Vyřízení sociálních dávek na ÚP – půjde to i bez potvrzení o příjmu

Úřad práce, se usilovně snaží zjednodušit vyřizování sociálních dávek. Mimo jiné i proto, že úřady jsou dlouhodobě přetížené, nestíhají. Často vyřizují žádosti o dávky i s velkým zpožděním (leckdy i podstatně více, než je zákonná lhůta 30 dní).

Po nedávném spuštění možnosti vyřídit rodičovský příspěvek kompletně online v aplikaci JENDA (a do budoucna i další sociální dávky), je zde další zjednodušení.

Při vyřizování sociálních dávek, nebude nutné dokládat potvrzení o příjmu. Nově bude stačit, když žadatel o dávku udělí příslušný souhlas, a Úřad práce si vše potřebné zjistí sám, přímo od zaměstnavatele.

Potvrzení o příjmu při žádosti o sociální dávky

Nárok na některé sociální dávky je podmíněn tím, jaké jsou příjmy žadatele (resp. obvykle se posuzují příjmy všech společně posuzovaných osob v rodině/ve společné domácnosti).

U kterých sociálních dávek hraje roli výše příjmu:

U těchto sociálních dávek, se musí dokládat výše příjmu (za předchozí měsíc nebo za předchozí kalendářní čtvrtletí), jak při podání žádosti o dávku, tak obvykle i následně (opakovaně) během pobírání dávky.

Jakmile výše příjmu překročí nějakou hranici (která může být různá u jednotlivých sociálních dávek), tak nárok na danou dávku zaniká.

Jsou ale i další sociální dávky, kde nemusí hrát výše příjmu žádnou roli. Jedná se například o rodičovský příspěvek (zde může příjem hrát roli jen u možnosti volby měsíční částky), o příspěvek na péči, pohřebné, nebo i další sociální dávky.

Vyřízení sociálních dávek i bez potvrzení o příjmech

Žádost o některé sociální dávky, je možné podat i jenom přes internet:

V online žádosti, sice není nutné dokládat potvrzení o příjmu. Vyřízení sociálních dávek online (přes internet) se obejde i bez „papírů“ (nejsou potřeba žádné formuláře, potvrzení, apod. – Úřad práce si většinu věcí ověřuje sám).

Stále ale platí, že pokud je v online žádosti nějaká chyba, nesrovnalost nebo nejasnost, tak vás Úřad práce může vyzvat k doložení příslušného potvrzení (o příjmech nebo i dalších potvrzení) v „papírové“ podobě.

A je povinnost, do 8 dní doložit příslušné potvrzení (v elektronické nebo papírové podobě, jinak žádost nebude schválena, nebo může dojít k ukončení výplaty již schválené dávky).

U některých sociálních dávek, které je možné vyřídit jenom osobně, na pobočce Úřadu práce, se stále vyplňují klasické formuláře (v papírové nebo elektronické podobě).

A tam se stále musí dokládat formuláře jako je potvrzení o výši čtvrtletního příjmu nebo potvrzení o výši měsíčního příjmu nebo doklad o příjmech z podnikání.

Nově to na Úřadu práce půjde i bez potvrzení o příjmu za zaměstnání

Nově bude možné Úřadu práce pouze udělit souhlas, aby si informace o příjmech ze zaměstnání zjistil sám, přímo od zaměstnavatele.

Pro udělení souhlasu, bude stačit vyplnit příslušný formulář (viz informace zveřejněné Úřadem práce). Úřad si pak zjistí potřebné údaje přímo od zaměstnavatele sám, a vy se o to nemusíte starat.

A to jak při schvalování žádosti o dávku, tak i následně – při opakovaném hodnocení nároku na dávky (u některých dávek se musí výše příjmu dokládat každý měsíc, u jiných je to jednou za 3 měsíce, a někde to stačí jenom 2x za rok).

Nejčastější důvod zpoždění při vyřizování žádosti o dávky – lidé často chybují

Právě v údaji o výši příjmu, lidé poměrně často chybují. Neví, jestli mají vyplnit čistý nebo hrubý příjem. Jestli se do příjmu započítá i daňový bonus na dítě, vrácení daňového přeplatku, srážky na exekuci nebo insolvenci. Těch „záludností“ je tam více (stravenkový paušál, diety, cestovní náhrady, odstupné, …).

Některé příjmy, se navíc započítají v měsíci, kdy je „fyzicky“ dostanete na účet v bance. Jiné v měsíci, kdy na ně vznikl nárok. A například u podnikatelů (OSVČ), je to s dokládáním příjmů úplně jinak.

Takže možností, jak udělat nějakou neúmyslnou chybu v žádosti o dávky, je opravdu mnoho. Kvůli tomu, se pak zpožďuje vyřizování sociálních dávek (namísto vyřízení do 30 dnů, to může trvat i 3 měsíce, nebo i déle).

A lidé pak „nadávají“ na Úřady práce. I když zrovna v tomto případě, je v tom úřad nevině (což ale nevylučuje, že v mnoha dalších případech, je problém na straně úřadů práce, které jsou přetížené a leckdy trpí i nedostatkem personálu).

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Rychlá půjčka do 24 hodin. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Krátkodobá půjčka před výplatou. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Štítky: , , , , , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Vyřízení sociálních dávek na ÚP – půjde to i bez potvrzení o příjmu

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
  • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
  • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
  • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
  • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...
  • Zbyněk Hlavatý: Dobrý den, od 1 října jsem bez práce a bez možnosti čerpat podporu v nezaměstn...
  • Otakar: Dobrý den, pobiram důchod 7500,- , ubytovna mně stoji 7000, -. Chci se zeptat jes...
  • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Důchody by se měly vyplácet v sudé dny mezi 6. a 14. dnem v měsíci, změna by m...