- Příspěvek na bydlení 2024
- Kalkulačka: Výpočet přídavky na bydlení 2024
- Normativní náklady na bydlení v roce 2024
- Kalkulačka: Přídavky na bydlení od 1. 1. 2024
- Nový formulář – příspěvek na bydlení
- Příspěvek na bydlení pro Ukrajince 2024
- Kalkulačka – výpočet dávky pro Ukrajince 2024
- Formulář: Žádost o příspěvek na bydlení
- Formulář: Doklad o výši nákladů na bydlení
- Přídavky na děti 2024
- Kalkulačka: Kolik jsou přídavky na dítě v roce 2024?
- Kalkulačka: Přídavky na děti od 1.1.2024
- Kalkulačka: Příspěvek na dítě od ledna 2024
- Kalkulačka alimenty 2024: doporučená výše výživného na dítě
- Formulář: Žádost o přídavek na dítě
- Formulář: Potvrzení o studiu
- Formulář: Doklad o výši ročního příjmu
- Formulář: Doklad o výši čtvrtletního příjmu
- Hmotná nouze 2024
- Příspěvek na živobytí 2024
- Příspěvek na živobytí pro Ukrajince 2024
- Výpočet příspěvku na živobytí 2024
- Kalkulačka doplatek do životního minima 2024
- Hmotná nouze: mimořádná okamžitá pomoc 2024
- Doplatek na bydlení 2024
- Kalkulačka doplatek na bydlení 2024
- Formulář: Žádost o příspěvek na živobytí
- Formulář: Žádost o doplatek na bydlení
- Formulář: Žádost o mimořádnou okamžitou pomoc
- Hotovostní půjčka do 500 000 Kč – vyřízení online, peníze do 24 hodin
- Půjčky na směnku – kolik si můžu půjčit a je to legální?
- Nebankovní půjčka na splátky do 100 000 Kč – vyřízení online, peníze ihned
- Povinné ručení srovnání 2024 – úspora až 2000 Kč, vyřízení do 5 minut online
- První půjčka zdarma (bez poplatků, bez úroků) nebo i na splátky (až 10 měsíců)
- Rychlá půjčka do 15 minut – až 20 000 Kč na cokoliv
- Nebankovní půjčky ihned na ruku v hotovosti – 100 000 Kč nebo i více
- Půjčka v hotovosti nebo na účet až 70 000 Kč bez zástavy a bez ručitele
- Akce: Půjčka 30 000 Kč na 30 dní zcela zdarma – bez úroků a bez poplatků!
- Půjčka do 20 000 Kč pro OSVČ – bez ručitele a bez zástavy
- Rychlá půjčka 5000 Kč ihned na účet i bez potvrzení o příjmu
- Okamžitá online půjčka – úvěrový limit až do 50 000 Kč
- Která půjčka do výplaty do 10 tisíc korun je nejvýhodnější?
- Půjčka 5000 Kč bez registru ihned na účet
- Půjčka 30 000 Kč – peníze ještě dnes v hotovosti na ruku
- Soukromé online půjčky – výhodné a férové podmínky
- Rychlá půjčka 15000 Kč bez registru
- Půjčka 200 000 Kč na cokoliv bez ručení
- Půjčka ihned v hotovosti na ruku – peníze kdykoliv i o víkendu
- Půjčka 50000 Kč v hotovosti na ruku ihned
Hmotná nouze – příspěvek na živobytí 2024
Příspěvek na živobytí je jedna ze dvou hlavních dávek hmotné nouze. Jako taková se vyplácí především lidem, kteří mají jen velmi nízké nebo dokonce vůbec žádné příjmy, a má jim zajistit základní prostředky na pokrytí základních životních potřeb. Co je to hmotná nouze, a jaké jsou další sociální dávky pro lidi ve hmotné nouzi, najdete v tomto článku: Hmotná nouze 2024.
V následujících odstavcích najdete shrnutí základních informací o příspěvku na živobytí (někdy také nazývaný „doplatek do životního minima“). Můžete se také podívat na kalkulačku, která vám umožní spočítat, zda máte na tuto dávku hmotné nouze nárok: Kalkulačka příspěvek na živobytí v roce 2024. Informace k tomu, jak podat žádost o příspěvek na živobytí pak nabízí tato stránka: Formulář: Žádost o příspěvek na živobytí.
Co je to hmotná nouze
Jako hmotná nouze se označuje stav, kdy jednotlivec, nebo skupina společně posuzovaných osob (rodina, více osob, které žijí ve společné domácnosti), má natolik nízké příjmy, že nedosahují zákonem stanoveného životního minima (resp. existenčního minima). Životní minimum se bere jako minimální hranice příjmu, která umožňuje pokrýt základní životní potřeby (jídlo, hygienické potřeby, oblečení).
Pokud se osoba (jednotlivec nebo skupina společně posuzovaných osob) nachází ve hmotné nouzi, může mít nárok na dávky pomoci ve hmotné nouzi – tedy především právě na příspěvek na živobytí. Ten by měl vyrovnat rozdíl mezi skutečnými příjmy a zákonem garantovanou hranicí.
Kolik je příspěvek na živobytí v roce 2024?
Stanovení toho, kolik je příspěvek na živobytí, není zcela jednoduché. Tato sociální dávka má totiž pokrývat celou řadu různých životních situací. Ve hmotné nouzi se může ocitnout člověk po nějaké živelné pohromě jako je záplava, ve hmotné nouzi může být člověk po smrti svých blízkých, ve hmotné nouzi si může ocitnout senior nebo člověk, který přišel o práci a je bez možnosti jiného příjmu.
Orientační výpočet toho, kolik je příspěvek na živobytí vám nabízí tato kalkulačka: Kalkulačka příspěvek na živobytí od 1. 1. 2024. Musíme vás ale upozornit, že se jedná pouze o zjednodušený výpočet. Při stanovení nároku a výše příspěvku na živobytí na Úřadu práce se posuzuje celá řada různých podmínek. Jejich přehled nabízíme níže.
Zvýšení příspěvku na živobytí v roce 2024?
Životní a existenční minimum, které je výchozím údajem pro výpočet dávek pomoci ve hmotné nouzi, se naposledy změnilo na začátku minulého roku.
Pro rok 2024, zatím není připraveno žádné další zvýšení. Na začátku roku (od ledna 2024) zatím platí stejné údaje, jako v předchozím roce.
Obecně platí, že vláda by měla zvýšit životní minimum, pokud je inflace vyšší než 5%. Pro valorizaci částek životního a existenčního minima, ale není stanoven žádný pevný mechanismus, jako to mají například důchody.
Celková inflace za minulý rok, byla přes 10%. Velké zdražování se očekává i na začátku ledna 2024. Pak už by se údajně měla inflace snížit, a ceny by se měly stabilizovat.
Vláda tedy zřejmě nevidí důvod, pro zvýšení životního minima. A z toho vyplývá i to, že se v roce 2024 zatím nezvyšuje ani příspěvek na živobytí.
Aktuální částky životního a existenčního minima, a kalkulačku pro výpočet v roce 2024, najdete zde.
Výpočet příspěvku na živobytí v roce 2024
Příspěvek na živobytí se vypočítá jako rozdíl mezi živobytím osoby (zákonem stanovená hranice příjmu) a příjmy osoby (které se snižují o přiměřené náklady na bydlení).
Živobytí osoby = jedná se o částku, která by osobě měla náležet za daný měsíc. Například u nezaopatřeného dítěte odpovídá částka živobytí výši životního minima. Pokud by ale dítě vyžadovalo nutnost dietního stravování, může být částka živobytí vyšší než samotné životní minimum. Naopak u dospělých, kteří například dluží na výživném, se za částku na živobytí považuje existenční minimum (3130 Kč) bez možnosti zvýšení (s výjimkou dietního stravování).
Příjmy = jsou popsány podrobněji níže, jedná se o součet příjmu všech osob, přičemž se započítávají jenom některé příjmy, nebo jenom jejich část.
Oprávněné náklady na bydlení – měly by odpovídat skutečně vynaloženým nákladům na bydlení (nájem, platby za elektřinu, plyn apod.), maximálně se ale jedná o 30% z příjmu.
Příspěvek na živobytí a příjmy
Na rozdíl od jiných sociálních dávek, kde se započítávají všechny příjmy v plné výši, u příspěvku na živobytí se příjem počítá trochu jinak. Jako příjem se počítá
70% z částky:
- Příjem ze zaměstnání (z čisté mzdy – po odečtení daní a odvodů na sociální a zdravotní zabezpečí), případně další příjmy ze závislé činnosti podle zákona o daních z příjmů
- Příjem z důchodových dávek (starobní penze a další důchodové dávky) se také započítají jen ze 70%
- Důvodem je motivovat osoby s nízkým příjmem ve hmotné nouzi k zvýšení příjmu formou zaměstnání
80% z částky
- Náhrady mzdy vyplácené zaměstnavatelem v prvních 14 dnech nemoci
- Nemocenské dávky vyplácené během pracovní neschopnosti
- Další nemocenské dávky jak je např. ošetřovné, nebo peněžitá pomoc v mateřství
100% z ostatních příjmů
- Výživné a alimenty na děti, nebo na neprovdanou matku dítěte
- Sociální dávky jako rodičovský příspěvek, přídavky na dítě apod.
- Další různé příjmy
Jako příjem se nezapočítává:
- Příspěvek na živobytí
- Příspěvek na bydlení
- Některé další příjmy – viz zákon o životním a existenčním minimum
Celkové příjmy pro stanovení nároku na příspěvek na živobytí se pak stanoví jako součet jednotlivých částek, nebo jejich částí, pro všechny osoby, které jsou společně posuzovány
Hmotná nouze – částka na živobytí
Živobytí je částka, na kterou by měla mít osoba nárok. Stanoví se tak že:
- U nezaopatřeného dítěte se jedná o částku životního minima, která může být zvýšena z důvodu nutnosti dietního stravování
- Ten, kdo byl v posledních 6 měsících propuštěn ze zaměstnání z důvodu hrubého porušení pracovní kázně, nebo z obdobného důvodu, má nárok jen na částku existenčního minima, bez možnosti jejího zvýšení (s výjimkou nutnosti dietního stravování)
- Ten, kdo dluží na výživném pro nezletilé dítě částku vyšší, než trojnásobek měsíční splátky, má nárok jen na částku existenčního minima, bez možnosti jejího zvýšení (s výjimkou nutnosti dietního stravování)
- Osoba, která je po celý měsíc ve zdravotnickém zařízení má nárok jen na částku existenčního minima, bez možnosti jejího zvýšení
- Všichni ostatní mají v základu nárok pouze na částku existenčního minima – při splnění podmínek ale může být částka existenčního minima navýšena
Zvýšení částky na živobytí
- V případě že ošetřující lékař stanoví nutnost dietního stravování, částka na živobytí se navyšuje podle toho, o jaký typ diety se jedná
- Částka živobytí může být zvýšena o jednu polovinu rozdílu mezi životním a existenčním minimem, v případě že se osoba prokazatelně pokusila navýšit svůj příjem uplatněním všech nároků a pohledávek
- Částka na živobytí může být zvýšena o jednu polovinu rozdílu mezi životním a existenčním minimem pokud osoba prokazatelně nemá žádný majetek nebo jej již využívá ke zvýšení svého příjmu.
Kdo má nárok na příspěvek na živobytí
Nárok na příspěvek na živobytí má osoba nebo skupina společně posuzovaných osob (rodiny, více osob ve společné domácnosti apod.), pokud jim po zaplacení oprávněných nákladů na bydlení nezůstává částka na živobytí (vysvětlení obou pojmů viz další text).
Částka na živobytí je pro každou osobu stanovena individuálně. Zjednodušeně se dá říci, že se jedná o životní nebo existenční minimum, které je dále zvýšeno nebo sníženo (viz dále).
Oprávněné náklady na bydlení představují 30% z příjmů
Další informace
- Příspěvek na živobytí se vyplácí pravidelně každý měsíc (po dobu trvání nároku)
- Za rozhodné období pro posouzení příjmů se považují zpravidla 3 poslední kalendářní měsíce
- V případě, že u osoby / skupiny osob, došlo k podstatné změně v příjmu, může být rozhodné období posuzováno od této změny
- Dávky hmotné nouze je možné (na rozdíl od jiných sociálních dávek) vyplácet i v hotovosti (u ostatních sociálních dávek je možný jen bezhotovostní převod na účet nebo poslání složenkou na poštu)
- O dávku se žádá na Úřadu práce – obvykle na pobočce, dle místa trvalého bydliště, v oprávněných případech je ale možné obrátit se na jakoukoliv jinou pobočku
Máte-li nějaké dotazy ohledně nároku na příspěvek na živobytí, ohledně jeho výpočtu a výše. Nebo pokud si nevíte rady s něčím jiným, nebojte se zeptat v diskusi pod tímto článkem.
Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Potřebuji půjčit peníze ještě dnes. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Rychlá krátkodobá půjčka před výplatou. Uvidíte, že nebudete zklamáni.
Dobry den, jsem v dlouhodobe pracovni neschopnosti / od 05/2014/ jsem svobodny a bezdetny, pobiram mesicne cca 6200,- nemocenské dávky, mám ještě na nějaké dávky nárok?
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaké sociální dávky. Bydlím s kamarádem už 4 roky v podnájmu.. já přišel o práci a nemám nárok na podporu-resp. vyčerpáno 5 měsíců.
Můj kamarád vydělává 18tisíc..Myslel jsem, že nárok na soc.dávky má každý normální člověk..Na úřadě mi řekli, že pokud kamarád vydělává tolik, tak nemám na nic nárok…
Proč?? nechápu jaké povinnosti má můj kamarád mě živit.. Bydlíme spolu v bytě, kde každý má svůj pokoj.. A jsme heterosexuálové.. je nám 25let a pouze jsme oba utekli od rodičů..bydleli jsme v jednom baráku, známe se odmalička.. já přece musím přispívat na byt..proč by to měl platit sám ??
Krásný den přeji, měl bych dotaz týkající se doplatku na bydlení. Mám pronajatou zahradní chatu 2+kk k celoročnímu bydlení. Nájem i s energijí činí 3000kč. Není zde možno dát trvalé bydliště (chata nemá číslo popisné pouze číslo pozemku). Je tedy možnost nároku na doplatek na bydlení?? Jaká jsou krytéria na tyto príspěvky??? Děkuji za odpověď Milan
Chci radu na co mám nárok od Prosince jsem s děckem nedostala od HN nedostala ani korunu v lednu jsem požádala a zas nic co jsem dostala 3600.kc je pro dva členi nevim jak zaplatit nájem a uživit sebe a dite .
Dobry den potrebovala bych radu jsem sama se synem 18 a studuje SOU,Marodila jsem (pracovni uraz,jestli mi doplati něco nebo ne nevim)a dostala jsem vyplatu 5600,Je mozny nejaky příspěvek na tento mesic jen 5000 davam se synem za cestu. Prosim poradte co tento jeden mesic delat. Dekuji moc vsem co poradi.Dana
DObry den,
do konce ledna jsem byl v evidenci UP a do prosince mel narok na podporu. Za unor jsem si chtel pozadat o prispevek na zivobyti, coz mi na UP rekli, ze muzu, protoze jsem bez prijmu.
Jak se projevi v posuzovani, pokud se koncem unora ozenim? S partnerkou spolu zatim nezijeme v jedne domacnosti a ona prijem ma.
Diky
M.
Co je HN kdyz ja jsem bez davky s deckem od prosince nedostala jsem ani korunu a nemam diki nasim uradu zaplacenej najem no pujdu na ulici co si muzu prat od nasho statu. 1 dubna sudny vystehovani dekuji ty vlado nase
Dobrý den, je to normální , že chtějí výpis z běžného účtu, Když nájem, služby, energie a vše stejně z účtu neplatím ale inkasem a vše co chtějí jim dokládám? Dokonce 2x, nejen že chtějí inkaso, ale ještě zvlášť vyúčtování služeb, vyúčtování od ČEZu..To už mi přijde přes čáru ještě chtít výpisy z účtu, za chvíli budou chtít i menstruační kalendář…kam až do života mi chtějí lézt? To je jak šikana.
Dobry den.
chtela bych se informovat jestli mam narok na nejakou financni pomoc od uradu nez si najdu praci.
po rozchodu s muzem jsem se prestehovala s dcerou (nyni 5 let) do bytu k mamince.po materske jsem byla propustena z prace z duvodu nedostatku mista.pul roku jsem dostavala podporu,pak me poslali na zdravotni pojistovnu ze si mam sama platit zdravotni pojisteni a od uradu uz mi nepumuzou.takze ted ziju v byte s maminkou ktera ma duchod 10 893 korun.najemne je 6 000 korun.ja nemam vubec zadny prijem.dcera ma alimenty od otce 6 000 korun,takze ja zaplatim 3 000 najem (polovinu ja,polovinu matka).pak zaplatim 1200 skolku ,800 jeden krouzek a 1000 druhy krouzek a nezbyde mi ani koruna na zivobyti.na urade uz jsem byla a bylo mi receno ze nemam narok na nic,jen na pridavek na dite 500 korun,coz nam zatim moc nepomaha.mam na nejakou davku narok?dekuji denisa
Dobrý den,
od března 2015 mam platnou nájemní smlouvu na byt. Nájem činí 7600 s energiemi, můj čistý měsíční příjem je 9800 Kč. V nájemní smlouvě je uvedeno, že si na adrese nesmím zřídit trvalý pobyt (ten mám stále u rodičů). Chtěla bych se zeptat jestli mám nárok na nějaký příspěvek. Děkuji
Dobrý den já se chci zeptat zadost o prispevek hmotne nouzi se podava jednou nebo kazdy mesic ,nebo ctvrtletne jako prispevek na bydleni?Pokud se podava casteji co se tam ma dokladat?
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat jak postupovat – jsem samoživitelka s 6 letou dcerou s jejím otcem již 5 let nežiji na dceru neplatí pobírám příspěvěk na živobytí. Od prosince jsem znovu těhotná ale s otcem dítěte nežiji a ani nebudu bylo mi pracovnicí zděleno že by mě měl živit v těhotenství je to pravda? a musím to po něm chtít. Máme spolu dobrý vztah a nechci ho tahat po soudech a vím že kdybych potřebovala tak mi finančně pomůže ale nechápu proč by mě měl živit v těhotenství. Děkuji za odpověď
Dobrý den,mohu žádat o dávky hmotné nouze,jsme 4členná rodina,děti 6,10 let.Manžel vydělá kolem 18000 kč,já dostávám na staršího syna 6000 kč příspěvek na péči,a 1100kč dětské přídavky.Nájemné činí 5000 +vodné,platí se po třech měsících,odpady 2000kč ročně,náklady na vytápění…uhlí,dřevo,dle finančních možností.Děkuji za odpověd Pavlína
Dobrý den měla bych dotaz bydlím praha-východ v pronájmu ted si budu žádat o doplatek na bydlení,a další možné příspěvky na které budu mít nárok.můj dotaz zní,jsem matka samoživitelka s 4 roční holčičkou právě mi skončila mateřská ,přihlásila jsem se na uřad práce kde jsem pobírala podporu 5 měsíců kterou už jsem vyčerpala,chci se zeptat jestli mám nárok na příspěveky pokud si k sobě vezmu rodiče,zde jsou naše příjmy a informace,
Já se svojí dcerou máme životní minimun 4880 kc
Nevím jak to bude když už neberu tu podporU,přídavek na dítě 500 kc
Moje matka a muj otec berou socialní davky z prahy tam kde sou trvale hlášený častka činí 5970 kc,na adrese kde mám pronájem kde je nájemní smlouva na mě sme trvale hlášení jen já a moje dcera,chci se zeptat jestli máme nárok na davky a jestli nás budou posuzovat společně a jestli přesahujem zivotní minimum ten násobek náký zatím nic neberu jen živobytí jaký je životní minimum nás bšech stěmi to příjmy,dále jse chci zeptat jestli az si budu žádat příspěvek na bydlení nebo doplatek na bydlení jestli se započítávají jen osoby trvale hlašeni v pronajmu a nebo i rodiče co by semnou bydleli?a na příspěvek na živobytí se posuzují všechny osoby co jsou v domacnosti a nebo taky co jsou přihlášeni trvale?nájem s poplatky bude činit 8500 kc,prosím o odpověd a radu.děkuji monika
Chtěla bych se zeptat mám invalidní důchod 1. stupně 5200,- Jsem na úřadu práce již dva roky. Jsem sama mám byt v osobním vlastnictví jiný majetek nemám. Mé náklady na bydlení jsou.3400,- Mám nárok na dávky hmotné nouze nebo příspěvek na bydlení? děkuji za odpověd.
dobry den chtel bych se zeptat jestly mam narok na nakou davku .mam odpracovanejch 42 roku je me 58 let prisel jsem o praci a pobyral 11 mesycu davky od uradu prace tet me skoncily tak nemam zadny prijem chtel jsem zadat o neakou dafku na uradu prace a pani za prepaskou se me divyla ze chci nejakou dafku gdys mam nove auto na ktere jsem sy setril 10 roku .tak ze ho mam prodat a zit z penez co za nej dostanu. tak se ptam co vsechno musym prodat abych mel na neco narok. nekteri spoluopcane neodpracovaly ani rok a maji narok na vsechno .
dobry den chtela bych se zeptat jestli mam narok na zivobizt a bydleni sem sama z jednim ditetem ma trvale bydlista a pobyrame jen rodicovski prispevek ten cini 4300
Dobrý den chtěla bych se zeptat pobírám dávky hmotné nouze doplatek doživotního minima mám možnost dostávat náký příspěvek na obědy ve školce?Děkuji za odpověď
Dobrý den, chci se zeptat,musím být vedená na úřadě práce,abych mohla pobírat dávky hmotné nouze ikdyž mám ID 1.stupně a DPP na 20hod. měsíčně.
Na ÚP mě sice bylo řečeno,že nemusím,že stačí dohoda,ale raději si to chci ještě ověřit od Vás. Děkuji za odpověď Blanka
Dobrý den,
jsem půl roku na ÚP,skončila mi podpora a chtěla bych se zeptat jestli mám teď nárok na nějaké dávky,mám tříleté dítě a přítele (né manžela) a ten je OSVČ.Na ÚP mi paní řekla,že přítel si vydělává a může nás živit on,prý nemám nárok ani na příspěvěk na dítě.Je to opravdu tak?Předem děkuji za informaci.
Dobrý den.
Jsem student a jelikož rodiče jsou na sociální podpoře a hmotné nouzi, tak to co bych si vydělal na brigádách při studiu by se jim započítalo do příjmů. Napadlo mě, že bych si dal trvalé bydliště na příslušný úřad, kde bych asi dostával buď životní minimum nebo existenční. Jenže ono by to nestačilo, jelikož musím platit za koleje, ale tuto částku bych mohl prokázat ve výdajích. Mohl požádat o hmotnou nouzi? Šlo by to takhle vše provést? Děkuji za odpověď 🙂
Dobrý den, chtěla bych se zeptat: jako rodina(matka, dvě deti), mame mít částku na živobytí 10.220,-kč dle ÚP..(7420+doplatek na dietní opatření celiak.,lakt.int.=10220,-kč)..já příjmy nemám vůbec žádné a deti maj alimenty 4 a 1 tis. Soc.odbor nám vypočítal částku příspěvku na živobytí, který nám vyplácí 5866,-. Můžu se, prosím, zeptat jak se k této částce dopočítali?? Děkuji za odpoved.
Dobrý den mam na vás prosím dotaz přišla jsem o zaměstnání v 3.měsíční lhutě od zaměstnavatele a nepobíram žadné dávky a podporu mam tedy narok na davky v hmotne nouzi?dekuji za odpoved
dobrý den chtěla bych se zeptat jestlimá úřad právo nahlížet do výpisu z účtu který není můj ale dcery a jestli můžou na hlížet do příjmů i do výdajů v zákoně nic takového není děkuji za odpověd
Dobrý den chtěl bych se zeptat,pobírám 3410 kč na jídlo musím platit s toho něco jiný ho třeba popelnice , alimenty nebo cokoliv.Zustane my třeba jenom 1100 kč to mě má stačit na celej měsíc
Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.