Tabulka výživné a alimenty – kolik je výživné na dítě 2024

Kdo má nárok na výživné nebo alimenty na dítě? Kdy musí otec platit výživné matce dítěte? Jak vyřídit alimenty, a co dělat když vám ten druhý neplatí? Jak postupovat, kde hledat pomoc, a na co si dát pozor? Přinášíme vám přehled všech základních faktů, a důležitých informací, na téma výživné a alimenty na dítě.

Vzájemná vyživovací povinnost rodičů a dětí

Obecně platí zásada, že rodiče a děti mají vzájemnou vyživovací povinnost. Zpravidla se pojmy jako výživné nebo alimenty spojuje pouze s případy, kdy jeden z rodičů platí tomu druhému peníze za nezaopatřené nezletilé dítě. Obecná právní úprava v oblasti výživného je ale mnohem komplexnější. Vyživovací povinnost tak nemají jenom rodiče (otec nebo matka), ale ve výsledku i děti (dospělé děti mají zákonnou povinnost postarat se o své rodiče, kteří jsou třeba nemohoucí nebo v důchodu).

Kalkulačka výživné na dítě – kolik jsou minimální alimenty 2024?

Pro výpočet výživného, hraje roli celkový počet dětí (počet vyživovacích povinností), věk dětí (a fáze jejich života) a také doba, kterou druhý rodič tráví s dítětem (podíl druhého rodiče na péči o dítě).

Výpočet v kalkulačce výživného, vychází z metodiky pro výpočet doporučené výše alimentů, kterou vydalo Ministerstvo spravedlnosti (viz zde).

Kalkulačka výživné (alimenty) 2024
Čistá mzda povinné osoby(*)

Počet dětí (na které má platit alimenty)
1 dítě:
Věková kategorie 1 dítěte
Počet dní, které 1 dítě tráví u druhého rodiče (který bude platit)
2 dítě:
Věková kategorie 2 dítěte
Počet dní, které 2 dítě tráví u druhého rodiče (který bude platit)
3 dítě:
Věková kategorie 3 dítěte
Počet dní, které 3 dítě tráví u druhého rodiče (který bude platit)
4 dítě:
Věková kategorie 4 dítěte
Počet dní, které 4 dítě tráví u druhého rodiče (který bude platit)
Výpočet
(*) Pro výpočet se zadává průměrná čistá měsíční mzda povinné osoby, včetně i dalších příjmů (příjmy z práce na DPP nebo DPČ, příjmy z pronájmu, příjmy z podnikání OSVČ, renta, výsluhový příspěvek, invalidní nebo starobní důchod, některé sociální dávky (nemocenská, mateřská, rodičovská, apod.)).

Kolik je výživné na dítě

Na úvod je nutné říci, že zatím stále neexistuje žádná jasná definice toho, kolik by mělo být výživné na dítě. Jeho výše je buďto záležitostí dohody mezi otcem a matkou. Nebo pokud se vzájemně nedohodnou, o výši výživného na děti rozhoduje soud. Ten posuzuje sociální podmínky obou rodičů a stanovuje individuální výši výživného.

Tabulka: Doporučená výše výživného – kolik budou alimenty 2024

V následující tabulce najdete doporučenou výši výživného (aktuální verze tabulky, kterou vydalo Ministerstvo spravedlnosti. V tabulce jsou tyto 4 kategorie, podle věku/životní fáze:

  • I. Předškolní věk (0 – 5 roků)
  • II. První stupeň ZŠ (6 – 10 roků)
  • III. Druhý stupeň ZŠ (11 – 15 roků)
  • IV. SŠ a vyšší vzdělávání (16 roků a více)
Věk Výživné na 1 dítě Výživné na 2 děti Výživné na 3 děti Výživné na 4 děti
I. 14% 12% 10% 8%
II. 16% 14% 12% 10%
III. 18% 16% 14% 12%
IV. 20% 18% 16% 14%

Vyživovací povinnost otce na matku dítěte po porodu

Kromě vyživovací povinnosti na dítě, má otec dítěte i vyživovací povinnost na matku dítěte. Pokud otec a matka dítěte nejsou manželé, má i tak otec dítěte povinnost zajistit výživu matky, která porodila jeho dítě. Nárok na toto výživné má matka až do 2 let věku dítěte (do 2 roků po porodu). Kromě povinnosti platit pravidelné výživné, má pak otec dítěte povinnost přispívat i na jednorázové výdaje spojené s těhotenstvím a porodem.

Pokud otec dítěte nechce tyto výdaje nebo výživné platit, musí se matka dítěte obrátit na soud. Soud může nařídit povinnost platit už v době těhotenství. Platí totiž, že i když ještě není možné určit otcovství (testy je často možné provádět až po porodu), soud může nařídit tuto povinnost domnělému otci (s tím rizikem, že pokud by se otcovství následně neprokázalo, bude muset matka poskytnuté peníze vracet).

Základní fakta o výživném a alimentech

  • O výživném vždy rozhoduje soud. Při sporech o výživné na nezletilé děti se ale neplatí soudní poplatky
  • Oba rodiče mají povinnost předložit soudu své příjmy – buď ze zaměstnání, nebo z podnikání. Z nich pak soud vychází při stanovení toho, kolik bude výživné na dítě (nebo na děti)
  • Výživné, které určil soud, se pak už dále nedaní – současně se započítává jako příjem při žádostech o různé sociální dávky
  • Není žádný předpis, který by říkal, kolik může být minimální nebo maximální výživné. Soud přihlíží k tomu, jaké byly sociální a majetkové poměry před a po rozvodu. Snahou je, aby dětem byl zajištěn podobný životní standard, na jaký byly zvyklé
  • Alimenty má (otec nebo matka) povinnost platit vždy každý měsíc (pokud soud nerozhodne jinak). Platí se dopředu (tedy ne jako výplata v zaměstnání o měsíc později, ale na začátku daného měsíce, by měla být zaplacená částka alimentů, na daný měsíc
  • Do 18 roků se výživné platí tomu rodiči, který má dítě svěřené do péče
  • Nad 18 roků by se alimenty měli platit již přímo dítěti (na výživné má nárok dítě)
  • Povinnost platit soudem stanovené alimenty nezaniká ve chvíli, kdy dítě ukončí školu. Je vždy nutné podat k soudu návrh na zrušení vyživovací povinnosti
  • O výživné může žádat o otci či matka dítěte. V případě, že k rozvodu dojde z viny jedno z nich, může ten druhý u soudu také žádat o výživné (zvláště v případech kdy se výrazně liší příjmy obou manželů), v tomto případě se ale již platí soudní poplatky

Co dělat když vám neplatí alimenty

Co dělat v případě, kdy soud sice stanovil vyživovací povinnost, ale druhá strana (otec či matka dítěte) alimenty stejně neplatí?

Ideální je, pokud se oba rodiče dítěte mezi sebou dovedou dohodnout. Pokud existuje nějaký rozumný důvod, proč ten druhý přestal platit (dlouhodobá nemoc, ztráta zaměstnání ap.), vždy se určitě dá najít nějaký kompromis, domluvit si splátkový kalendář apod. Pokud dohoda není možná, měl by následovat „tvrdý“ postup.

Jak vymáhat alimenty

Výživné můžete vymáhat prostřednictvím exekuce. Stačí se obrátit na okresní soud v místě vašeho trvalého bydliště, kde podáte návrh na výkon rozhodnutí (na exekuci). Ten soud zpravidla obratem schválí. Exekuce pak nejčastěji probíhá srážkami ze mzdy, jsou ale i další možnosti.

Pokud vám druhý rodič dítěte nezaplatil alimenty 4 měsíce po sobě, můžete na něj podat i trestní oznámení pro zanedbání povinné výživy. V tomto případě dotyčnému hrozí nepodmíněný trest (vězení), a soudy o tom zpravidla rozhodují velmi rychle. Je to velmi často dostatečná motivace, aby vám ten druhý zaplatil, co dluží.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Půjčky bez registru a bez dokazování příjmů. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Půjčky bez registru a bez zástavy majetku. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Tabulka výživné a alimenty – kolik je výživné na dítě 2024

Diskuse: 179
  • Custom avatar Monika

    Dobrý den.Mám otázku.Mám přítele,který má 18-ti letou dceru,kterou myslím ani neviděl. Když se rozcházel s jeho dcery matkou(čerstvě po jejím narození )soud mu určil platit 500,- měsíčně výživné,ale jeho bývalá mu řekla,že nic nechce,tak to tedy neřešil a vypustil to z hlavy.Je to dva dny,kdy mu volala policie,že na něj bývalá přítelkyně podala trestní oznámení za neplacení výživného a že požaduje po mém příteli uhradit výživné za celých 18 let!!! 5.6.2014 totiž přítelovo dcera měla 18-té narozeniny a hned druhý den t.j. 6.6.2014 šla bývalá přítelkyně na policii podat na mého přítele trestní oznámení.Je vůbec možné,požadovat po někom výživné za 18 let dozadu?Ještě ke všemu,když se celých 18 let jeho bývalá neozvala? Na policii mu řekli,že když to propočetli,tak za těch 18 let dluží 108 tisíc Kč,ale že ještě musí odečíst 7 let(přítel byl 7 let zavřený,teď už je 3 roky na svobodě) a že po odečtení těch 7 let,je dlužná částka výživného něco kolem 50 až 60 tisíc Kč. Opravdu může někdo žádat výživné zpětně za tak dlouhou dobu? A proč bývalá přítelkyně čekala,až bude dceři 18 let?Můžete mi poradit,zda se s tím dá něco dělat?Má se s nimi nějak spojit? Dlužné výživné bohužel nestačí zaplatit,než bude nějaký soud.Navíc přítel platí nájem,plyn a elektriku a k tomu má ještě exekuci na plat. A můžou za to přítele zavřít,pokud by tedy dlužné výživné splácel? (ovšem v případě,že bývalá může žádat o peníze za tak dlouhou dobu)Nebo má přítel počkat až na soud a rozsudek? Vůbec si nevím rady,jak dále postupovat.Přítel ani neví,kde jeho bývalá s dcerou bydlí a nemá na ně ani žádný kontakt.Na policii mu řekli, že mu ze zákona jejich adresu dát nemůže…Děkuji za odpověď.

  • Custom avatar stefanie

    Dobrý den chtěla jsem se informovat.Přítel má 17 dceru.Na dceru platí výživné 4000kč měsíčně.Já mám první stupen invalidního důchodu,mám omezení a nemohu najít odpovídajicí práci.Přítel platí veškeré dluhy z manželství má výdělek 20000.Přispívá na bydlení mě.Dceři platí telefon,chodí k nám obtýden na sobotu neděli.Dáváme jí jídlo sebou.Bývalá manželka má málo,žádá o zvýšení,nevíme jestli jsou peníze použity pro dceru,máme dojem ,že né.Jak nám můžete poradit…Má právo na zvýšení alimentů,,děkuji

  • Custom avatar Tomáš

    Dobrý den, je mi 20 a po dvou letech jsme se konečně dostali před soud. Paní soudkyně se snažila být milá ( až neprofesionálně) a snažila se vyřešit vše smírčí cestou (chtěla abych si řekl kolik chci dostávat alimenty) když jsem ji asi po hodině a půl vysvětlil že nevím na co mám nárok a chci aby výživné určil soud tak jsme se dohodli že počkáme ještě měsíc (odložíme stání) až odmaturuji a budu mít jisté že jdu na VŠ (maturitu mám úspěšně za sebou a nastupuji na Technickou univerzitu v Liberci cca 130km od domova takže ubytován budu na koleji). Během stání otec několikrát prohlásil že mi přispívá… (jsme spolu sice v kontaktu ale dostal jsem od něj v roce 2012 lyže v roce 2013 mi pomohl nalakovat motorku na kterou jsem si vydělal sám a letos zatím vůbec nic…) co se týče narozenin, vánoc, nebo obyčejného svátku vše co dostávám je maximálně sms popřípadě mi zavolá… chci se proto zeptat, na co bych mohl mít nárok? Otec má 18000kč čistý měsíční příjem a k tomu je OSVČ (taxikář) ale tam prý nevidělá nic… má vyživovací povinnost ještě na mou sestru (16let) která činí 2000kč s tou se nestýká takřka vůbec (sestra k němu prostě nechce). Děkuji za odpověď

  • Custom avatar Lucie

    Dobrý den,

    již několik let se potýkám s bývalým manželem ,který má vyživovací povinnost na dnes již 19 letou dceru. Výživné zasílal nepravidelně, v jiných než smluvených částkách, ale do zletilosti dcery si dával pozor, aby vždy alespoň jednou za 3 měsíce výživné uhradil nebo zaslal jeho část. Starým rozhodnutím soudu měl hradit 1000,-Kč měsíčně, navýšení výživného při nástupu dcery na střední školu bylo jen ústní, do této doby nebyly výrazné problémy, snažila jsem se i chápat jeho finanční situaci, měla jsem relativně dobré zaměstnání a nestálo mi za to se s ním dohadovat o každou korunu. Pak se mu ale narodil syn a od té doby alimenty nehradí nebo jen sporadicky. Já po mateřské již také nemohla vykonávat své původní zaměstnání a finanční situace je nyní neúnosná. Bývalý manžel na telefonáty nebo smsky vůbec nereaguje, dcera je s ním sice v kontaktu, ale jakoukoliv výtku na toto téma odmítá řešit. Přeci nedá svého otce k soudu! Mám nějakou šanci výživné dostat, když dcera žalobu určitě nepodá? Přijde mi velmi nespravedlivé, abych dceru živila jen já, navíc v 19 letech si může o kapesném, novém oblečení, značkové obuvi nechat jen zdát, což nepřispívá k rodinné pohodě. Když mi pak sem tam ukáže obrázek otce, který svého syna oblečeného do značkových hadříků na drahých kolech bere na výlety, chce se mi brečet. Děkuji Lucie

  • Daniela Nova

    Dobry den. dostala jsem se do svizelne situace. Ziju s manzelem v Egypte mame spolu dceru, jsem po urazu patere se snizenou hybnosti a cekam dalsi dite.
    S ex mam dve deti, po mem odjezdu za manzelem zazadal o alimenty a bylo mu vyhoveno 5000mesicne, odesla jsem z CR za manzelem protoze jsem byla bez financnich prostredku od socialky jsem nic nedostala a invalidni duchod je po roce od urazu ci nemoci. Odvolala jsem se ale bylo to zamitnuto, pritom se soud nezajimal o moji nynejsi situaci, zde je plat kolem 3000 a ja nejsem schopna pracovat, do CR nemohu nebot mam rizikove tehotenstvi.
    Nechapu z ceho soud vychazel, tuto catku platil kdysi muj ex a to mel plat 25000 cisteho
    ja jsem bez prijmu odkazana na manzela.
    Prosim o radu jak postupovat dluh mi narusta, v mych moznostech je posilat cca 1500 az 2000 a to jsem navrhovala i ex….

  • Custom avatar sandra

    Dobrý den ,rozešla jsem se s octem mého dítěte před čtyřmi roky malou mám v péči .Otec neplatí alimenty. Sociální pracovnice mi řekla že alimenty platit nemusí pro to že není veden na UP a nepobírá žádné dávky co mám dělat?

  • Custom avatar julius

    Dobrý den ,rád bych se dozvěděl zdali je pravda ,že dlužné výživné namísto neplatícího rodiče zaplatí stát a ten by ho dodatečně vymahál na dlužníkovy.Matka mi na syna neplatí víc jak 11 let. Děkuji za odpověd.

  • Custom avatar Míla

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda může syn zažádat o dočasné snížení výživného na syna 1,5 roku, když opakovaně marodí a todíž bere jen 6 000,- a matka mu vyhrožuje ,že mu nechá sebrat řidičk, protože nezaplatil celou částku 2.500,- ale jen 2000,- , co má dělat, žije s přítelkyný se kterou má 3měs. syna. Děkuji za odpověd.

  • Custom avatar Hajdi

    Dobrý den paní Králová,
    jsem na rodičovské dovolené. Do porodu jsem z 90% financovala chod domácnosti včetně hypotéky. V současnosti pobírám 11.400 Kč rodičovskou, manžel mi přispívá na domácnost 4000,- Kč (poslední 2 měs to bylo 6tis.). Má pocit, že přispívá víc než dost, ale mě po zaplacení energii, hypotéky, jídla a dalšího moc peněz nezbývá. Máme děti 10 let a 10 měs. Manžel má cca 16tis. plat čistého. Domnívám se, že by měl přispívat víc. Manžel ale tvrdí, že moc utrácím a že mi víc nedá. Zdá se mi, že nechce vidět reálně, co všechno dnes stojí. Lze nějak spočítat výživné na manželku, děti i za trvání manželství? A na koho se obrátit, lze to vůbec řešit? Nechci to řešit razantně rozvodem. Předem velmi děkuji za odpověď. Hajdi

  • Custom avatar Laura

    Dobrý den,

    Chtěla bych se zeptat na pár otázek.Naše situace je taková- Otec na svou dceru celých 14 let neplatil výživné a ani o ni nijak nejevil zájem.Ani není otec uveden v dcery rodném listě. Když matka pošle žádost o určení alimentů – za jak dlouho asi budou matka s otcem přizváni k soudnímu řízení? Pokud bude otec souhlasit s tím,že je otcem dítěte,bude automaticky zapsán do rodného listu? Pokud bude otec trvat na tom,že se bude stýkat s dcerou,měl by na to právo? Závisí na tom všem nějakým způsobem to,že se otec s dcerou celý život nevídali? A jak vlastně celé soudní řízení probíhá?

    Omlouvám se za přísun velkého množství otázek ,ale už skutečně si nevím rady. Předem moc děkuji za odpověď.
    Krásný zbytek dne 🙂

  • Custom avatar alena

    dobry den chtela bych se zeptat kolikby mel byvalej pritel zaplatit alimenty na dceru je ji 6 let ted pujdee do skoly on dela v zahranici ma okolo40 000 dekuji predem za vasi odpoved

  • Custom avatar Ondřej

    Dobrý den chci se zeptat. Rozvádím se s manželkou se kterou mám dvě děti na které platím výživné. A teď jsem zjistil DNA testem že jedno z dětí není moje. Musím na něj i nadále platit výživné?

    Děkuji za odpověď.

  • Custom avatar radek

    dobry den mam tri deti na ktere jsem a doposud platil vyzivne pravidelne,urceno soudem mam 4400 bylo to v dobe kdy jsem mel zamestnania placeni mi nedlalo problem,,nyni jsem na uradu prace,davky jiz nepobiram,,dnes jsem se dozvedel,ze ma byvala manzelka podala trestni oznameni o neplaceni vyzivneho,je pravda,ze jsem posilal nyni aspon castku na kterou jsem opravdu mel,,v zamestnani jsem delal 23let,a kvuli snizovani stavu,a zlobe me byvale manzelky vypadam,jako neplatic,,za tri dny se mam dostavit na policii,,potrebuji poradit,co potrebuji,a co mam v tomto pripade,udelat urcite deti nezanedbavam,v soucasne dobe se s nimi jiz dva mesice nesmim stykat,,prosim o radu,,nechci skoncit ve vezeni ,,,ma yvala na tom zajiste nei tak spatne,,jen se proste msti,,ze jsem si nasel pritelkyni,,a deti ji maji rady,,,

  • Custom avatar jana

    dobry den bratr mého přítele je veden na socialce pobírá jen příspěvek na bydlení nemá z čeho platit výživné je tu nějaká možnost o zrušení nebo pozastavení výživného?

  • Custom avatar HANA KAVKOVA

    dobryden chci se zeptat jsem samozivitelka beru kolem 15000,b\dlim v pronajmu ,ktery stoji 11000,ex mi plati uy pet let 3500 ale obcas da na dovcu atd .,ted jde moje 16leta dcera na stredni skolu,vsechno je drahe ,ma rovnatka,trpi anorexii,porad neco platim….internet ,ktery potrebuje ,telefon,sporeni,obleceni atd znate to a hlavne musim varit to co mi ji naklady na zdrave jidlo jsou taky drahe…On bere asi pres dvacet a jeho yena take ,bzdli u rodicu a maji dve male deti ….Myslite ze mam sanci na zvzseni ,chtela bych tak 5000 ,coz si mzslim ye je optimalni …

  • Romana

    Dobrý den,
    chtěla jsem se zeptat. Má dcera( 22 let) studuje na VŠ. V listopadu 2012 jejímu otci soud určil výživné 3000 kč. Od listopadu 2013 začal platit jen 2000 kč, že mu začala opět studovat dcera z 1 manželství na VŠ. U soudu tvrdil, že dcera studuje a platí na ni 3000 kč, tak bude platit i na mou dceru. tedy lhal, nevím jestli ta 1 dcera studuje. Takže platí jen 2000 kč míst 3000 už 10 měsíc. Dluží tedy 10 000 kč mé dceři. Co s tím dělat??? Děkuji za odpověď.

  • Custom avatar Laďa

    Dobrý den,jak dlouho mám platit výživné na syna,který se vyučil a nevím za jak dlouho po vyučení musí nastoupit do zaměstnání.Mají tito mladí lidé 2 měsiční prázdniny?Platím tedy i za červenec a srpen?Vřele děkuji.

  • Daniela

    Dobrý den.
    Situace: S býv. manželem jsme se rozvedli, máme jednu dceru a ta byla svěřena do mé péče. S manželem jsme se prostřednictvím soudu domluvili na výši alimentů a tyto pravidelně platí. V současnosti je dceři 17let, v červnu jí škola ukončila docházku(vyhodili jí) pro velmi negativní přístup. 2x po sobě navštěvovala první ročník učebního oboru. Ani jednou tento první ročník nedokončila. Škola jí umožnila jednou opakovat, po druhé vzhledem k přístupu dcery už opakování neumožnila. S otcem jsme se domluvili že ji neumožníme navštěvovat další školu a že si najde práci a začne se živit sama. S dcerou jsme již kontaktovali úřad práce.
    Dotaz: Jaká je v této situaci povinost platit alimenty? Do kdy, s ohledem na věk dítěte a s ohledem na popsanou situaci, je nutné alimenty platit?

    Děkuji za odpověď.

  • Michaela

    Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak se řeší situace, když se zatím rozvádět nechci, ale potřebuji doklad o tom, že mi manžel přispívá na děti. Nežijeme spolu už rok a půl, ale z finančních důvodů zatím rozvod není možný. Také mi bylo řečeno, že 8 – letá dcera by už musela k soudu a ten vyjde na 10tis. Kč. Takže to odkládám co nejvíc to půjde. S manželem vycházíme dobře. Děti mám ve své péči a on 1x za 14dní o víkendu a kdykoliv má zájem. Také on by asi měl mít doklad, že mi dává nějaké peníze, abych to pak po něm nemohla zpětně vymáhat, ne? Chtěla bych řešit nové bydlení a potřebuji potvrzení o všech příjmech. Moc děkuji za odpověď.

  • Custom avatar veronika

    Dobrý den,
    chci se zeptat, jak z toho ven? Manželovi vyměřil soud výživné na 7-mi letého syna z prvního manželství 3000 z platu 19500. Dále mu zpětně stanovil doplatek cca 17000. Tzn., že nám měsíčně bude odcházet místo 2000 dalších 1500 se splátkami, celkem tedy 3500 na alimentech. Máme 5-člennou domácnost, oba chodíme do práce, ale žádné měsíční přebytky nám nezůstávají. U soudu nikdo neřešil, že 5000 z platu dá manžel na provoz auta, které potřebuje na dopravu ( jiným způsobem se do práce nedostane). Soudce manželovi řekl, že když bude chodit do práce nad rámec pracovní doby, tak se mu automaticky zvýší příjem a tím opět dojde ke zvýšení alimentů. Může tedy manžel prodat auto, aby jej tímto doplatil ( ještě není zaplacené ) a zbytek ze zisku si ponechal na splátky alimentů? Tímto by ovšem přišel o práci a v místě bydliště by našel práci maximálně za 12000. Jak to bude soud hodnotit, že se otec snaží platit co má, nebo naopak svévolně opustil zaměstnání? Jsme povinni vlastnit auto, ne jehož provoz nám už nezbývají prostředky? Co se stane, když se auto z neprovozní dopravní nehodou?
    Předem děkuji za odpověď.

  • Custom avatar Klára

    Dobrý den.Je mi 23let,žiju ve společné domácnosti s přítelem a ted od 1.září nastupuji na denni studium středni školy.Trvalé bydliště mám u matky,ale ta mě bude finančně podporovat po celou dobu studia.Mám ještě otce s kterým nejsem v kontaktu.Chtěla jsem se zeptat lze po něm žádat alimenty?Pobirala sem je do svých 18ti a to v částce 2000kč.Bohužel byli problemy a muselo to být exkučně strženo z platu.Muj dotaz tedy je:mám nárok zažádat si z jeho strany o alimenty a popřípadně kam si jit o ně zažádat?děkuji za info

  • Custom avatar mirka

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat,jak je to s alimenty.Přátelé se rozvedli a mají 20letého syna,který studuje VŚ.Odmítá si najít i třeba jen brigádu,chce peníze od otce. Ten je v částečném invalidním důchodu bere 6000 kč.Matka má plat asi 24000 kč. Jak se bude platit výživné??,děkuji

  • Agata

    Dobry den, chtela bych vas pozadat o radu. Manzel ma z prvniho mazelstvi dceru (11) ktera zacala studovat jinou skolu,kde je na internate. Exmanzelka (na materske s dcerou kterou ma ze svym nynejsim manzelem) zazadala o zvyseni alimentu na castce se snazi domluvit,ale ex chce vic,nez chce manzel. Nema problem platit,ale nesouhlasi s castkou kterou uvedla ex a s castkama ktere uvedla,ze jejich dcera stoji… Cetla jsem si clanek nahore,ale nase situace je ponekud slozitejsi. Zijeme s manzelem a rocni dcerou v zahranici cili jeho prijmy jsou znacne vyzsi nez v CR,ale zarovne zivotni naklady jsou v jine cenove kategorii nez v CR. Ja nepracuji a staram se o dceru (1),nemam materskou,jelikoz tady je materska jen par mesicu a pak nic. Bere soud v potaz to,ze ja nemam zadny prijem a manzel se musi o me a dceru postrat? Exmanzelka zadala 5000 -6000 manzel chce platit 4000-4500. A jak soud kontroluje jeho a moje prijmy kdyz nezijem v CR? A do kdy se plati alimenty? Dokud dite studuje a nebo do 18let?

  • Custom avatar Miloš

    Dobrý den prosím o radu. Dcera se od nás odstěhovala ,je jí 18 let, a studuje střední školu. Změnou trvalého bydliště,změnila i školu,za tři roky třetí. Nastupuje znovu do třetího ročníku.Je z domova druhý týden, ale při vyřizování soc.dávek narazila na problém, že pokud chce hmotnou nouzi,a příspěvek na bydlení,musí prokázat že ze svých rodičů dostala maximum vyživovacího příspěvku.
    Prosím o odhad výše vyživovacího př. příjem nás rodičů je 21tis – inkasa = 15.000,-,z toho je můj inv.důch 6.000,-.
    Na ten soud určitě dojde,protože soc.uřadu nestačí dohoda. Přihlédne soud k tomu,že jsme dceři po dobu jejího studia, doma nabídli péči,zázemí,dojíždění do škol ? Že mohla vyrůstat v celé rodině, ale ona tím pohrdla?
    Nemáme na to, abychom jí podporovali v jiném prostředí než doma.
    Nabídli jsme jí dohodu na 2tis .měs, ale nesouhlasí.
    Děkuji

  • Custom avatar Lenka

    Dobrý den,

    odmaturovala jsem, dostávala jsem výživné od otce, ten přišel o práci a já si našla práci, výživné skončilo, 3 roky na to, jsem se přihlásila na vysokou školu, otec je v invalidním důchodu, má sotva na živobytí, a sociálka po mě chce abych si zažádala znovu o výživné. Matka je ve starobním důchodu, ale já nechci žádat o výživné od otce abych ho nezrujnovala. Dostanu i přesto příspěvky od státu?

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
  • Miroslava: Dobrý den mám maminku 70 let po mrtvici,operaci kyčle její stav není dobrý a p...
  • BRANISLAV REMIAR: Rychlá a legitimní půjčka: BRANISLAV.REMIAR01@GMAIL.COM. Dále Vás budeme infor...
  • Jaroslav Chalupa: Bere se v potaz u přídavku na bydlení výše naspořených peněz ?...
  • sedlarjara@seznam.cz: Dobrý den, mám syna 19 let a byl mu připsán invalidní důchod 2 stupně. Je stud...
  • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
  • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
  • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...