Existenční minimum 2024

Existenční minimum 2024

Zákon definuje existenční minimum, jako minimální hranici příjmu.

Jak životní minimum, tak i existenční minimum je definované zákonem o životním a existenčním minimu – konkrétně se jedná o zákon č. 110/2006 Sb. (celý zákon viz: Zákon č. 110/2006 Sb., o životním a existenčním minimu).

Částky existenčního minima jsou pak stanoveny v příslušném nařízení vlády – pro rok 2024 je stále platné nařízení vlády číslo 436/2022 Sb., kterým se s účinností od 1. 1. 2023 zvýšila hranice životního a existenčního minima.

Kolik je existenční minimum 2024

Existenční minimum se naposledy zvýšilo na začátku minulého roku (zvýšeni o 150 Kč). V roce 2024 nedochází k žádné další změně:

  • Existenční minimum 2024 = 3 130 Kč

Kolik je aktuální životní minimum v roce 2024 najdete zde.

O zvýšení životního a existenčního minima, může vláda rozhodnout i kdykoliv během roku (obecně by ke zvýšení mělo dojít, jakmile je inflace vyšší než 5% od posledního zvýšení). Pro zvýšení stačí, aby vláda vydala příslušné nařízení, není k tomu potřeba změna zákona.

Co je to existenční minimum

Zákon definuje existenční minimum, jako minimální hranici příjmu. Tato minimální hranice příjmu je zákonem považována za nezbytnou k zajištění základní výživy, a dalších základních osobních potřeb. Tj. mělo by se jednat o částku, která umožní pouze základní přežití.

Na rozdíl od životního minima, se existenční minimum nemůže uplatnit na nezaopatřené dítě, nebo příjemce starobního důchodu, nebo pro osobu ve třetím stupni invalidity.

Životní minimum vs. existenční minimum

Životní minimum jednotlivce je v roce 2024 stanoveno na částku 4 860 Kč (další částky životního minima pro další členy rodiny nebo společné domácnosti najdete v přehledu: Životní minimum 2024). Kolik je životní minimum v roce 2024, si můžete spočítat v této kalkulačce.

Existenční minimum pro jednotlivce je pak nižší částka – jedná se pouze o 3130 Kč.

Existenční minimum bylo zákonem zavedeno z důvodu zvýšení motivace občanů – tak aby se nespoléhali pouze na sociální dávky, ale aby sami byli motivováni ke zvýšení svého příjmu nad hranici životního minima.

Kdy se použije existenční minimum?

Velmi zjednodušeně to lze popsat takto – pokud se dospělá osoba nesnaží zvýšit svoje příjmy (například odmítá nabídky na zprostředkování zaměstnání z úřadu práce apod.), a zároveň se domáhá nároku na sociální dávky pomoci ve hmotné nouzi, pak se na ni může místo hranice životního minima aplikovat hranice existenčního minima, která je cca o 1/3 nižší.

Například u sociálních dávek pro osoby ve hmotné nouzi se částka živobytí stanovuje takto:

  • Nezaopatřené dítě má nárok na svoje životní minimum
  • Dospělá osoba má automaticky nárok pouze na existenční minimum
  • Pokud osoba doloží, že se aktivně snaží uplatnit všechny nároky a pohledávky pro zvýšení svého příjmu, má nárok, aby se existenční minimum zvýšilo o 1/2 rozdílu mezi životním a existenčním minimem jednotlivce
  • Pokud naopak nějaká osoba dluží na alimentech více než za 3 měsíce, pak má nárok právě jen na existenční minimum bez možnosti zvýšení
  • Pokud byl někdo v posledních 6 měsících propuštěn ze zaměstnání z důvodu hrubého porušení pracovní kázně nebo pracovních předpisů, pak má také nárok jen na existenční minimum bez možnosti zvýšení

Existenční minimum se tedy aplikuje především v případech, kdy se jedná o sobu, která se nesnaží aktivně zvyšovat svůj příjem. Cílem zavedení existenčního a životního minima je to, aby lidé, kteří jsou aktivní a snaží se pracovat, měli vyšší příjem než ti, kdo se spoléhají pouze na sociální dávky.

Jaké příjmy se zohledňují při posuzování hmotné nouze

Při posuzování nároku na pomoc ve hmotné nouzi (pokud má někdo příjmy nižší než životní nebo existenční minimum) se zohledňují všechny možné příjmy. Jedná se především o:

  • Příjmy ze zaměstnání, z podnikání apod.
  • Náhrada mzdy – nemocenská, mateřská nebo jiné dávky a náhrady mzdy
  • Jiné příjmy – z investic, akcií, z úroků apod.
  • Příjmy z pronájmu bytu nebo jiné nemovitosti
  • Důchody (invalidní, starobní, atd.)
  • Některé sociální dávky – přídavky na dítě apod.

Jako příjem se pak nezohledňují především tyto příjmy:

  • Příspěvek na bydlení nebo doplatek na bydlení (ty nejsou určeny k úhradě nákladů na živobytí, ale primárně pouze ke krytí nákladů na bydlení)
  • Náhrady vyplacené z důvodu živelné pohromy nebo katastrofy
  • Stipendium
  • Peněžní pomoc poskytovaná obětem trestného činu
  • Odměny za darování krve
  • Daňový bonus
  • Příspěvek na péči
  • Sociální dávky poskytované ze zdravotních důvodů
  • A některé další – přesný výčet viz příslušný zákon o životním a existenčním minimu

Pokud je souhrn všech příjmů nižší než zákonem určené životní nebo existenční minimum, jedná se o stav hmotné nouze. V takovém případě pak může vzniknout nárok na poskytnutí sociálních dávek pro lidi ve hmotné nouzi.

Další užitečné odkazy a informace:

Pokud vás zajímá, jaké je vaše životní minimum, můžete si to sami spočítat v této kalkulačce: Kalkulačka životní minimum 2024.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Půjčka zdarma do 24 hodin. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: SMS půjčka ihned bez registru. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Diskuze

Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.

Další užitečné informace

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.