Ošetřovné pro OSVČ (živnostníky) za květen – nárok i po otevření školy

Od pátku 12. června 2020 je možné podat žádost o ošetřovné pro živnostníky (OSVČ), za měsíc květen 2020. Za celý měsíc květen může mít OSVČ nárok na 15 500 Kč. Nárok na ošetřovné je i v době, kdy již byly otevřené školy a školky (pokud jsou splnění podmínky).

Na ošetřovné by pak měl být nárok i za měsíc červen 2020 – žádost se bude podívat v červenci (cca od poloviny července 2020). Na ošetřovné za červen může být teoreticky nárok až do 30. 6. 2020. Vzhledem k tomu, že školní rok asi všechny školy ukončí již 26. 6. 2020, pak bude možné v červenci požádat zřejmě jen o částku 13 000 Kč (1. 6. 2020 – 26. 6. 2020).

Ošetřovné pro OSVČ (živnostníky) za květen 2020

Podobně, jako tomu bylo v předchozích měsících, kdy si OSVČ mohli žádat o ošetřovné za březen 2020 a za duben 2020, je nyní možné podat žádost i za květen 2020.

Forma poskytování ošetřovného pro živnostníky se za květen nemění. Jedná se o dotaci od Ministerstva průmyslu a obchodu s názvem ošetřovné. Nárok je na 500 Kč za jeden kalendářní den:

 • Za celý měsíc květen (31 dní) je ošetřovné pro OSVČ ve výši 15 500 Kč
 • Za dobu do otevření základních škol (od 25. 5. 2020) je to 24 dní, tj. ošetřovné ve výši 12 000 Kč

Jaké jsou podmínky pro nárok na ošetřovné za květen?

Podmínky, pro nárok na ošetřovné pro OSVČ, se nemění. I nadále platí, že OSVČ může mít na ošetřovné nárok, pokud nemohl vykonávat svoje podnikání z důvodu péče o dítě do 13 roků (nebo o starší osobu se zdravotním hendikepem – alespoň I. stupeň závislosti) z důvodu zavřené školy/školky/nějakého sociálního zařízení.

Platí i ostatní podmínky, tedy že nárok má pouze aktivní OSVČ (po přerušení živnosti nárok zaniká). Živnostník také nesmí mít pohledávky vůči státu (nezaplacené daně, sociální a zdravotní pojištění nebo obdobné nedoplatky).

Nárok na ošetřovné pro OSVČ v době, kdy jsou otevřené školy (od 25. 5. 2020)

Zatímco u ošetřovného za březen a duben, byl nárok poměrně jasný (všechny školy byly plošně zavřené), u ošetřovného za květen je to už komplikovanější.

Část dětí už mohla chodit do školy v průběhu května (žáci středních škol, nebo žáci 9 tříd), tam ale většinou nebyl nárok na ošetřovné. Od 25. 5. 2020 se ale otevřely 1 – 5 třídy na základních školách.

Jak je to s nárokem na ošetřovné po otevření školy nebo školky?

Pro OSVČ platí podobné podmínky, jako pro ošetřovné pro zaměstnance. Platí, že až do konce školního roku (30. 6. 2020) je školní docházka nepovinná. Takže si rodiče mohou ponechat děti doma i po otevření školy.

Pokud si OSVČ ponechal dítě (nebo jinou osobu) doma, z nějakého „oprávněného“ důvodu, pak má nárok na ošetřovné i za dobu, kdy již byly školy nebo školky otevřené.

Z jakých důvodů je možné mít dítě doma a čerpat ošetřovné?

Mezi oprávněné důvody pochopitelně nepatří to, že OSVČ chce dostávat peníze od státu, a tak si děti nechal doma. Mezi oprávněné důvody, proč dítě nechodí do školy po jejich otevření, patří hlavně:

 • Školní docházka by znamenala zdravotní riziko pro dítě
 • Školní docházka by znamenala zdravotní riziko pro osobu, se kterou dítě sdílí společnou domácnost
 • Není dostatečná kapacita školy (některé školy nemohly od 25. 5. 2020 přijmout všechny děti prvního stupně)
 • Je omezena provozní doba školy (někde chodí děti do školy jen na dopoledne a odpoledne by se o ně neměl kdo postarat, protože nefungují družiny)
 • Omezující režim ve škole (školy musí dodržovat různá hygienická opatření, které by pro některé děti mohly být omezující)

Jaké změny obsahuje žádost o ošetřovné pro OSVČ za květen 2020

V souvislosti s tím, že se školy v květnu již otevřely, došlo i k menší změně v žádosti o ošetřovné. Na rozdíl od předchozích měsíců:

 • Není již potřeba dávat přílohu s potvrzením o tom, že je škola zavřená
 • Nově je potřeba uvést název školy a adresu – aby si úředníci mohli ověřit sami, zda dítě do školy chodí/nechodí i po otevření školy

Návod jak požádat o ošetřovné pro OSVČ za květen

Podobně, jako v předchozích měsících je možné žádost o ošetřovné vyplnit online, na webu Ministerstva průmyslu a obchodu:

 • Online formulář pro žádost najdete ZDE
 • Není už potřeba dokládat potvrzení ze školy

Po vyplnění formuláře (je to velmi jednoduché, jenom pozor na to, že nově se uvádí i název školy a adresa), pak stačí uložit vyplněný formulář do počítače.  Máte pak dvě možnosti:

 • Vyplněný formulář odeslat přes datovou schránku
 • Vyplněný formulář vytisknout, podepsat a poslat poštou na adresu Ministerstva

Jak poslat žádost o ošetřovné:

 • Odeslání žádosti přes datovou schránku: na adresu wnswemb, do předmětu uvést fpkvet
 • Odeslání žádosti poštou: Ministerstvo průmyslu a obchodu, Na Františku 32, 110 15 Praha 1,  obálka musí být označena „fpkvet

Kdy dostane OSVČ peníze za ošetřovné na účet?

Vyřizování žádostí zvládá Ministerstvo průmyslu a obchodu poměrně rychle. Pokud žádost podáváte přes datovou schránku, pak vám za 1 – 2 týdny dorazí vyrozumění o tom, zda byla žádost schválena, nebo zda je potřeba něco doplnit. Pokud je žádost schválena, tak vám peníze dorazí do cca 5ti dní na účet v bance. Takže čím dříve podáte žádost, tím dříve dostanete peníze.

Štítky: , , , , , , , , , ,

Diskuse: Ošetřovné pro OSVČ (živnostníky) za květen – nárok i po otevření školy

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • sedlarjara@seznam.cz: Dobrý den, mám syna 19 let a byl mu připsán invalidní důchod 2 stupně. Je stud...
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...