Výpočet mateřská dovolená a PPM u OSVČ (podmínky, nárok)

Na této stránce najdete online kalkulačku pro výpočet výše „mateřské“ (přesněji PPM, tedy peněžitá pomoc v mateřství) pro OSVČ. Snadno si tak můžete spočítat, na jak vysoké dávky můžete mít, jako OSVČ nárok, během mateřské dovolené. V doprovodném článku se pak také podíváme na to, čím se liší podmínky PPM pro OSVČ od těch, které platí pro zaměstnance, a na co je potřeba si dávat pozor.

Kolik bude mateřská v roce 2024?

Od 1. 1. 2024, se mění podmínky pro výpočet peněžité pomoci v mateřství (zvyšují se redukční hranice). Maximální mateřská, může být až 53 910 Kč za měsíc (za 30 dní).

V roce 2024, by se také měla zvyšovat i rodičovská (rodičovský příspěvek bude 350 000 Kč).

Spočítejte si, kolik bude mateřská od ledna 2024:

Výpočet výše PPM pro OSVČ 2017

Kalkulačka mateřská pro OSVČ v roce 2017
Kolik platíte na nemocenské pojištění
(měsíční platba)

Počet narozených dětí
Výpočet

Peněžitá pomoc v mateřství se vyplácí maximálně 196 dní při narození 1 dítěte a maximálně 259 dní při narození 2 a více dětí.

Základní informace o „mateřské“ (PPM)

Peněžitá pomoc v mateřství se vyplácí těhotným ženám od 6 – 8 týdne před plánovaným termínem porodu. Při narození jednoho dítěte se PPM vyplácí 196 dní, tj. 28 týdnů. Při narození dvojčat (a vícerčat) se PPM vyplácí po dobu 259 dní (37 týdnů).

Pokud by o „mateřskou“ žádal otec dítěte, tak ten ji může získat až od začátku 7 týdne po narození dítěte. Celková doba vyplácení PPM je tak kratší, než u matky dítěte.

Během čerpání PPM není možné vykonávat zaměstnání a/nebo podnikat jako OSVČ (osobně vykonávat samostatně výdělečnou činnost). Resp. nesmí být vykonávána činnost, na jejímž základě je vyplácena PPM.

Po skončení PPM pak zpravidla následuje rodičovská dovolená, resp. vzniká nárok na čerpání rodičovského příspěvku. Ten je aktuálně v celkové výši 220 000 Kč, a je ho možné čerpat až do 4 roků věku dítěte. Při splnění podmínek je pak možné volit i jinou (rychlejší) variantu RP.

Kdy má OSVČ nárok na mateřskou (PPM)

PPM neboli peněžitá pomoc v mateřství (lidově také „mateřská“), je finanční dávka vyplácená na základě nemocenského pojištění. Je určena především pro ženy v období před porodem a po něm. Na PPM pak ale případně může mít nárok i otec dítěte, pokud o PPM nežádá matka, a on splňuje příslušné podmínky.

U PPM to pro OSVČ funguje trochu jinak, než u zaměstnanců v pracovním poměru. Za zaměstnance odvádí nemocenské pojištění zaměstnavatel. A tak většina zaměstnanců má na PPM nárok. U OSVČ tomu tak ale být nemusí. OSVČ má ze zákona povinnost platit pouze sociální a zdravotní pojištění. Placení nemocenského pojištění je dobrovolné. I díky tomu si jej platí jen minimum OSVČ.

Aby měl/a OSVČ nárok na „mateřskou“, musí si platit toto dobrovolné nemocenské pojištění. A to minimálně po dobu 270 dní v posledních dvou letech, a současně minimálně 180 dní v posledním roce před podáním žádosti o PPM.

Kolik je „mateřská“ u OSVČ

Tak jako se výše PPM u zaměstnanců odvíjí od jejich příjmu (platu), obdobně se u OSVČ výše PPM odvíjí od toho, jak vysoké si platí nemocenské pojištění.

Minimální nemocenské pojištění je aktuálně (v roce 2017) ve výši 115 Kč. Pokud byste si ale platili pouze toto minimální pojištění, pak by u vaše „mateřská“ byla jen minimální. Při měsíční platbě 115 Kč na nemocenské pojištění by výše PPM vycházela na 116 Kč denně, tedy 3480 Kč měsíčně (za 30 dní). A to opravdu není mnoho.

OSVČ si pak pochopitelně může hradit i vyšší nemocenské pojištění, a tím pak mít i vyšší mateřskou (nebo obecněji jakékoliv nemocenské dávky). Není ale možné platit libovolně vysoké nemocenské pojištění. Maximální výše NP se odvíjí od toho, jaké příjmy OSVČ přiznává (tedy maximální výše nemocenského pojištění se stanovuje na základě posledního podaného přehledu o příjmech).

Příklad výše „mateřské“ u OSVČ v roce 2017

 • Nemocenské pojištění 115 Kč měsíčně = PPM v roce 2017 je 116 Kč/den, tj. 3480 Kč/měsíc (*)
 • Nemocenské pojištění 150 Kč měsíčně = PPM v roce 2017 je 151 Kč/den, tj. 4530 Kč/měsíc (*)
 • Nemocenské pojištění 250 Kč měsíčně = PPM v roce 2017 je 251 Kč/den, tj. 7530 Kč/měsíc (*)
 • Nemocenské pojištění 500 Kč měsíčně = PPM v roce 2017 je 501 Kč/den, tj. 15030 Kč/měsíc (*)
 • Nemocenské pojištění 1000 Kč měsíčně = PPM v roce 2017 je 861 Kč/den, tj. 25830 Kč/měsíc (*)
 • Nemocenské pojištění 1500 Kč měsíčně = PPM v roce 2017 je 1011 Kč/den, tj. 30330 Kč/měsíc (*)

(*) měsíc = zde počítáno jako 30 kalendářních dní

Podnikání jako OSVČ a mateřská

Dalším „zádrhelem“ u OSVČ ve vztahu k mateřské dovolené je to, že v době, kdy OSVČ čerpá peněžitou pomoc v mateřství, nesmí osobně vykonávat samostatně výdělečnou činnost. Podobně jako zaměstnanec, který čerpá tuto dávku, nesmí vykonávat zaměstnání, na jehož základě je mu PPM vyplácena.

To v praxi znamená, že pokud má OSVČ zaměstnance, kteří za něj po dobu čerpání PPM vykonávají jeho podnikatelskou činnost, pak je vše v pořádku. Pokud ne, tak v době pobírání „mateřské“ nesmí OSVČ osobně vykonávat své podnikání.

SUPER nabídka: Nevíte, kde vzít peníze? Pomůžeme vám! Máme tady neopakovatelnou akční nabídku – Sms půjčka ihned na bankovním účtě. Určitě budete spokojeni. A pokud jsme se náhodou netrefili správně, pak nabízíme ještě – Půjčka na exekuci bez zástavy. To je solidní a jistá cesta, jak sehnat peníze.

Štítky: , , , , , , , , , ,

Diskuse: Výpočet mateřská dovolená a PPM u OSVČ (podmínky, nárok)

Diskuse: 1
 • Custom avatar Lenka

  Dobrý den,

  ráda bych se zeptala na výši mateřské (PPM). Jsem student (ale snad budu ted jen do 14.9., kdy bych měla dokončit Bc.) a zároveň jsem včera začala podnikat jako vedlejší činnost, od 15.9. to budu mít jako hlavní činnost a také jsem si od včera začala platit dobrovolné nemocenské pojištění nejvyšší částku tj. 325Kč měsíčně. Nyní jsem těhotná, v dubnu mám termín porodu. Nárok na mateřskou budu mít, pokud úspěšně odstátnicuji a zároveň si budu 180 dnů platit nemocenské pojištění, jak jsem se dočetla. Zajímalo by mě, jak se tedy vypočítává výše PPM – mateřské? Kolik budu dostávat?
  Děkuji

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Vrba Ladislav: nabídnout nejrychlejší pujcky. Žádat mužete od 30 000 Kc do 500 000 000 Kc. Spl...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...