Formulář: Žádost o porodné

O porodné může požádat každý, komu se narodilo první dítě nebo druhé dítě a jehož příjmy současně nejsou vyšší než 2,7 násobek životního minima. Pokud se narodí první dítě, je v současné době vypláceno porodné ve výši 13 000 korun. Při narození druhého dítěte je porodné 10 tisíc korun. Pokud se při prvním porodu matky narodí dvě nebo i více dětí současně, je vypláceno porodné ve výši 23 tisíc korun. Na sociální dávku porodné má nárok i ten, kdo převzal do trvalé péče dítě mladší jednoho roku a kdo splňuje všechny další podmínky.

Podrobné informace k tomu, jaké musíte splnit podmínky, najdete zde: Porodné 2016. Sami si pak můžete vypočítat, jestli máte nárok na tuto sociální dávku a kolik peněz byste dostali: Kalkulačka porodné 2016. Pokud potřebujte poradit s vyplněním formuláře, nebo máte jakýkoliv jiný dotaz, nebojte se zeptat – dole na stránce najdete vstup do diskuse, kde se můžete ptát na vše, co vás zajímá.

Formulář online: žádost o porodné

O porodné se žádá po narození dítěte. Může o něj požádat jak matka, tak i otec dítěte. Pokud bude žádat samotná matka (otec je neznámý), zohledňují se při posuzování nároku pouze příjmy samotné matky (celkové životní minimum se pak počítá jako součet životního minima matky a dítěte). V opačném případě (kdy je otec známý) se zohledňují příjmy obou rodičů a životní minimum se počítá jako součet životního minima otce + matky + dítěte (dětí).

Žádost o porodné se podívá na Úřadu práce. K podání žádosti slouží tento formulář. Ten je k dispozici online ke stažení i na těchto stránkách. Můžete si jej získat z internetových stránek Ministerstva práce a sociálních věcí – mpsv.cz (kde jej můžete rovnou vyplnit a odeslat online). Nebo si můžete vytištěný formulář vyzvednout na některé z poboček Úřadu práce.

Formulář žádost o porodné 2014 ke stažení:

Kliknutím na odkaz níže, si stáhnete k sobě do počítače aktuální verzi formuláře, se kterým se podává žádost o porodné. Jedná se o aktuální verzi formuláře pro rok 2014 – poslední aktualizace byla 1. 1. 2014. Formulář vydalo Ministerstvo práce a sociálních věcí, do jehož agendy tyto sociální dávky spadají.

Název formuláře Formulář: Žádost o porodné
Verze formuláře 14 01 01 105
Aktuální verze od 1. 1. 2014
Velikost dokumentu 729 kB
Počet stran 3
Použití formuláře
Stažení formuláře

K zobrazení formuláře potřebujete mít ve svém počítači nainstalovaný program Acrobat reader (doporučená verze je verzi 7.0.8 nebo vyšší). Nebo nějaký jiný program, který umí zobrazit dokumenty ve formátu PDF. Případně si můžete nainstalovat webový prohlížeč Chrome, od společnosti Google, který umí zobrazit PDF dokumenty i bez nainstalovaného programu Acrobat Reader).  Formuláře žádostí, potvrzení a ostatních dokladů naleznete na webu MPSV.cz na této adrese: http://portal.mpsv.cz/forms  nebo si je vyzvednete na pracovišti Úřadu práce ČR. Na toto pracoviště se také obraťte, pokud budete mít při vyplňování pochybnosti.

Co dalšího je potřeba k vyřízení žádosti o porodné

Kromě samotného vyplněné formuláře s žádostí, bude dále nutné doložit příjmy obou rodičů za předchozí kalendářní čtvrtletí (pokud se například dítě narodí v prosinci, dokládají se příjmy za červenec, srpen, září a počítá se průměrný příjem za tyto 3 měsíce):

Mimo tyto dva formuláře si před návštěvou Úřadu práce ještě připravte osobní doklady a také rodný list dítěte (ten vám vydají na městském nebo obecním úřadu po narození dítěte).

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Půjčka 30 000 Kč bez ručení nemovitostí. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Půjčka ihned bez ručitele. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , ,

Diskuse: Formulář: Žádost o porodné

komentářů 8
 • Custom avatar Kača

  mám nárok na porodné pokud přítel je OSVČ? A jak on má doložit příjmy za 1.čtvrtletí 2014(termín porodu duben 2014) když podává daňové přiznání za rok 2013.?Nebo prosím poraďte jak to podle kalkulačky porodného spočítat.Děkuji K.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, pokud je přítel OSVČ na hlavní činnost, pak jako příjem se u něj počítá 50% z průměrné mzdy v ČR, tj. aktuálně by to byla 1/2 z 24 622, tedy 12 311 Kč měsíčně.

 • Custom avatar Veronika

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat jaký výdělek si mám spočítat když po celou dobu těhotenství jsem na neschopence(nemocenské), protože práci kterou sem měla jsem vykonávat nemohla. A smlouvu sem měla na dobu určitou jen do konce prosince. Takže jaký výdělek si mám počítat ten co dostávám jako nemocenskou ? Děkuji za odpověď

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, PPM se počítá z poslední pojištěné činnosti – tedy z posledního příjmu, peníze co máte jako nemocenské dávky se nepočítají, započítá se váš příjem v posledním zaměstnání před nástupem na nemocenskou.

 • Custom avatar Tereza

  Dobrý den chci se zeptat manžel podniká a já jsem momentálně na nemocenský a až do porodu už bude jak se nám to bude počítat zda máme nárok na porodné děkuji

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, pokud má manžel podnikání jako hlavní činnost, počítá se u něj příjem tak jako by měl příjem minimálně ve výši cca 12500 Kč. U vás bude příjem nemocenské dávky resp. peněžitá pomoc v mateřství kterou budete brát v kalendářním čtvrtletí před porodem.

 • Custom avatar ANKA

  mám nárok na porodné pokud přítel má HPP s min. mzdou a OSVČ jako vedlejší?Porodila jsem v 11/2011 a byla jsem po studiu,bez příjmu. Porodné mi bylo vyplaceno.Počátkem dubna 2014 jsem dostala dopis,kde po mne chtějí porodné vrátit z důvodu,že jsme neuvedli,že byl přítel od 7/2011 OSVČ (vedlejší – za 7/11 až 12/11 bez výdělku). Mohu toto zpětně doložit a nepřijít tak o porodné?

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, obraťte se na UP, pravděpodobně bude nutné požádat o dávku znovu.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • ModeratorNaprostý souhlas pane. Děkuji Vám. více »
 • AsamuraDěkuji za upřesnění. více »
 • AnnaDobrý den, chtěla bych se zeptat,zda-li můžu do nákladů přidat... více »
 • IrmaDobrý den,chtěla jsem se zeptat, moje maminka je po velké... více »
 • vanesaDobry den , chtěla bych se zeptat jestli bych měla... více »
 • TerkaChci se zeptat kdyz jsem.si jeden den vydelala 1200kc na... více »