Nová sociální dávka – sloučení několika různých sociálních dávek (příspěvek na bydlení, na dítě, na živobytí)

Ministerstvo práce a sociálních věcí plánuje velkou reformu sociálních dávek. Chtělo by sloučit několik současných dávek, do jedné nové „super dávky“. Změna by se měla týkat současného příspěvku na bydlení (a doplatku na bydlení) a dále i přídavků na dítě a příspěvku na živobytí.

Namísto 4 různých dávek, by si lidé žádali jen o jednu novou sociální dávku. Její vyřízení by mělo být jednoduší než nyní. Vše by se dalo vyřídit jen online (přes internet) a mělo by to jít i bez dokládání nějakých potvrzení nebo jiných dokumenty. Úřad práce by si měl sám vše ověřit v dostupných databázích.

Velká změna u sociálních dávek, se ale nyní teprve „vymýšlí“. MPSV by chtělo návrh, jak by se měly změnit sociální dávky, představit během podzimu 2023. Pokud bude nějaká změna schválena, tak by se to týkalo až roku 2025 (v roce 2024, by se ještě nic radikálně neměnilo).

Sloučení různých sociálních dávek do jedné nové „super dávky“

Ministerstvo práce a sociálních věcí se zřejmě inspirovalo tím, jak nově fungují sociální dávky pro Ukrajince. Ty se měnily od července 2023.

Pro Ukrajince je nově nárok na humanitární dávku, která zahrnuje příspěvek na živobytí (odvíjí se od životního a existenčního minima). A dále je zahrnutý i příspěvek na bydlení (paušální částka podle počtu osob, a typu bydlení).

Nejprve se spočítá „teoretický nárok“, a od něj se pak odečítají příjmy. Není nutné vyřizovat separátně dvě různé dávky (na bydlení a na živobytí), ale řeší se jen jedna žádost, která je navíc k dispozici online.

Podobným způsobem, by zřejmě chtělo ministerstvo reformovat i současné sociální dávky. Pokud zahrneme vše, co se dá označit jako „sociální dávka“ (tj. včetně nemocenských a důchodových dávek), tak je aktuálně v ČR cca 40 různých sociálních dávek.

Na většinu z těchto dávek, má ale nárok jen omezený počet žadatelů, nebo je na ně nárok jen za specifických podmínek (typicky se jedná například dávky pro osoby se zdravotním postižením, dávky pěstounské péče, a další spíše „minoritní“ dávky).

Těch hlavních sociálních dávek je pouze několik. Jedná se především o:

1) Příspěvek na bydlení

Na přídavky na bydlení je nárok, pokud jsou náklady na bydlení vyšší než 30% příjmu; nárok může být při bydlení v nájmu (nebo i v podnájmu), při bydlení ve vlastním nebo při bydlení v družstevním bytě (příspěvek na bydlení dostává cca 270 tisíc domácností, jedná se o cca 6 miliard měsíčně, průměrná částka je 6154 Kč měsíčně).

2) Přídavky na dítě

Na příspěvky na děti, mají nárok rodiny, kde je průměrný čistý měsíční příjem do 3,4 násobku životního minima (pro čtyřčlennou rodinu, kde jsou dvě děti do 15 roků, je nárok na přídavky při příjmu do cca 50 tisíc korun měsíčně); přídavky na dítě se zvyšovaly od začátku roku 2023 o 200 Kč (příspěvek na dítě dostává cca 525 tisíc dětí, jedná se o cca 1,35 miliardy měsíčně, průměrná částka je 1339 Kč měsíčně).

3) Příspěvek na živobytí (hmotná nouze)

Takzvaný „doplatek do životního minima“, spadá pod dávky hmotné nouze; na příspěvek je nárok, pokud jsou jen velmi nízké (nebo žádné) příjmy; je nárok na částku na živobytí (vypočítá se z životního nebo existenčního minima), podmínky pro tuto sociální dávku jsou velmi přísné (příspěvek dostává cca 65 tisíc domácností/jednotlivců, jedná se o cca 350 miliónů měsíčně, průměrná částka je 5300 Kč měsíčně).

4) Doplatek na bydlení (hmotná nouze)

Druhá sociální dávka na bydlení, která spadá pod dávky hmotné nouze; doplatek se vyplácí v případech, kdy je nárok na příspěvek na živobytí a přídavky na bydlení, které ale nestačí na zaplacení nákladů na bydlení (doplatek pobírá cca 25 tisíc domácností/jednotlivců, jedná se o cca 140 miliónů měsíčně, průměrná částka je 5555 Kč měsíčně)

Všechny tyto čtyři „hlavní“ sociální dávky, by chtělo Ministerstvo práce a sociálních věcí sloučit jen do jedné dávky. Tato nová sociální dávka, by měla odlišné podmínky než ty současné. Hodnotily by se příjmy a celková sociální a majetková situace. Roli by hrála i lokalita a přiměřenost nákladů na bydlení. Roli by pochopitelně hrály i příjmy.

Nová sociální dávka – méně papírování a více kontroly

Zatímco nyní je nutné vyplnit minimálně 4 různé žádosti a k nim pak doložit někdy i 10 či 20 různých potvrzení, dokumentů a příloh, tak by se nově mělo vše vyřídit jen prostřednictvím jednoduché online žádosti přes internet.

Ministerstvo práce a sociálních věcí, si od toho zjednodušení slibuje, že uvolní kapacity přetížených Úřadů práce. Ty by nemusely vyřizovat tolik žádostí od dávky a měly by tak i více času na důslednější kontroly.

Aktuální situace na Úřadech práce, je poměrně tristní. Úřady jsou dlouhodobě přetížené, nestíhají vyřizovat dávky v zákonném termínu (do 30 dnů).

Zjednodušení a zpřehlednění systému sociálních dávek, by mohlo přetíženým úřadům ulevit. A úředníci by se více mohli soustředit na to, aby prováděli kontroly, zda nedochází ke zneužívání sociálních dávek.

Změny u sociálních dávek by se mohly týkat i rodičovského příspěvku

Zvažované sloučení několika sociálních dávek do jedné „super dávky“, ale není jediná změna, o které se uvažuje. Další „na řadě“ by měl být i rodičovský příspěvek.

U rodičovského příspěvku, se sice plánuje zvýšení o 50 000 Kč od začátku roku 2024. Ale to je spíše jen „kosmetická změna“. Zvýšení se bude navíc týkat jen dětí, které se narodí od 1. 1. 2024.

Podle aktuálních podmínek, je rodičovský příspěvek často jedním za hlavních příjmů v rodinách s malými děti. Někdy je to dokonce jediný příjem. Přídavky na dítě, na které může být také nárok, jsou poměrně velmi nízké (pro dítě do 6 roků, je to jen 1330 Kč měsíčně).

Samoživitelky nebo rodiny s nižšími příjmy, jsou během rodičovské dovolené nuceny žádat i o další sociální dávky (na bydlení nebo na živobytí). Ministerstvo by chtělo provést změnu, která by nově nastavila podmínky pro sociální dávky na dítě.

Změny u příspěvku na péči

Plánované změny, by se mohly týkat i příspěvku na péči. I u této sociální dávky, se mluví o možném zvýšení od začátku roku 2024 (zvýšení během roku 2023 nebylo schváleno).

Příspěvek na péči, by se měl výhledově přesunout z agendy Úřadu práce pod agendu ČSSZ, která má na starosti i invalidní a starobní důchody.

Příspěvek na péči i vzhledem k tomu, pro koho je určen, má opravdu velmi blízko k invalidním/starobním důchodům (většina příjemců podpory na péči, jsou osoby se zdravotním postižením, nebo starší lidé). Aktuální nastavení, kdy příspěvek na péči vyřizuje Úřad práce, tedy nedává úplně smysl.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Nabízíme půjčky v hotovosti – peníze ihned na ruku a bez poplatků předem. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Jak fungují nebankovní hotovostní půjčky do domu. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Štítky: , , , , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Nová sociální dávka – sloučení několika různých sociálních dávek (příspěvek na bydlení, na dítě, na živobytí)

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
  • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
  • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
  • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
  • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...
  • Zbyněk Hlavatý: Dobrý den, od 1 října jsem bez práce a bez možnosti čerpat podporu v nezaměstn...
  • Otakar: Dobrý den, pobiram důchod 7500,- , ubytovna mně stoji 7000, -. Chci se zeptat jes...
  • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Důchody by se měly vyplácet v sudé dny mezi 6. a 14. dnem v měsíci, změna by m...