OSVČ a neschopenka: Výpočet nemocenské 2024 pro OSVČ (pro živnostníky)

Když onemocní zaměstnanec, má jistotu, že během dočasné pracovní neschopnosti nezůstane bez peněz (bez příjmu). Živnostník (OSVČ), to má ale na neschopence složitější.

Aby měl OSVČ nárok na nemocenskou, musí si platit nemocenské pojištění. Vzhledem k tomu, jak jsou aktuálně nastaveny zálohy na sociální pojištění (a výpočet nemocenské pro OSVČ), má živnostník „jistotu“, že během neschopenky moc peněz nedostane.

V následující kalkulačce si můžete sami spočítat, kolik byste dostali na neschopence, jako OSVČ. Výše nemocenské pro živnostníky se odvíjí od toho, jak vysoké zálohy na nemocenské pojištění si platí (jaký je jejich vyměřovací základ pro nemocenské dávky).

Kalkulačka: Výpočet neschopenky u OSVČ v roce 2024

Kalkulačka nemocenská pro OSVČ 2024
Kolik platíte na nemocenské pojištění
(měsíční platba)

Délka pracovní neschopnosti
(celkem kalendářních dní)

Výpočet

Kdy má živnostník (OSVČ) nárok na placenou neschopenku (nemocenské dávky)?

Zatímco zaměstnanci dostávají peníze na neschopence již od prvního dne, OSVČ má nárok na nemocenské dávky až od 15 dne dočasné pracovní neschopnosti.

To je dáno tím, že za prvních 14 dní na neschopence, dostávají zaměstnanci náhradu mzdy od zaměstnavatele. OSVČ ale nemá zaměstnavatele a nedostává mzdu. Proto za prvních 14 dní na neschopence, OSVČ nic nedostane.

Živnostník má nárok až na nemocenské dávky od 15 dne na neschopence. Z toho je jasné, že při krátkodobé nemoci se ani nevyplatí platit si nemocenské pojištění. Má to smysl až u dlouhodobější nemoci nebo úrazu.

Aby měl OSVČ nárok na nemocenské dávky, musí splnit několik základních podmínek:

 • OSVČ si musí platit alespoň minimální nemocenské pojištění (minimálně 216 Kč v roce 2024)
 • Placení nemocenského pojištění je dobrovolné (sociální a zdravotní pojištění si živnostník musí platit povinně, ze zákona)
 • Minimální nemocenské pojištění si OSVČ musí platit alespoň 3 měsíce před tím, než u něj dojde k zahájení pracovní neschopnosti
 • V době, kdy dojde k zahájení pracovní neschopnosti, musí být OSVČ aktivním účastníkem nemocenského pojištění (musí si platit nemocenské pojištění)
 • Nemocenská je při minimální platbě nemocenského pojištění jen velmi nízká
 • OSVČ má jen omezené možnosti, jak si zvýšit nemocenskou

Kolik je nemocenská pro OSVČ v roce 2024?

Výpočet nemocenské pro OSVČ je podobný, jako výpočet nemocenské u zaměstnanců:

 • Nemocenské dávky od 15 dne jsou ve výši 60% – 72% z redukovaného vyměřovacího základu
 • Nemocenské dávky se vyplácí za každý kalendářní den
 • Výpočet nemocenské se u OSVČ provádí na základě vyměřovacího základu
 • Nemocenské pojištění je u OSVČ ve výši 2,7% z vyměřovacího základu (minimálně 216 Kč měsíčně)
 • Vyměřovací základ je stejný, jako vyměřovací základ pro sociální pojištění (jedna polovina ze zisku, z toho co zbude po odečtení nákladů)

Výpočet nemocenské pro OSVČ v roce 2024

Pokud si OSVČ platí jen minimální nemocenské pojištění (v roce 2024 je to 216 Kč měsíčně), pak je nemocenská jen velmi nízká:

 • Minimální nemocenské pojištění 216 Kč měsíčně odpovídá vyměřovacímu základu 8000 Kč měsíčně
 • OSVČ by tedy měl stejné nemocenské dávky, jako zaměstnanec s hrubou mzdou 8000 Kč měsíčně
 • Nemocenská od 15 do 30 dne by byla 143 Kč za jeden den (tj. za první měsíc OSVČ dostane jen 2 288 Kč – dostává peníze jen za 15 – 30 den)
 • Nemocenská od 31 do 60 dne by byla 157 Kč za jeden den (za druhý měsíc na neschopence OSVČ dostane 4 710 Kč)
 • Nemocenská do 61 dne by byla 171 Kč za jeden den (za třetí měsíc na neschopence OSVČ dostane 5 130 Kč)

Vyplatí se platit si nemocenské pojištění pro OSVČ?

Z výše uvedeného příkladu výpočtu nemocenské pro OSVČ, při minimální platbě nemocenského pojištění vyplývá, že OSVČ na neschopence toho moc nedostane.

Placení nemocenského pojištění se ale asi i tak vyplatí. Za rok OSVČ zaplatí 2 592 Kč (při minimální platbě). Pokud by pak byl alespoň jeden celý měsíc nemocný, dostane „zpátky“ 2 288 Kč.

Nemocenské pojištění má smysl hlavně jako pojistka, pro případ nějaké dlouhodobé nemoci. Rozhodně se nedá očekávat, že by nemocenské dávky nahradily živnostníkovi, byť jen část jeho skutečných příjmů.

Zvýšení nemocenské pro OSVČ – jak mít vyšší nemocenské dávky

Aby měl OSVČ případně vyšší nemocenskou, musel by si platit adekvátně vyšší nemocenské pojištění. To ale není tak jednoduché.

Nemocenské pojištění může být maximálně 2,7% z vyměřovacího základu. Není tedy možné si platit libovolně vysoké nemocenské pojištění.

Pokud například OSVČ platí jen minimální zálohy na sociální pojištění, tj. 3852 Kč za měsíc v roce 2024, pak si může platit nemocenské pojištění ve výši 357 Kč. Pokud by si chtěl platit vyšší nemocenské pojištění, musel by platit i vyšší sociální pojištění (musel by si zvýšit vyměřovací základ pro sociální pojištění).

To, že má OSVČ nízkou nemocenskou se netýká jen samotných nemocenských dávek. Pokud si OSVČ platí jen minimální nemocenské pojištění, pak má i velmi nízkou mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství).

Štítky: , , , , , , , , , , , , , , ,

Diskuse: OSVČ a neschopenka: Výpočet nemocenské 2024 pro OSVČ (pro živnostníky)

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...
 • Zbyněk Hlavatý: Dobrý den, od 1 října jsem bez práce a bez možnosti čerpat podporu v nezaměstn...
 • Otakar: Dobrý den, pobiram důchod 7500,- , ubytovna mně stoji 7000, -. Chci se zeptat jes...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Důchody by se měly vyplácet v sudé dny mezi 6. a 14. dnem v měsíci, změna by m...