výpočet podpory v nezaměstnanosti 2021

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Hana Zelenková: Dobrý den.Můj syn je od 8.8.2022 v pracovní neschopnosti. 2xByl hospitalizován ve...
 • Xenik: Hezký den, ne nezapočítává... Započítává se čistá mzda bez daňového bonu...
 • Ondřej Daněk: Dobrý den. Mohu pořádat o příspěvek na bydlení i mimo místně příslušn...
 • Emil Votoček: Dobrý den, mám dotaz. Jsem důchodce 72 let. Mám 4 plicní onemocnění - CHOP...
 • Bohouš Zeman: Stěhuju se 16. prosince do dražšího podnájmu. Ve starém mi neprodlouží nájem...
 • Ivan Hanák: Jakou podporu mohou dostat ti ci mají kotel na pevná paliva ů uhlí,brikety i zde ...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2021: Jsou pouze běžné sociální dávky, jako je například příspěvek na bydlení n...