Kalkulačka: Výpočet dávek na bydlení od ledna 2024

Od začátku roku 2024, se mění podmínky pro výpočet nároku na příspěvek na bydlení. Od 1. 1. 2024, dochází ke změnám u normativních nákladů na bydlení. Kvůli tomu, může mít na přídavky nárok méně osob (rodin). Nebo se může i mírně snížit výše příspěvku.

Přídavky na bydlení – bez mimořádného zvýšení v roce 2024

Od začátku roku 2024, ruší paragraf 26a v zákoně o státní sociální podpoře. Tento speciální paragraf byl zaveden v roce 2022, kvůli prudkému zdražení elektřiny a plynu. Jednalo se o mimořádné zvýšení normativních nákladů na bydlení o 1400 – 2800 Kč (podle počtu osob a typu bydlení).  Díky mimořádnému zvýšení, mohlo mít na přídavky nárok více rodin (domácnosti), nebo mohl být nárok i na vyšší dávky.

V roce 2024, je ale tento paragraf zrušený. Při výpočtu příspěvku na bydlení za leden 2024 (tj. příspěvek, který chodí na účet v únoru 2024), to bude už bez mimořádného zvýšení. Některé rodiny přijdou o nárok na tuto sociální dávku (má se jednat o několik tisíc domácností). A pro jiné to bude znamenat méně peněz.

Kalkulačka: Výpočet příspěvku na bydlení v roce 2024

Pro výpočet nároku na přídavky na bydlení a jejich výše, je určující několik základních parametrů:

 • Počet osob, které v bytě bydlí a jejich věk (všichni, kdo v bytě skutečně bydlí, bez ohledu na místo trvalého bydliště)
 • Průměrný čistý měsíční příjem (průměr za všechny osoby, za předchozí kalendářní čtvrtletí)
 • Průměrné náklady na bydlení (skutečně zaplacené složenky/faktury za nájem, vodu, elektřinu, plyn, teplo, služby atd., průměr za předchozí kalendářní čtvrtletí)
 • Forma bydlení (nájem/podnájem, družstevní byt, byt v osobním vlastnictví)
 • Místo (velikost obce či města)
Kalkulačka přídavky na bydlení od 1. 1. 2024
Počet osob v domácnosti
Druh bydlení
Velikost obce / města
Zaplacené nájemné

Pouze pro nájemní (podnájemní) bydlení, pokud bydlíte ve vlastním nebo v družstevním bytě, tak ponechte 0 Kč. Zadávají se průměrné náklady za kalendářní čtvrtletí.
Topení - pevná paliva
Zadejte ANO, pouze pokud k topení používáte uhlí, dřevo, peletky, apod. Vytápění plynem, elektřinou, dálkové topení se zahrnuje do ostatních nákladů na bydlení - pak zde ponechte NE.
Ostatní náklady (služby a energie)

Zaplacené výdaje za elektřinu, plyn, teplou/studenou vodu, dálkové vytápění, služby (odvoz odpadu, úklid společných prostor, společná televize/rozhlas, úklid společných prostor, atd.) Zadávají se průměrné náklady za kalendářní čtvrtletí.
Průměrný čistý měsíční příjem
(průměr za poslední 3 měsíce)

Zadejte průměrný čistý měsíční příjem rodiny (všech osob ve společné domácnosti). Jako příjem se počítají především příjmy ze zaměstnání nebo z podnikání. A dále pak příjmy jako je podpora v nezaměstnanosti, nemocenská, mateřská, rodičovský příspěvek, přídavky na děti, výživné nebo alimenty. Zadávají se průměrné příjmy za kalendářní čtvrtletí.
Výpočet

Kdo má nárok na příspěvek na bydlení v roce 2024?

Nárok na příspěvek na bydlení může být ve 3 různých případech:

 • Bydlení na základě nájemní smlouvy (byt či dům)
 • Bydlení na základě podnájemní smlouvy (podnájem celého bytu)
 • Bydlení v družstevním bytě (žádat může člen družstva)
 • Bydlení v osobním vlastnictví (byt či dům)

Na příspěvek na bydlení, není nárok při bydlení na ubytovně, v podnájmu jen části bytu (například jen jeden pokoj). V těchto případech může být případně nárok na doplatek na bydlení (dávka hmotné nouze).

Dům či byt, musí splňovat požadavky, podle paragrafu 24, odstavec 5, zákona o státní sociální podpoře (zákon číslo 117/1995 Sb.):

(5) Bytem se pro účely tohoto zákona rozumí soubor místností nebo samostatná obytná místnost, které svým stavebně technickým uspořádáním a vybavením splňují požadavky na trvalé bydlení a jsou k tomuto účelu užívání určeny podle stavebního zákona nebo jsou zkolaudovány jako byt.

Kromě toho, může být nárok na příspěvek na bydlení u při bydlení na chatě nebo chalupě:

Stavba pro individuální či rodinnou rekreaci musí mít pro účely poskytnutí příspěvku na bydlení podle tohoto zákona povahu samostatně vymezeného uzamykatelného prostoru s minimálně jednou pobytovou místností, který svou polohou, velikostí a stavebním uspořádáním splňuje dále uvedené požadavky k tomu, aby se v něm zdržovaly a bydlely osoby, a neomezený přístup k pitné vodě.

Jaké jsou podmínky pro nárok na přídavky na bydlení 2024?

Mezi další podmínky, pro nárok na přídavky na bydlení, patří výše příjmu. Příjem se dokládá za všechny osoby (které v bytě skutečně bydlí), za předchozí kalendářní čtvrtletí (tj. 2x za rok):

 • 30% průměrného čistého měsíčního příjmu by nemělo překročit normativní náklady na bydlení

Další podmínkou pro nárok na příspěvek na bydlení je to, že náklady na bydlení by měli být vyšší:

 • Skutečné náklady na bydlení, jsou vyšší než 30% z průměrného čistého měsíčního příjmu

Kolik je příspěvek na bydlení v roce 2024?

Na rozdíl od některých jiných sociálních dávek (jako jsou například přídavky na dítě, rodičovský příspěvek nebo jiné), není u příspěvku na bydlení stanovena nějaká pevná částka:

 • Příspěvek na bydlení je vypočítán individuálně, na základě výše příjmu a skutečných nákladů na bydlení, počtu osob a velikosti města či obce
 • Příspěvek na bydlení nemůže být více, než jsou normativní náklady (pro danou velikost města a počet osob)

Díky změně normativních nákladů na bydlení od 1. 1. 2024, se může některým příjemcům této sociální dávky, i snížit měsíční částka.

Kde vyřídit žádost o příspěvek na bydlení?

Příspěvek na bydlení se vyřizuje na Úřadu práce. Můžete se obracet na Úřad práce, v místě kde skutečně bydlíte (nemusí to být v místě, kde máte trvalé bydliště, ale tam kde skutečně žijete).

Žádost o příspěvek na bydlení se podává jednou, a následně je nutné každé 3 měsíce (v každém čtvrtletí – od července se to mění, jen 2x za rok), dokládat trvání nároku (doložením potvrzení o příjmech a nákladech na bydlení).

Formuláře a žádost o příspěvek na bydlení

K vyřízení žádosti o přídavky na bydlení, je potřeba několik formulářů. Všechny formuláře je možné najít na webu Ministerstva práce a sociálních věcí.

Jednodušší vyřízení příspěvku na bydlení

Nově je také k dispozici i nový online formulář, kde je možné příspěvek na bydlení, a všechny změny, vyřídit jen online, bez papírování a bez návštěvy na ÚP.

Formuláře můžete rovnou vyplnit v elektronické podobě, nebo zde najdete i příslušné PDF soubory ke stažení:

 • Formulář – Žádost o příspěvek na bydlení najdete zde
 • Formulář – Doklad o výši čtvrtletního příjmu najdete zde
 • Formulář – Prohlášení osob bez příjmu najdete zde
 • Formulář – Doklad o výši nákladů na bydlení najdete zde
 • Formulář – Potvrzení o studiu najdete zde
 • Formulář – Doklad o výživném (alimentech) najdete zde

Kromě těchto formulářů, mohou být potřeba i další. Je také potřeba doložit osobní doklady všech osob, které jsou uvedeny v žádosti (občanský průkaz nebo rodný list u dětí).

Jak vyřídit žádost o přídavky na bydlení?

Žádost o příspěvek na bydlení, je možné vyřídit osobně na příslušném Úřadu práce. Nebo můžete vyplněné dokumenty poslat i poštou (raději doporučeně). Nebo také elektronicky emailem či prostřednictvím datové schránky.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Rychlá půjčka do 50 000 Kč do 15 minut na účet. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka do 20 000 Kč ihned na účet i bez potvrzení o příjmu. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Štítky: , , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Kalkulačka: Výpočet dávek na bydlení od ledna 2024

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • sedlarjara@seznam.cz: Dobrý den, mám syna 19 let a byl mu připsán invalidní důchod 2 stupně. Je stud...
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...