Přídavky na děti 2017

Přídavky na děti jsou jednou ze základních sociálních dávek, kterou slouží především k podpoře rodin s dětmi, které mají nižší příjmy. Jedná se o dlouhodobou dávku – v případě splnění nároků mohou být vypláceny až do věku 26 roků dítěte. Jaké jsou změny v roce 2017, kdo má nárok na přídavek na dítě a kolik byste mohli dostat? To vše, a mnohem více se dozvíte v následujících odstavcích.

POZOR: Přídavky na dítě zvyšují!

Od 1. 10. 2017 budou vyšší přídavky na dítě a mění se i podmínky. Aktuální informace najdete: Zvýšení přídavků na dítě v roce 2017.

Kolik jsou přídavky na děti v roce 2017

Příspěvek na dítě se vyplácí ve třech úrovních – v závislosti na věku dítěte, kterému tato sociální dávka náleží. Základní částky přídavku se v roce 2017 nijak nemění, i nadále tedy platí tyto částky:

 • Dítě do 6 roků = 500 Kč měsíčně
 • Dítě 6 – 15 roků = 610 Kč měsíčně
 • Dítě 15 – 26 roků (*) = 700 měsíčně

(*) u starších dětí je rozhodujícím kritériem pro přiznání dávky to, jestli se jedná o nezaopatřené dítě. Nezaopatřeným dítětem tak může být i zletilá osoba (starší než 18 roků), která se připravuje na výkon budoucího povolání – studium na střední, vysoké nebo vyšší odborné škole. Jako nezaopatřené dítě může být v určitých případech chápáno i dítě, které sice již ukončilo studium, ale dosud nenalezlo žádné zaměstnání.

Kdo má nárok na přídavky na dítě

To, kdo má nárok na přídavky na dítě, si můžete sami spočítat – Kalkulačka přídavky na dítě 2017. Rozhodujícím kritériem, při posuzování nároku na přídavky, je životní minimum rodiny a to jaké jsou příjmy rodiny.

Pokud jsou průměrné příjmy rodiny (případně jednoho rodiče a dítěte/dětí) nižší než 2,4 násobek životního minima, pak je nárok na přídavky na děti. Pokud jsou příjmy vyšší než 2,4 násobek, pak nárok nevzniká. Jaké je vaše životní minimum si můžete spočítat sami – Kalkulačka životní minimum 2017.

Jak je to s příjmy a nárokem na příspěvek na dítě

U přídavků na děti se posuzují příjmy za předchozí kalendářní rok. Standardně se o dávky na děti žádná jednou (zpravidla při narození dítěte, nebo v okamžiku, kdy se nějak významně mění majetkové poměry rodiny). Následně je pak nutné pravidelně každý rok dokládat příjmy. Potvrzení o příjmech se předkládá na začátku školního roku – tj. září / říjen v každém kalendářním roce.

Příjmy se dokládají za předchozí rok. Takže v září 2015 se dokládaly příjmy za celý rok 2014. V září 2016 se budou předkládat příjmy za rok 2015. A v září 2017 se budou dokládat příjmy za rok 2016.

Proč se toto potvrzení o příjmech dává právě v září? To je tím, že většina dětí, která má nárok na příspěvky na dítě navštěvuje nějaký typ školního zařízení – základní, střední, vysoká nebo vyšší odborná škola, nebo nějaké předškolní zařízení. Protože kromě příjmů se dokládá i potvrzení o studiu, pak je logické, že se tyto doklady dávají vždy na začátku nového školního roku.

Jaké příjmy mají vliv, na nárok, na příspěvek na dítě

Jako příjem se započítávají především tyto:

 • Výplata ze zaměstnání, příjem z podnikání nebo jiné závislé činnosti
 • Náhrada mzdy – podpora v nezaměstnanosti, nemocenská, ošetřovné, peněžitá pomoc v mateřství
 • Mateřské a rodičovské dávky
 • Alimenty a výživné
 • Jiné příjmy (z pronájmu bytu, z investic do majetku nebo do cenných papírů)

Dokládají se příjmy všech osob – tedy nejenom obou rodičů (v případě, že je dítě soudem svěřeno do péče pouze jednoho z rodičů, pak se započítávají příjmy jenom tohoto rodiče). Pokud dítě – například během letních prázdnin – pracuje a má tak vlastní příjem – dokládá se i tento.

Jak získat přídavky na dítě

O tuto sociální dávku se podává žádost na Úřadu práce, který má na starosti agendu většiny sociálních dávek. K vyřízení budete potřebovat předložit tyto dokumenty a formuláře:

Všechny tyto formuláře najde i zde na tomto webu (stačí vždy kliknout na příslušný odkaz. Nebo jsou k vyzvednutí na kterékoliv pobočce sociálního úřadu, nebo si je můžete vyplnit a vytisknout i online na stránkách mpsv.cz.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Půjčka do 70000 Kč. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Peníze ihned – půjčka 20.000 Kč. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Přídavky na děti 2017

komentářů 10
 • Hlavaiova

  Dobrý den,

  Jsme právnická osoba a máme zaměstnané lide z EU z Rumunska která má 2 děti studující na střední školu a výškou školu v Rumunsku, trvaly pobyt má tam tady jenom přechodné, máme dotaz má tady nárok na přídavky na děti když donese potvrzení od její manžela s příjmu.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, u sociálních dávek je předpokladem, že osoba (žadatel) má na území ČR trvalý pobyt

 • Hanka

  Dobrý den, mám po rozvodu dceru ve své péči. Při výpočtu nároku na Přídavky na dítě bere se v potaz také hypotéka na bydlení, kterou platím tj.odečítá se od příjmů?Nebo se vychází jen z čistě z násobku živ.minima. Hypotékou se mi příjmy výrazně mění. Děkuji

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, hypotéka se nijak nezohledňuje. To že část svých příjmů platíte za hypotéku se nezapočítává. Musíte zadávat celý příjem.

 • Petr

  Dobrý den,mám 10ti letou dceru,kterou soud již před osmi lety,svěřil do péče matky. Vždy probíhalo vše bez jakýchkoliv problémů,až do letošního roku. Matka dcery předložila na úřadu jako každý rok,mé čestné prohlášení o neuplatňování daňové úlevy na dceru za loňský rok…to bylo úřednicí ihned roztrháno s tím,že požadují potvrzení od zaměstnavatele. V tom žádný problém nevidím,můžu ho bez problémů poskytnout. Problém už ovšem vidím v dalších požadavcích pracovního úřadu: dostal jsem k vyplnění 2 formuláře (za 2 předcházející roky) DOKLAD O VÝŠI ROČNÍHO PŘÍJMU (formulář s fialovým pruhem a popisem- K ŽÁDOSTI O PŘÍDAVEK NA DÍTĚ). Na argumenty,že spolu již 9 let nežijeme ve společné domácnosti a soud již dávno svěřil dítě do péče matky,že já (otec) o žádné přídavky nežádám ani neuplatňuji žádnou daňovou úlevu,úřednice odpověděla ve smyslu,že to je sice možné,ale zákon mi ukládá povinnost,tyto informace poskytnout. Můžu vás poprosit o nějaké vyjádření? Je to tak,nebo je to nějaký blud? Díky moc.

  • PETR

   Ještě doplňuji: ani adresu nemáme již 9 let shodnou,bydlíme v jiných částech ČR.
   A z toho plyne ještě další otázka: proč mám vlastně každý rok dokládat neuplatňování daňové úlevy na dítě,když jí může uplatnit pouze osoba žijící ve stejné domácnosti,na téže adrese? I kdybych o to stál,s jiným trvalým bydlištěm přece nemám nárok! To si úřady nemohou adresy zkontrolovat samy?

   • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

    Dobrý den, osobně tomuto požadavku také nerozumím, pokud jste rozvedeni a dítě bylo svěřeno do péče matky, mělo by být posuzováno pouze společně se svou matkou – viz zákon o státní sociální podpoře, kde je je vymezen okruh společně posuzovaných osob v § 7, 3a:

    a)nezletilé nezaopatřené dítě a jeho rodiče [odstavec 2 písm. b)]; pokud rodiče dítěte uvedení v odstavci 2 písm. b) části věty před středníkem jsou rozvedeni, posuzuje se jako osoba společně posuzovaná s nezaopatřeným nezletilým dítětem rodič, s nímž dítě společně žije, a bylo-li uvedeným rodičům svěřeno dítě do společné nebo střídavé výchovy obou rodičů podle zvláštního právního předpisu, posuzuje se s nezaopatřeným nezletilým dítětem rodič určený na základě dohody těchto rodičů s tím, že tuto dohodu mohou rodiče změnit vždy jen k prvnímu dni kalendářního čtvrtletí,

    http://zakony.centrum.cz/zakon-o-statni-socialni-podpore/cast-2-paragraf-7

    • PETR

     Dobrý den,
     děkuji za rychlou odpověď. Problém je zřejmě v tom,že jsme nebyli oddáni,tudíž nejsme ani rozvedeni. V tom případě (chápu-li Vámi uvedené citace zákona správně) jsem já,jako otec (uvedený v RL dítěte),vždy zahrnut mezi společně posuzované osoby? I přesto,že bylo dítě soudem svěřeno do péče matky? Musí tedy žadatelka o příspěvek požádat o mé vynětí z okruhu společně posuzovaných osob? A abych to zamotal ještě víc: matka mé dcery se po letech vdala,má druhou dcerku,ovšem momentálně je s jejím otcem (který v předchozích letech úlevu na daních,na obě děti uplatňoval) v rozvodovém řízení.
     Děkuji.

 • Custom avatar Jana Legathova Tomanova

  Dobrý den, dostala jsem se do těžké situace.Proto prosim o radu.letos mi je 60 let. Jsem po těžké gynekologické operaci ( 2 měsice nesmim nic dělat, nemocenskou nemám kvůli důchodu).Bydlim v najemním bytě( platím za pronajmutí bytu), kde mam nyní necelý měsíc trvalé bydliště.
  Důchod mám 7000. Nájem včetně energií činí 8300 .Teď jsem v situaci, že mi důchod nebude stačit ani na zaplacení nájmu , natož na živobytí. V bytě žiju sama ve městě Turnov. Před operaci jsem chodila na brigadu, takže mi to vyšlo s „odřenýma ušima“ Už delší dobu shanim jinou možnost bydlení, ale v Českém raji je to problem. Domací mi sice dovolil udelat si tady trvalé bydliště, ale za to mi navýšil nájem o 1000 Kč, a problem je na světě, když člověk onemocní. Jž přes rok jsem se snažila o byt v Domově důchodců, ale jsem prý mladá, když jsem zjistila, jaké mají všechny poplatky, tak bych na tom byla skoro stejně.
  Poradte mi prosím co mám dělat.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, můžete se obrátit na Úřad práce a podat žádost i příspěvek na bydlení. Teoreticky byste na něj mohla mít nárok.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • LenkaDobrý den, každé 3 měsíce vystojím a vysedím více jak... více »
 • Kateřina KočvarováDobrý den, mohu přijít v insolvenci také o diety -... více »
 • štefanka pašingerovádobry den mám dotas najemni smlouva je napsana na matku... více »
 • Mašková KateřinaDobrý den, chtěla bych se zeptat na lhůtu do kdy... více »
 • LenkaDobrý den ukončila jsem činnost OSVČ a nastoupila do zaměstnání.... více »
 • zdenek haniinecjsem na sc.davkach,mám 1 stupen invalidity,mam 3410kc a chtějí to... více »