Kalkulačka příspěvek na živobytí 2024 (doplatek do životního minima)

Kalkulačka příspěvek na živobytí 2024 (doplatek do životního minima)

Tato kalkulačka vám umožní spočítat, jestli máte nárok na příspěvek na živobytí. Příspěvek na živobytí je základní sociální dávka určená pro osoby ve hmotné nouzi. V roce 2024 se životní a existenční minimum nemění a zůstává stejné. Nemění se ani podmínky pro příspěvek na živobytí.

Tato kalkulačka vám umožní spočítat, jestli máte nárok na příspěvek na živobytí. Příspěvek na živobytí je základní sociální dávky určená pro osoby ve hmotné nouzi. (více o tom co je to hmotná nouze zde: Hmotná nouze 2024). V kalkulačce si tedy můžete sami spočítat, jestli byste měli nárok, získat od státu nějaké peníze. To, jak probíhá výpočet, a jaké jsou přesné podmínky pro tuto sociální dávku, je popsáno v následujícím textu.

Zvýšení příspěvku na živobytí v roce 2024?

Životní a existenční minimum, které je výchozím údajem pro výpočet dávek pomoci ve hmotné nouzi, se naposledy změnilo na začátku minulého roku.

Pro rok 2024, zatím není připraveno žádné další zvýšení. Na začátku roku (od ledna 2024) zatím platí stejné údaje, jako v předchozím roce.

Obecně platí, že vláda by měla zvýšit životní minimum, pokud je inflace vyšší než 5%. Pro valorizaci částek životního a existenčního minima, ale není stanoven žádný pevný mechanismus, jako to mají například důchody.

Celková inflace za minulý rok, byla přes 10%. Velké zdražování se očekává i na začátku ledna 2024. Pak už by se údajně měla inflace snížit, a ceny by se měly stabilizovat.

Vláda tedy zřejmě nevidí důvod, pro zvýšení životního minima. A z toho vyplývá i to, že se v roce 2024 zatím nezvyšuje ani příspěvek na živobytí.

Aktuální částky životního a existenčního minima, a kalkulačku pro výpočet v roce 2024, najdete zde.

Výpočet doplatek do životního minima od 1. 1. 2024

Příspěvek na živobytí, spadá pod dávky hmotné nouze. U těchto sociálních dávek, se posuzuje celková sociální a majetková situace žadatele (individuální posouzení). Výpočet nároku na příspěvek na živobytí v této kalkulačce, je tedy nutné brát pouze jako orientační výpočet. Při posuzování konkrétní žádosti o příspěvek na Úřadu práce, hrají roli i další faktory.

Kalkulačka příspěvek na živobytí 2024
Informace o osobách
Počet dospělých osob
Počet dětí do 6 roků
Počet dětí 6 - 15 roků
Počet dětí 15 - 26 roků
Informace o bydlišti
Bydlíte v Praze?
Informace o příjmech
průměrné čisté příjmy za poslední 3 měsíce, součet za všechny osoby)
Čistá měsíční mzda
nebo příjmy z podnikání

Podpora v nezaměstnanosti
nebo podpora při rekvalifikaci

Nemocenská
nebo náhrada mzdy za prvních 14 dní nemoci
nebo ošetřovné nebo PPM

Sociální dávky
rodičovský příspěvek, přídavky na dítě

Výživné
nebo příspěvek na výživu neprovdané matce

Důchod

Ostatní příjmy

Výpočet

UPOZORNĚNÍ: Výpočet příspěvku na živobytí je pouze orientační. Jako částka živobytí se v kalkulačce počítá životní minimum jednotlivce pro dospělé osoby a životní minimum dítěte pro děti. Ve skutečnosti je ale celý výpočet komplexnější. Z Různých důvodů může být částka životního minima snížena na existenční minimum. Částka pak může být i zvýšena např. z důvodu nutnosti dietního stravování. Přesné informace o nároku vám sdělí na Úřadu práce.

Kdo má nárok na příspěvek na živobytí v roce 2024

Nárok na sociální dávku – příspěvek na živobytí – má každý jednotlivec, nebo skupina společně posuzovaných osob, kterým z jejich příjmu (jak se počítají příjmy – viz níže), po odečtení oprávněných nákladů na bydlení (jak se počítají náklady na bydlení – viz níže), zůstane méně, než je částka na živobytí (co je to částka na živobytí – viz níže). Existují ale výjimky, kdy nárok na doplatek do životního minima vzniknout nemusí. Třeba když budete jako nezaměstnaný na úřadu práce, a odmítnete bez vážného důvodu nastoupit na nabízené místo.

Nárok na příspěvek na živobytí se na rozdíl od jiných sociálních dávek posuzuje do značné míry individuálně. Hmotná nouze může nastávat z mnoha různých důvodů a ne vždy je možné jednoznačně vše „zaškatulkovat“. I proto zákon umožňuje do značné míry přihlížet ke skutečné situaci, ve které se konkrétní jednotlivec nachází.

I proto naše kalkulačka nabízí pouze velmi orientační výpočet. I když vám v kalkulačce vyjde, že máte nárok na příspěvek na živobytí, je každopádně nutné obrátit se na Úřad práce, kde provedou posouzení vašeho nároku podle mnohem podrobnějších a přesnějších kritérií. Takže výsledkem pak může být i to, že nárok na doplatek do životního minima nezískáte nebo bude v jiné výši

Co je to částka na živobytí

V oblastní sociálních dávek se nejčastěji pracuje s termínem „životní minimum“ nebo případně „existenční minimum“. Tyto částky jsou pevně definovány zákonem a dalšími právními předpisy.

Částka na živobytí se ale vztahuje pouze na dávky hmotné nouze – příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení. Stanovení částky na živobytí sice vychází z toho jaké je životní minimum nebo existenční minimum, ale platí zde celá řada dalších podmínek. Jedná se především o tyto:

  • Živobytí pro nezaopatřené děti = dítě do 26 roků, které studuje nebo se soustavně připravuje na budoucí povolání, má nárok na celou částku životního minima. Tato částka pak může být zvýšena v případě, že má dítě nařízeno dietní stravování.
  • Živobytí pro osobu, která byla v posledních 6 měsících propuštěna ze zaměstnání z důvodu hrubého porušení pracovní kázně nebo pracovních předpisů, je stanoveno, jako částka existenčního minima (je nižší než životní minimum). Částka může být opět navýšena v případě nutnosti dietního stravování
  • Živobytí pro osobu, která dluží na alimentech pro nezaopatřené dítě (celkový dluh je vyšší než trojnásobek soudem nařízené měsíční platby) je stanoveno jako částka existenčního minima (je nižší než životní minimum). Částka může být opět navýšena v případě nutnosti dietního stravování
  • Živobytí pro jiné dospělé osoby je stanoveno jako částka existenčního minima, s tím že při splnění dalších podmínek (osoba si aktivně snaží zvýšit svůj příjem) může být zvyšována – podrobný popis – viz příslušný zákon.

Celková částka na živobytí, pokud se jedná o skupinu společně posuzovaných osob, odpovídá součtu částek na živobytí pro jednotlivé osoby.

Jak se počítá příjem pro příspěvek na živobytí

U jiných sociálních dávek (například přídavky na dítě, přídavky na bydlení aj.) se zpravidla jako příjem počítá celkový čistý příjem. U dávek hmotné nouze je tomu trochu jinak. Jako příjem se započítává pouze z části. Tím pádem má žadatel z pohledu stanovení nároku „jakoby“ nižší příjem než je ten skutečný – to je z toho důvodu, aby byl žadatel motivován k tomu, obstarávat si příjem vlastními silami, a aby se nespoléhal pouze na sociální dávky.

Jak se počítají příjmy:

  • U příjmů ze zaměstnání, z podnikání, z důchodu a další příjmy, tak jsou uvedeny v zákoně o daních z příjmů, se započítává 70% (z čistého příjmu, zpravidla se započítávají příjmy za poslední 3 měsíce), od července 2022, se to vztahuje i na důchody (invalidní, starobní, apod.)
  • U příjmů z nemocenských dávek (nemocenská, ošetřovné atd.), nebo u náhrady mzdy v době prvních 14 dnů pracovní neschopnosti, nebo z podpory v nezaměstnanosti, se započítává 80% (opět z čistého příjmu za příslušné rozhodné období)
  • Z ostatních příjmů se započítává 100% – mezi ostatní příjmy patří především příjmy z pronájmu majetku, sociální dávky jako rodičovský příspěvek, dětské přídavky apod.

Některé příjmy se jako příjem naopak nezapočítávají – to se týká především těchto dávek: příspěvek na živobytí (pokud je již vyplácen), doplatek na bydlení nebo příspěvek na bydlení, některé mimořádné nebo jednorázové dávky. Přesnější popis příjmů, které se nezapočítávají, jako příjem najdete v zákonu o životním a existenčním minimu.

Jak získat příspěvek na živobytí

O tuto sociální dávku se žádá na Úřadu práce. Žádat o ni může jak jednotlivec, tak i skupina společně posuzovaných osob (rodiny, osoby ve společné domácnosti).

Žádost se podává prostřednictvím tohoto formuláře: Formulář: Žádost o příspěvek na živobytí. Kromě vlastní žádosti, pak bude pravděpodobně potřeba doložit i další dokumenty:

Konkrétní seznam požadovaných dokumentů vám sdělí přímo na konkrétní pobočce úřadu práce. Měli byste se obracet na nejbližší pobočku Úřadu práce – tj. v místě vašeho trvalého bydliště.

Pokud je schválen nárok na tuto sociální dávku, vyplácí se pravidelně každý měsíc. Na rozdíl od jiných sociálních dávek, u příspěvku na živobytí je možné žádat o výplatu dávky v hotovosti (u jiných dávek je možná výplata jen na účet v bance nebo poštovní poukázkou)

V případě, že máte nějaký dotaz ohledně nároku na příspěvek na živobytí, zeptejte se v diskusi pod tímto článkem. Pokud to bude v našich silách, pokusíme se vám odpovědět na vaše dotazy a poradit vám se vší, co vás zajímá.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Půjčka v hotovosti do 30 minut. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Rychlá půjčka bez kontrolování registrů. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Diskuze

Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.

Další užitečné informace

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.