Kalkulačka valorizace důchody 2023 – výpočet zvýšení od 1. června 2023

Od začátku června 2023, se budou letos již podruhé zvyšovat všechny důchody (poprvé se důchody zvyšovaly od začátku ledna 2023). Mimořádná valorizace (kvůli stále vysoké inflaci), ale bude nakonec nižší, než jak tomu mohlo původně být.

Podle původních podmínek se důchody mohly zvýšit až o 1 770 Kč, nově to bude jen o 760 Kč. Na poslední chvíli, byla schválena změna zákona.

Lidé s velmi nízkým důchodem, dostanu přidáno o něco málo více (než původně měli), všem ostatním se ale důchod zvýší méně (než kolik to mohlo být podle původních podmínek).

Zvýšení důchodů v roce 2024 (valorizace od 1. ledna 2024)

Od 1. 1. 2024, se budou zvyšovat všechny důchody o 360 Kč. V roce 2024, se bude valorizovat pouze základní složka důchodu (nově 4400 Kč). Procentní (zásluhová) část důchodu se nemění.

Všichni důchodci dostanou přidáno stejně. Starobní, invalidní, vdovské, vdovecké nebo sirotčí důchody se zvýší o 360 Kč měsíčně.

V září 2023, byly definitivně schváleny nové podmínky pro výpočet valorizace a pro předčasné důchody. Nové podmínky platí od 1. října 2023.

Zvýšení důchodů od června 2023 (mimořádná valorizace), se týká všech důchodů. Zvyšovat se budou jak starobní penze, tak i invalidní důchody nebo pozůstalostní důchody (vdovský, vdovecký, sirotčí).

Valorizace se týká i předčasných důchodů nebo i důchodů, které dostávají vojáci, policisté či hasiči. Valorizace se týká i těch, kdo teprve do důchodu půjdou (během roku 2023), při výpočtu důchodu se zohledňuje i aktuální valorizace.

Kalkulačka – výpočet zvýšení důchodu od června 2023 (druhá valorizace)

Pro výpočet – o kolik se vám zvýší důchod od června 2023, stačí do kalkulačky zadat údaj, kolik byl váš důchod v květnu 2023.

Zvýšení důchodů se týká všech důchodových dávek – budou se valorizovat starobní penze, invalidní důchody (I., II., III. stupeň), pozůstalostní důchody (vdovský důchod, vdovecký důchod, sirotčí důchod), předčasné důchody, důchody policistů, hasičů či vojáků (řeší Ministerstvo obrany a Ministerstvo vnitra).

Mimořádná valorizace zvyšuje procentní složku o 2,3% a současně se všechny důchody zvýší o 400 Kč (při souběhu více důchodů – např. starobní + vdovský, nebo invalidní + sirotčí, se zvýšení o 400 Kč uplatní jenom jednou).

Kalkulačka zvýšení důchodů od 1. 6. 2023
Váš důchod v květnu 2023

Výpočet

První zvýšení důchodů v roce 2023 – pravidelná valorizace leden 2023

Poprvé se důchody zvyšovaly od začátku roku 2023  (od 1. ledna 2023, v roce 2022 se měnily i podmínky pro valorizace, nyní se důchody opravdu zvyšují hned od začátku roku).

Při první valorizaci, se zvyšovala jak základní složka (zvýšení na 4 040 Kč v roce 2023), tak i procentní složka (zvýšení o 5,1% od 1. ledna 2023). Od ledna je také nárok na nový příplatek k důchodu – 500 Kč za dítě (výchovné).

Druhé zvýšení důchodů v roce 2023 – mimořádná valorizace červen 2023

Druhá mimořádná valorizace, by měla platit od začátku června 2023 (pokud ji náhodnou ještě nezruší/nezmění Ústavní soud):

 • Procentní složka důchodů se zvýší o 2,3%
 • Všechny důchody se zvýší o 400 Kč (pevná částka)
 • Valorizují se všechny důchody (starobní, invalidní, pozůstalostní, předčasné, atd.)
 • Průměrný důchod se zvýší o cca 760 Kč
 • Průměrný důchod v ČR bude od června před 20 tisíc korun

Lidé s nízkým důchodem, tak dostanou přidáno o něco málo více (důchod 8000 Kč se zvýší o 492 Kč, tj. zvýšení o 6,15%). Pro důchodce s průměrným/nadprůměrným důchodem, je ale druhá valorizace podstatně méně výhodná (důchod 22 000 Kč se zvýší jen o 814 Kč, tj. o 3,7%)

Zvýšení důchodů od června 2023 mohlo být vyšší

Podmínky, za kterých se musí důchody zvyšovat (valorizovat) i mimo běžný termín na začátku roku, jsou stanoveny příslušným zákonem.

Pokud je inflace za určité období vyšší (podmínka stanovená zákonem), pak se se důchody zvyšují i v mimořádných termínech (v roce 2022 se takto mimořádně zvyšovaly důchody 2x – v červnu a v září).

Podle původních podmínek, se měl průměrný důchod zvýšit od června až o 1 770 Kč (podle nových podmínek to bude jen o 760 Kč).

O této změně rozhodla vláda, a změnu zákona schválil i parlament a senát. Sníženou valorizaci podepsal i nový prezident Pavel. Pokud nyní nezasáhne Ústavní soud, pak důchodci dostanou přidáno méně.

Nové podmínky pro valorizaci důchodů, ale platí jen pro letošní rok. Pokud neproběhne nějaká další změna, tak by se důchody v příštích letech měly valorizovat podle původních podmínek.

Průměrný důchod bude v ČR od června přes 20 000 Kč

Poprvé v historii, by se měl průměrný důchod zvýšit přes hranici 20 000 Kč. Od června 2023, by měl průměrný důchod vzrůst o 760 Kč na částku cca 20 188 Kč (cca 50% průměrné mzdy).

Jako se všemi průměrnými čísly, je to ale i s průměrným důchodem dost složité:

 • Průměrný důchod muže je výrazně vyšší (19 755 Kč) než průměrný důchod ženy (16 484 Kč)
 • Průměrný důchod v Praze (19 173 Kč) je až o 2 tisíce korun vyšší než v jiných částech ČR

Předčasné důchody, jsou podstatně nižší než řádné starobní penze. Podobně, jsou velké rozdíly, i mezi invalidními důchody. Platí to i pro další důchody (vdovské nebo vdovecké). Ve výsledku, tak vlastně nikdo nemá tento „průměrný“ důchod. Hodně lidí má penzi mnohem nižší, než je průměr.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčky v hotovosti na ruku ihned Liberec. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka na směnku bez poplatků předem. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Štítky: , , , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Kalkulačka valorizace důchody 2023 – výpočet zvýšení od 1. června 2023

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • sedlarjara@seznam.cz: Dobrý den, mám syna 19 let a byl mu připsán invalidní důchod 2 stupně. Je stud...
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...