OSVČ a neschopenka: Výpočet nemocenské pro OSVČ (pro živnostníky)

Když onemocní zaměstnanec, má jistotu, že během dočasné pracovní neschopnosti nezůstane bez peněz (bez příjmu). Živnostník (OSVČ), to má ale na neschopence složitější. Aby měl OSVČ nárok na nemocenskou, musí si platit nemocenské pojištění. Vzhledem k tomu, jak jsou aktuálně nastaveny zálohy na sociální pojištění (a výpočet nemocenské pro OSVČ), má živnostník „jistotu“, že během neschopenky moc peněz nedostane.

Kolik je nemocenská pro OSVČ v roce 2022?

Minimální nemocenské pojištění pro OSVČ v roce 2022 je 147 Kč měsíčně (nemění se). Pokud si OSVČ platí nemocenské pojištění, může mít od 15 dne na neschopence, nárok na nemocenské dávky. Od 1. 1. 2022, dochází k mírnému zvýšení redukčních hranic, pro výpočet nemocenských dávek.

Viz aktuální kalkulačka, pro výpočet nemocenské pro OSVČ v roce 2022

V následující kalkulačce si můžete sami spočítat, kolik byste dostali na neschopence, jako OSVČ. Výše nemocenské pro živnostníky se odvíjí od toho, jak vysoké zálohy na nemocenské pojištění si platí (jaký je jejich vyměřovací základ pro nemocenské dávky).

Kalkulačka: Výpočet neschopenky u OSVČ v roce 2020

Kalkulačka nemocenská pro OSVČ 2020
Kolik platíte na nemocenské pojištění
(měsíční platba)

Délka pracovní neschopnosti
(celkem kalendářních dní)

Výpočet

Kdy má živnostník (OSVČ) nárok na placenou neschopenku (nemocenské dávky)?

Zatímco zaměstnanci dostávají peníze na neschopence již od prvního dne, OSVČ má nárok na nemocenské dávky až od 15 dne dočasné pracovní neschopnosti.

To je dáno tím, že za prvních 14 dní na neschopence, dostávají zaměstnanci náhradu mzdy od zaměstnavatele. OSVČ ale nemá zaměstnavatele a nedostává mzdu. Proto za prvních 14 dní na neschopence, OSVČ nic nedostane.

Živnostník má nárok až na nemocenské dávky od 15 dne na neschopence. Z toho je jasné, že při krátkodobé nemoci se ani nevyplatí platit si nemocenské pojištění. Má to smysl až u dlouhodobější nemoci nebo úrazu.

Aby měl OSVČ nárok na nemocenské dávky, musí splnit několik základních podmínek:

 • OSVČ si musí platit alespoň minimální nemocenské pojištění
 • Placení nemocenského pojištění je dobrovolné (sociální a zdravotní pojištění si živnostník musí platit povinně, ze zákona)
 • Minimální nemocenské pojištění si OSVČ musí platit alespoň 3 měsíce před tím, než u něj dojde k zahájení pracovní neschopnosti
 • V době, kdy dojde k zahájení pracovní neschopnosti, musí být OSVČ aktivním účastníkem nemocenského pojištění (musí si platit nemocenské pojištění)
 • Nemocenská je při minimální platbě nemocenského pojištění jen velmi nízká
 • OSVČ má jen omezené možnosti, jak si zvýšit nemocenskou

Kolik je nemocenská pro OSVČ v roce 2020?

Výpočet nemocenské pro OSVČ je podobný, jako výpočet nemocenské u zaměstnanců:

 • Nemocenské dávky od 15 dne jsou ve výši 60% – 72% z redukovaného vyměřovacího základu
 • Nemocenské dávky se vyplácí za každý kalendářní den
 • Výpočet nemocenské se u OSVČ provádí na základě vyměřovacího základu
 • Nemocenské pojištění je u OSVČ ve výši 2,1% z vyměřovacího základu (minimálně 126 Kč měsíčně)
 • Vyměřovací základ je stejný, jako vyměřovací základ pro sociální pojištění (jedna polovina ze zisku, z toho co zbude po odečtení nákladů)

Výpočet nemocenské pro OSVČ v roce 2020

Pokud si OSVČ platí jen minimální nemocenské pojištění (v roce 2020 je to 126 Kč měsíčně), pak je nemocenská jen velmi nízká:

 • Minimální nemocenské pojištění 126 Kč měsíčně odpovídá vyměřovacímu základu 6000 Kč měsíčně
 • OSVČ by tedy měl stejné nemocenské dávky, jako zaměstnanec s hrubou mzdou 6000 Kč měsíčně
 • Nemocenská od 15 do 30 dne by byla 107 Kč za jeden den (tj. za první měsíc OSVČ dostane jen 1712 Kč – dostává peníze jen za 16 – 30 den)
 • Nemocenská od 31 do 60 dne by byla 118 Kč za jeden den (za druhý měsíc na neschopence OSVČ dostane 3540 Kč)
 • Nemocenská do 61 dne by byla 129 Kč za jeden den (za třetí měsíc na neschopence OSVČ dostane 3870 Kč)

Vyplatí se platit si nemocenské pojištění pro OSVČ?

Z výše uvedeného příkladu výpočtu nemocenské pro OSVČ, při minimální platbě nemocenského pojištění vyplývá, že OSVČ na neschopence toho moc nedostane.

Placení nemocenského pojištění se ale asi i tak vyplatí. Za rok OSVČ zaplatí 1512 Kč (při minimální platbě). Pokud by pak byl alespoň jeden celý měsíc nemocný, dostane „zpátky“ 1712 Kč.

Nemocenské pojištění má smysl hlavně jako pojistka, pro případ nějaké dlouhodobé nemoci. Rozhodně se nedá očekávat, že by nemocenské dávky nahradily živnostníkovi, byť jen část jeho skutečných příjmů.

Zvýšení nemocenské pro OSVČ – jak mít vyšší nemocenské dávky

Aby měl OSVČ případně vyšší nemocenskou, musel by si platit adekvátně vyšší nemocenské pojištění. To ale není tak jednoduché.

Nemocenské pojištění může být maximálně 2,1% z vyměřovacího základu. Není tedy možné si platit libovolně vysoké nemocenské pojištění.

Pokud například OSVČ platí jen minimální zálohy na sociální pojištění, tj. 2544 Kč za měsíc v roce 2020, pak si může platit nemocenské pojištění ve výši 183 Kč. Pokud by si chtěl platit vyšší nemocenské pojištění, musel by platit i vyšší sociální pojištění (musel by si zvýšit vyměřovací základ pro sociální pojištění).

To, že má OSVČ nízkou nemocenskou se netýká jen samotných nemocenských dávek. Pokud si OSVČ platí jen minimální nemocenské pojištění, pak má i velmi nízkou mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství).

Štítky: , , , , , , , , , , , , , , ,

Diskuse: OSVČ a neschopenka: Výpočet nemocenské pro OSVČ (pro živnostníky)

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Jiří Duchek: Dobrý den, chci se zeptat zda dostanu rychlou půjčku do 10000 když jsem necelé 2...
 • JIRIHLAVAC2@SEZNAM.cz: pecuji o manzelku ma onkologickou diagnozu a navic po opakovanych mozkovych prihodach...
 • Hana Zelenková: Dobrý den.Můj syn je od 8.8.2022 v pracovní neschopnosti. 2xByl hospitalizován ve...
 • Xenik: Hezký den, ne nezapočítává... Započítává se čistá mzda bez daňového bonu...
 • Ondřej Daněk: Dobrý den. Mohu pořádat o příspěvek na bydlení i mimo místně příslušn...
 • Emil Votoček: Dobrý den, mám dotaz. Jsem důchodce 72 let. Mám 4 plicní onemocnění - CHOP...
 • Bohouš Zeman: Stěhuju se 16. prosince do dražšího podnájmu. Ve starém mi neprodlouží nájem...