Hmotná nouze 2017

Hmotná nouze je v zásadě situace, kdy jednotlivec (nebo rodina, popř. skupina společně posuzovaných osob) nemá dostatečné příjmy na to, aby byl schopen zajistit základní výdaje na živobytí (jídlo, oblečení, hygienické potřeby) a na bydlení. Současně se jedná o situaci, kdy si osoba z objektivních důvodů nemůže, zajistit zvýšení svého příjmu (zdravotní stav, sociální situace apod.) nebo se o to snaží.

Systém dávek hmotné nouze je aktuálně nastaven tak, aby byl naplněn princip, že osoba, která pracuje (nebo se o to alespoň snaží) se má lépe, než ten kdo se spoléhá pouze na dávky.

Sociální dávky – pomoc ve hmotné nouzi

Pro soby ve hmotné nouzi existují 3 základní sociální dávky. Jedná se o tyto:

Hmotná nouze – příspěvek na živobytí

Příspěvek na živobytí je hlavní dávka, která se v této situaci poskytuje. Jedná se o opakovanou dávku, která může být vyplácena pravidelně každý měsíc, dokud trvá stav hmotné nouze. Příspěvek na živobytí se poskytuje ve chvíli, kdy jsou příjmy osoby, po odečtení oprávněných nákladů na bydlení, nižší než částka na živobytí. V tom případě se vyplácí rozdíl, tak aby osobě zůstala alespoň částka na živobytí.

Za částku na živobytí se v základu považuje existenční minimum pro dospělé osoby (tj. 2200 Kč) nebo životní minimum pro nezaopatřené dítě (tj. 1740 Kč pro dítě do 6 roků, 2140 Kč pro dítě do 15 roků a 2450 Kč pro dítě do 26 roků). Částka na živobytí může být dále zvýšena, a to až na úroveň životního minima jednotlivce (3140 Kč), případě i více (pokud je nařízeno lékařem dietní stravování).

Hmotná nouze – doplatek na bydlení

Doplatek na bydlení se poskytuje osobám ve hmotné nouzi v případech, kdy jim po zaplacení všech odůvodněných nákladů na bydlení nezůstane k dispozici pro další výdaje částka na živobytí. Přitom se má za to, že tato osoba již pobírá přídavky na bydlení a příspěvek na živobytí.

V případě, že jsou splněny všechny podmínky, může v takovém případě být poskytnut ještě doplatek na bydlení, který navýší příjmy žadatele tak, aby mu po zaplacení všech odůvodněných nákladů na bydlení zůstala k dispozici částka na živobytí (částka na živobytí se stanovuje stejně jako u příspěvku na živobytí).

Tato dávka se vyplácí také opakovaně každý měsíc, dokud trvá stav hmotné nouze. Maximální doba je zde ale na rozdíl od předchozí dávky, omezena na maximálně 84 kalendářních měsíců během 10 roků.

Hmotná nouze – mimořádná okamžitá pomoc

Mimořádná okamžitá pomoc se od předchozích dvou dávek odlišuje. Zatímco u doplatku na bydlení nebo příspěvku na živobytí se posuzují především příjmy, mimořádná okamžitá pomoc může být poskytnuta i lidem, kteří by běžně měli dostatečně vysoké příjmy a na dávky by tak neměli nárok.

Mimořádná okamžitá pomoc se poskytuje především v těchto specifických případech:

 • Osobě hrozí vážná újma na zdraví
 • Jedná se o mimořádnou událost typu povodeň, požár, záplava, zemětřesení
 • Došlo ke ztrátě osobních dokladů a bez nových osoba není schopná získat  finanční prostředky
 • Jedná se o nezbytné odůvodněné náklady na vzdělání
 • Jedná se o hrozící sociální vyloučení
 • Osoba byla propuštěna z vazby, výkonu trestu odnětí svobody nebo z léčebny chorobných závislostí
 • Atd.

Kolik jsou dávky ve hmotné nouzi

U příspěvku na živobytí a doplatku na bydlení se posuzují příjmy žadatele (resp. všech společně posuzovaných osob) a jeho výdaje na bydlení (oprávněné, odůvodněné náklady na bydlení). Kolik je orientační výše obou dávek si můžete sami spočítat, viz tyto dvě kalkulačky:

U mimořádné okamžité pomoci je výše dávky velmi individuální. V oprávněných případech tak může být poskytnuta mimořádná okamžitá pomoc až ve výši patnáctinásobku životního minima = 15 x 3410 Kč, tj. 51 150 Kč. Vždy se ale přihlíží ke konkrétní situaci, celkovým majetkovým a sociálním poměrům žadatele.

V situacích, kdy se jedná o ztrátu dokladů nebo jiný jednorázový výdaj se poskytuje jenom částka na pokrytí tohoto výdaje.

U osob propuštěných z výkonu trestu odnětí svobody se poskytuje jenom 1000 Kč (jednorázově, bez dalšího opakování).

Výplata dávek hmotné nouze

Zatímco ostatní sociální (a další) dávky se vyplácí zpravidla jako finanční obnos, který se buď zasílá bezhotovostně na bankovní účet, nebo poštovní poukázkou, u hmotné nouze to může být jinak.

Dávky hmotné nouze mohou být vyplaceny nejenom jako peníze, ale i ve formě materiální dávky – například jsou vydány poukázky na nákup jídla, drogérie nebo oblečení. Stejně tak může být celá nebo část dávky vyplacena v hotovosti (např. pokud někdo ztratí doklady, tak by mu odeslání peněz na účet v bance asi příliš nepomohlo, proto mu úřad může peníze vyplatit v hotovosti přímo na pokladně úřadu).

Některé dávky hmotné nouze se vyplácí opakovaně – vždy za předchozí nebo aktuální kalendářní měsíc. Jiné jsou pouze jednorázové, nebo jsou vypláceny v nepravidelných intervalech.

Zákon hmotná nouze

Kdy přesně je osoba ve hmotné nouzi, a kdy se o hmotnou nouzi nejedná, popisuje příslušný zákon číslo 111/2006 sb., o hmotné nouzi. Zde jsou popsány všechny případy, kdy je možné hovořit o hmotné nouzi. Zákon upravuje i nárok na jednotlivé dávky, vyjmenovává jaké příjmy a náklady se u jednotlivých dávek započítávají.

Další důležitý zákon je pak zákon č. 110/2006 sb. o životním a existenčním minimu, kde jsou upraveny také některé záležitosti, které se týkají i hmotné nouze.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Online půjčka i pro nezaměstnané. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Krátkodobý úvěr pro OSVČ a podnikatele. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Hmotná nouze 2017

komentářů 118
 • Custom avatar Tereza

  Dobrý den,chtěla by se zeptat jestly mám nárok na jednorázovku jsem samoživitelka s 2letou dcerou jsem na mateřské dovolené pobírám mateřskou 7096kč plus přídavek na dítě 500 alimenty dostávam1000kč a příspěvek na byslení 2096kč a platím nájem 5737kč potřebovala by přispět na oblečení pro malou.děkuji za odpověd tereza

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, nárok na jednorázovou mimořádnou dávku hmotné nouze se odvíjí vždy od individuálního posouzení účelu a celkové majetkové a sociální situace u žadatele. To si opravdu netroufám takto na dálku posoudit. Obraťte se na místní Úřad práce a tam vám poskytnou odpovídající informace.

   • Custom avatar tereza

    no já bydlím azylovým domě pro matky s dětma ale zeptam se osobně děkuji.

 • Custom avatar Nikola Appelova

  Dobry den, chtela jsem se zeptat jestli ma pritel narok na hmotnou nouzi, kdyz nema praci a ja jsem na MD. Pobiram 6200 kc a 500 kc pridavek na dite. Bydlime v podnajmu, diky za odpoved.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, teoreticky ano. Záleží na tom, jestli žijete ve společné domácnosti nebo ne. Záleží také na tom, jaké jsou vaše celkové majetkové poměry apod. Neznám vaši celkovou majetkovou a sociální situaci abych vám mohla dát jednoznačnou odpověď. Obraťte se přímo na Úřad práce.

 • Custom avatar Renata

  Dobrý den chtěla jsem se optat pokud bych našla brigádu nebo zaměstnání se smlouvou (Dohoda o provedení práce, na určitý počet hodin) jak je toto posuzováno,když jako rodina pobíráme dávky v hmotné nouzi???Je toto potřeba nahlašovat nebo nikoliv? Děkuji za odpověď.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, ano považuje se to za příjem, je nutné dokládat všechny příjmy, tedy i tento.

 • Custom avatar Veronika

  Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda máme nárok na hmotnou nouzi…? Syna již druhý rok (přesto, že v létě mu budou 4 roky) nevzali do školky, přišla jsem kvůli tomu o práci, jsem vedena na ÚP,ale podporu již nedostávám, manžel má nízký plat (9tis.), brigádu s dítětem nemohu najít, dcera 7 let chodí do 1 třídy. Bydlíme v podnájmu, nemáme žádný majetek, prodali jsme již co se dalo.Předem děkuji za Vaši odpověď.Nashledanou

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, pokud je oněch 9 tisíc korun jediný příjem vaší 4 členné rodiny, pak ano, myslím že by vám měla vycházet nárok na dávky ve hmotné nouzi.

 • Kateřina

  Dobrý den! Od března 2014 jsem vedena na ÚP bez nároku na podporu v nezaměstnanosti, dlouhodobá nemoc. Na sociálním úřadě mi byly dávky v hmotné nouzi nepřiznány. Dá se proti tomu něco dělat? Děkuji.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, to záleží, z jakého důvodu vám nebyly přiznány dávky v hmotné nouzi. Důvodů může být mnoho. Obecně proto rozhodnutí můžete podat odvolání, doložit jiné skutečnosti apod. Ale bez bližší znalosti vaší situace vám jen těžko poradím.

 • Emilie

  Dobry den chtela bych se zeptat ,bydlim v najmu uz rok jsem sama a beru 3410 kc, platin 8000kc, na bydleni nemam narok protoze nemam trvali pobyt na adrese , tak mi prispiva svagr , pred pul rokem se nastehovala i sestra ten rodiny dum ma dve bytove jednotky bohuzel ten jeji neni napsan v katastu ,a zadala si o pracku byli tady na kontrole a zjistli ze je to jedna bytova jednotky tak zarazili penize ji a me take , ale ja nechapu proc ,vzdyt ja jsem nic po nich nezadala kazada mame svuj vchod a oni nas chcou posuzovat do hromady ,? proc bych mela byt kracena na penezich kvuli nim ,? najemni smluvu mam jen ja ,dekuji Emilie

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, chápu váš problém, ale takto jsou bohužel nastaveny zákony. I když máte oddělené byty a samostatné vchody, pokud se nejedná o dvě samostatné bytové jednotky i podle katastru, tak úředníci nemají jinou možnost.

   • Emilie

    Dobry den a dekuji za vasi odpoved ,chtela bych se tedy jeste zeptat kdyz jsou dva dospeli a 4 deti a ja jsem sama okolik budu mit men kdyz je hmotna nouze 3410 kc kdy by nas posuzovali spolecne ,Dekuji Emilie

    • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

     Dobrý den, můžete si to sama orientačně spočítat zde: https://socialni-davky-2014.eu/hmotna-nouze-prispevek-na-zivobyti/

     • Robert

      Dobri den měl bysem povas Takou Menši prozbyčku sme 5člena rodinka a Chtěl sem sem se zeptat Kolik mame životni mynimum Protože sy to viřizujeme ano tak chtěl bysem poradyt sinek ma 3 roky holčika 2 roky a tet se nam narodilo ditě tak bysem potřeboval poradyt kolik by sme měli myt životni minimum kompletně děkuji

 • Custom avatar JIRI

  Dobry den rad bych se vas na neco zeptal mam rodiny dum po rodicich ktery pronajimam , bydli tam dve rodiny z detma , ten dum mam kazdy vchod zvlast bohuzel to neni nikde v katastru , chci se zeptat jestli mam udelat najemi smlouvu dohromady a u kazdeho z rodin napsat kolik mi kdo plati ? protoze jsou to lide na socialnich davka takhle by je posuzovali dohromady i kdyz je kazdy zvlast .Dekuji Jiri

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, pokud dům není rozdělen na dvě samostatné bytové jednotky, pak je možné získat příspěvek na bydlení pouze 1x. Tedy budou posuzováni jedině všichni dohromady.

  • Custom avatar Falkon

   Pokud má dům skutečně 2 oddělené bytové jednotky, ale je kolaudován jako celek, je to komplikace.

   Pro příspěvek na bydlení (SSP) zcela určitě. Tam je vše vázáno na trvalé bydliště a přes to nejede vlak.

   Jiná situace u Doplatku na bydlení (HMN), kde bude oddělenost domácností posouzena při sociálním šetření a i pak, s ohledem na skutečnost, že půjde o nestandardní formu bydlení, bude čistě na úvaze příslušného referátu, zda vůbec a v jaké výši budou náklady uznávat.
   Zvlášť pokud třeba mají oba byty společný plynoměr/vodoměr/elektroměr ? V takovém případě by nebylo možné hodnověrně stanovit skutečné náklady a je pak na úvaze zda „všechno/něco/nic“.

   Nicméně – vždy záleží na konkrétních lidech kteří žádají a konkrétních lidech, kteří je posuzují – zákon teoreticky vychází z principu, že osoba, která pracuje, se má mít lépe, než ten kdo žije z dávek. Sice to funguje spíše naopak, ale od toho je tam prostor pro „svévoli“ úředníků. (kteří by se měli snažit metodou cukru a biče přimět lidi, aby se o sebe starali sami a do té práce fakt šli či spíše svůj pracovní poměr legalizovali. 😉 )
   Ne vždy k tomu mají dostatek odvahy – zvláště v menších městech to může ohrozit jejich bezpečnost a byť se občas fasují pepřové spreje, výcvik pro jejich užití nikoliv, ne vždy je možné se nechat doprovodit alespoň část cesty strážníkem a málokdo je ochoten nést již samotné riziko a neustále se ohlížet přes rameno.

   Pokud chcete mít co nejméně komplikací, zajděte si na agendu hmotné nouze vy sám, promluvte si s nimi o tom, jak moc benevolentní budou k samotnému domu a nejlépe hledejte nájemníky ve spolupráci s nimi a s městskou částí. Naopak se snažte vyvarovat nájemníků, kde nikdo nikdy nepracoval a většině předchozích pronajímatelů dluží za několik (desítek) nájmů.

 • Custom avatar Kveta

  Dobry den mam na vas dotaz ziju v najmu sama beru hmotnou nouzi 3410 kc ,nasla jsem si pritele ktery je vydelecne cini jeho plat je 8500 kc , asi bych ho mela nahlasit na socialnich davkach ze je muj druh ,ale pak by me zajimalo na co mame narok ? ,kdyz zaplatim najem 8000 kc, mam zbyva na zivobyti 3910 na cely mesic ,dekuji Kveta

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, pokud spolu žijete ve společné domácnosti, pak byste to určitě měla nahlásit, jinak vám hrozí případné problémy, pokud by to úřad zjistit a mohl by vás následně vymáhat neoprávněně pobírané dávky.
   Kalkulačku pro výpočet příspěvku na živobytí najdete zde: https://socialni-davky-2014.eu/kalkulacka-prispevek-na-zivobyti/ výpočet je pouze orientační, protože pochopitelně záleží na celkovém posouzení vaší situace. V závislosti na formě bydlení pak eventuálně můžete mít nárok u na příspěvek na bydlení nebo doplatek na bydlení.

 • Custom avatar Alena

  Dobrý den,rozvádím nemám kde bydlet jsem na up a nemám žádný příjem,chtěla bych se zeptat jestli mám nárok na hmotnou nouzi,abych si mohla zaplatit azylový dům?
  Ještě ke všemu jsem v jiném stavu a nemám ani na zaplacení poplatku u lékaře.Děkuji za odpověď

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, obraťte se na Úřad práce kde se vyřizují dávky hmotné nouze. Pokud nemáte žádný příjem mohla byste mít nárok na příspěvek na živobytí. Co se týká dávek na bydlení u nich je zpravidla nutné doložit náklady – tedy jsou přiznány až poté co si nějaké bydlení obstaráte. U dávek hmotné nouze je ale do určité míry uplatňován individuální přístup na základě konkrétní situace a celkových sociálních/majetkových poměrů. Obraťte se tedy na UP kde vám budou schopni poradit nejlépe.

  • Custom avatar Falkon

   Dobrý den,

   Vámi vypsané informace nejsou postačující, nicméně už z nich je zřejmé, že prokázání Vašeho případného nároku bude hodně záviset na úvaze místně příslušných kolegyň.

   Přinejmenším bude nutné doložit a posoudit následující věci:

   1) Kde jste žila doteď..? A z čeho jste žila dosud..?

   2) Máte podanou žádost o alimenty DO a PO rozvodu na sebe i dítě…? (§13 odst. 1 písm d) )

   3) Co Vaši rodiče ? – nejste-li schopna se sama zabezpečit, měli by vám pomoci Vaši rodiče. Doměnka, že vyživovací povinnost končí ve 26 letech je lichá. Vyživovací povinnost je celoživotní a vzájemná. (Samozřejmě za předpokladu že je neschopnost uživit se způsobena vnějšími faktory – v případě, že byste měla norkotickou/alkoholovou/kriminální minulost, šance na úspěch prudce klesá, ale přesto by toto měl klient zkusit)
   + pokud kolegyně zjistí, že Vaši rodiče žijí osaměle ve velkém bytě, nejspíše Vám odmítne jakékoliv jiné bydlení uznat (protože můžete bydlet u rodičů). Bydlení je obecně komplikované, vydalo by to na samotný rozsáhlý text.

   4) Jaký je Váš movitý i nemovitý majetek..? Máte všechny podklady…?

   5) Spolupracujete s místním městským úřadem…? OSPOD většinou těhotné ženy ignoruje (dokud se nenarodí, dítě pro ně neexistuje), ale na Odboru sociální péče a prevence by se Vám věnovat měli. Libovolný z těchto odborů by Vám měl pomoci sepsat všechny papíry k alimentům, připravit podklady pro žádosti, eventuelně pomoci s přípravou prodeje majetku (zákonná lhůta 3 či 6 měsíců není až tak dlouhá, jak by se mohlo zdát).

   6) Počítejte s tím, že v případě, že by exmanžel neplatil výživné, je nutné ho nechat odstíhat.

   7) Jakmile se Vám dítě narodí, tak pokud nemáte odpracováno dost dní před porodem, což jak vyvozuji z Vašeho příspěvku asi nemáte a mít nebudete, naběhnete rovnou na Rodičovský příspěvek, jehož výše činí 7.600,- Kč měsíčně Což je více, než částka živobytí pro matku s malým dítětem (4.880,-) a bude to více i tehdy, pokud byste měla tzv. „odůvodněné“ náklady na bydlení. (Pak by se započtený příjem krátil o 35% na 4.940,- Kč)

 • Custom avatar Lidka

  Dobrý den,jsem na ÚP ,PRACOVALA JSEM BRIGÁDNĚ ,KDE ČINIL VÝDĚLEK DO 4 TISÍC KORUN MĚSÍČNĚ. V SOUČASNÉ DOBĚ JSEM PO OPERACI A NEMOHU DELŠÍ DOBU PRACOVAT A NEMÁM ŽÁDNÝ PŘÍJEM.PARTNER VYDĚLÁVÁ KOLEM 9 TISÍC KORUN,MÁME 9 LETOU DCERU VE ŠKOLE.BYDLÍME S RODIČI V RODINNÉM DOMĚ,ALE VŠE SI PLATÍME SAMI.MÁM NÁROK NA NĚJAKÉ PENÍZE OD STÁTU,NA NĚJAKÉ ŽIVOTNÍ MINIMUM? NA ÚP JSEM JIŽ 4 ROKY,PODPORU ŽÁDNOU NEMÁM. DĚKUJI ZA ODPOVĚD

 • Custom avatar Tomas

  Dobrý den , chtel bych se zeptat zda-li mam narok na nejakou financni pomoc do doby nez najdu zamestnani a jestli ano tak prosim na jakou , prijel jsem z ciziny , nemam prijem ani narok na davku v nezamestnanosti , ziji sam v jednopokojovem byte , je mi 23 let , dekuji za odpoved

 • Katy

  Dobrý den mám syna, kterého jsem měla v pěstounské péči ,už mu bylo 18 let ,je bez práce ale na pracovním úřadě,stále s námi bydlí v rodinném domě .Má nárok na nějakou hmotnou podporu???

 • Jana

  Dobrý den, ráda bych se informovala, jestli mám možnost žádat ještě nějaký příspěvek, teď mi byla ukončena podpora v nezaměstnanosti a je mi přiznán příspěvek na bydlení 4005kč a hmotná nouze1489kč a v tomto měsíci mi ještě přišla poměrná koncová část podpory v nezaměstnanosti 572kč přičemž jen náklady na nájem+elektřinu+plyn+vodu a otop činí 5565 kč měsíčně , to pro mě znamená, že na další provoz jako jídlo, telefon a internet mi zbývá 247kč, už své náklady nedokážu snížit, ale i kdyby zbývající částka měla být využita jen na jídlo, je nedostatečná. Existuje nějaká možnost jak příspěvek navýšit, nebo nějaký další příspěvek, který by mi pomohl překlenout dobu než se mi podaří nalézt nové zaměstnání? Žiji sama v podnájmu a jsem bezdětná, předem děkuji za odpověď a případnou radu. budu se těšit na odpověď s pozdravem Jana V.

 • Jana

  Omlouvám se, příspěvek na bydlení mám 3751kč omylem jsem zapsala chybnou částku v předchozím příspěvku, omlouvám se za chybnou informaci, děkuji za pochopení Jana V.

 • Custom avatar Miloš

  Dobrý den.

  Měl bych dotaz, který se netýká mě. Jedna moje známá ovdověla a zůstala se třemi dětmi.
  Dostává na ně sirotčí důchod dohromady asi 9000,-. Bohužel nepracuje a nepobírá žádné sociální dávky.
  Může takový člověk požádat o sociální dávky ?
  Předem děkuji za odpověď.

 • Custom avatar Misa

  Dobry den,chtela jsem se zeptat prisla jsem o zamestnaní.Jsem vedena na ÚP.Bydlim u zname,prispivala jsem ji na najem,ale ted bohuzel nemuzu jelikoz jsem bez prace.Mam narok na hmotnou nouzy?A uz skoro mesic cekam na to jestly mi priklepnou podporu a porad nic.

 • Monika

  dobrý den chci se zeptat kamarád bere hmotnou nouzi a může si přivydělat nějaké peníze třeba brigádou?Uřad práce mu platí ubytovnu.Děkuji

 • Custom avatar Martina

  Dobrý den,mám 4 letého syna který pujde v září do školky.Bydlíme v bytě 2+kk kde platím 6300.Pobýrám příspěvěk na bydlení 5000 a a 4500 hmotné nouze alimenty nedostávám.Jsem doma do prace nechodím.Mám přítele a chtěla bych aby se nastěhoval knám ten má příjem 9000.Mužete mi poradit okolik bych přišla kdyby se přítel nastěhoval knám?Školku budu platit 1200.

 • pykolyn@seznam.cz

  Dobrý den chtěla jsem se zeptat již 66dní čekám na vyřízení hmotné nouze a pořád se nic neděje.Byla u me pani v kvetnu na kontrole a ted v červnu me přišel papír,že nemám přijmy za duben a kveten.Žadost jsem dávala 16.4.2014 a chtela přijmy za leden-březen neřekla mě ,že musim chodit každý měsíc podepsat přijmy.To ted vím.ale jak dlouho mam čekat prý na to je ze zákona 60dní ,ale to už je týden přes.To je mám pořád otravovat nebo si mam jít nekam stěžovat.Děti nemají zaplacené obědy jsem už fakt zoufalá a nikoho nic nezajíma.Jsem na uřadu práce a otec detí je také bez práce nemám žádný majetek nic,tak o zamítnutí nemuže být snad ani řeč.Poradte prosím co mám dělat nebo s kým to řešit díky

 • Tomáš

  Dobrý den, po přečtení cenných informací na tomto webu je mi mnoho věcí jasnějších, nicméně bych se rád zeptal ještě přímo Vás =)
  Je mi 26 let, vlastním byt v osobním vlastnictví kde bydlím společně s matkou. Oba zde máme trvalé bydliště, oba jsme hlášeni na PÚ přičemž již ani jeden z nás nepobírá dávky. Nemáme tudíž žádný příjem. Výdaje za bydlení v průměru za poslední 3 měsíce činí cca 6100,-kč, které mohu doložit. Mám v takovéto situaci nárok na příspěvěk na bydlení a životní/existenční minimum? (dle kalkulačky 6000 na bydlení + 2200 živobytí?)

  A ještě jeden dotaz. Chápu správně, že pokud jsem dostával 5 měsíců dávky (po ukončení zaměstnání), které skončily minulý měsíc a žádal bych nyní o příspěvěk na bydlení, tak se mi můj čistý příjem bude počítat právě z těchto dávek? Tudíž prakticky tento měsíc již nebudu mít žádný příjem, ale dle výpočtů, které se počítají z posledních 3 měsíců budu mít nyní uznaný menší příspěvěk a po uplynutí dalších 3 měsíců (kdy už nebudu mít žádný příjem) mohu zažádat znovu a bude se to dle výpočtů počítat již tak, že nemám žádný příjem a tudíž bych měl dostat vyšší příspěvěk?

  Předem velmi děkuji za Váš čas a Vaši odpověď.

 • Custom avatar Anita kanajlová

  dobrý den , mám dotaz moje mamka je vedená na uřadu práce a dostává příspěvek hmotné nouze . má nárok na příspěvek na brýle? děkuji za odpověd s pozdraven Anita K.

 • Custom avatar Jana

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Pobírám hmotnou nouzi a v dubnu mi vyhořel sklep kde mám umístěn bojler na teplou vodu. Mám nárok na mimořádnou pomoc. Děkuji za odpověď.

 • Custom avatar jana

  Pobírám invalidní duchod 2 stupně a jsem hlášena na uřadě práce.Hmotná nouze mi doplácí příspěvek na živobití a na bydlení.Jsem rozvedená a bydlím společně s dcerami.Mám velké problémy se starší dcerou,je jí 20 let a již 7 let je závislá na drogách.Dokonce je proti ní zahájeno správní řízení pro distribuci drog.Jelikož dlouhodobě nerespektuje doma žádná pravidla a napadá nás,podala jsem žádost k soudu o vyklizení z bytu.Zatím na dceru pobírám dávku hmotné nouze,ale chtěla by jsem,aby než soud rozhodne,nebyla započítána do spol.osob v domácnosti.Je toto možné?

 • Custom avatar Petra D

  Dobrý den,jsme rodina v hmotné nouzi,ted nám po devíti měsících zkrátili rodičovský příspěvek ze 7600kč na 3800kč ale příspěvek na živobytí nám nezvedli ani o korunu,prý nemám tento měsíc nárok.Jak to mám prosím řešit?Mohla bych požádat o jednorázový příspěvek?Nemám jak zaplatit nájem.Děkuji za radu.

 • Custom avatar Michaela

  Dobrý den, jsem těhotná a sama bez přítele. Bydlím sama v pronájmu kam jsem se od 1.července nastěhovala. Nájem i s kaucí jsem měla 11,000 kč + 600 kč za elektřinu a můj příjem byl 6.000 neschopenka. I přesto mě paní řekla, že nemám na žádnou dávku nárok ani na tu jednorázovou, jelikož jsem 3 měsíce předtím chodila do práce a příjem jsem měla 11.000 kč. Potom nerozumím účelu dávky, vždyť tento měsíc nemám z čeho žít. odbyla mně nebo to tak doopravdy je? Děkuji za odpověď

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Jana Králová, Sociální dávky 2020Zákon číslo 117/1995 - Zákon o státní sociální podpoře, paragraf... více »
 • miloslava.kabelova@seznam.czDobrý den, prosím o zodpovězení následujícího dotazu: Matka pobírá RP... více »
 • Jana Králová, Sociální dávky 2020O ošetřovné pro OSVČ za květen bude možné podat žádost... více »
 • Jana VlčkováDobrý den, kdy a kde prosím najdu formulář ošetřovné OSVČ... více »
 • Jana Králová, Sociální dávky 2020Na podporu máte nárok, pokud máte v posledních 2 letech... více »
 • Jana Králová, Sociální dávky 2020Pokud jste na ÚP od 9.4.2020, tak první podporu máte... více »