Přídavky na děti jsou jednou ze základních sociálních dávek, kterou slouží především k podpoře rodin s dětmi, které mají nižší příjmy.
Přídavky na děti jsou jednou ze základních sociálních dávek, kterou slouží především k podpoře rodin s dětmi, které mají nižší příjmy. Jedná se o dlouhodobou dávku – v případě splnění nároků mohou být vypláceny až do věku 26 roků dítěte. Jaké jsou změny v roce 2024, kdo má nárok na přídavek na dítě a kolik byste mohli dostat? To vše, a mnohem více se dozvíte v následujících odstavcích.
V minulém roce, se od ledna zvýšily všechny dětské přídavky o 200 Kč (zvýšení bylo stejné pro všechny děti, bez ohledu na věkovou kategorii).
Pro rok 2024, se zatím neplánuje žádné další zvýšení. Nemění se ani životní a existenční minimum, což je důležitý údaj pro výpočet nároku na dětské přídavky. Podmínky pro výpočet jsou stejné, jako v předchozím roce.
Kdo měl nárok na dětské přídavky, ten bude mít pravděpodobně nárok i v roce 2024 (záleží ale na průměrných příjmech, pokud by se v roce 2024 zvýšil příjem v rodině, pak to má vliv při posuzování nároku na tuto sociální dávku).
Příspěvek na dítě se vyplácí ve třech úrovních – v závislosti na věku dítěte, kterému tato sociální dávka náleží. Přídavky na dítě mohou být buď základní, nebo zvýšené.
Základní přídavky na dítě 2024:
Zvýšené přídavky na dítě 2024:
Na zvýšené přídavky mají nárok pouze ty rodiny, kde alespoň jeden z rodičů pracuje a má příjem nejméně 4860 Kč měsíčně (nebo alespoň dostává podporu v nezaměstnanosti, nemocenské dávky, mateřskou ap.). Musí se jednat o příjem:
(*) u starších dětí je rozhodujícím kritériem pro přiznání dávky to, jestli se jedná o nezaopatřené dítě. Nezaopatřeným dítětem tak může být i zletilá osoba (starší než 18 roků), která se připravuje na výkon budoucího povolání – studium na střední, vysoké nebo vyšší odborné škole. Jako nezaopatřené dítě může být v určitých případech chápáno i dítě, které sice již ukončilo studium, ale dosud nenalezlo žádné zaměstnání.
To, kdo má nárok na přídavky na dítě, si můžete sami spočítat – Kalkulačka přídavky na dítě od 1. 1. 2024. Rozhodujícím kritériem, při posuzování nároku na přídavky, je životní minimum rodiny a to jaké jsou příjmy rodiny.
Pokud jsou průměrné příjmy rodiny (případně jednoho rodiče a dítěte/dětí) nižší než 3,4 násobek životního minima pak je nárok na přídavky na děti. Pokud jsou příjmy vyšší než 3,4 násobek, pak nárok nevzniká. Životní minimum se v roce 2024 nemění, viz. – Kalkulačka životní minimum od 1. 1. 2024.
Příklad maximální měsíčního příjmu pro nárok na dětské přídavky v roce 2024:
U přídavků na děti se posuzují příjmy za předchozí kalendářní čtvrtletí. Standardně se o dávky na děti žádná jednou (zpravidla při narození dítěte, nebo v okamžiku, kdy se nějak významně mění majetkové poměry rodiny). Následně je pak nutné pravidelně každé čtvrtletí dokládat příjmy. Potvrzení o studiu starších dětí se předkládá na začátku školního roku – tj. září / říjen v každém kalendářním roce.
Jako příjem se započítávají především tyto:
Dokládají se příjmy všech osob – tedy nejenom obou rodičů (v případě, že je dítě soudem svěřeno do péče pouze jednoho z rodičů, pak se započítávají příjmy jenom tohoto rodiče). Pokud dítě – například během letních prázdnin – pracuje a má tak vlastní příjem – dokládá se i tento.
O tuto sociální dávku se podává žádost na Úřadu práce, který má na starosti agendu většiny sociálních dávek. K vyřízení budete potřebovat předložit tyto dokumenty a formuláře:
Všechny tyto formuláře najde i zde na tomto webu (stačí vždy kliknout na příslušný odkaz. Nebo jsou k vyzvednutí na kterékoliv pobočce sociálního úřadu, nebo si je můžete vyplnit a vytisknout i online na stránkách mpsv.cz.
Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Půjčka do 70000 Kč. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Peníze ihned – půjčka 20.000 Kč. Uvidíte, že nebudete zklamáni.
Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.
Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.