Formulář: Žádost o vyloučení osoby z okruhu společně posuzovaných osob

Aktuální formuláře – sociální dávky 2024

Aktuální verze formulářů pro sociální dávky, je možné najít i přímo na webu MPSV zde. Žádost o dávky, je možné vyřídit kompletně online (elektronicky, přes internet).

U jednotlivých sociálních dávek je žadatel o dávku posuzován buď sám za sebe, nebo se posuzuje skupina společně posuzovaných osoby (typicky třeba členové rodiny nebo členové společné domácnosti). Různé sociální dávky pak mají různě stanovená kritéria, na základě kterých na dávku nárok vzniká nebo nevzniká.

U řady sociálních dávek je důležitým kritériem třeba výše příjmu. V zákoně je pak definováno které osoby by měly být společně posuzovány (a tím pádem se započítává jejich příjem). V některých případech by ale žadateli nárok na dávku nemusel vzniknout, a to i přes to, že daná osoba (se kterou má být společně posuzován) s ním již nežije.

Týká se to především těchto sociálních dávek:

Vyloučení osoby z okruhu společně posuzovaných osob

V oprávněných případech je pak možné požádat, aby nějaká osoba byla vyloučena z okruhu společně posuzovaných osob – a to prostřednictvím tohoto formuláře. Ten pak slouží jako příloha k žádosti o některou z výše uvedených dávek.

Mezi společně posuzované osoby v případě příspěvku na bydlení patří všechny osoby, které mají trvalé bydliště v bytě/domě u kterého je o příspěvek žádáno. Často tak může nastat situace, kdy má v bytě trvalé bydliště třeba majitel bytu, který jej dále pronajímá. Podle zákona by i on měl být zahrnut do žádosti o příspěvek, i když v daném bytě nežije. Rozhodující je právě trvalé bydliště.  V takovém případě je pak možné požádat o jeho vyloučení – podmínkou je aby v bytě prokazatelně nežil alespoň 3 měsíce.

Podobné je to třeba i u žádosti o porodné. Je celá řada situací, kdy spolu otec a matka dítěte nežijí. Běžně je ale při žádosti o porodné posuzován jak otec, tak i matka dítěte. Aby tomuto tak nebylo, aby si o porodné mohla požádat samotná žena jako samoživitelka, je nutné požádat o vyloučení otce dítěte z okruhu posuzovaných osob, pro nárok na porodné.

Identická situace je pak i u příspěvku na dítě nebo u rodičovského příspěvku.

Jak požádat o vyloučení osoby při žádosti o sociální dávky

Při podání žádosti o konkrétní sociální dávku – viz příslušné formuláře níže, se tento dokument použije jako příloha k žádosti. Jednotlivé dávky se vyřizují na místním Úřadu práce. Více informací o nároku na jednotlivé sociální dávky (porodné, příspěvek na bydlení, přídavky na dítě a rodičovský příspěvek), najdete pod odkazy uvedenými výše, nebo u jednotlivých formulářů s žádostí o tyto dávky.

Formulář ke stažení: Žádost o vyloučení osoby z okruhu společně posuzovaných osob

Formuláře žádostí, potvrzení a ostatních dokladů naleznete na webu MPSV.cz na této adrese: http://portal.mpsv.cz/forms nebo si je vyzvednete na pracovišti Úřadu práce ČR. Na toto pracoviště se také obraťte, pokud budete mít při vyplňování pochybnosti.

Formulář: Žádost o vyloučení osoby z okruhu společně posuzovaných osob
Formulář: Žádost o vyloučení osoby z okruhu společně posuzovaných osob 2017 Žádost o vyloučení osoby z okruhu společně posuzovaných osob pro rozhodování o dávkách v případech, kdy osoby spolu nejméně po dobu tří měsíců prokazatelně nežijí, nebo jde-li o příspěvek na bydlení v případech, kdy osoba nejméně po dobu tří měsíců prokazatelně byt neužívá, nebo jde-li o příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení nebo mimořádnou okamžitou pomoc a vylučovaná osoba se žadatelem společně neužívá byt nebo se jako jiná osoba nepodílí na úhradě nákladů společných potřeb.
ID formuláře VSpo160501120
Verze formuláře 16 05 01 120
Aktuální verze od 42491
Velikost dokumentu 74,7 kB
Počet stran 1
Originál formuláře na MPSV.cz Online formulář
Stažení formuláře

K zobrazení formuláře potřebujete mít ve svém počítači nainstalovaný program Acrobat reader. Nebo nějaký jiný program, který umí zobrazit dokumenty ve formátu PDF. Případně si můžete nainstalovat webový prohlížeč Chrome, od společnosti Google, který umí zobrazit PDF dokumenty i bez nainstalovaného programu Acrobat Reader).

Související formuláře a dokumenty

Online formulář: Žádost o vyloučení osoby z okruhu společně posuzovaných osob

Výše odkazovaný formulář ke stažení, slouží pouze jako vzorový. Oficiální formuláře můžete dostat v tištěné podobě na každé pobočce Úřadu práce. Nebo je možné najít tyto formuláře v online podobě přímo na webu ministerstva práce a sociálních věcí: http://portal.mpsv.cz/forms.

Na webu MPSV.cz také můžete formulář vyplnit online, v interaktivním průvodci. Pokud máte elektronický podpis, nebo používáte datovou schránku, pak vyplněný formulář můžete rodnou odeslat, ke zpracování na Úřad práce.

SUPER nabídka: Nevíte, kde vzít peníze? Pomůžeme vám! Máme tady neopakovatelnou akční nabídku – Půjčky do 50000 Kč ihned. Určitě budete spokojeni. A pokud jsme se náhodou netrefili správně, pak nabízíme ještě – Půjčka na auto bez registru. To je solidní a jistá cesta, jak sehnat peníze.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Formulář: Žádost o vyloučení osoby z okruhu společně posuzovaných osob

Diskuse: 3
 • Custom avatar Sára

  Dobrý den,

  měla bych dotaz. Mám nárok na porodné pokud je otec zapsán v RL, máme stejné místo trvalého pobytu ale s přítelem už nejsem ani spolu nebydlíme? Máme spolu dohodu o výši alimentů a návštěv.

  Děkuji za odpověd
  Burešová

 • Custom avatar Josef

  Dobrý den, můj dotaz spočívá v tom, zda spolu se “ Žádostí o vyloučení osoby z okruhu společně posuzovaných osob“ ještě nějak ým způsobem musím doložit, že vylučovaná osoba skutečně v bytě nebydlí ? Např. : „Čestným prohlášením“ vylučované osoby, nebo potvrzením správce domu (kde se byt nachází) = výbor SVJ , a pod. Děkuji.

 • Custom avatar Miroslav Farný

  UP po mně vyžaduje, jako po osobě vyloučené s příspěvku na bydlení další údaje od třetí osoby ( kolik přispávám, kolik platí energie apod. ). Žádost o mé vyloučení byla podána ale nebyla přijata pro nedoplnění údajů o třetí osobě. Myslím si, že UP nemá nárok na tyto informace, pokud ano tak který zákon to řeší a nestačilo by pouze prohlášení, že na uvedené adrese nebydlím ?
  Je možné aby žádost o příspěvek na bydlení UP trval přes 3 měsíce, jaké jsou lhůty.

  Děkuji

  MF

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Vrba Ladislav: nabídnout nejrychlejší pujcky. Žádat mužete od 30 000 Kc do 500 000 000 Kc. Spl...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...