Návod: Jak vyplnit žádost o ošetřovné pro OSVČ

Během epidemie koronaviru v roce 2020 mají OSVČ nárok na ošetřovné, pokud se starají o dítě nebo jinou osobu. Podívejte se, jak vyplnit žádost o ošetřovné a kam ji poslat, abyste v pořádku dostali peníze co nejdříve.

Kolik je ošetřovné pro OSVČ během epidemie

Během epidemie bylo schváleno ošetřovné i pro OSVČ. Živnostníci za běžných podmínek na ošetřovné nemají nárok. Během epidemie si ale mohou požádat i oni.

POZOR: Aktuálně je možné podat žádost za květen 2020

Od pátku 12.6.2020 je možné podat novou žádost – ošetřovné pro OSVČ za květen 2020 viz: Žádost o ošetřovné pro OSVČ za květen 2020.

Ošetřovné pro OSVČ je 424 Kč za kalendářní den v březnu 2020 a 500 Kč od dubna 2020. Teoreticky tak OSVČ může dostat necelých 50 tisíc korun, pokud budou školy uzavřené do konce školního roku:

 • Ošetřovné za březen 2020 = 8 480 Kč
 • Ošetřovné za duben 2020 = 15 00 Kč
 • Ošetřovné za květen 2020 = 15 500 Kč
 • Ošetřovné za červen 2020 = 15 000 Kč

Kdo má nárok dostat ošetřovné pro OSVČ

Na ošetřovné mají nárok podnikatelé (OSVČ, živnostníci), kteří se doma starají o dítě nebo jinou osobu. Žádat je možné za dítě do 13 roků Nebo i na starší dítě či jinou osobu, pokud se jedná o zdravotně hendikepovanou osobu v I. stupni závislosti na pomoci jiné osoby.

Nárok na ošetřovné mají pouze ti OSVČ, kteří mají podnikání jako hlavní činnost. Ti, kdo mají podnikání, jako přivýdělek při zaměstnání, na ošetřovné nárok mít nebudou.

To se týká i žen, které podnikají během mateřské nebo rodičovské. Pokud je na dítě vyplácen rodičovský příspěvek, nebo mateřská (či jiná forma podpory), pak nevzniká nárok na ošetřovné pro OSVČ.

Jak vyplnit žádost o ošetřovné pro OSVČ

Formulář s žádostí o ošetřovné je možné najít na webu Ministerstva průmyslu a obchodu. Formulář je zde.

Do žádosti je nutné zadat všechny požadované údaje:

 • Osobní údaje jako jméno, příjmení, IČO, DIČ, datum narození
 • Adresa bydliště a adresa sídla (mohou být stejné)
 • Kontaktní údaje jako email, telefon a adresu datové schránky
 • Zvolit, za které dny se žádá o ošetřovné (všechny nebo jenom některé)
 • Bankovní účet (kam přijde ošetřovné)
 • Informace o dětech
 • Nezapomenout na přílohy

K formuláři budete muset přidat přílohy – potvrzení ze školy (nebo jiného zařízení). Škola by vám měla být schopná poslat potvrzení emailem. Podívejte se na web vaší školy, určitě tam budou informace, jak postupovat.

Jak poslat žádost o ošetřovné

V  odeslání žádosti chybuje velké množství OSVČ. Pletou si žádost o ošetřovnéžádostí o podporu 25 tisíc korun. U ní vláda schválila, že se dá žádat jen obyčejným emailem bez elektronického podpisu. U ošetřovného to ale nejde. Tady se žádost posílá jinak:

 • Datovou zprávou na adresu datové schránky wnswemb, do předmětu uvést fpmpo20
 • Emailem s elektronickým podpisem na adresu fpmpo20@mpo.cz a do předmětu uvést fpmpo20
 • Poštou na adresu Ministerstvo průmyslu a obchodu, Na Františku 32, 110 15 Praha 1, obálka musí být označena „fpmpo20“.

Ve všech případech nezapomeňte na přílohy!! Jinak budete na peníze čekat zbytečně dlouho.

Kdy chodí ošetřovné na účet?

Termín výplaty ošetřovného na účet žadatele není přesně stanoven. O ošetřovné je možné žádat od začátku dubna. V polovině dubna eviduje ministerstvo asi 40 tisíc žádostí. Zatím vyřídilo jen jednu čtvrtinu. Takže je možné, že část žádostí o ošetřovné za březen, bude ministerstvo zpracovávat až do konce měsíce dubna, nebo dokonce ještě v květnu.

Hodně OSVČ dělá při vyplnění žádosti chyby. Zapomínají na informace o dětech nebo na přílohy. Další OSVČ zase žádost pošlou špatným způsobem nebo zapomenou na podpis. To vše komplikuje zpracování žádosti a oddaluje termín, kdy OSVČ dostane peníze na účet.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka zdarma do výplaty bez prokazování příjmu. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčky ihned bez prokazování příjmu a bez poplatků. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Štítky: , , , , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Návod: Jak vyplnit žádost o ošetřovné pro OSVČ

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Vrba Ladislav: nabídnout nejrychlejší pujcky. Žádat mužete od 30 000 Kc do 500 000 000 Kc. Spl...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...