Kalkulačka příspěvek na živobytí

Tato kalkulačka vám umožní spočítat, jestli máte nárok na příspěvek na živobytí. Příspěvek na živobytí je základní sociální dávky určená pro osoby ve hmotné nouzi. (více o tom co je to hmotná nouze zde: Hmotná nouze 2014). V kalkulačce si tedy můžete sami spočítat, jestli byste měli nárok, získat od státu nějaké peníze. To, jak probíhá výpočet, a jaké jsou přesné podmínky pro tuto sociální dávku, je popsáno v následujícím textu.

Výpočet doplatek do životního minima

Kalkulačka příspěvek na živobytí 2014
Informace o osobách
Počet dospělých osob
Počet dětí do 6 roků
Počet dětí 6 - 15 roků
Počet dětí 15 - 26 roků
Informace o bydlišti
Bydlíte v Praze?
Informace o příjmech
průměrné čisté příjmy za poslední 3 měsíce, součet za všechny osoby)
Čistá měsíční mzda
nebo příjmy z podnikání

Podpora v nezaměstnanosti
nebo podpora při rekvalifikaci

Nemocenská
nebo náhrada mzdy za prvních 14 dní nemoci
nebo ošetřovné nebo PPM

Sociální dávky
rodičovský příspěvek, přídavky na dítě

Výživné
nebo příspěvek na výživu neprovdané matce

Důchod

Ostatní příjmy

Výpočet

UPOZORNĚNÍ: Výpočet příspěvku na živobytí je pouze orientační. Jako částka živobytí se v kalkulačce počítá životní minimum jednotlivce pro dospělé osoby a životní minimum dítěte pro děti. Ve skutečnosti je ale celý výpočet komplexnější. Z Různých důvodů může být částka životního minima snížena na existenční minimum. Částka pak může být i zvýšena např. z důvodu nutnosti dietního stravování. Přesné informace o nároku vám sdělí na Úřadu práce.

Kdo má nárok na příspěvek na živobytí

Nárok na sociální dávku – příspěvek na živobytí – má každý jednotlivec, nebo skupina společně posuzovaných osob, kterým z jejich příjmu (jak se počítají příjmy – viz níže), po odečtení oprávněných nákladů na bydlení (jak se počítají náklady na bydlení – viz níže), zůstane méně, než je částka na živobytí (co je to částka na živobytí – viz níže).

Nárok na příspěvek na živobytí se na rozdíl od jiných sociálních dávek posuzuje do značné míry individuálně. Hmotná nouze může nastávat z mnoha různých důvodů a ne vždy je možné jednoznačně vše „zaškatulkovat“. I proto zákon umožňuje do značné míry přihlížet ke skutečné situaci, ve které se konkrétní jednotlivec nachází.

I proto naše kalkulačka nabízí pouze velmi orientační výpočet. I když vám v kalkulačce vyjde, že máte nárok na příspěvek na živobytí, je každopádně nutné obrátit se na Úřad práce, kde provedou posouzení vašeho nároku podle mnohem podrobnějších a přesnějších kritérií. Takže výsledkem pak může být i to, že nárok na doplatek do životního minima nezískáte nebo bude v jiné výši

Co je to částka na živobytí

V oblastní sociálních dávek se nejčastěji pracuje s termínem „životní minimum“ nebo případně „existenční minimum“. Tyto částky jsou pevně definovány zákonem a dalšími právními předpisy.

Částka na živobytí se ale vztahuje pouze na dávky hmotné nouze – příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení. Stanovení částky na živobytí sice vychází z toho jaké je životní minimum nebo existenční minimum, ale platí zde celá řada dalších podmínek. Jedná se především o tyto:

 • Živobytí pro nezaopatřené děti = dítě do 26 roků, které studuje nebo se soustavně připravuje na budoucí povolání, má nárok na celou částku životního minima. Tato částka pak může být zvýšena v případě, že má dítě nařízeno dietní stravování.
 • Živobytí pro osobu, která byla v posledních 6 měsících propuštěna ze zaměstnání z důvodu hrubého porušení pracovní kázně nebo pracovních předpisů, je stanoveno, jako částka existenčního minima (je nižší než životní minimum). Částka může být opět navýšena v případě nutnosti dietního stravování
 • Živobytí pro osobu, která dluží na alimentech pro nezaopatřené dítě (celkový dluh je vyšší než trojnásobek soudem nařízené měsíční platby) je stanoveno jako částka existenčního minima (je nižší než životní minimum). Částka může být opět navýšena v případě nutnosti dietního stravování
 • Živobytí pro jiné dospělé osoby je stanoveno jako částka existenčního minima, s tím že při splnění dalších podmínek (osoba si aktivně snaží zvýšit svůj příjem) může být zvyšována – podrobný popis – viz příslušný zákon.

Celková částka na živobytí, pokud se jedná o skupinu společně posuzovaných osob, odpovídá součtu částek na živobytí pro jednotlivé osoby.

Jak se počítá příjem pro příspěvek na živobytí

U jiných sociálních dávek (například přídavky na dítě, přídavky na bydlení aj.) se zpravidla jako příjem počítá celkový čistý příjem. U dávek hmotné nouze je tomu trochu jinak. Jako příjem se započítává pouze z části. Tím pádem má žadatel z pohledu stanovení nároku „jakoby“ nižší příjem než je ten skutečný – to je z toho důvodu, aby byl žadatel motivován k tomu, obstarávat si příjem vlastními silami, a aby se nespoléhal pouze na sociální dávky.

Jak se počítají příjmy:

 • U příjmů ze zaměstnání, z podnikání a další příjmy, tak jsou uvedeny v zákoně o daních z příjmů, se započítává 70% (z čistého příjmu, zpravidla se započítávají příjmy za poslední 3 měsíce)
 • U příjmů z nemocenských dávek (nemocenská, ošetřovné atd.), nebo u náhrady mzdy v době prvních 14 dnů pracovní neschopnosti se započítává 80% (opět z čistého příjmu za příslušné rozhodné období)
 • Z ostatních příjmů se započítává 100% – mezi ostatní příjmy patří především důchody, příjmy z pronájmu majetku, sociální dávky jako rodičovský příspěvek, dětské přídavky apod.

Některé příjmy se jako příjem naopak nezapočítávají – to se týká především těchto dávek: příspěvek na živobytí (pokud je již vyplácen), doplatek na bydlení nebo příspěvek na bydlení, některé mimořádné nebo jednorázové dávky. Přesnější popis příjmů, které se nezapočítávají, jako příjem najdete v zákonu o životním a existenčním minimu.

Jak získat příspěvek na živobytí

O tuto sociální dávku se žádá na Úřadu práce. Žádat o ni může jak jednotlivec, tak i skupina společně posuzovaných osob (rodiny, osoby ve společné domácnosti).

Žádost se podává prostřednictvím tohoto formuláře: Formulář: Žádost o příspěvek na živobytí. Kromě vlastní žádosti, pak bude pravděpodobně potřeba doložit i další dokumenty:

Konkrétní seznam požadovaných dokumentů vám sdělí přímo na konkrétní pobočce úřadu práce. Měli byste se obracet na nejbližší pobočku Úřadu práce – tj. v místě vašeho trvalého bydliště.

Pokud je schválen nárok na tuto sociální dávku, vyplácí se pravidelně každý měsíc. Na rozdíl od jiných sociálních dávek, u příspěvku na živobytí je možné žádat o výplatu dávky v hotovosti (u jiných dávek je možná výplata jen na účet v bance nebo poštovní poukázkou)

V případě, že máte nějaký dotaz ohledně nároku na příspěvek na živobytí, zeptejte se v diskusi pod tímto článkem. Pokud to bude v našich silách, pokusíme se vám odpovědět na vaše dotazy a poradit vám se vší, co vás zajímá.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Půjčka v hotovosti do 30 minut. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Rychlá půjčka bez kontrolování registrů. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Kalkulačka příspěvek na živobytí

komentářů 76
 • Custom avatar lucie

  dobry den.davku na zivobiti sem brala 1600kc a tento mesic uz sem pobirala nizsi rodicak tudis 3800kc ze bi se mi melo navisit zivobiti??

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, výše příspěvku na živobytí závistí na celkových příjmech vás a případně dalších společně posuzovaných osob. To bohužel bez dalších podrobností nejsem schopná posoudit.

   • Custom avatar lucie

    pani jano ziji s pritelem ktery je na up je se mnou zapocitan do davky a synovy je 11 mesicu.tento mesic sem brala jiz skraceny rodicak tudis 3800kc a na hn mi rekly ze mi to doplati az pristi mesic ze to zapicita z ceho mam zit tedy tento mesic kdyz co pobiram mi nepokryva ani najemne dekuji lucie

 • Custom avatar Anna

  Dobry den.V kalkulackach mi vychazi ze jako prvorodicka s pritelem nemam narok na porodne a jine davky,presto ze pritel vydelava 14000 a ja beru 6400 ppm,tak nam to nestaci platime byt 9000 a pritel ma jeste vydaje 5000 na placeni pujcky,tudiz zijeme s meho ppm a to musim kupovat plenky coz cini 1200 mesicne,takze nam zbyva 5200,je to malo na cely mesic,clovek si udela nakup a na dalsi veci uz mu nezbyva,je to proste tak,tak abychom vysli,dekuji za odpoved

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, a jaký je přesně váš dotaz? Ve vašem komentáři není žádná jasná otázka, spíše je to jen takové postěžování si nad vaší špatnou finanční situací. Ano s tím souhlasím, nemáte to lehké, ale s tím já bohužel ni neudělám. Podle toho, co jste psala, byste teoreticky mohli mít ještě nárok na příspěvek na bydlení viz: https://socialni-davky-2014.eu/kalkulacka-pridavky-na-bydleni/ (neuvádíte ale dost informací, musíte si to spočítat sama).

  • Ludmila

   Dobry den.JSEM Z MOLDAVSKA.TRIVALE PRIHLASENA V DRUZTEVNEM BYTE,JAKY PATRI DCERE,ALE ONA TRYVALE PRIHLASENA U MANZELA.BYDLIM SAMA.JE MI 61 LET.VCERA MI PRISEL DOPIS O VYSE DOUCHODU NA CASTKU 1250 KC.ZADNY DOPLATEK,PODPORU NEDOSTAVAM.PROSIM VAS NA CO MAM NAROK.DEKUJI.

   • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

    Dobrý den, pokud máte v bytě uzavřenou nájemní smlouvu, můžete žádat o příspěvek na bydlení. Pokud v bytě žijete sama, pak s takto nízkým příjmem budete mít zřejmě nárok i na dávky pomoci ve hmotné nouzi (příspěvek na živobytí)

 • Custom avatar Magda

  Dobrý večer, chtěla bych se Vás zeptat. Jsem v rozvodovém řízení (rozvádím se vzhledem k dlouholetému domácímu násilí), termín stání máme 3.2. Máme 4 děti, které jsou svěřeny do mé péče. Máme 2 byty, ten větší, vybavený zůstane mně a dětem, ten menší a dá se říct „holobyt“ (není tam vůbec nic, ani žádné vybavení, koberce, nic) zůstane jemu. Dále máme auto, které vzhledem k tomu, že on nemá řidičák, zůstane mně a dětem. Dále jsem měla pro nejstarší dceru stavební spoření, které jsme v prosinci zrušili a peníze dostane on, aby si byt mohl vybavit (jinak bych se ho nezbavila, nejdříve požadoval ten větší a vybavený byt, abych já s dětmi šla tam). Máme už sepsanou i dohodu o majetkovém vyrovnání, kde jeto takto rozděleno. Chci se zeptat, když bych si žádala o dávky hmotné nouze (dělám jen na zkrácený úvazek, kde mám 4000,- čistého a jemu stanovili výživné na všechny 4 děti 3000,-), zohledňují to, že veškeré peníze ze stavebního spoření dostane on (já s dětmi nedostaneme z toho ani korunu)? Děkuji za odpověď.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, ano mělo by se to zohlednit.

 • Custom avatar Marcela

  Můj bratr v lednu vážně oněmocněl a k 31.12.2013 přestal být osobou samostatně výdě-
  lečně činnou. Leží v nemocnici a nemocenskou nepobírá, není tudíž ani vedený na
  úřadu práce, nemá žádné příjmy. Žije s přítelkyní v jedné domácnosti. Má nárok na
  příspěvek v nouzi ?

  • lubča

   kamardka má dceru 8let,pobira 500kc pridavek na ditě ,podpora na uřade ji skoncila,když si žada q životni minimum,tak ji uřednice řekne že nema narok ,že nema doložený prijem alimentu.Nebere žadne nema uvedeneho otce v rodnem listě děkuji za radu

   • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

    Dobrý den, u dávek hmotné nouze se posuzuje mimo jiné i to, zda se žadatel o dávku snaží navýšit svůj příjem všemi dostupnými prostředky. Podle toho se pak odvíjí i výše dávky. Vzhledem k tomu že neznám všechny podrobnosti vašeho případu, tak vám bohužel více neporadím.

 • karim.makhlouf@seznam.cz

  dobre den prosim vas sme 5 člena rodina ja mangelka co sme oba dva na uřad praca mangelka bere podporo v nezamesnanoste 7706kč ja neberu nic plus 1220 na přidavky na dite mam dcera 21let na uřad praca taky dalši dcera 14let chodi do škola a kluk 12let chudi do školy vas poprosim jestli mame narok na jaky peniza od statu a kolik dikuji

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, bez dalších informací nemohu posoudit vaši situaci. Teoreticky můžete mít nárok na dávky hmotné nouze). To bohužel bez více informací neposoudím. Nejrychlejší budete mít obrátit se přímo na Úřad práce, kde se tyto dávky vyřizují. Tam vám poradí nejlépe a rovnou si o dávky můžete požádat.

 • Custom avatar makhlouf

  dobre den prosim vas jaky informaci ptrubujete

 • Custom avatar Lucie

  Dobrý den,mám dotaz dostala jsem nájemní smlouvu která platí od 1.2.2014 a trvalý pobyt 5.2.2014 a nájem zaplacený na měsíc únor.Jsem hlášená na ú.p ale nic nepobírám podpora v nezaměstnanosti mi skončila v prosinci.Mám jedno dítě ve věku 4 let,neberu ani přídavky a nájem platím 10tis. dohromady i s el,voda.Mám nárok na příspěvek v hmotné nouzi?Jestli ano kdy by mi byla vyplacena?Děkuji za odpověď

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, pokud nemáte žádné příjmy, jak uvádíte, tak byste pochopitelně na dávky hmotné nouze mohla mít nárok. Tyto dávky se vyplácí vždy v aktuálním měsíci, za který náleží.

 • Custom avatar David Svoboda

  Dobrý den chcu se optat na jaké,socialni dávky mám nárok,pokud jsem vedený na uřadu práce.Zaevidovaný jsem od dnešního dne ,ale nemám nárok na podporu jelikož nemam odpracovaný celý rok. Máme dvě děti jednomu je 6let a druhěmu bude skoro 5let za dva měsíce.Přítelkyně má čistý měs.příjem cca 10 000kč ,ale naše výdaje na bydlení činí 11900kč Nikdy bych se neptal touto cestou ,jelikož se stydim ale když už nevite co dál je toto dobré řešení se optat naco vlastně mám nárok.Na uřadech vám vše neřeknou pokud se jich na to určitého neoptate. Velice Vám děkuji za radu

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den,
   Podle toho jaké byly vaše příjmy v předchozím období – můžete mít nárok na přídavky na dítě. Dále, pokud v bytě o kterém se zmiňujete, máte vy nebo přítelkyně trvalé bydliště, můžete mít nárok na příspěvek na bydlení.
   Dále pak – pokud příjem vaší přítelkyně je jediným příjmem, mohl byste mít nárok i na dávky hmotné nouze – konkrétně příspěvek na živobytí (řádově několik tisíc korun). Tady záleží, jestli splňujete všechny podmínky hmotné nouze (zde se posuzují nejenom příjmy ale třeba i to zda máte nějaké úspory atd.).

   • Custom avatar mana

    dobry den chcy se zeptat ma ji pravo mi sražet socialni davky na exsekuci mam 4 deti sem samožovotelka vyživne čini ve viši 1500 na 4 deti a socialni davy beru přispjevek na živobyti ve vyši 9180 kč a přidavky ve vyši jsou 2530 kč a najem mam ve vyši 7450 kč a přispjevek na bydleni mam ve vyši 5360 kč a chy se zeptat eyekutor mi to uvalyl na tyto socialni davky ma ji narok mi neci sthnout popsala sem vam vše co pobyram dekuji za od povet

 • Custom avatar Monika

  Dobrý den,
  nikdy jsem od státu nepobírala žádné dávky, mám dotaz na co všechno mám nárok.Manžel se od nás odstěhoval a já s dětmi bydlím v nájemním bytě (měsíční platba za užívání bytu činí 8200,-),jedno dítě 14 let a druhé 20 let student.Můj měsíční příjem činí cca11.000,-,nemám zatím rozhodnutí o svěření nezletilé dcery do mé péče,a poté budu žádat o rozvod.
  Mám nárok už nyní na nějaký příspěvek.Nepobírám ani přídavky na děti .Děkuji za odpověď

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den
   V závislosti na tom, jaké byly vaše příjmy v roce 2012, můžete mít nárok na přídavky na dítě (resp. na obě děti).
   Pokud máte v uvedeném bytě trvalé bydliště, můžete žádat o přídavky na bydlení.
   Vzhledem k příjmu byste teoreticky mohla mít nárok ještě na příspěvek na živobytí (dávka v rámci hmotné nouze).
   Kromě vašeho příjmu se ale jako příjem počítá i výživné (pokud bylo/bude soudem stanoveno)

 • Custom avatar Monika

  Dobrý den,
  dnes jsem se byla informovat ohledně příspěvku na bydlení.Bylo mi sděleno, že na něj nebudu mít nárok. Bydlím s dětma v družstevním bytě, který je napsán na mou tchýni. Mám s ní po odchodu manžela (ten zde už nemá trvalý pobyt) sepsanou nájemní smlouvu.. Děkuji za odpověď.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, a máte v bytě trvalý pobyt? Pokud ne, tak si jej tam musíte zřídit. Pokud máte nájemní smlouvu, tak stačí zajít na obecní úřad a tam to vyřídíte během jedné návštěvy.

 • Custom avatar monika

  Ano,máme zde já i děti trvalý pobyt, nájemní smlouvu máme sepsanou s tchýní, ne s družstvem. Dnes mi opravdu bylo řečeno úřednicí, v místě kdy se vyřizují příspěvky na bydlení, že na něj nemám nárok. a důvod? musel by být byt na mne nebo na děti.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, přiznám se, že tomu nerozumím – pokud máte uzavřenou nájemní smlouvu, jak tvrdíte, pak je úplně jedno komu byt patří. Jediné co mě napadá, že nemáte uzavřenou nájemní, ale podnájemní smlouvu? U družstevních bytů to někdy bývá tak že „majitel“ bytu má s družstvem uzavřenou nájemní smlouvu, čili vy pak následně z logiky věci můžete mít podnájemní smlouvu? Pak by to mohl být problém, ale pokud je to nájemní smlouva pak informaci kterou jste dostala na ÚP nerozumím.

 • Custom avatar Markéta

  Dobrý den, můžete mi prosím poradit, na jaké dávky má nárok můj tatínek? Před 3 týdny byl hospitalizován a následně mu byla provedena amputace palce na dolní končetině, tudíž do zaměstnání se asi jen tak rychle nevrátí a navíc už mu bylo sděleno, že se ani nemá kam vrátit. Vzhledem k tomu, že byl zaměstnaný s příjmem cca 7500,- čistého, mi vychází, že jeho dávka nemocenské bude okolo 4000,-. Tatínek má náklady na bydlení přibližně 7500,- a k tomu vyživovací povinnost vůči sestře ve výši 1000,-, která je ale ustanovena jen ústní dohodou. Skutečné náklady i s telefonem apod. činí okolo 11 000,- a to není započítaná strava. Poraďte mi prosím, na koho se mohu obrátit o pomoc a na jaké dávky má nárok.
  Předem děkuji

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, při splnění podmínek by mohl mít nárok na příspěvek na bydlení – pokud má v daném bytě trvalý pobyt, a dále záleží na celkových příjmech všech trvale hlášených osob v daném bytě a na konkrétních nákladech na bydlení v předchozím čtvrtletí.
   Pokud jeho příjmy poklesnou pod hranici živobytí, pak může mít nárok na dávky hmotné nouze – příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení.
   O tyto dávky se žádá na Úřadu práce.

 • Custom avatar Lenka

  Dobrý den,jsem spolumajitelkou rodinného domu kde bydlím se synem 12 let.V srpnu jsem přišla o zaměstnání a již jsem zcela bez příjmů,za elektřinu platím měsíčně 850 kč topím dřívím a uhlím.Neplatím žádný nájem.Mam nárok na nějaké dávky,dle kalkulačky my vyšla nula.Mam nárok na nějaké dávky,děkuji.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, pokud nemáte žádný příjem (zohledňují se i případné příjmy ostatních osob ve společné domácnosti), pak byste mohla mít nárok na příspěvek na živobytí. U něj záleží na konkrétní majetkové a sociální situaci.

 • Custom avatar Alena

  Dobrý den, pobírám dávky hmotné nouze a mám stavebko. To je sice na mé jméno, ale platí mi ho syn, z pochopitelných důvodů. Já na to z dávek nemám. Vloni jsem dokládala jeho výši s tím, že vzhledem k sankcím za předčasné zrušení sama Stavební spořitelna jeho ukončení nedoporučuje. Nyní mám doložit to samé, bude stačit opět vyjádření St. spořitelny? A jaká částka na účtu st. spoření po odečtení případných sankcí bude nebo nebude mít vliv na další nárok na pobírání dávek ? Je na hlavu postavené vypovědět smlouvu rok před řádným ukončením.
  Děkuji.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, podle § 11 zákona o hmotné nouzi:
   (8) Možnost zvýšení příjmu z uzavřeného stavebního spoření se posuzuje až po uplynutí 6 měsíců, za které byla vyplacena dávka, pokud nárok na tuto dávku trvá; v případě, kdy by výše částky, která by byla pro účely zvýšení příjmu zrušením stavebního spoření získána, byla vyšší než desetinásobek částky životního minima osoby nebo společně posuzovaných osob, se k této možnosti zvýšení příjmu přihlíží ihned.

   Pokud máte stavební spoření na svoje jméno, tak bez ohledu na to že jej platí syn, posuzuje se možnost z výšení příjmu. Určitě pomůže doložení dokladu, že není doporučeno jeho zrušení z důvodů vysokých sankcí.

   Pokud by bylo stavební spoření zohledněno – pak to neznamená automaticky, že byste neměla nárok na žádné dávky, ale mohla by být krácena částka živobytí – tj. mohlo by docházet k případnému snížení dávek. Vzhledem k tomu že dávky hmotné nouze se posuzují do značné míry individuálně podle konkrétní situace žadatele, nemohu vám jednoznačně říci, jestli to vliv mít bude nebo nebude.

 • Custom avatar Dana

  Dobry den pokud mi bude odebrana davna doplatek na bydleni zustane mi nadale na zivobiti nebo bude odebrano oboje dekuji

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, nárok na doplatek na bydlení a na příspěvek na živobytí se posuzuje samostatně. Záleží na skutečnostech na základě kterých je odebírán doplatek na bydlení. Pokud se jedná o skutečnosti, které hrají roli i při posuzování nároku na příspěvek na živobytí, pak by mohlo dojít i ke změně této dávky. Není to ale dáno automaticky.

   • Custom avatar Dana

    Davka doplatek na ybdleni ma byt odebrana z duvodu ze nemam trvaly pobyt ale pouze najemni smlouvu, peroto me zajma jestli mi bude odebrana i davka na zivobyti.

    • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

     Dobrý den, pak by to na příspěvek na živobytí nemělo mít vůbec vliv, tam jsou rozhodující příjmy.

 • Custom avatar katka

  Dobrý den,
  jsem na úp již bez podpory ,beru přídavek na děti a na bydlení děti 14let a 19 student alimenty na děti 2500Kč .Bydlím ve bytě který je můj.Existuje ještě dávka jednorázová? Nebo nějaká dávka na kterou bych měla nárok? Děkuji

 • Custom avatar JAROSLAV

  Dobrý den paní Jano.Syn nesplňoval podmínky na úřadu práce a byl vyhozen.V té době neměl trvale bydliště jen má adresu na městském úřadu a psanou tak i v OP.Nyní si našel práci (brigádu) od ledna 2014.A také od ledna si platí ubytovnu.Zatím si každý měsíc vydělal cca 7000,_ čistého a k tomu za 700; kč dostal stravenky.Prosím Vás má nárok na nějaký příspěvek ať na bydlení nebo životní.?Ubytovn ho stojí 4500;kč měsíčně.Děkuji moc za radu Dana.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, pokud syn bydlí na ubytovně, pak nemá nárok na příspěvek na bydlení. Podle jeho příjmu (uvádíte 7000 Kč) podle všeho nebude mít nárok ani příspěvek na živobytí – ten se poskytuje pouze tehdy, pokud jsou příjmy nižší než částka na živobytí, což není tento případ. Tím pádem by neměl nárok ani na doplatek na bydlení – u této dávky je to složitější, zákon připouští větší volnost na základě individuální posouzení celkové majetkové a sociální situace. Podle vámi uváděných informací se ale domnívám, že spíše nárok mít nebude.

 • Hedvika Ševčíková

  Dobrý den..Je překážkou k získání příspěvku na živobytí /hmotná nouze/..,byt v osobním vlastnictví a vlastnictví auta?..Děkuji za odpověď.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, překážkou to určitě není.

 • Vlasta

  Dobrý den,mám starobní důchod,5705,náklady na bydlení jsou,5498,k,doplatek dostávám 3120,k a to je mé na celej měsíc,děkuji

 • Custom avatar LUCIE

  dobry den , chtela bych se zeptat za bychom jako rodina mely narok na prispevek na zivobyti? JA: zamestnana prum.m.plat 10500kc ,manzel OSVC.byly jsme v podnajmu a nyni se byt prodava a musime se prestehovat opet do podnajmu ale nemuzeme tam mit trvale bydliste jelikoz majitelka s tim prozatim nesouhlasi.(Smlouvu budeme mit ale bez trvaleho pobytu).tudiz budeme muset mit hlasene bydliste na urade.Na 2 deti pobiram pridavky na dite 1100kc. najem bude cinit 8500kc kdyz budeme v podnajmu nemohu zazadat o prispevek na bydleni jelikoz na podnajem se zadne prispevky nevztahuji.deti navstevuji skolku a skolu a tudiz nam zustava velmi mala castka na cely mesic.je nejaka sance na nejakou podporu ze strany uradu?dekuji

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, jak sama uvádíte, pokud v daném bytě nebudete mít trvalé bydliště, nevzniká vám nárok na příspěvek na bydlení. Další sociální dávky, které by přicházely v úvahu – dávky hmotné nouze pravděpodobně také nezískáte. Pokud manžel podniká jako OSVČ, tak i kdyby neměl žádný příjem, při žádosti o dávky se to posuzuje tak, jako by měl minimální měsíční příjem ve výši 50% průměrné mzdy, tj. cca 12500 Kč. Celkový příjem, který by se posuzoval by tak byl cca 24000 (12500 + 10500 + 1100) a s tímto příjmem na dávky hmotné nouze nedosáhnete.

 • Custom avatar Š. Novotná

  Dobrý den,

  můžete mi prosím poradit na jaké sociální dávky mám nárok..? Bydlím ve spolubydlení bez nájemní smlouvy a nemám zde nahlášené trvalé bydliště, v únoru my skončila výplata dávek v nezaměstranosti a jediné co mne napadá je nárok na životní minimum.. je možné si k tomuto zažádat ještě o jinou dávku..?

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, ano nic jiného než dávky hmotné nouze – příspěvek na živobytí (jak vy píšete „životní minimum) není.

 • Jana

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda-li máme s manželem nárok na nějaký příspěvek. Já jsem na ÚP, kde nepobírám nic, jsem v 6 měsíci v rizikovém těhotenství.Manžel je OSVČ. Máme nájemní smlouvu s trvalým pobytem od 1.3.2014. Náklady na bydlení činí 8 000 ,-. Na příspěvek na bydlení jsme se byli ptát a tam budeme mít nárok až po čtvrtletí. Moje otázka je ale taková, jestli nemáme nárok na příspěvek na živobytí ? Moc děkuji za odpověď.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, domnívám se, že na dávky hmotné nouze spíše nárok mít nebude. U OSVČ se při žádosti o dávku započítají buď reálné příjmy, nebo když jsou nízké (nebo žádné) tak se započítává jako příjem minimálně jedna polovina průměrné mzdy (aktuálně cca 12500 Kč). A s tímto „příjmem“ ve dvou dospělých osobách pravděpodobně nebudete spadat do kategorie hmotné nouze. Na další dávky budete mít nárok až po narození dítěte (rodičovský příspěvek, přídavky na dítě).

 • Custom avatar Jirka

  Dobrý den
  Jsem zaměstnán už 15let,ale poslední dobou to začíná být neúnosné a přemýšlím o odchodu můj nynější příjem činí cca 15500 čistého měsíčně včetně úlev na děti.
  Manželce skončila mateřská a vše je nyní na mě :/ pobírá 206kc prý mám vysoký příjem :/ žijeme ve vlastním bytě kde nájem včetně poplatků za energie činí 5100, žijeme v něm s dvěma dětmi ve věku 5 a 9let a dotaz zní, kolik bychom probírali dávky, kdybych odešel ze zaměstnání a oba by jsme byli nezaměstnaní? Žiji v Mostě kde je obrovská nezaměstnanost :/

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, to se takto nedá spočítat. Záleží jestli byste neměli žádný příjem, nebo jste měli nárok na podporu apod.

   • Custom avatar Jirka

    Pokud ukončím pracovní poměr tak bychom byli absolutně bez příjmů :/ jsme manželé a jsme spolu 15let 🙂 jinak práce co vykonavam je hodně náročná na zdraví i psychiku, proto uvažuji o ukončení poměru, na chvíli než najdu něco jiného 🙂

    • Custom avatar Jirka

     A zapomněl jsem dodat že bych ukončil poměr dohodou

 • Custom avatar Bětuška

  Dobry den,chtela bych se Vas zeptat zda mam vubec narok na nejake prispevky,s bratrem bydlime jakoby v jedne domacnosti (kazdy mame jiny vchod tudiz spolu nemame jakoby nic spolecneho pouze on me plati cast elektriky berou nas jako spolecnou domacnost bratr nema skolaudovano) ja od 1.7.2013 nezamestnana davky jiz nepobiram,on od 1.12.2013do 31.3.2014 byl veden na UP davky pobiral nejvyssi davka byla cca pres 4tis pak to slo dolu, od 1.4.2014 opet nastoupil do prace jako OSVC,mam vubec narok na nejaky prispevek,Dekuji Vam za odpoved

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, pokud bydlíte ve společné domácnosti (rozhodující je opravdu to jestli se jedná nebo nejedná o dvě samostatné bytové jednotky), pak se při žádosti od dávky posuzují vaše společné příjmy.
   Obecně se může jednat o příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení. Pokud ale váš bratr pracuje jako OSVČ, pak je to s nárokem na sociální dávky složitější, protože u OSVČ kteří mají podnikání, jako hlavní činnost se počítá jako příjem min. částka odpovídající polovině průměrné mzdy (cca 12500 Kč) a to i když tento příjem reálně nemají.

 • Hedvika

  Dobrý den,chtěla jsem se zeptat jsme 5 člená rodina 2 dospělí a 3 děti ve věku 6-15 let nájemné platím 14500 i s energiemi pobírám příspěvek na bydlení ve výši 9300 přídavky na děti mám 1920 a částku na živobytí 11200 tedy celkem 22500 když odečtu 14500 nájem tak mi zustává 8000 na celý měsíc a životní částka pro 5 lidí je 13200 takže mi schází 5200, jak je možné že nemám nárok na doplatek na bydlení. Děkuji za odpověd a přeji hezý den Tokolova Hedvika

 • Custom avatar JANA

  DOBRÝ DEN,CHTĚLA BYCH SE PROSÍM ZEPTAT,ZDA SE ZOHLEDŇUJE NA VÝŠI DOPLATKU NA BYDLENÍ TO,ŽE JIŽ NĚKOLIK LET V PAPÍRECH UVÁDÍM,ŽE VÝŠE ALIMENTŮ JE 0.PLAT MÁM 11000,SYNOVI JE 14.MĚLA BYCH NÁROK NA PŘÍSPĚVEK NA ŽIVOBYTÍ? DĚKUJI

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, pokud je váš příjem 11 tisíc korun a žijete ve společné domácnosti se synem tak mít nárok na příspěvek na živobytí nebudete.

 • Custom avatar Milan

  Dobrý den,
  na konci února jsem byl propuštěn pro nadbytečnost, a dostal odstupné, které mi bylo vyplaceno v březnu 2014. Zaregistroval jsem se na ÚP, podpora v nezaměstnanosti mi byla přiznána od června 2014 (první platba v červenci). Manželka je rovněž vedená na ÚP, bez nároku na dávky. Odstupné jsem použil na zaplacení úvěru ze stavebního spoření. V druhém kvartále (duben až červen) nám tedy nepřijde žádná platba. Bydlíme v našem družstevním bytě, kde máme hlášen trvalý pobyt. Pokud zažádáme o příspěvek na bydlení, bude se do posuzovaných příjmů v tomto kvartále započítávat i odstupné, které bylo fyzicky vyplaceno v březnu?
  Děkuji za odpověď

 • Custom avatar Eva

  .Dobrý den,
  ráda bych se Vás zeptala, jestli moje matka má nárok na příspěvek na živobití?
  Pokud pobírá invalidní důchod S 3 částku 6 812Kč, bydlí v pronajatém bytě , nájemní smlouvu má, trvalý pobyt ne. Platí nájem + energie 5000Kč. Měsíčně jí zbývá 1812 Kč
  Děkuji za odpověď.
  Eva T.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, můžete si to sama spočítat v naší kalkulačce

 • Custom avatar Kami

  Dobrý den,

  Chtěla jsem se optat.Jsem v rozvodovém řízení.Manžel platí na mé dva syny(7 a 12let) 4500kč alimenty.Přídavek na dítě mám 2x610kč.Na ÚP jsem vedena od července 2013.Přivydělávám si brigádně zhruba 1500kč měsíčně.
  Byt v OV jsme prodali mému příteli,který nyní v bytě s námi bydlí.Jeho příjem cca 15000kč.Platí hypotéku a tak kolikrát na poplatky ani není.Z peněz za byt se platily dluhy.
  Je možnost žádat o nějaké příspěvky?Jde žádat i zpětně?Děkuji za odpověď…

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, nevím, jestli vám dovedu adekvátně poradit, protože neznám všechny detaily. Váš přítel, kterému patří byt by mohl mít nárok na příspěvek na bydlení – u něj se ale nezapočítává hypotéka do nákladů na bydlení. Výše dávky se odvíjí od zbylých nákladů a dále od počtu osob, které mají v bytě trvalý pobyt. Dále pak eventuelně můžete mít nárok na dávky pomoci ve hmotné nouzi. Tam by záleželo i na příjmech toho vašeho přítele, byli byste pravděpodobně posuzováni jako společná domácnost. Můžete se zkusit obrátit přímo na Úřad práce, kde vám budou schopni poradit lépe na základě vaší konkrétní situace.

 • Custom avatar Katka H.

  Dobrý den paní Jano,

  před rokem mi skončila mateřská dovolená, jsem na UP, ale bez žádné podpory.
  Manžel sice pracuje, příjem činí 21.000. Nemohu do práce, jelikož nemám školku pro malou dcerku, a školka soukromá činní min. 7000,- měsíčně na které nemáme.
  Další fakt je, že mne nikde s dítětem nechtějí. Manžel je s těch dluhů psychicky na dně, už prodělal operaci žlučníku. Mě operace žlučníku právě čeká. Už rok jsme se nevyspali.
  Před rokem, když mi skončila mateřská jsme si žádali o příspěvek na bydlení a příspěvek na 4 leté dítě. To nám bylo zamítnuto, že prý manžel vydělává dost, ale nikde už nebylo zohledněno, že platíme 12000 nájem.
  Máme jen podnájemní smlouvu, naše výdaje měsíčně jsou 12.000,- kč za bydlení
  16.000,- měsíční splátky půjček, které se pořád navyšují a navyšují. Začali na 1000,- měsíčně.
  850,- kč výdaj za open card, aby se manžel vůbec dostal do práce.
  Poplatky za telefon a internet, které nejsou zahrnuty v nájmu- 799,- .
  Nekouříme, nepijeme.
  Bohužel nám nezbývá vůbec žádná rezerva na jídlo a jiné důležité výdaje( léky atd.).
  Podle kalkulačky nemáme nárok na žádnou podporu, ale z čeho máme žít?
  Už rok žijeme z půjček, které už opravdu nezvládáme platit!
  Opravdu nemáme nárok na žádnou finanční podporu od státu?
  Manžel je jediný, který pracuje, ikdyž výplata vypadá veliká, nestačí ani na splacení půjček.
  Děkuji za Vaši odpověď
  Katka H.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, obávám se, že pro vás nebudu mít žádnou pozitivní radu. Příjem ve výši 21 tisíc korun je opravdu poměrně vysoký, aby vám vznikl nárok na dávky hmotné nouze musel by být mnohem menší. Tím pádem nemáte nárok na příspěvek na živobytí a následně ani na doplatek na bydlení.
   Druhý problém je pak to, že máte jen podnájemní smlouvu. Na tu zase nezískáte možnost čerpat příspěvek na bydlení.
   Asi by pro vás bylo ideální přestěhovat se do nějakého jiného bytu, ve kterém byste měli nájemní smlouvu a vyřídili si zde trvalý pobyt. Pak byste mohli mít nárok na příspěvek na bydlení, což by vám mohl alespoň částečně ulehčit.
   Jiné možnosti bohužel nejsou.

 • Custom avatar Marta

  Dobrý den paní Jano, ráda bych se zeptala, zda bych měla nárok na příspěvek na živobytí? V dubnu 2014 jsem dostala poslední dávku (za březen) v nezaměstnanosti, která činila 1819 Kč a od dubna resp. od května nebudu mít žádné příjmy. Před měsícem jsem si vyřídila příspěvek na bydlení, který činí 3095Kč (podle Vaší kalkulačky bych měla dostat cca 3600Kč..), ale jsem ráda i za tyto peníze. Ale dostanu je až v květnu. Moje výdaje za nájem jsou však cca 4500 Kč. V bytě mám trvalý pobyt a mám 3,5 letého syna. Otec s námi nežije v jedné domácnosti, nemá zde trvalý pobyt, bydlí u rodičů (ale jinak spolu jsme). Ale přispívá mi, protože bych to opravdu bez jeho fin. pomoci nezvládla! Proto bych se chtěla zeptat, zda bych měla nárok na příspěvek na živobytí, když příjem už nebudu mít žádný – pouze ten příspěvek na bydlení a na vašich stránkách jsem četla, že k žádosti o živobytí se nepřihlíží, že dostáváte příspěvek na bydlení?? A dále mě zajímá, zda by se do příspěvku na živobytí počítal i příjem přítele, přestože nemá stejnou adresu trvalého pobytu? Předem moc děkuji za Vaši odpověď.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, podle toho co uvádíte, byste mohla mít nárok na dávky hmotné nouze. Co se týká vašeho přítele, pak je to složitější. Pokud nahlásíte, že se vámi nežije, tj. nebude se k němu přihlížet, pak byste měla přiznat peníze, která vám dává. Pokud uvedete, že žijete společně, pak se zase zohlední jeho příjem a dávky hmotné nouze by vám nemuseli být přiznány.

 • Custom avatar Nikola

  Dobrý den paní Králová,

  chtěla bych se zeptat, zda budu mít nárok na příspěvěk na živobytí. Bydlím sama v bytě, mám nájemní smlouvu, nyní jsem vedena na UP 3. měsíc. Je mi 52 let.
  Podle čeho se rozhoduje že by mi uznali nárok na živobytí?Dívají se třeba také na účet kolik má člověk našetřeno?
  Předem děkuji za odpověď.
  Nikola

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, u dávek hmotné nouze, kam spadá i příspěvek na živobytí se posuzuje celková majetková situace, tedy i to kolik máte našetřeno na bankovním účtu, jestli máte nějaké další spoření, pojištění apod.

 • Custom avatar Beáta

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, vrátila jsem jsem z Velké Británie, kde jsem byla 6 let. Nyní mi je 18 mám dodělané vzdělání a hledám si práci. Momentálně jsem u sestry, někdy přespím i u dědy. Nemám žádný příjem. Rodiče v Anglii zůstaly. Chtěla bych se zeptat mám nárok na nějaký příspěvek?

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, teoreticky můžete mít nárok na dávky hmotné nouze.

 • Custom avatar Katka

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat jestli stavební spoření mého nezletilého syna je překážkou k přiznání příspěvku na živobytí (dle příjmů bych na něj měla mít nárok).
  Děkuji za odpověď.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, není překážkou, pokud byste ale dávky pobírala delší dobu, tak po 6 měsících se přihlíží i ke stavebnímu spoření, a následně by vám dávka mohla být snížena nebo odejmuta.

 • Custom avatar Eva

  Dobrý den,
  můžu se zeptat, zda může úřad práce nahlédnou sám bez mého souhlasu, vědomí, do bankovního účtu na mé jméno při schvalování příspěvku na živobytí? chodí zde jeden z příjmů sestry a je na účtu, která se mnou nebydlí a není v posuzovaných osobách. děkuji

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, pokud je mi známo tak nemůže, může po vás ale požadovat doložení vaší majetkové situace.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Miroslava PoesováJmenuji se Miroslava Poesová, pracovala jsem jako vychovatelka od roku... více »
 • ModeratorNaprostý souhlas pane. Děkuji Vám. více »
 • AsamuraDěkuji za upřesnění. více »
 • AnnaDobrý den, chtěla bych se zeptat,zda-li můžu do nákladů přidat... více »
 • IrmaDobrý den,chtěla jsem se zeptat, moje maminka je po velké... více »
 • vanesaDobry den , chtěla bych se zeptat jestli bych měla... více »