Kalkulačka: Výpočet příspěvku na bydlení – zvýšení od 1. 1. 2022

Od začátku roku 2022, se mění podmínky pro výpočet nároku na příspěvek na bydlení. Od 1. 1. 2022, dochází k pravidelnému zvýšení normativních nákladů na bydlení. Díky tomu, může mít na přídavky nárok více osob (rodin). Nebo se může i mírně zvýšit výše příspěvku.

Přídavky na bydlení – mimořádné zvýšení v roce 2022

Kromě pravidelného zvýšení normativních nákladů (které platí od 1. 1. 2022), připravuje aktuálně vláda i mimořádné zvýšení.

Toto mimořádné zvýšení (o 800 – 2000 Kč, podle typu bydlení a počtu osob), ale musí být schváleno v Parlamentu a Senátu – začne tedy platit až později, v průběhu roku 2022. Mělo by ale zřejmě platit i zpětně, od 1. 1. 2022 (případný doplatek, pak Úřad práce pošle po schválení zákona).

Kalkulačka: Výpočet příspěvku na bydlení v roce 2022

Pro výpočet nároku na přídavky na bydlení a jejich výše, je určující několik základních parametrů:

 • Počet osob, které v bytě bydlí a jejich věk (všichni, kdo v bytě skutečně bydlí, bez ohledu na místo trvalého bydliště)
 • Průměrný čistý měsíční příjem (průměr za všechny osoby, za předchozí kalendářní čtvrtletí)
 • Průměrné náklady na bydlení (skutečně zaplacené složenky/faktury za nájem, vodu, elektřinu, plyn, teplo, služby atd., průměr za předchozí kalendářní čtvrtletí)
 • Forma bydlení (nájem, družstevní byt, byt v osobním vlastnictví)
 • Místo (velikost obce či města)
Kalkulačka přídavky na bydlení 2022
Počet dospělých osob v bytě
Počet dětí do 6 roků
Počet dětí do 15 roků
Počet dětí do 26 roků
Průměrný čistý měsíční příjem
(průměr za poslední 3 měsíce)

Zadejte průměrný čistý měsíční příjem rodiny (všech osob ve společné domácnosti). Jako příjem se počítají především příjmy ze zaměstnání nebo z podnikání. A dále pak příjmy jako je podpora v nezaměstnanosti, nemocenská, mateřská, rodičovský příspěvek, přídavky na děti, výživné nebo alimenty. Zadávají se průměrné příjmy za kalendářní čtvrtletí.
Celkové měsíční náklady na bydlení
(průměr za poslední 3 měsíce)

Zadejte celkové průměrné měsíční náklady na bydlení. Ty zahrnují nájemné (u nájemních bytů), částka za elektřinu, částka za plyn, částka za vodu, za odvoz odpadů, náklady na vytápění. Zadávají se průměrné náklady za kalendářní čtvrtletí.
Druh bydlení
Velikost obce / města
Výpočet

Kdo má nárok na příspěvek na bydlení v roce 2022?

Nárok na příspěvek na bydlení může být ve 3 různých případech:

 • Bydlení na základě nájemní smlouvy (byt či dům)
 • Bydlení v družstevním bytě (žádat může člen družstva)
 • Bydlení v osobním vlastnictví (byt či dům)

Na příspěvek na bydlení, není nárok při bydlení na ubytovně, v podnájmu nebo například v pronajatém družstevním bytě (tam by se také jednalo o podnájem).

Dům či byt, musí splňovat požadavky, podle paragrafu 24, odstavec 5, zákona o státní sociální podpoře (zákon číslo 117/1995 Sb.):

(5) Bytem se pro účely tohoto zákona rozumí soubor místností nebo samostatná obytná místnost, které svým stavebně technickým uspořádáním a vybavením splňují požadavky na trvalé bydlení a jsou k tomuto účelu užívání určeny podle stavebního zákona nebo jsou zkolaudovány jako byt.

Jaké jsou podmínky pro nárok na přídavky na bydlení 2022?

Mezi další podmínky, pro nárok na přídavky na bydlení, patří výše příjmu. Příjem se dokládá za všechny osoby (které v bytě skutečně bydlí), za předchozí kalendářní čtvrtletí (tj. 4x za rok):

 • 30% průměrného čistého měsíčního příjmu by nemělo překročit normativní náklady na bydlení
 • V Praze je to 35% průměrného čistého měsíčního příjmu

Další podmínkou pro nárok na příspěvek na bydlení je to, že náklady na bydlení by měli být vyšší:

 • Skutečné náklady na bydlení, jsou vyšší než 30% z průměrného čistého měsíčního příjmu
 • V Praze je to opět 35% průměrného čistého měsíčního příjmu

Kolik je příspěvek na bydlení v roce 2022?

Na rozdíl od některých jiných sociálních dávek (jako jsou například přídavky na dítě, rodičovský příspěvek nebo jiné), není u příspěvku na bydlení stanovena nějaká pevná částka:

 • Příspěvek na bydlení je vypočítán individuálně, na základě výše příjmu a skutečných nákladů na bydlení, počtu osob a velikosti města či obce
 • Příspěvek na bydlení nemůže být více, než jsou normativní náklady (pro danou velikost města a počet osob)

Díky zvýšení normativních nákladů na bydlení od 1. 1. 2022, se může některým příjemcům této sociální dávky, i mírně zvýšit měsíční částka.

Pokud bude schváleno mimořádné zvýšení (viz výše – vláda chce v roce 2022, mimořádné zvýšení o 800 až 2000 Kč), pak by se mohl příspěvek na bydlení zvýšit podstatně více.

Zvýšení životního minima v roce 2022?

Další roli ve výpočtu výše přídavků na bydlení, může hrát životní minimum. To se naposledy zvyšovalo ještě před začátkem epidemie COVID-19 (v dubnu 2020). Už v roce 2021 se navrhovalo zvýšení životního minima, které ale nakonec nebylo schváleno.

Pokud by nová vláda prosadila zvýšení částek životního a existenčního minima, v roce 2022, pak by to paradoxně mohlo vést i k mírnému snížení přídavků na bydlení, pro některé příjemce.

Kde vyřídit žádost o příspěvek na bydlení?

Příspěvek na bydlení se vyřizuje na Úřadu práce. Můžete se obracet na Úřad práce, v místě kde skutečně bydlíte (nemusíte to být v místě, kde máte trvalé bydliště).

Žádost o příspěvek na bydlení se podává jednou, a následně je nutné každé 3 měsíce (v každém čtvrtletí), dokládat trvání nároku (doložením potvrzení o příjmech a nákladech na bydlení).

Formuláře a žádost o příspěvek na bydlení

K vyřízení žádosti o přídavky na bydlení, je potřeba několik formulářů. Všechny formuláře je možné najít na webu Ministerstva práce a sociálních věcí.

Formuláře můžete rovnou vyplnit v elektronické podobě, nebo zde najdete i příslušné PDF soubory ke stažení:

 • Formulář – Žádost o příspěvek na bydlení najdete zde
 • Formulář – Doklad o výši čtvrtletního příjmu najdete zde
 • Formulář – Prohlášení osob bez příjmu najdete zde
 • Formulář – Doklad o výši nákladů na bydlení najdete zde
 • Formulář – Potvrzení o studiu najdete zde
 • Formulář – Doklad o výživném (alimentech) najdete zde

Kromě těchto formulářů, mohou být potřeba i další. Je také potřeba doložit osobní doklady všech osob, které jsou uvedeny v žádosti (občanský průkaz nebo rodný list u dětí).

Jak vyřídit žádost o přídavky na bydlení?

Žádost o příspěvek na bydlení, je možné vyřídit osobně na příslušném Úřadu práce. Nebo můžete vyplněné dokumenty poslat i poštou (raději doporučeně). Nebo také elektronicky emailem či prostřednictvím datové schránky.

Během epidemie COVID-19, po dobu nouzového stavu, je podávání žádostí o jednotlivé sociální dávky zjednodušeno – viz informace zde.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Rychlá půjčka do 50 000 Kč do 15 minut na účet. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka do 20 000 Kč ihned na účet i bez potvrzení o příjmu. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Štítky: , , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Kalkulačka: Výpočet příspěvku na bydlení – zvýšení od 1. 1. 2022

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • irena: Já mám ten samý problém žiji v domku můj majetek jediný majetek , Vytápím ku...
 • Vlastimil: Přeji hezký den. Není mi jasné, že do nákladů na bydlení není zahrnutá č...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2021: Viz nový zákon číslo 518/2021 Sb., který je účinný od 23.12.2021: § 11 ...
 • Lenka Holásková: Dobrý den.Chtěla bych se zeptat.V izolaci jsem byla od 24.11.do 7.12..neschopenka.....
 • Dušan Daněk: Tak děkuji zase jsme utřeli nos přístě jak budu mít covid chodím dál do prác...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2021: V zákoně je stanoveno toto: Příspěvek přísluší podle tohoto zákona i za...
 • Dušan Daněk: Dobrý den chci se zeptat byl jsem v izolaci kvůli covid-19 .Izolace trvala od 16.11...