- Příspěvek na bydlení 2024
- Kalkulačka: Výpočet přídavky na bydlení 2024
- Normativní náklady na bydlení v roce 2024
- Kalkulačka: Přídavky na bydlení od 1. 1. 2024
- Nový formulář – příspěvek na bydlení
- Příspěvek na bydlení pro Ukrajince 2024
- Kalkulačka – výpočet dávky pro Ukrajince 2024
- Formulář: Žádost o příspěvek na bydlení
- Formulář: Doklad o výši nákladů na bydlení
- Přídavky na děti 2024
- Kalkulačka: Kolik jsou přídavky na dítě v roce 2024?
- Kalkulačka: Přídavky na děti od 1.1.2024
- Kalkulačka: Příspěvek na dítě od ledna 2024
- Kalkulačka alimenty 2024: doporučená výše výživného na dítě
- Formulář: Žádost o přídavek na dítě
- Formulář: Potvrzení o studiu
- Formulář: Doklad o výši ročního příjmu
- Formulář: Doklad o výši čtvrtletního příjmu
- Hmotná nouze 2024
- Příspěvek na živobytí 2024
- Příspěvek na živobytí pro Ukrajince 2024
- Výpočet příspěvku na živobytí 2024
- Kalkulačka doplatek do životního minima 2024
- Hmotná nouze: mimořádná okamžitá pomoc 2024
- Doplatek na bydlení 2024
- Kalkulačka doplatek na bydlení 2024
- Formulář: Žádost o příspěvek na živobytí
- Formulář: Žádost o doplatek na bydlení
- Formulář: Žádost o mimořádnou okamžitou pomoc
- Hotovostní půjčka do 500 000 Kč – vyřízení online, peníze do 24 hodin
- Půjčky na směnku – kolik si můžu půjčit a je to legální?
- Nebankovní půjčka na splátky do 100 000 Kč – vyřízení online, peníze ihned
- Povinné ručení srovnání 2024 – úspora až 2000 Kč, vyřízení do 5 minut online
- První půjčka zdarma (bez poplatků, bez úroků) nebo i na splátky (až 10 měsíců)
- Rychlá půjčka do 15 minut – až 20 000 Kč na cokoliv
- Nebankovní půjčky ihned na ruku v hotovosti – 100 000 Kč nebo i více
- Půjčka v hotovosti nebo na účet až 70 000 Kč bez zástavy a bez ručitele
- Akce: Půjčka 30 000 Kč na 30 dní zcela zdarma – bez úroků a bez poplatků!
- Půjčka do 20 000 Kč pro OSVČ – bez ručitele a bez zástavy
- Rychlá půjčka 5000 Kč ihned na účet i bez potvrzení o příjmu
- Okamžitá online půjčka – úvěrový limit až do 50 000 Kč
- Která půjčka do výplaty do 10 tisíc korun je nejvýhodnější?
- Půjčka 5000 Kč bez registru ihned na účet
- Půjčka 30 000 Kč – peníze ještě dnes v hotovosti na ruku
- Soukromé online půjčky – výhodné a férové podmínky
- Rychlá půjčka 15000 Kč bez registru
- Půjčka 200 000 Kč na cokoliv bez ručení
- Půjčka ihned v hotovosti na ruku – peníze kdykoliv i o víkendu
- Půjčka 50000 Kč v hotovosti na ruku ihned
Existenční minimum 2024
Jak životní minimum, tak i existenční minimum je definované zákonem o životním a existenčním minimu – konkrétně se jedná o zákon č. 110/2006 Sb. (celý zákon viz: Zákon č. 110/2006 Sb., o životním a existenčním minimu).
Částky existenčního minima jsou pak stanoveny v příslušném nařízení vlády – pro rok 2024 je stále platné nařízení vlády číslo 436/2022 Sb., kterým se s účinností od 1. 1. 2023 zvýšila hranice životního a existenčního minima.
Kolik je existenční minimum 2024
Existenční minimum se naposledy zvýšilo na začátku minulého roku (zvýšeni o 150 Kč). V roce 2024 nedochází k žádné další změně:
- Existenční minimum 2024 = 3 130 Kč
Kolik je aktuální životní minimum v roce 2024 najdete zde.
O zvýšení životního a existenčního minima, může vláda rozhodnout i kdykoliv během roku (obecně by ke zvýšení mělo dojít, jakmile je inflace vyšší než 5% od posledního zvýšení). Pro zvýšení stačí, aby vláda vydala příslušné nařízení, není k tomu potřeba změna zákona.
Co je to existenční minimum
Zákon definuje existenční minimum, jako minimální hranici příjmu. Tato minimální hranice příjmu je zákonem považována za nezbytnou k zajištění základní výživy, a dalších základních osobních potřeb. Tj. mělo by se jednat o částku, která umožní pouze základní přežití.
Na rozdíl od životního minima, se existenční minimum nemůže uplatnit na nezaopatřené dítě, nebo příjemce starobního důchodu, nebo pro osobu ve třetím stupni invalidity.
Životní minimum vs. existenční minimum
Životní minimum jednotlivce je v roce 2024 stanoveno na částku 4 860 Kč (další částky životního minima pro další členy rodiny nebo společné domácnosti najdete v přehledu: Životní minimum 2024). Kolik je životní minimum v roce 2024, si můžete spočítat v této kalkulačce.
Existenční minimum pro jednotlivce je pak nižší částka – jedná se pouze o 3130 Kč.
Existenční minimum bylo zákonem zavedeno z důvodu zvýšení motivace občanů – tak aby se nespoléhali pouze na sociální dávky, ale aby sami byli motivováni ke zvýšení svého příjmu nad hranici životního minima.
Kdy se použije existenční minimum?
Velmi zjednodušeně to lze popsat takto – pokud se dospělá osoba nesnaží zvýšit svoje příjmy (například odmítá nabídky na zprostředkování zaměstnání z úřadu práce apod.), a zároveň se domáhá nároku na sociální dávky pomoci ve hmotné nouzi, pak se na ni může místo hranice životního minima aplikovat hranice existenčního minima, která je cca o 1/3 nižší.
Například u sociálních dávek pro osoby ve hmotné nouzi se částka živobytí stanovuje takto:
- Nezaopatřené dítě má nárok na svoje životní minimum
- Dospělá osoba má automaticky nárok pouze na existenční minimum
- Pokud osoba doloží, že se aktivně snaží uplatnit všechny nároky a pohledávky pro zvýšení svého příjmu, má nárok, aby se existenční minimum zvýšilo o 1/2 rozdílu mezi životním a existenčním minimem jednotlivce
- Pokud naopak nějaká osoba dluží na alimentech více než za 3 měsíce, pak má nárok právě jen na existenční minimum bez možnosti zvýšení
- Pokud byl někdo v posledních 6 měsících propuštěn ze zaměstnání z důvodu hrubého porušení pracovní kázně nebo pracovních předpisů, pak má také nárok jen na existenční minimum bez možnosti zvýšení
Existenční minimum se tedy aplikuje především v případech, kdy se jedná o sobu, která se nesnaží aktivně zvyšovat svůj příjem. Cílem zavedení existenčního a životního minima je to, aby lidé, kteří jsou aktivní a snaží se pracovat, měli vyšší příjem než ti, kdo se spoléhají pouze na sociální dávky.
Jaké příjmy se zohledňují při posuzování hmotné nouze
Při posuzování nároku na pomoc ve hmotné nouzi (pokud má někdo příjmy nižší než životní nebo existenční minimum) se zohledňují všechny možné příjmy. Jedná se především o:
- Příjmy ze zaměstnání, z podnikání apod.
- Náhrada mzdy – nemocenská, mateřská nebo jiné dávky a náhrady mzdy
- Jiné příjmy – z investic, akcií, z úroků apod.
- Příjmy z pronájmu bytu nebo jiné nemovitosti
- Důchody (invalidní, starobní, atd.)
- Některé sociální dávky – přídavky na dítě apod.
Jako příjem se pak nezohledňují především tyto příjmy:
- Příspěvek na bydlení nebo doplatek na bydlení (ty nejsou určeny k úhradě nákladů na živobytí, ale primárně pouze ke krytí nákladů na bydlení)
- Náhrady vyplacené z důvodu živelné pohromy nebo katastrofy
- Stipendium
- Peněžní pomoc poskytovaná obětem trestného činu
- Odměny za darování krve
- Daňový bonus
- Příspěvek na péči
- Sociální dávky poskytované ze zdravotních důvodů
- A některé další – přesný výčet viz příslušný zákon o životním a existenčním minimu
Pokud je souhrn všech příjmů nižší než zákonem určené životní nebo existenční minimum, jedná se o stav hmotné nouze. V takovém případě pak může vzniknout nárok na poskytnutí sociálních dávek pro lidi ve hmotné nouzi.
Další užitečné odkazy a informace:
- Hmotná nouze
- Hmotná nouze – doplatek na bydlení
- Hmotná nouze – příspěvek na živobytí
- Kalkulačka doplatek na bydlení
- Kalkulačka doplatek do životního minima
Pokud vás zajímá, jaké je vaše životní minimum, můžete si to sami spočítat v této kalkulačce: Kalkulačka životní minimum 2024.
Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Půjčka zdarma do 24 hodin. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: SMS půjčka ihned bez registru. Uvidíte, že nebudete zklamáni.
Životní minimum to je tak cenově lepší oběd v restauraci pro 3 osoby.Dodnes nám nikdo nevyjasnil jak vláda, tak nejvyšší představitelé sociálního úřadu, proč cikáni, vidím to denně v tramvaji, mají ty nejdražší chytré telefony, začkové oblečení, které se pohybuje v desetinásobku Vašeho živitního minima, v životě nepracovali a ještě si musíme dáti velký pozor, aby nás nezmlátili.Znám poctivé lidi, kteří pracovali celý život a ani jednoduchý mobil si nemohou lajstnout. Romové, jak je slušně nazýváte nás stojí ročně 14 miliard korun ročně,korupce a krádeže našich politiků nás daňové poplatníky stojí 100 miliard ročně.Vysvětlovat výdaje na romy tak, že těch 14 miliard není proti zlodějnám politiků nic a že romské politikum je tu jen k zastínění těch velkých krádeží si myslím je hloupoučké.Mame v této zemi na výpočet životního minima asi dvojí metr, který by nám měl už konečně někdo vysvětlit.Děkuji
to je jednoduché vysvětlení ty telefony nemají ze sociálních dávek.ale z krádeží denně si v obchodech.kapesních krádeží. krádeží kovu atd ard přijdou na peníze o kterých se vám ani nesnilo.Na druhou stranu existují i v uvozovkách ti slušnější romové ,kteří pracují ,ale na černo +socka = slušný příjem.To ale není ten hlavní problém a tím je jejich vzrůstající populace budoucích parazitů společnosti /množí se jako potkani a to geometrickou cestou/ a věřte mi jestli se rychle nezasáhne do dvaceti let tu bude obrovský sociální problém.
Ja bych se chtěla jenom zeptat, jestli je možně dat tu exekucí na minimum, když je to podane. Pokud ano, tak kde a jak bych to měla řešit Děkuji předem za odpověď
Dobrý den, obecně je možné exekučně postihnout i sociální dávky (některé), máte ale každopádně nárok na nezabavitelnou částku, která je zpravidla vyšší než základní životní minimum.
Co může dělat člověk (muž 46 let), který po rozvodu zůstal bez domova (s bývalou ženou bydlel u jejích rodičů), přišel o práci a začaly se u něj vyskytovat zdravotní problémy typu bolesti kloubů a plotének. Tento muž přestal pobírat podporu v nezaměstnanosti a dostal pouze životní minimum. Pán nyní už nějaký čas přebývá v přírodě v provizorně vybudované chatrči z desek (trvale je hlášen na obecním úřadě). Nemá finance ani na nejlevnější ubytovnu nebo garsonku, nechodí k lékaři, jelikož nemá na poplatky a léky. Pobírá pouze živ. minimum, což mu na měsíc vystačí sotva na nejzákladnější potraviny, aby nehladověl. Práci nehledá, jelikož má zmíněné zdravotní problémy a bolesti. Jak z tohohle kolotoče ven? Má takový člověk vůbec nárok získat někde ubytování za symbolickou cenu? Protože jeho zdravotní problémy se zhoršují, bude muset chodit k lékaři a bezpochyby brát nějaké léky, které nejsou zdarma a také ne zrovna nejlevnější. Jelikož když má člověk k dispozici měsíčně 3410 kč., tak z toho v žádném případě nelze pokrýt náklady na bydlení (byť i jen na ubytovně) … dále pak výdaje za lékařskou péči a léky a další výdaje na potraviny a živobytí. Jak tohle řešit? Děkuji za případnou radu…
Dobrý den, co se týká čistě sociálních dávek, tak by měl mít nárok na hmotnou nouzi – příspěvek na živobytí. Pokud si najde nějaké bydlení – byť jenom ubytovna, může pak mít i nárok na doplatek na bydlení (bude ale nutné aby již bydlení měl a mohl doložit náklady na bydlení). Eventuelně je možné zkusit žádat o jednorázovou pomoc ve hmotné nouzi.
Jinak je určitě možné zkusit se obrátit na některou charitativní organizaci která by eventuelně mohla pomoci při hledání bydlení apod.
dobrý den prosim o odpoved … pracovala jsem na dohodu 3 rokya tet me propustili jsem samoživitelka mám 18 leteho studenta a 9 letou dceru. chci se zeptat jaké je minimum pro nás celkově mesične a za k tomu je jeste prispevek na bydlení jak jsem to mela i pri mé praci. dekuji moc
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Mám trvalé bydliště v baráčku, kde jsem v pronájmu, náklady – inkaso 4030 Kč, nájemné 1650 Kč, zachvíli mi končí podpora, kterou jsem dostala po mateřské. V baráčku bydlím já s dcerkou (4,5 roku). Můj příjem po skončení podpory bude – 2000 Kč alimenty, 500 Kč příspěvek na dítě, a 3800 Kč mi přiznali na bydlení. Byla jsem se zeptat na hmotné nouzi, na životní minimum – i malá dopočítaná částka minima by mi velice pomohla, protože výdaje jako je školka atd. se do tohoto nezapočítávají, nicméně platit se musí…O co mi ale jde je, že na mé jméno je psaný byt, ve kterém bydlí můj otec, jako věcné břemeno. (2+1) A paní mi řekla, že tím pádem jsem v jiném bytě i když s otcem a dcerou můžeme využívat tento jeden byt psaný na mé jméno anebo ho mám prodat a zvýšit si tak příjem, což je také nemožné když je tam to břemeno (mimochodem byt je o takové rozloze, že by nikdo neměl soukromí, nehledě na to, že spolu prostě nevycházíme…a to tak, že vůbec…). No prostě na to prý nemám nárok, je toto běžný postup? Ani mi nedali papíry na to, zkusit to vyplnit…další věc je ta, že aby jsme se o byt netahali, přepíše se na dceru…ta je se mnou v jedné domácnosti a já jsem soudem uznaná jako osoba, která jí má v péči…je tady ten postup stejný, když bude mít opatrovníka, který bude za byt do její plnoletosti zodpovídat? Přece nemohu poté manipulovat s majetkem dcery, když to není v jejím zájmu a jelikož mám trombofilii byla bych ráda, kdyby ten byt měla psaný na sebe…kdyby cokoliv…Za odpověď děkuji…
Dobrý den,
chci se zeptat, zda bych mohla mít nárok na nějakou dávku. Je mi 24, let, přes rok jsem na UP. Aktivně hledám práci, ale z důvodu, že nemám praxi se mi práce nedaří najit. Mám trvalé bydliště u matky (je rozvedená). Sestra 23 let, má také trvalé bydliště u matky, ale bydlí v jiném městě v podnájmu, kde má přechodné bydliště, dostáva peníze,má proplácene nájemne. Podnájemní smlouvu ma na sebe napsaný její přítel, který je s ní tez na UP. Máma má mzdu 10.000 hrubého. Mám prosím na nějakou dávku nárok, když bydlím u mámy? A jak by se to ještě případně posuzovalo a zda bych měla na něco nárok, když bych si dala trvalé bydliště na magistrát (obecni uřad) a u mámy bych měla podnájemní smlouvu. Měla bych tak větší možnost získat nějakou dávku? Prosím poradte mi. Předem děkuji! J.
Dobrý den,chci se zeptat ,pečuji o syna ,který je po těžké autonehodě s poraněním mozku upoután na lůžko a potřebuje 24.hod.péči,bydlíme v rodinném domě u nynějšího manžela a ten je v jeho vlastnictví,já tady mám trvalé bydliště ale syn je hlášen na úřadě,můžu pro něj žádat o příspěvek na bydlení a musí mít nějakou nájemní smlouvu s majitelem,?Budou v tomto případě posuzovány všechny osoby ve společné domácnosti?Syn má přiznaný inv.důchod 3.stupně ale je velice nízký a já nejsem schopna ho plně zajistit a tak vše doplácím z příspěvku na péči.Jsem jeho zákonný zástupce ,protože není schopen o ničem rozhodovat.Děkuji za odpověď.Věra B.
syn po vyučení bez práce,nedostává žádný příspěvek prý ho mohou živit rodiče.Jsem sama asyn bydlí se mnou.Proč nemá nárok na hmotnou nouzi,já ho živit nemohu. děkuji
Dobrý den chci se zeptat,proč musím být posuzovaná při výpočtu hmotné nouzi s dcerou 23letou,která je na mateřské dovolené a nemá ještě vyřizené výživné na svou roční dceru?Má pouze mateřskou a dětské přídavky ve výši 4200kč a já jsem v insolvenci s nejnišším podživotním minimem ve výši 8500-9000kč,podživotní minimum mi bylo vypočítané pouze pro mne,neboť jsem v té době žila sama bez dcery.Nájem s inkasem od září 2014 nyní máme ve výši 7900kč.S otcem svého dítěte se rozešla a vrátila se bydlet ke mne domů,jelikož bydlela s ním u jeho rodičů.Děkuji za vysvětlení a radu jak postupovat,protože s toho co nám po zaplacení nájmu zůstane vyžít nejde.
Dobrý den, chtěl bych se zeptat. Je mi 20 let, mám po škole nárok na nějaké sociální dávky nebo nějaké příspěvky? Když budu na úřadu práce, tak jediné co mi zaplatí je zdravotní pojištění? Budou za mě platit komunální odpad nebo tak? Na co mám nárok, jako nový uchazeč na úřadů práce,který nikdy nepracoval? Děkuji
Dobrý den.Ráda bych věděla jestli mám nějakou možnost dostat příspěvek na výchovu vnučky.Její otec zemřel a matka má postižení mozku, proto jsme jí dostali do výchovy..S manželem jsme oba v důchodu a na ní pobíráme sirotčí důchod.Dnes je jí patnáct let a bojíme se že jí nedokážeme dopřát vše co bude potřeba na střední školu.
Děkuji za odpovědˇ Miloslava
Dobrý den chtěla bych poradit prosím je mi 40 let a mám syna kterému je 20 let a má přítelkyni který je 16 let teď spolu čekají miminko. Jelikož nemá dodělanou školu a není plnoletá by mne zajímalo jestli bude mít nárok na nějakou podporu a za příkladu že by bydlela s námi.
Jsme důchodci 72 a 73, já pobírám důchod 5600,-Kč a manžel má důchod 7800,-Kč. Bydlíme na vesnici v pronajetém patře rodinného domu našeho vnuka. Manžel je nemocný a bere hodně drahé léky. Syn a vnuk nám pomáhají, ale je ná to trapné. Máme nárok na nějakou podporu? Děkuji H.B.
Je mi 61 let.Jsem invalidni duchodce.Bydlim ve spolecnem byte s pritelkyni.Muj duchod je 4.762Kc.Prispevek na bydleni dostavame 5.580Kc.To je 10.342Kc celkem.Najem bytu je vcetne sluzeb 6.600Kc.Energie 900Kc a moje zivotni pojisteni 410Kc.To jsou mesicni vydaje 7.910Kc.Na zivobyti zustava 2.432Kc pro dve osoby na mesic.
Pritelkyni vyradili s UP.Jeji vinou.Kdyz jsem se byl na OSV zeptat na moznost pomoci v hmotne nouzi,urednice mi rekla ze mam prijem ktery se deli mezi nas oba a rozdeleny odpovida existencnimu minimu a tim padem nemame na zadny prispevek narok.Taky si myslite ze musime takhle zivorit?Cely zivot jsem pracoval a tak jsem dopadl.Dekuji za odpoved.
Dobrý den mám syna kteremu bude 19 let a nechodí už rok do školy ani do práce jen se valí doma co sním mam dělat už mně to štve protože mám ještě jednu vyživovací povinost k dalšímu synovy tomudle deno deně říkám aby si našel práci a nic se neděje už jsem ztoho unavená ja pracuji a on se valí u počítace děkuji za pomoc
Zavedeni existenčniho minima pro vice jak 60-lete občany a invalidni duchodce je nemoralni vidim to tak že poslanci si maji z čeho zvišovat platy je to moralni hnus
dobry den chtel bych vedet kdys mam zdravotni omezeni a mam to dolozeno svim lekare potvrzenim tak by me zajimalo jestli se namne vztahuje zakon o hmotne nouzi ze musim si sehnat praci na dohodu aby mi nebila skracena davka z 3400 na 2200 dekuji gajdos
Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.