Příspěvek na bydlení 2024

Příspěvek na bydlení 2024

Příspěvek na bydlení je základní sociální dávka určená k podpoře všech, kdo mají nízké příjmy, a současně vysoké náklady na bydlení

Příspěvek na bydlení je základní sociální dávka určená k podpoře všech, kdo mají nízké příjmy, a současně vysoké náklady na bydlení. Slouží tedy primárně k úhradě nákladů za bydlení. Dávka se vyplácí zpětně. Žadatel o dávku musí dokládat skutečně vynaložené náklady – uhrazené složenky, faktury a popř. další doklady. Dávku je možné pobírat po neomezeně dlouhou dobu (klidně i několik roků).

Kolik jsou dávky na bydlení v roce 2024?

Přesná výše dávek na bydlení se stanovuje trochu složitějším výpočtem. Pro určení konkrétní částky, totiž záleží na tom, kolik osob byt obývá, jestli se jedná o byt v osobním vlastnictví, družstevní byt, nebo jestli je to jen byt nebo dům v nájmu. Také záleží na tom, o jak velké město nebo obec se jedná.

Pokud vás tedy zajímá, kolik byste mohli získat od státu formou přídavků na bydlení – spočítejte si to sami  – viz: Kalkulačka přídavky na bydlení 2024.

Podobně, jako každý rok, i od 1. 1. 2024, se mění normativní náklady na bydlení. Není to ale jediná změna – v roce 2024, se podmínky pro příspěvek na bydlení změnily více.

Příspěvek na bydlení – změny 2024

Od začátku roku 2024, se mění podmínky pro výpočet sociálních dávek na bydlení. Změn je hned několik:

  • Od 1. 1. 2024 platí nové tabulky pro normativní náklady na bydlení
  • Od ledna 2024 platí změna zákona o státní sociální podpoře (dílčí změny u dávek)

Kromě toho, od začátku roku 2024 platí mnoho dalších změn, které mohou mít nepřímý vliv na výpočet dávek.

Aktuální informace a výpočet:

Kdo má nárok na příspěvek na bydlení v roce 2024

O přídavky na bydlení může žádat kdokoliv, kdo má vysoké náklady na bydlení a zároveň nižší příjmy. Žádat může jak jednotlivec (osoba, která žije samostatně), tak i rodina nebo vícečlenná domácnost.

O dávky na bydlení by měl podávat žádost ten, kdo má v daném bytě nebo domě bydlí a má zde uzavřenu nájemní smlouvu, nebo se může jednat o dům nebo byt v osobním vlastnictví. Nebo to může být družstevní byt.

Na příspěvek může být nárok, i některých rekreačních objektů (chaty a chalupy), pokud jsou vhodné k trvalému bydlení. Nárok je i v případě, že je byt/dům užíván na základě věcného břemene.

U jednoho bytu je možné o přídavek na bydlení žádat pouze 1x. Není tedy možné, aby u jednoho bytu žádaly dvě různé osoby o dávky na bydlení.

Příspěvek na bydlení – bez omezení doby

Ještě před několika lety (do konce roku 2014) platilo, že příspěvek na bydlení mohl být maximálně po dobu 84 měsíců (přesněji 84 měsíců za posledních 10 roků). Toto omezení ale bylo zrušeno, a nyní je tedy možné dostávat příspěvek na bydlení po neomezeně dlouhou dobu. Pokud jsou splněny podmínky pro dávku, pak se celková doba pobírání této sociální dávky již nesleduje.

Co jsou náklady na bydlení

Pro stanovení nároku a výše příspěvku na bydlení záleží na tom, jaké jsou skutečné a  kolik jsou stanovené normativní náklady na bydlení. Skutečné náklady na bydlení se dokládají za poslední 3 měsíce zpětně (jedná se o kalendářní čtvrtletí, tj. pokud se žádá o dávky na bydlení v dubnu, dokládají se náklady za bydlení za leden – březen, náklady se nově dokládají jen 2x za rok, v lednu a v červenci). Zahrnují se tyto výdaje:

  • Platba za nájemné (u družstevních bytů a u vlastního bydlení, se započítají paušální náklady, srovnatelné s nájmem)
  • Platby za energie – voda, plyn, elektřina
  • Platby za topení – pokud jsou k topení používána pevná paliva, pak se započítá paušálem, jinak se zahne do ostatních nákladů, podobně jako energie a služby)
  • Platby za odvoz odpadu, úklid společných prosto, výtah, …., apod.

Mezi náklady naopak nepatří poplatky např. za internet, kabelovou televizi, televizní a rozhlasový poplatek nebo účty za pevnou linku apod. Ani to, co platíte jako splátky na hypotéku se nepovažuje za „náklad na bydlení“.

V případě, že jsou vraceny nějaké zálohy – například přeplatek za elektřinu nebo plyn – pak se tento přeplatek započítá jako příjem – resp. náklady se o tuto částku sníží.

Normativní náklady na bydlení 2024

Normativní náklady jsou státem stanovené tabulky, které určují jaká je výše nákladů na bydlení  – podle velikosti obce, podle typu bydlení a podle počtu osob. Tyto částky se pak používají pro výpočet výše příspěvku na bydlení.

Pokud jsou skutečné náklady na bydlení vyšší než normativní – stát vyplatí dávky pouze do výše normativních nákladů na bydlení. Takže pokud někdo platí nájem za byt pro 4 člennou rodinu v Praze ve výši 30 tisíc korun, pak výše příspěvku na bydlení určitě nebude v této výši.

V takovém případě může být maximální výše příspěvku na bydlení částka 23 195 Kč (normativní náklady na bydlení v nájemním bydlení v Praze pro 4 a více osob v roce 2024), resp. maximální výše příspěvku, by závisela i na výši rozhodného příjmu, reálně by tedy byl příspěvek nižší (od skutečných nebo normativních nákladů, se odečítá 30% rozhodného příjmu, a výsledek je pak vyplacen jako příspěvek na bydlení).

Kompletní tabulky s normativními náklady na bydlení pro rok 2024 najdete zde

Příspěvek na bydlení vs. doplatek na bydlení

Příspěvek na bydlení není jediná sociální dávka na bydlení. Kromě přídavků na bydlení je ještě jedna sociální dávka. Jedná se o dávku pomoci ve hmotné nouzidoplatek na bydlení. Ta se poskytuje lidem, jejichž příjmy nepřekračují zákonem stanovené životní minimum.

Doplatek na bydlení se poskytuje v případě, že se jedná o osobu (skupinu společně posuzovaných osob) ve hmotné nouzi. Pokud jim po uhrazení nákladů na bydlení (skutečných nákladů) nezůstává částka na živobytí (viz příspěvek na živobytí ve hmotné nouzi), může vznikat nárok na tuto dávku. Doplatek na bydlení se poskytuje až v případě, že náklady na bydlení nepokryje příspěvek na bydlení.

Žádost o přídavky na bydlení

Dávky na bydlení se vyřizují na úřadu práce – v místě trvalého bydliště žadatele. K vyřízení je potřeba předložit příslušný formulář – žádost o příspěvek na bydlení. Kromě toho také bude požadováno doložení příjmů za poslední 3 měsíce (Formulář: Potvrzení o výši čtvrtletního příjmu) a také všech dokladů o zaplacených nákladech na bydlení – složenky, faktury, účtenky, SIPO apod.

Vyřízení příspěvku online i bez návštěvy na Úřadu práce

Od druhé poloviny minulého roku, je možné vyřídit příspěvek na bydlení i přes internet, bez nutnosti chodit na Úřad práce.

Žádost o příspěvek na bydlení, byla také značně zjednodušena (oproti tomu, jak to bylo dříve, pořád to ale není „na dvě kliknutí“).

Příspěvek na bydlení, je ale možné i nadále vyřizovat přímo na Úřadu práce (v místě kde skutečně bydlíte).

O příspěvek je možné požádat i vyplněním klasického elektronického formuláře (viz formuláře zde) a odesláním přes datovou schránku, poštou, nebo emailem s elektronickým podpisem.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Půjčka na cokoliv bez potvrzení o příjmu. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Půjčka bez úroků do 10000 Kč. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Diskuze

Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.

Další užitečné informace

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.