- Příspěvek na bydlení 2024
- Kalkulačka: Výpočet přídavky na bydlení 2024
- Normativní náklady na bydlení v roce 2024
- Kalkulačka: Přídavky na bydlení od 1. 1. 2024
- Nový formulář – příspěvek na bydlení
- Příspěvek na bydlení pro Ukrajince 2024
- Kalkulačka – výpočet dávky pro Ukrajince 2024
- Formulář: Žádost o příspěvek na bydlení
- Formulář: Doklad o výši nákladů na bydlení
- Přídavky na děti 2024
- Kalkulačka: Kolik jsou přídavky na dítě v roce 2024?
- Kalkulačka: Přídavky na děti od 1.1.2024
- Kalkulačka: Příspěvek na dítě od ledna 2024
- Kalkulačka alimenty 2024: doporučená výše výživného na dítě
- Formulář: Žádost o přídavek na dítě
- Formulář: Potvrzení o studiu
- Formulář: Doklad o výši ročního příjmu
- Formulář: Doklad o výši čtvrtletního příjmu
- Hmotná nouze 2024
- Příspěvek na živobytí 2024
- Příspěvek na živobytí pro Ukrajince 2024
- Výpočet příspěvku na živobytí 2024
- Kalkulačka doplatek do životního minima 2024
- Hmotná nouze: mimořádná okamžitá pomoc 2024
- Doplatek na bydlení 2024
- Kalkulačka doplatek na bydlení 2024
- Formulář: Žádost o příspěvek na živobytí
- Formulář: Žádost o doplatek na bydlení
- Formulář: Žádost o mimořádnou okamžitou pomoc
- Hotovostní půjčka do 500 000 Kč – vyřízení online, peníze do 24 hodin
- Půjčky na směnku – kolik si můžu půjčit a je to legální?
- Nebankovní půjčka na splátky do 100 000 Kč – vyřízení online, peníze ihned
- Povinné ručení srovnání 2024 – úspora až 2000 Kč, vyřízení do 5 minut online
- První půjčka zdarma (bez poplatků, bez úroků) nebo i na splátky (až 10 měsíců)
- Rychlá půjčka do 15 minut – až 20 000 Kč na cokoliv
- Nebankovní půjčky ihned na ruku v hotovosti – 100 000 Kč nebo i více
- Půjčka v hotovosti nebo na účet až 70 000 Kč bez zástavy a bez ručitele
- Akce: Půjčka 30 000 Kč na 30 dní zcela zdarma – bez úroků a bez poplatků!
- Půjčka do 20 000 Kč pro OSVČ – bez ručitele a bez zástavy
- Rychlá půjčka 5000 Kč ihned na účet i bez potvrzení o příjmu
- Okamžitá online půjčka – úvěrový limit až do 50 000 Kč
- Která půjčka do výplaty do 10 tisíc korun je nejvýhodnější?
- Půjčka 5000 Kč bez registru ihned na účet
- Půjčka 30 000 Kč – peníze ještě dnes v hotovosti na ruku
- Soukromé online půjčky – výhodné a férové podmínky
- Rychlá půjčka 15000 Kč bez registru
- Půjčka 200 000 Kč na cokoliv bez ručení
- Půjčka ihned v hotovosti na ruku – peníze kdykoliv i o víkendu
- Půjčka 50000 Kč v hotovosti na ruku ihned
Hmotná nouze – příspěvek na živobytí 2024
Příspěvek na živobytí je jedna ze dvou hlavních dávek hmotné nouze. Jako taková se vyplácí především lidem, kteří mají jen velmi nízké nebo dokonce vůbec žádné příjmy, a má jim zajistit základní prostředky na pokrytí základních životních potřeb. Co je to hmotná nouze, a jaké jsou další sociální dávky pro lidi ve hmotné nouzi, najdete v tomto článku: Hmotná nouze 2024.
V následujících odstavcích najdete shrnutí základních informací o příspěvku na živobytí (někdy také nazývaný „doplatek do životního minima“). Můžete se také podívat na kalkulačku, která vám umožní spočítat, zda máte na tuto dávku hmotné nouze nárok: Kalkulačka příspěvek na živobytí v roce 2024. Informace k tomu, jak podat žádost o příspěvek na živobytí pak nabízí tato stránka: Formulář: Žádost o příspěvek na živobytí.
Co je to hmotná nouze
Jako hmotná nouze se označuje stav, kdy jednotlivec, nebo skupina společně posuzovaných osob (rodina, více osob, které žijí ve společné domácnosti), má natolik nízké příjmy, že nedosahují zákonem stanoveného životního minima (resp. existenčního minima). Životní minimum se bere jako minimální hranice příjmu, která umožňuje pokrýt základní životní potřeby (jídlo, hygienické potřeby, oblečení).
Pokud se osoba (jednotlivec nebo skupina společně posuzovaných osob) nachází ve hmotné nouzi, může mít nárok na dávky pomoci ve hmotné nouzi – tedy především právě na příspěvek na živobytí. Ten by měl vyrovnat rozdíl mezi skutečnými příjmy a zákonem garantovanou hranicí.
Kolik je příspěvek na živobytí v roce 2024?
Stanovení toho, kolik je příspěvek na živobytí, není zcela jednoduché. Tato sociální dávka má totiž pokrývat celou řadu různých životních situací. Ve hmotné nouzi se může ocitnout člověk po nějaké živelné pohromě jako je záplava, ve hmotné nouzi může být člověk po smrti svých blízkých, ve hmotné nouzi si může ocitnout senior nebo člověk, který přišel o práci a je bez možnosti jiného příjmu.
Orientační výpočet toho, kolik je příspěvek na živobytí vám nabízí tato kalkulačka: Kalkulačka příspěvek na živobytí od 1. 1. 2024. Musíme vás ale upozornit, že se jedná pouze o zjednodušený výpočet. Při stanovení nároku a výše příspěvku na živobytí na Úřadu práce se posuzuje celá řada různých podmínek. Jejich přehled nabízíme níže.
Zvýšení příspěvku na živobytí v roce 2024?
Životní a existenční minimum, které je výchozím údajem pro výpočet dávek pomoci ve hmotné nouzi, se naposledy změnilo na začátku minulého roku.
Pro rok 2024, zatím není připraveno žádné další zvýšení. Na začátku roku (od ledna 2024) zatím platí stejné údaje, jako v předchozím roce.
Obecně platí, že vláda by měla zvýšit životní minimum, pokud je inflace vyšší než 5%. Pro valorizaci částek životního a existenčního minima, ale není stanoven žádný pevný mechanismus, jako to mají například důchody.
Celková inflace za minulý rok, byla přes 10%. Velké zdražování se očekává i na začátku ledna 2024. Pak už by se údajně měla inflace snížit, a ceny by se měly stabilizovat.
Vláda tedy zřejmě nevidí důvod, pro zvýšení životního minima. A z toho vyplývá i to, že se v roce 2024 zatím nezvyšuje ani příspěvek na živobytí.
Aktuální částky životního a existenčního minima, a kalkulačku pro výpočet v roce 2024, najdete zde.
Výpočet příspěvku na živobytí v roce 2024
Příspěvek na živobytí se vypočítá jako rozdíl mezi živobytím osoby (zákonem stanovená hranice příjmu) a příjmy osoby (které se snižují o přiměřené náklady na bydlení).
Živobytí osoby = jedná se o částku, která by osobě měla náležet za daný měsíc. Například u nezaopatřeného dítěte odpovídá částka živobytí výši životního minima. Pokud by ale dítě vyžadovalo nutnost dietního stravování, může být částka živobytí vyšší než samotné životní minimum. Naopak u dospělých, kteří například dluží na výživném, se za částku na živobytí považuje existenční minimum (3130 Kč) bez možnosti zvýšení (s výjimkou dietního stravování).
Příjmy = jsou popsány podrobněji níže, jedná se o součet příjmu všech osob, přičemž se započítávají jenom některé příjmy, nebo jenom jejich část.
Oprávněné náklady na bydlení – měly by odpovídat skutečně vynaloženým nákladům na bydlení (nájem, platby za elektřinu, plyn apod.), maximálně se ale jedná o 30% z příjmu.
Příspěvek na živobytí a příjmy
Na rozdíl od jiných sociálních dávek, kde se započítávají všechny příjmy v plné výši, u příspěvku na živobytí se příjem počítá trochu jinak. Jako příjem se počítá
70% z částky:
- Příjem ze zaměstnání (z čisté mzdy – po odečtení daní a odvodů na sociální a zdravotní zabezpečí), případně další příjmy ze závislé činnosti podle zákona o daních z příjmů
- Příjem z důchodových dávek (starobní penze a další důchodové dávky) se také započítají jen ze 70%
- Důvodem je motivovat osoby s nízkým příjmem ve hmotné nouzi k zvýšení příjmu formou zaměstnání
80% z částky
- Náhrady mzdy vyplácené zaměstnavatelem v prvních 14 dnech nemoci
- Nemocenské dávky vyplácené během pracovní neschopnosti
- Další nemocenské dávky jak je např. ošetřovné, nebo peněžitá pomoc v mateřství
100% z ostatních příjmů
- Výživné a alimenty na děti, nebo na neprovdanou matku dítěte
- Sociální dávky jako rodičovský příspěvek, přídavky na dítě apod.
- Další různé příjmy
Jako příjem se nezapočítává:
- Příspěvek na živobytí
- Příspěvek na bydlení
- Některé další příjmy – viz zákon o životním a existenčním minimum
Celkové příjmy pro stanovení nároku na příspěvek na živobytí se pak stanoví jako součet jednotlivých částek, nebo jejich částí, pro všechny osoby, které jsou společně posuzovány
Hmotná nouze – částka na živobytí
Živobytí je částka, na kterou by měla mít osoba nárok. Stanoví se tak že:
- U nezaopatřeného dítěte se jedná o částku životního minima, která může být zvýšena z důvodu nutnosti dietního stravování
- Ten, kdo byl v posledních 6 měsících propuštěn ze zaměstnání z důvodu hrubého porušení pracovní kázně, nebo z obdobného důvodu, má nárok jen na částku existenčního minima, bez možnosti jejího zvýšení (s výjimkou nutnosti dietního stravování)
- Ten, kdo dluží na výživném pro nezletilé dítě částku vyšší, než trojnásobek měsíční splátky, má nárok jen na částku existenčního minima, bez možnosti jejího zvýšení (s výjimkou nutnosti dietního stravování)
- Osoba, která je po celý měsíc ve zdravotnickém zařízení má nárok jen na částku existenčního minima, bez možnosti jejího zvýšení
- Všichni ostatní mají v základu nárok pouze na částku existenčního minima – při splnění podmínek ale může být částka existenčního minima navýšena
Zvýšení částky na živobytí
- V případě že ošetřující lékař stanoví nutnost dietního stravování, částka na živobytí se navyšuje podle toho, o jaký typ diety se jedná
- Částka živobytí může být zvýšena o jednu polovinu rozdílu mezi životním a existenčním minimem, v případě že se osoba prokazatelně pokusila navýšit svůj příjem uplatněním všech nároků a pohledávek
- Částka na živobytí může být zvýšena o jednu polovinu rozdílu mezi životním a existenčním minimem pokud osoba prokazatelně nemá žádný majetek nebo jej již využívá ke zvýšení svého příjmu.
Kdo má nárok na příspěvek na živobytí
Nárok na příspěvek na živobytí má osoba nebo skupina společně posuzovaných osob (rodiny, více osob ve společné domácnosti apod.), pokud jim po zaplacení oprávněných nákladů na bydlení nezůstává částka na živobytí (vysvětlení obou pojmů viz další text).
Částka na živobytí je pro každou osobu stanovena individuálně. Zjednodušeně se dá říci, že se jedná o životní nebo existenční minimum, které je dále zvýšeno nebo sníženo (viz dále).
Oprávněné náklady na bydlení představují 30% z příjmů
Další informace
- Příspěvek na živobytí se vyplácí pravidelně každý měsíc (po dobu trvání nároku)
- Za rozhodné období pro posouzení příjmů se považují zpravidla 3 poslední kalendářní měsíce
- V případě, že u osoby / skupiny osob, došlo k podstatné změně v příjmu, může být rozhodné období posuzováno od této změny
- Dávky hmotné nouze je možné (na rozdíl od jiných sociálních dávek) vyplácet i v hotovosti (u ostatních sociálních dávek je možný jen bezhotovostní převod na účet nebo poslání složenkou na poštu)
- O dávku se žádá na Úřadu práce – obvykle na pobočce, dle místa trvalého bydliště, v oprávněných případech je ale možné obrátit se na jakoukoliv jinou pobočku
Máte-li nějaké dotazy ohledně nároku na příspěvek na živobytí, ohledně jeho výpočtu a výše. Nebo pokud si nevíte rady s něčím jiným, nebojte se zeptat v diskusi pod tímto článkem.
Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Potřebuji půjčit peníze ještě dnes. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Rychlá krátkodobá půjčka před výplatou. Uvidíte, že nebudete zklamáni.
Dobry den,
prosim o informaci, zda mohu zadat o davky v hmotne nouzi, pripadne jake dalsi. Mam dve deti predskolniho veku, jsem registrovana na UP, podporu jiz nepobiram. Jediny prijem jsou pridavky na deti, ktere jsou cca 1000 Kc. Bydlim sama s detmi ve vlastnim byte a zaroven vlastnim jeste jednu nemovitost, ktera ale neni vhodna k obyvani nebo pronajimani, proto z ni zadny prijem nemam. Na urade jsem se dotazovala a bylo mi receno, ze se mam soudit s otcem deti o alimenty a na zadne socialni davky narok nemam. Proto me zajima, zda je to skutecne tak a jsem tedy odkazana zit pouze ze svych rezerv. Predem dekuji za odpoved.
Dobry den jsem dlouhodobě nezameatnaná ale od 3.července mám pracovní smlouvu na 75O0 měsíčně mám sedmiletou dceru .vždy jsem dostávala davku přispěvek na živobití,nyní v srpnu jsem ji nedostala s tí že mám doložit příjmy za červenec,srpen,září. jak mohu tyto přímy doložit když za září dostanu výplatu až v říjnu?? Znamená to že do té doby nemám na dávku nárok??
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat. Aktuálně pobíráme dávky, žiju v ČR sama s nezletilým synem a ze zdravotních důvodů nemohu pracovat, mám i invalidní důchod. Odešla nám lednička a my nemáme peníze pro pořízení nové. Kdy má tedy člověk nárok na příspěvky pro pořízení pračky nebo ledničky a jak se tato žádost podává, popřípadě kde a jak to probíhá.
Předem děkuji za odpověď
Lin
Dobrý večer, dobrý den.
Popíšu Vám situaci.
Student, po ukončení studia na VŠ, se jde od 01.7.2014 zaregistrovat ÚP.
Nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti.
Na dosavadní výživné od 01.7.2014..(od jednoho z rodičů) již nemá nárok – rozhodnutí soudu. (doloženo originálem od soudu)
V průběhu měsíce července se odstěhuje z domu, má jinou adresu trvalého pobytu a
zažádá si o dávku hmotné nouze.
Jako příjem za poslední tři měsíce považuje úředník výživné vyplácené po dobu studia..
Jeho výše byla určena soudem – vzhledem k potřebám a nákladům spojených se studiem.
Úředník se rozhodne, že na dávku hmotné nouze není nárok.
Je toto v pořádku?
Jsme rozhodnuti to předat až do rukou ombudsmana.
Děkuji za odpovědi.
Pepa
Dobry den, ctela bych se optat jestli ma moje dcera narok na nejaky prispevek v hmotne nouzi. Pritel s kterym ma dvouleteho synka ji pred ctyrmi mesici vyhodil z bytu. Nejaky cas bydlela u me maminky, ale z duvodu maleho bytu si nasla svuj vlastni. Nyni bydli tyden v pronajatem byte kde musela zaplatit provizi 8000kc, kauci 4000kc a pul najmu na srpen tj.4000kc. Sla na mistni socialni urad zadat o nejaky prispevek, protoze po zaplaceni bytu ji nic nezustalo. Ma rodicovsky prispevek a pridavky na dite v celkove vysi 6200kc mesicne. Otec na dite neposila alimenty je na vse sama a presto ji bylo receno, ze na davky nema narok, az od rijna na prispevek na bydleni. Ale ona potrebuje pomoct hned. Zadne penize ji nezbyly. Kam jinam je mozne se obratit s zadosti o financni pomoc? Dekuji Vam moc za odpoved
Dobry den,ja mam od pristiho mesice pobirat RP +Prid.na dite -4300kc..jsem neprovdana samzivitelka..pritel nas opustil nedavno a ja jsem zustala bez financi a nemam vubec na nc zakladniho ani na byt uz ne..pomaha mi rodic…ale sama je samozivitelkou..takze tam uz to take nejde…bydlim v najmu ..ale nemam tam trvaly pobyt..byla jsem se ptat na urade,,zda mam narok na nejake davky a bylo mi receno.s vysmechem ze si mam pujcit od rodiny..je toto jednani lidske? a ptam se tedy mam na prispevek na zivot.minimum narok ,ci ne??kdyz mi ani otec ditete nedava na nej vyzivne…vebec nevim na jake davky mam narok..dekuji za odpoved..
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat zda mám nárok na nějaký příspěvek. Chci odejít od manžela . mám dvě děti 12 a 5 let, jsem zaměstnaná a můj příjem je cca 12 000 když si najdu byt tak nájem i s poplatky je cca 10 000-11000 kč mám hned první měsíc nárok na nějaké příspěvky?
Dobrý den,chtěla bych se zeptat, jestli při pobírání hmotné nouze je potřeba také dodávat každé kalendářní čtvrtletí příjmy a náklady, jako u příspěvku na bydlení?
Děkuji
Dobrý den, prosím o radu. Je mi 22 let a jsem studentkou kombinované formy studia (magisterské studium). Matka – samoživitelka, pobírá dávky od úřadu práce tj. příspěvek na bydlení, na živobytí a přídavky na děti. K 1. 9. 2014 jsem uzavřela smlouvu o pracovní činnosti, která bude trvat do konce letošního roku. Výdělek nebudu mít vyšší než 5 000 Kč/měsíc. Chtěla jsem se zeptat jestli mamka tímto přijde o část dávek, které dosud pobírala, tím, že teď pracuji. A tento můj výdělek musím uvádět, když příště budu žádat např. přídavek na dítě ? Děkuji moc za odpověd
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, na jaké příspěvky mám nárok? Platím byt ve výši 8900 Kč. Trvalý pobyt tady mám napsaný já a dcera, které je rok. Má mateřská je 7333 Kč a příspěvek na bydlení 384 Kč. To však nestačí ani na zaplacení nájmu. Bydlím i s přítelem, který tady trvalý pobyt nemá a na výplatu dostává zhruba 10000 Kč. Děkuji za odpověď.
Dobry den pani Kralova, chci se zeptat, zda ja (nezamestnana, tehotna zena), jako vlastnik bytu bych mela narok na prispevek na zivobyti? Vim, ze se posuzuji prijmy za posledni 3 mesice, pocita se do toho i podpora v nezamestnanosti? Popripade jakou minimalni castku podpory v nezamestnanosti bych musela pobirat, abych si o tuto davku mohla zazadat? Praci na hlavni pracovni pomer jsem mela do doby urcite (do 20.7.), pokud zvazim prijem za posledni 3 mesice, je dobre si o tuto davku zazadat v listopadu nebo az v prosinci? Toto mi neni moc jasne. Dekuji mnohokrat predem za odpovedi. Preji pekny den!
Dobrý den mám nárok na životní minimum ? Ukončila jsem studium se zdravotního důvodu jsem zaevidovaná a ÚP a dokončování a zkoušky dělám ve volném čase . Mám ale nahlášené bydliště na obci kvůli rodičům kteří nechtějí abych měla trvale bydliště u nich a živit mě nechtějí ! Mám nárok na životní minimum ? děkuji za odpověd
Dobrý den mam velikánskou prosbu vyřadili mě z pracovního úřadu že jsem nepřinesla aktivity došlo k nedorozumění přinesla jsem zdravotní omezení a úřednice co ji zaučovala my nedala aktivity a tak jsem si myslela že je nepotřebuji kvůli zdravotnímu omezeni pak jsme ji podepsala další docházku jenže ona tam připsala že ty aktivity přinesu nemnela jsem brýle sebou a tak jsem nevěděla že to tam napsala,při příští navštěvě jsem byla přidělena k jiný úřednici a chtěla po mne aktivity slušně jsem ji vysvětlovala že jsem je nedostala a ona se oháněla s tím že jsem to podepsala omlouvala jsem se a byla jsem rozrušena a nechtěla jsem odejít prosila jsem ji aby mne umožnila je přinist zavolala na mne policajty i ty se za mne přimluvili tak řekla že jo přinesla jsem je 5 minut po zavěreční doby ale ona je převzala ! a stejně mě vyřadili a nepomohlo my ani odvolání. Co mam prosím děla nemam žádnou rodinu manžel my umřel bydlím v nájmu z trvalým bydlištěm a úřad my tvrdí že nemám nárok vůbec na nic já nevím jsem zoufala co mam prosím dělat? děkuju S pozdrave Zlata
Dobrý den.Dostal jsem soudní vystěhování z bytu.V občance mám tvalé bydliště na adrese bytu,ale již tam nebydlím.Mám alepoň nárok na příspěvek na živobytí?/nebo na něco dalšího?
Nemohu doložit náklady na bydlení.Jsem bez příjmu.Marek
Dobrý den. Jsem studentka a s přítelem se stěhujeme do bytu 1+1. Jeho příjmy dělají 12 tisíc a za nájem bytu je 2.400 + plyn,el,voda..takže to dělá nějakých 5 tisíc dohromady. Já příjmy nemám ,nepracovala jsem nikdy jinak ,než jako brigádnice a od rodičů dostávám tisíc korun na zaplacení měsíce školy. Takže moje otázka zní ..mám nárok na příspěvek na bydlení ,nebo na jakoukoliv jinou podporu ??? Díky za odpověď
ctela bych se zeptat zda je mozne odebrat castku hmotne nouze na zivobyti v pripade dluzneho najmu,nepobiram zadne davky na bydleni a najemne jsem hradila z castky na zivobyti ted mi byla tato castka odejmuta prosim poradte co mam delat predem dekuji
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jsem samoživitelka s jedním dítětem. Jsem vedena na úřadu práce a bohužel se vyskytl problém. Dnes jsem zjistila že návštěva na úřadu práce která byla napsaná na 18. 10. je neplatná protože po mém zjištění že je to sobota tak jsem běžela na úřad abych zjistila chybu. Tam mi bohužel oznámili že jsem měla přijít ne 18.10. ale 18.9. paní na úřadě nehodlala zjišťovat lidský omyla hned mě dala na podstoupení do správního řízení. Nevím jak to dopadne chtěla bych se odvolat protože vím, že to nebyla má chyba že bych si jiné datum nemohla ani vymyslet ale jde mi i o to že pobírám dávky hmotné nouze a bojím se že o vše díky tomuhle přijdu. Můžete mi poradit děkuji.
Dobrý den chtěla bych se zeptat už třičtvrtě roku pobírám příspěvek na bydlení vždy k 10 dni v měsíci jednou už se mi stalo že mi byl příspěvek vyplacený 25 pak zase v pořádku 10 ale tenhle měsíc mi ještě nic nepřišlo musím zaplatit do konce měsíce služby a nemám z čeho žádné vyrozumění mi nepřišlo Předem Děkuji za odpověď
Dobrý den , mám otazku na co vse mam narok když nebydlím u rodiču ale v pronajmu mam i smlouvu o pronajmu, ale majitel nechce trv. pobyt mi udelat ..? tak na co mam narok na vse ? jestli vubec na něco mám díky!!! 🙂
a jeste dodám jsem v druzstevním bytě! 🙂
Krásný den,
mám dotaz, zda mám márok na příspěvěk v hmotné nouzi. Minulý měsíc jsem začala pracovat v nové práci, kde pobírám 11 000 Kč čistého a mám byt v pronájmu od srpna od majitele (jenž je v katastru), kde platím 8700 Kč i se službami dohromady převodem na jeho účet. Trvalý pobyt tam mám teprve měsíc. Na osobní život mi zůstává tedy jen 2300 Kč a to nepočítám měsíčník( v Ostravě) za který dám 530 Kč. To mi zbyde jen 1770 Kč, z kterých ještě zaplatím 350 Kč internet, který je potřebný k mé práci a kde mám kredit, jídlo, hygiena atd… Tomu říkám nouze, už nevím jak dál. Děkuji za případnou odpověď.
Dobrý den, rád bych znal dopověď ná důležitou věc – kdy je možné o životní minimum požádat. V práci jsem skončil k poslednímu říjnu – v listopadu tedy ještě výplatu dostanu (minimální mzda, na podporu v nezam. nárok nemám, žiji sám, ve vlastním bytě, bez dětí). Kdy mohu o životní minimum požádat? Na úřadě tvrdí, že nejdříve v lednu, je to pravda?
Díky
Dobrý den, jsem dva studenti vysoké školy, trvalé bydliště máme oba u rodičů, ale bydlíme spolu v bytě v místě studia. Naše příjmy (pouze to co nám přispívají rodiče) nám nestačí na utáhnutí bytu a dalších potřeb. Zjišťovali jsme si, zda máme nárok na příspěvek na bydlení a údajně ano. Stačí nám pro získání příspěvku přepis trvalého bydliště jednoho z nás? V nájemní smlouvě jsme uvedeni oba. Popř. je trvalé bydliště nutné pro získání příspěvku na živobytí? A pokud ano musí mít trvalé bydliště oba?
Dobrý den, ovlivní nějak dávky v hmotné nouzi dvě auta? Manžel je osvč a auto používal k podnikání. Já vlastním druhé staré, které také využívám. Pobírám RP, manžel momentálně nezaměstnaný.
Děkuji
Fanda
Dobrý den, chci se zeptat jakým způsboem musí být doložena výše výživného na děti které pobírám v případě hmotné nouze a podání žádosti o příspěvek na živobytí.
Ve výčtu dokladů, které je třeba doložit k žádosti se zmiňuje pouze cituji:
„pro kždé nezaoptaření dítě, kterému je výživné tanoveno soudem, rozhodnutí soudu o stanovení výživného“. Toto rozhodnutí nemám, pobírám výživné na základě dohody.
A ještě jeden dotaz. Je nezbytně nutné dodržet pro výpočet výše přístěvku dobu 3 měsíců. Hmotná nouze nastala před 2 měsíci musím čekat další měsíc než je možné podat žádost?
děkuji
Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.