Hmotná nouze – doplatek na bydlení 2024

Doplatek na bydlení je jednou ze dvou hlavních dávek poskytovaných v případě hmotné nouze. Tou druhou je příspěvek na živobytí. Nárok na doplatek na bydlení vzniká pouze ve specifických případech. Obvykle žadatel nejprve dostává klasický příspěvek na bydlení. Pokud je ve hmotné nouzi, má nárok především na příspěvek na živobytí. Doplatek na bydlení se přiznává až ve chvíli, kdy ani s těmito dvěma dávkami nezůstává po zaplacení nákladů na bydlení alespoň částka živobytí.

POZOR: doplatek na bydlení je jiná dávka než příspěvek na bydlení. Na příspěvek na bydlení má nárok mnohem širší skupina žadatelů. Doplatek na bydlení je určený pouze pro případy hmotné nouze.

Příspěvek na bydlení –  změny 2024

Od začátku roku 2024, platí novela zákona o státní sociální podpoře, která výrazněji mění podmínky pro sociální dávky a dávky hmotné nouze. Změn je hned několik:

  • Od 1. 1. 2024 platí nové normativní náklady na bydlení
  • Úřad práce bude mít možnost zjišťovat si informace o příjmech (od banky, od zaměstnavatele, apod.)
  • Úřad práce bude mít možnost zjišťovat si informace o nákladech na bydlení (přímo od dodavatele plynu, elektřiny, apod.)

Všechny změny ve výsledku mohou mít vliv na výpočet příspěvku na bydlení:

Kdo má nárok na doplatek na bydlení

Hlavním cílem sociální dávky doplatek na bydlení je umožnit uhradit odůvodněné náklady na bydlení tak, aby jednotlivci nebo rodině (resp. skupině společně posuzovaných osob), zůstala k dispozici alespoň částka na živobytí.

Pokud tedy po zaplacení všech odůvodněných nákladů na bydlení (co se sem započítává, viz dále), nezůstane částka na živobytí (co je to částka živobytí viz dále), a to i přes to, že již byl přiznán příspěvek na bydlení a příspěvek na živobytí, pak se vyplácí ještě doplatek na bydlení.

Základní podmínky tedy jsou:

  • Žadatel pobírá příspěvek na bydlení
  • Žadatel pobírá příspěvek na živobytí
  • Žadatel je osoba ve hmotné nouzi
  • Žadatel je nájemce nebo vlastník bytu

Druhý případ, kdy vzniká nárok na doplatek na bydlení, jsou situace, kdy žadatel nemá nárok na klasický příspěvek na bydlení. Jedná se o případy, kdy žadatel není vlastníkem nebo nájemcem bytu nebo domu. Ve specifických případech může být nárok na doplatek na bydlení uznán i bez splnění této podmínky.

Třetí případ je situace, kdy žadatel nesplňuje nároky na příspěvek na živobytí. Pokud příjem sice přesáhl částku živobytí, ale současně ne více než o 30%, pak může být přiznán nárok na doplatek na bydlení i bez toho, že by byl schválen příspěvek na živobytí.

Co je to částka živobytí

Částka živobytí je stanovena zákonem o pomoci ve hmotné nouzi. Zjednodušeně se dá říci, že u nezaopatřených dětí odpovídá částka živobytí jejich životnímu minimu. U dospělých osob ,pak částka živobytí, odpovídá existenčnímu minimum jednotlivce.

V případě, že jsou splněny všechny zákonné podmínky, může být částka živobytí u dospělé osoby zvýšena z úrovně existenční minimum (což je aktuálně 3130 Kč) až na úroveň životní minimum jednotlivce (což je aktuálně 4860 Kč). Typicky se jedná o případy, kdy si osoba ve hmotné nouzi snaží všemi dostupnými prostředky zvýšit svůj příjem (evidence na úřadu práce, prodej majetku, uplatnění všech nároků a pohledávek).

Částka živobytí pak může být dále zvýšena v případech, kdy ošetřující lékař nařídí nutnost dietního stravování. Toto se týká jak dospělé osoby, tak i nezaopatřeného dítěte. V obou případech se částka živobytí navyšuje o příslušné sumy podle typu diety.

Jak se posuzují příjmy

Pro účely nároku na dávky hmotné nouze – tedy nejenom pro doplatek na bydlení, ale i pro příspěvek na živobytí se jednotlivé příjmy posuzují takto:

  • Příjmy ze zaměstnání  nebo důchod (a podobné) = započítá se 70%
  • Podpora v nezaměstnanosti (nebo při rekvalifikaci) = započítá se 80%
  • Nemocenská, náhrady mzdy při nemoci, jiné nemocenské dávky = započítá se 80%
  • Rodičovský příspěvek, přídavky na dítě, další sociální dávky = započítá se 100%
  • Důchody = započítá se 100%
  • Ostatní příjmy = započítá se 100%

Výsledkem toho, je pak součet všech příjmů, všech společně posuzovaných osob. Pro posouzení nároku na doplatek na bydlení se tedy počítají nižší příjmy, než mohou být ty skutečné. Důvodem je snaha zohlednit to, jestli se jedná o aktivní příjem (žadatel se aktivně snaží zvýšit svůj příjem = pak má ve výsledku nárok na vyšší podporu), nebo jestli se jedná jen o pasivní příjem (jiné dávky a podpora).

Jako příjem se nezapočítává přídavek na bydlení nebo příspěvek na živobytí popř. i některé další příjmy (např. odměna za darování krve apod. – viz přesný výčet v zákon o životním a existenčním minimu).

Odůvodněné náklady na bydlení

Mezi odůvodněné náklady na bydlení se započítávají především následující položky:

  • Nájemné nebo podobné platby u bytů v osobním nebo družstevním vlastnictví
  • Náklady za vytápění bytu/domu (platba za dálkové vytápění, platba za paliva)
  • Náklady na nezbytnou spotřebu energií (voda, elektřina, plyn (*))

Přesný výčet, co vše může být zahrnuto mezi odůvodněné náklady na bydlení, viz paragraf 36 – zákon o hmotné nouzi.

(*) v oprávněných případech nemusí být uznány celkové zaplacené náklady za energie, ale pouze ty které jsou považovány za nezbytně nutné (např. pokud by osoba ve hmotné nouzi platila za vytápění bazénu na zahradě, tyto náklady uznány nebudou)

Výplata doplatku na bydlení

Podobně jako u přídavků na bydlení, i u doplatku platí, že může být vyplácen jen po omezenou dobu. To znamená, že i když osoba splňuje podmínky na doplatek na bydlení trvale, bude jí vyplácen maximálně po dobu 84 měsíců v průběhu 10 roků (výjimkou jsou osoby nad 70 roků, nebo další zvláštní případy).

V případě nároku, se doplatek na bydlení vyplácí pravidelně každý měsíc.

Jak si požádat o doplatek na bydlení

O doplatek na bydlení je možné žádat na příslušné pobočce Úřadu práce. Vzhledem k tomu, že v běžných případech by měl žadatel nejprve získat nárok na příspěvek na bydlení a příspěvek na živobytí, o doplatek na bydlení se žádá až následně.

Žádost se podává prostřednictvím tohoto formuláře:  Formulář: Žádost o doplatek na bydlení. Kromě toho může být potřeba doložit i další dokumenty jako:

S tím, co a jak v případě doplatku na bydlení vyplnit, vám nejlépe poradí přímo na Úřadu práce. Pokud máte nějaký dotaz, nebo si nevíte rady, zkuste napsat svou otázku do diskuse pod tímto článkem a my se vám pokusíme poradit.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Půjčka do 30000 Kč. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Půjčky na směnku ihned k vyplacení. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Hmotná nouze – doplatek na bydlení 2024

Diskuse: 227
  • Custom avatar Lucie

    Dobry den chci se zeptat na co bych mela narok jsem vdana manzel je na uradu prae meme spolu jedno dite kteremu jsou 23mesicu mame podnajemni smlouvu a souhlas od druzstva ze tady muzeme bydlet ale bez trvaleho pobytu na co mame narok manzelů za posledni 2roky nema prijem zadny a ja pouze pobiram rodicak 3800 plus 500pridavky z toho mame platit najem cisty 7000kc a elektrika a plyn 1300 a pak jeste ma z predchoziho manzelstvi 2 deti na ktere posila 1000kc mesine mame na neco narok a kolik dekuji za odpoved

  • Custom avatar M

    Dobry den,
    prosim, chtela bych poradit ohledne prispevku na zivobyti. Minuly mesic mi skoncila podpora v nezamestnanosti. Nyni jsem si zazadala o p. na zivobyti. Pobiram jeste prispevek na bydleni kolem 3 tis. Me naklady na bydleni vc. vsech poplatku cini 8344,- Kc. Cast najmu platim prevodem, ale vetsi cast najmu (4000,- Kc) platim hotove, jelikoz si tyto penize musim pujcovat, protoze s prijmem kolem 3 tis. Kc na to jednoduse nemam. Pro podani zadosti musim dolozit i jiz zminene 4 tis. Jak to mam, ,prosim, dolozit, kdyz na tuto platbu nemam zadny doklad jelikoz to platim hotove. Predem dekuji za odpoved.

  • Custom avatar Jarka

    Dobrý den paní Králová
    Moji sousedce umřel včera manžel .Ona má starobní důchod (63.let) 6 500 Kč.,ale za byt ,včetně inkasa zaplatí 8 115 Kč. Je to byt 2+1 ,kde bydlí v trvalém nájmu 6.let .Manželé byli 16.let.Prosím Vás jak má postupovat ,kde se obrátit ,má na něco nárok ,co s ní bude ???
    Kde může hledat pomoc,co má dělat ???
    Děkuji Vám moc za odpověď

  • Custom avatar andrea

    dobry den potrebovala bych poradit. mam podnajem ale je to druzstevni byt a bylo my receno na bydlenim ze nemam narok. ted me zajima jestli mam narok aspon na doplatek a na obzivu jsem sama z dvemi detmi nevim co bude dal dekuji Andrea .

  • Custom avatar Petr

    Dobrý den,

    jsem veden jako osoba v hmotné nouzi, pobírám existenční minimum s doplatkem na bydlení a příspěvek na bydlení. Bydlím v pronajatém bytě 1+1, kde mám i trvalý pobyt. Nyní mi přišlo vyúčtování plynu s doplatkem a paní na úřadě (na hmotné nouzi) mi sdělila, že tuto částku (1.800,- Kč) neproplatí, a to ani když si zažádám o jednorázovou okamžitou pomoc.

    Vím o několika jiných lidech, kterým toto úřad proplácí a jsou ve stejné situaci jako já.

    Můžete mi, prosím, napsat jak tomu tedy je?

    Předem moc děkuji za Vaši odpověď.

  • Custom avatar Jana

    Zdravím.Jsem samoživitelka s devítiletým synem.Nyní mě vyřadili z ÚP ze zdr.důvodů.Mám požádaný o ID,ale bude to nějakou dobu trvat.Chtěla by jsem se zeptat na jaké dávky mám nárok.Bydlím v pronajatém bytě.Děkuji S.

  • Kristýna

    Dobrý den , mám dotaz dnes mi ná hmotne nouzi řekla ze mi ji odebírají ze nebydkim tam kde mám trvalý pobyt ze to vi donutila me da se říct podepsat papír ze sem se přiznala ze u rok bydlím u pritele ale ptám se neni jedno kde prespavam alezalezi snad na tom jde mám trvalý pobyt a ten mám pořád stejný a ještě řekla ze mi teda celý rok preplacely budu muset vracet hmotnou nouzi za celý rok ?

  • Tomáš

    Dobrý večer, mám dotaz ohledně doplatku na bydlení. Známá tento příspěvek pobírá, je v nájmu (podnájmu) v družstevním bytě, který jí pronajímá majitel, který je fakticky sám v nájmu. Pracuje na dohodu. Tvrdí mí, že pokud by si vydělala jen o pár korun více než je nějaký limit, tak že přijde o celý tento příspěvek, zatímco pokud by byla v klasickém nájmu, tak si může vydělat více a úřad jí bude doplácet vždy poměrnou část do nějaké částky. Prosím je to pravda? Přijde mi to nesmysl, aby byly podnájemníci takto znevýhodněni oproti nájemníkům.
    Díky moc

  • Custom avatar Alice

    Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat zda mám nárok na doplatek na bydlení když jsem v nájmu v bytě který vlastní moje matka. V bytě nebydlí ani nemá trvalý pobyt. Pobírám hmotnou nouzi příspěvek na bydlení dětské přídavky a alimenty ve výši 13400. Nájemné platím 5200 a 2000 elektriku. Děkuji

  • Custom avatar Lenka

    Dobrý den,
    Chtěla bych malou radu,žiji v nájemním bytě 2+kk (43m2) se svojí mamkou, která je čerstvě invalidní důchodkyně,byl ji příznán důchod ve výši 9887,-,bohužel po srážce exekucí bude dostávat jen 6105,-.Já (27) jsem vedena na Up a nepobírám podporu v nezaměstnanosti,jen jsme spolu s mamkou pobíraly hmotnou nouzy – příspěvěk na živobytí a doplatek na bydlení, budu nadále pobírat nějakou pomoc,nájem komplet nám dělá 7200,- vč. el.,teď se bojíme jak to zaplatíme pokud nám úřad nic nepřispěje,prosím můžete mi napsat zda máme na něco nárok?Děkuji za odpoveď L.

  • Custom avatar Michaela

    Dobry den,
    Chci se zeptat..dneska mi pani na socialce vypocitala ze mam narok na doplatek na bydleni, je mozne to zadat i zpetne? Bydlim tri roky ve stejnem byte, stale studuji a cele tri roky mi penize nevychazi, at se snazim jakkoliv.

    Dekuji

    S pozdravem

    Michaela Kvapilová

  • Custom avatar Vlada

    dobry den prosim vas chtel bych vedet kolik mam dostavat doplatek na bydleni nemuzu to na te kalkulačce spočitat,naklady bytu 11900celkem,rod.3700,prid,1700.a6080kc duchod.zajima nas doplatek na byd,leni,a ziv.min.jsme 5clena.rod,dalsi dotaz zadali sme jednoravku na postele pro detia skrin i po setreni soc.prac.jsme ji nedostali odpoved byla nedostatecny pobyt 2:5roku v karvine.dekuji.dalsi dotaz prosim nechpu tu pomoc kdyz se chtel stehovat do novyho jicina.mel nejakou pomoc je to kvuli praci.dekuji

  • Custom avatar Naštvaná matka

    Đobrý den,
    Jsem samoživitelka s 18ti mesicni dcerou a 16ti letou dcerou, která se učí na SOU. Pobírám rodičovský příspěvek a chtěla bych se zeptat, jak by se mi měli vyplácet dávky hmotné nouze a na co vše mám nárok.
    Můj příjem je poskládaný z 3 800,- rodičovský příspěvek, 1 210,. přídavek na 2 děti, příspěvek na bydlení 9 700,- toť vše.
    Platím nájem a služby 9 800,- plyn a energie 2 500,- . Sociální pracovnice mi posílá peníze o měsíc později a prý má právo sociální pracovnice rozhodnout o tom, na co mi peníze přispěje a na co nepřispěje- a to se týká hlavně poplatku energie, vody a plynu.
    Dále mám dvě děti v péči bývalého druha a chci se zeptat, jak je to ze sociláníma dávkama, když mám děti u sebe třeba dva měsíce. Musím doplácet vodu za děti.
    Děkuji za odpověď.

  • Custom avatar Lucie H.

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jsem sama s 5ti letym synem bydlíme u matky,našla jsem byt za 14.600 měsíčně, moje aktuální příjmy jsou z brigády kolem 7-8 tisíc,tak potřebuji poradit jestli mám nárok na nějaké příspěvky i když majitel bytu si nepřeje mít trvale bydliště aby jsme tam měli. Mám nárok na něco abych to zvladala? Děkuji

  • Viki

    Dobrý den,

    měla bych prosím jeden dotaz a budu velmi ráda, pokud mi odpovite .
    Pobírám dávky hmotné nouze. Nastak jeden problem ze strany sociální pracovnice, ale už se vše vyřešilo a dávky pobírá dále. Jen jsem si tento měsíc (březen) musela znovu zažádat o doplatek na bydlení. Pracovnice mi řekla, at to donesu vyplněné v daný termín, aby mi stihla dávku do konce měsíce vyplatit. Zítra je konec měsíce a dávka nikde. Samozřejmě si tam zajdu, ale chci se zeptat, zda se tato dávka vyplácí v daný měsíc nebo zpětně.
    Děkuji Vlková

  • EVA

    dobry vecer chci se poptat tet nastupuji na MD pritel me nechal mam podnajem 3+1 platim 10000 kc najem ze vsim vsudi jsem samozivitelka ze 3 detmi tet budu pobirat nejakych 7600 na 9 mesicu ditete na co mam narok kdyz me chibi do najmu a na stravne dekuji moc za odpoved

  • Custom avatar Venuš

    Dobrý den. Je mi 58 let. Od roku 2015 jsem vedená na úřadu práce. Ze zaměstnání mě propustili ze zdravotních důvodů a do dnešní doby jsem práci nesehnala. Bydlím ve vlastním domku. Náklady na bydlení mám 6300 kč . Vlastním ještě menší chalupu se zahradou. Ze začátku jsem pobírala příspěvek v nezaměstnanosti a dnes nedostávám nic. Žiji z úspor. Chtěla jsem se proto zeptat , jestli mám na nějaké dávky nárok. Děkuji.

  • Custom avatar Balážová

    Dobry den,chtěla bych se zeptat,jsme 3 členná rodina,s jednym 2 ročíim ditětem.kde druh pracuje na hlavní pracovni poměr.a jeho příjem je 15000kc.muj přijem je mateřská a rodičovsky přispěvěk.3 500kc,bydlime v družstevním bytu kde nam pronajimtel podnajima byt o velikosti 2+1 m.i s trvalím pobytem .chci se zeptat jestli mame narok na prispěvěk na bydleni?či doplatek na bydlení?

  • Custom avatar Markéta

    Dobrý den,
    chtěla bych se zeptat sem samoživitelka a mám trvaly pobyt u maminy ale ve stejným městě mám podnájem, mám na něco nárok děkuji

  • Custom avatar denisa

    dobry vecer jsem na md. beru 5500,manzel je v insolvenci a po odectu bere 9500.spolu se staráme o 3 deti.prisel nam nedoplatek na elektrinu 11000,mame nárok na nejakou pomoc?dekuji za odpověď.

  • Žaneta

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat zdali máme nárok na doplatek na bydlení a živobytí když muj manžel byl vyřazen z up a máme tři děti beru jen 6500 rodičovský příspěvek a nájem se službami platíme 5200

  • Custom avatar Martina

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda má smysl žádat o doplatek na bydlení. Jsem od listopadu 2016 v pracovní neschopnosti, kdy výše nemocenské je 146,-/den. Do toho má přítel příjem cca 11050,-, dále mám přídavky 1610,-, příspěvek na bydlení 2283,- a hmotnou nouzi cca 1800,-. Mám 3 děti ve věku 2 x 5let a 1x 9let. Platím měsíčně 3240,- elektřinu a 4600,- nájem. Děkuji

  • Custom avatar Dana

    Dobrý den zajímá me jestli když si zažádam o hmotnou nouzi jestli se oni koukaji na c.uctu jestli oni po me budou chtít c.úctu dekuji

  • štefanka pašingerová

    dobry den mám dotas najemni smlouva je napsana na matku je to- drustevi byt-ale ty smlouve jsem uvedena jako najemce mam narok na doplatek na byt děkuji za odpověd

  • Custom avatar Jana

    Na který úřad práce se podává žádost o Doplatek na bydlení? Na úřad práce v místě trvalého bydliště a nebo v místě aktuálního pobytu (Chráněného bydlení)?? Děkuji za zodpovězení dotazu.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
  • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
  • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
  • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
  • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...
  • Zbyněk Hlavatý: Dobrý den, od 1 října jsem bez práce a bez možnosti čerpat podporu v nezaměstn...
  • Otakar: Dobrý den, pobiram důchod 7500,- , ubytovna mně stoji 7000, -. Chci se zeptat jes...
  • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Důchody by se měly vyplácet v sudé dny mezi 6. a 14. dnem v měsíci, změna by m...