Kalkulačka příspěvek na dítě – kdo má nárok na přídavky?

Kolik je příspěvek na dítě v roce 2016? Kdo má nárok na tuto sociální dávku, a co vše je potřeba, k jejímu vyřízení? V této online kalkulačce si sami můžete vypočítat, jestli máte nárok, na dávky na dítě, a kolik peněz byste mohli dostat. Pokusíme se vám také odpovědět na nejčastější otázky, které jsou spojeny s příspěvky na děti.

Kalkulačka příspěvek na dítě 2024

V roce 2024 platí stejné podmínky pro nárok na dětské přídavky, jako v minulém roce.

Na přídavky je nárok, pokud je příjem v rodině, do 3,4 násobku životního minima.

Výše příspěvku na dítě, je v roce 2024 stejná – podle věku dítěte je to 1 330 Kč až 1 580 Kč.

Kalkulačka: Kdo má nárok na přídavky na děti 2024

Kalkulačka příspěvek na dítě

Kalkulačka přídavky na děti 2016
Děti do 6 roků
Děti 6 - 15 roků roků
Děti do 26 roků
Dospělé osoby
(ve spol. domácnosti)
Průměrný měsíční příjem v Kč

Zadávejte průměrný měsíční příjem celé domácnosti za předchozí kalendářní rok. Jako příjem se počítá mzda ze zaměstnání nebo příjmy z podnikání. Dále také nemocenská, rodičovský příspěvek, mateřská, podpora v nezaměstnanosti nebo třeba výživné (a další příjmy). Jako příjem se naopak nepočítá příspěvek na bydlení, porodné, dávky hmotné nouze, příspěvek na péči aj.
Výpočet

Kdo má nárok na přídavky na dítě

Sociální dávka „přídavek na dítě“ je určena jako podpora, pro rodiny s nižšími příjmy. Proto je stanovena hranice, že průměrný měsíční (čistý) příjem celé rodiny (resp. všech společně posuzovaných osob) nesmí v rozhodném období (předchozí kalendářní rok), překročit hranici 2,4 násobek životního minima.

U typické rodiny – dva dospělí a dvě děti ve věku např. 5 a 9 roků, by hranice pro nárok na přídavky na dítě byla 23640 Kč.

U příspěvků na dítě se posuzují příjmy v předchozím kalendářním roce. Není to ale automaticky „minulý“ rok. Přídavky na dítě jsou navázány na školní rok. Tedy aktuálně, až do září 2016, se posuzují příjmy v roce 2014. Od září 2016 se pak budou posuzovat příjmy za rok 2015.

Co se počítá jako příjem u této sociální dávky?

Jako příjem se započítávají všechny příjmy typu výplata ze zaměstnání, příjmy z podnikání apod. Patří sem dále třeba i podpora v nezaměstnanosti, nemocenské dávky v pracovní neschopnosti. Jako příjem se započítává i mateřská nebo rodičovský příspěvek. A různé další příjmy (například příjem z pronájmu, apod.)

Kolik je příspěvek na dítě v roce 2016?

To, kolik je příspěvek na dítě, závisí na věku dítěte. Jsou určeny celkem 3 skupiny, odstupňované právě podle věku dítěte a to takto:

 • Dítě do 6 roků má nárok na 500 Kč
 • Dítě od 6 do 15 roků má nárok na 610 Kč
 • Dítě do 26 roků má nárok na 700 Kč

Přídavky na dítě pro rodinu

Jak již bylo zmíněno výše, u přídavků na dítě pro rodinu, jsou rozhodující příjmy celé rodiny v rozhodném období. A nezapočítávají se pouze příjmy rodičů, ale i dětí. Typicky, pokud by se jednalo o to, že některé z dětí, třeba při studiu na VŠ, má již vlastní příjem, tak i ten by se započítal.

Příklad výpočtu přídavků na dítě pro rodinu:

Pan a paní Zelená mají celkem 3 děti. Nejmladší dítě má 5 roků, prostřední pak 7 roků a to nejstarší má už 16 roků. Pan Zelný měl v roce 2014 příjem ze zaměstnání ve výši 18000 Kč. Paní Zelná v roce 2014 pobírala ještě rodičovský příspěvek a to ve výši 3800 Kč. Jiné příjmy rodina v tomto roce neměla.

 • Životní minimum rodiny bude 12 300 Kč
 • 2,4 násobek životního minima je tedy 29 520 Kč
 • Příjem rodiny v rozhodném období byl 21800 Kč
 • Mají nárok na přídavky na dítě
 • Výše příspěvků bude celkem 1810 Kč měsíčně

Svobodná matka a přídavky na dítě

Podobně jako v případě posuzování nároku na přídavky na dítě u rodiny, se postupuje i v případě svobodné matky s dítětem (dětmi).

Příklad výpočtu příspěvků na dítě pro svobodnou matku

Paní Svobodná má dvě děti, každé z jiného manželství. Nejmladší dítě má 3 roky, a paní Svobodná na něj dostává výživné ve výši 2600 Kč měsíčně. Starší dítě pak má 9 roků a paní Svobodná na něj dostává alimenty ve výši 4800 Kč. V roce 2014 byla paní Svobodná na rodičovské dovolené a její příjem byl 7600 Kč (rodičovský příspěvek). Dále pak ještě dostávala přídavky na bydlení ve výši 8600 Kč měsíčně. Bude mít paní Svobodná nárok na přídavky na dítě?

 • Životní minimum svobodné matky s dětmi je v tomto případě 7020 Kč
 • 2,4 násobek životního minima je tedy 16 848 Kč
 • Příjmy rodiny = 15 000 Kč (započítávají se alimenty + rodičovský příspěvek, příspěvek na bydlení se nezapočítává mezi příjmy)
 • Nárok na příspěvky na dítě mít bude
 • Celková výše přídavků bude 1110 Kč měsíčně

Kde a kdy žádat o přídavky na dítě

O přídavky na dítě se žádá na Úřadu práce v místě trvalého pobytu žadatele. K vyřízení žádosti je potřeba doložit osobní doklady (občanský průkaz nebo u dětí pak rodný list). Dále pak potvrzení o studiu. A dále pak potvrzení o příjmech.

O přídavky na dítě je možné žádat kdykoliv. Zpravidla se žádost podává na začátku nového školního roku nebo při narození dítěte. O dávky je ale možné žádat i v průběhu roku – zvláště pak v případech, kdy došlo k nějaké sociální nebo majetkové změně u žadatele.

Akční nabídka: Potřebujete sehnat peníze a nevíte si rady? Podívejte se na tuto finanční nabídku – Půjčíme vám peníze ihned na účet. Uvidíte že budete spokojeni. A když ne tak zkuste ještě tuto – Půjčka 20000 do hodiny. Je to zaručený způsob jak získat peníze.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Kalkulačka příspěvek na dítě – kdo má nárok na přídavky?

Diskuse: 4
 • Custom avatar Kateřina

  Dobrý den, chci se zeptat zda mám nárok na příspěvek když 1dítě jelo ze školou na hory. Na úřadě mi řekli, že ne. A to jsem samoživitelka dvou dětí a vedena na úřadu práce. Platím 15200 nájemné. příspěvek na bydlení dostávám, doplatek na bydlení, přídavky na děti a doplatek do životního minima. I přesto mi každý měsíc po odečtení nájmu s elektřinou a plynem zůstává pokaždé jiná částka. A to krom úřádů k tomu započítám i alimenty. A stejně životní minimum nezůstane. Já už tomu nerozumím.

 • Custom avatar Libor

  Dobrý den, má bývalá družka žije s dcerou sama a pobírá 7000 mateřskou a z toho platí 4000 insolvenci a 4000 dostává ode mne výživné na dceku. Má na tento příspěvek nárok? Popřípadě v jaké výši prosím? Jiné příspěvky prozatím nepobírá a jiné příjmy nemá.
  Děkuji

 • Custom avatar Petr

  Dobrý den, má matka samoživitelka (tři děti)nárok na přídavky když je na ni uvalená exekuce? Děkuji. P.

 • Custom avatar Jenda

  Dobrý den.
  Dnes jsem byl u soudu kde mi zvýšili výživné na syna o 2000 kč (celkem 5000 kč) a tak bývalé manželce stoupla životní úroveň a tak bych se chtěl zeptat zda se jí tímto sníží sociální dávky.
  Musím jí zpětně doplatit za poslední rok 2000 kč a přitom ona už na toto období pobírala sociální dávky a proto se chci zeptat zda se toto také řeší nebo to zůstává promlčeno.
  Děkuji za odpověď
  S pozdravem Jenda

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Jaroslav Chalupa: Bere se v potaz u přídavku na bydlení výše naspořených peněz ?...
 • sedlarjara@seznam.cz: Dobrý den, mám syna 19 let a byl mu připsán invalidní důchod 2 stupně. Je stud...
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...