Formulář: Potvrzení o výši ročního příjmu

Aktuální formuláře – sociální dávky 2024

Aktuální verze formulářů pro sociální dávky, je možné najít i přímo na webu MPSV zde. Žádost o dávky, je možné vyřídit kompletně online (elektronicky, přes internet).

Formulář potvrzení o výši ročního příjmu se používá především jako příloha při žádosti o přídavky na děti. U této sociální dávky je nutné pravidelně jednou ročně dokládat příjmy za předchozí kalendářní rok. Příjmy se dokládají společně s aktuálním formulářem potvrzení o studiu (u dětí, které navštěvují základní střední, vyšší odbornou nebo vysokou školu).

Tyto dokumenty se předkládají vždy jednou ročně – zpravidla v září / říjnu, kdy začíná nový školní rok. Zatímco potvrzení o studiu se dokládá pro aktuální školní rok, celkové roční příjmy se dokládají zpětně. Tj. za předchozí kalendářní rok. Takže v září 2014 se budou dokládat příjmy za období 1. 1. 2013 – 31. 12. 2013.

Potvrzení o výši ročního příjmu musí k žádosti přiložit každá společně posuzovaná osoba. U běžné rodiny tedy budou nutné dva formuláře – za otce a matku. V případě, že dítě během letních prázdnin pracovalo na brigádě, přikládá se ještě Formulář: Potvrzení o výši příjmu nezaopatřeného dítěte za červenec a srpen.

Jako příjmy se posuzují především tyto:

 • Příjmy z podnikání nebo ze zaměstnání
 • Podpora v nezaměstnanosti, podpora při rekvalifikaci
 • Příjmy z pronájmu bytu, domu či jiné nemovitosti
 • Výživné, alimenty
 • Důchody (starobní, invalidní, aj.)
 • Nemocenské dávky – nemocenská, ošetřovné, peněžitá pomoc v mateřství
 • Sociální dávky – rodičovský příspěvek, přídavky na dítě, aj.

Formulář potvrzení o výši ročního příjmu

Kliknutím na následující odkaz můžete zahájit stahování formuláře. Jedná se o aktuální verzi formuláře – poslední aktualizace proběhla k 1. 1. 2014 – tak jak jej vydalo Ministerstvo práce a sociálních věcí. Formulář stačí vytisknout a vyplnit. Nebo si příslušný tiskopis můžete vyzvednout na některé pobočce Úřadu práce nebo jen můžete vyplnit online na stránkách mpsv.cz.

Název formuláře Formulář: Potvrzení o výši ročního příjmu
Verze formuláře 14 01 01 214 R
Aktuální verze od 1. 1. 2014
Velikost dokumentu 1044 kB
Počet stran 4
Použití formuláře
Stažení formuláře

K zobrazení formuláře potřebujete mít ve svém počítači nainstalovaný program Acrobat reader (doporučená verze je verzi 7.0.8 nebo vyšší). Nebo nějaký jiný program, který umí zobrazit dokumenty ve formátu PDF. Případně si můžete nainstalovat webový prohlížeč Chrome, od společnosti Google, který umí zobrazit PDF dokumenty i bez nainstalovaného programu Acrobat Reader).  Formuláře žádostí, potvrzení a ostatních dokladů naleznete na webu MPSV.cz na této adrese: http://portal.mpsv.cz/forms  nebo si je vyzvednete na pracovišti Úřadu práce ČR. Na toto pracoviště se také obraťte, pokud budete mít při vyplňování pochybnosti.

Formulář online: potvrzení o výši ročního příjmu

Pokud si chcete podat žádost o poskytnutí přídavků na dítě, musíte navštívit Úřad práce. Obracejte se Úřad práce v místě vašeho trvalého bydliště. Zde můžete žádat nejenom o příspěvek na dítě ale i o další sociální příplatky a podporu.

Formulář si můžete stáhnout přímo z těchto stránek, nebo můžete využít možnost vyplnit formulář online přímo na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí – mpsv.cz. K vyplnění formuláře jej stačí vytisknout a čitelně dopsat všechny požadované údaje.

Další užitečné informace k žádosti o přídavky na dítě

Máte-li nějaký dotaz k tomuto formuláři, nevíte-li si rady, jak ho správně vyplnit, nebo se chcete zeptat na něco jiného – položte svůj dotaz v diskusi pod tímto článkem.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Půjčky na směnku bez poplatku ihned. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Půjčka bez registru a poplatku předem. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Formulář: Potvrzení o výši ročního příjmu

Diskuse: 24
 • Custom avatar David P.

  Dobrý den, rád bych zjistil bližší informace, které se týkají doložení příjmu při žádosti o přídavky na děti.
  Žádáme přídavky na dvě děti. Jedno narozené v červenci 2010 a druhé v lednu 2014.
  Jako otec jsem od dubna 2013 vedený na úřadu práce jako nezaměstnaný a partnerka v roce 2013 ukončila mateřskou dovolenou na první dítě, dále byla na úřadu práce a je v současné době na mateřské dovolené s druhým dítětem.
  K žádosti o přídavky jsme doložili tyto skutečnosti a byli jsme vyrozuměni o doložení příjmu za rok 2012, což nechápu. Podle informací, jsem věděl,že se dokládá příjem za předchozí kalendářní rok a ne za dva.
  Děkuji za odpověď. David P.

 • Custom avatar Svobodová A.

  Dobrý den,
  v informacích o přídavku na dítě se píše, že zažádat lze kdykoliv během roku, tak se chci zeptat – v květnu se nám narodilo 3. dítě, chceme požádat o přídavky, za které období je třeba doložit příjmy, rok 2013 nebo 2012? Děkuji

 • Custom avatar mirindák

  dobrý den chci se jen zeptat když bývalá manželka má částečný inv. důchod a mně se zvýší výživné jestli z toho bude mé dítě něco mít co se týče výživného nebo jen ušetří stát který jí potom tedy manželce bývalé zkrátí různé soc. doplatky

 • Custom avatar Iva Štěpánová

  Při vyplňování dokladu o “ Výši ročního příjmu “ na žádost o přídavky na dítě vyplňuji hrubý příjem nebo čistý příjem.
  Děkuji Vám

 • Jana

  Prosím, kdo ví – musí býtna potvrzení příjmů na přídavky vyplněná i kolonka ap? děkuji

 • Veroníka

  Prosím o osvětlení postupu při uvádění ročního příjmu. Pobírám rodičovský příspěvek cca 2200,- a zároveň podnikám, mé příjmy byly cca 50.000,- za loňský rok, jak se toto uvádí do formuláře? Je třeba sečíst výši RP za celý rok s částkou z podnikání či pouze výdělek z podnikání jakožto vedlejší činnosti? Lze výši RP zpětně zjistit na ÚP? Jeho výši jsem v průběhu roku měnila, nejsem si však jistá přesným datem, doklad nemám, ráda bych vše vyplnila správně. Děkuji za pochopení a odpověď. Veronika Sůvová

 • Custom avatar alena

  Chci se zeptat, zda je pravda, když mi účetní sdělila, že mi zaměstnavatel nemusí vyplňovat „doklad o výši ročního příjmu“, který podávám k žádosti o přídavek na dítě, když jsem prý za rok 2013 podávala daňové přiznání. To jsem podávala pouze z důvodů navrácení bonusu 13 404,– Kč na dítě. Jako přiloha tohoto daňového přiznání bylo potvrzení od zaměstnavatele o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti, nejsou zde ale nikde uvedeny částky, které mi zaměstnavate lsrazil na zdravotní a sociální pojištění. Nemělo by alespoň toto být uvedeno ve formuláři o ročním příjmu?

 • Arendacký

  Dobrý den, prosím o sdělení jaký příjem použit v „Potvrzení o ročním příjmu“ pro úřad práce. Zda hrubý nebo čistý. Jedna se o příjem ze závislé činnosti. Hledal jsem pokyny k vyplnění ale nikde jsem nenašel. Děkuji Vám za odpoveď.

 • Custom avatar Ivana

  Mám dotaz zda do ročního čistého příjmu pro účely vyplácení přídavků na děti se započítává vrácená daň za děti a manželku, vyplácená vždy v březnu následujícího roku. Jedná se o příjem za rok 2013 pro přídavky přídavky pro rok 2014. Dále pak v dokladu o výši ročního příjmu odstavec D1 Zaměstnavatel potvrdil příjem /úhrn pojistného, který je povinen platit zaměstnanec sám za sebe z příjmů ze závislé činnosti…../ zda se tento příjem odečítá. Poslední dotaz – kde se v potvrzení čistého příjmů odečte zdravotní pojištění, které si žadatelka platila sama v době kdy byla v domácnosti.
  Děkuji Ivana.

 • Custom avatar Veronika

  Dobrý den,
  ráda bych se zeptala, jak postupovat při doložení ročních příjmů za uplynulý rok v případě, že jedna společnost, u které jsem pracovala, již neexistuje a druhá má sídlo na opačné straně republiky – lze doložit příjmy na základě výpisu z účtu, kde mi platby chodily?

  Děkuji za odpověď,
  Veronika Chuchmová

 • Dana Ziakova

  Dobry den, prosim, mam formular potvrzeni o vysi rocniho prijmu vydany pred rokem 2014 a manzel uz ho odnesl do prace. Musi tam jit znovu a nechat prepsat na novy formular vydany v roce 2014 nebo to nevadi? Dekuji

 • Custom avatar Zuzana Vrzalová

  Dobrý den, každý rok se opakuje stejná situace při potvrzování ročního příjmu zaměstnanců. Pracovnice úřadu práce neustále posílají lidi zpět na mzdovou účtárnu s tím, že není možné, aby v potvrzení v kolence Příjmy ze zaměstnání měl zaměstnanec v kolence ap – pojistné placené zaměstnancem z příjmu ze závislé činnosti, které byly zahrnuty do daň.přiznání – byla vyplněna nula. Máte s tím nějaké zkušenosti?

 • Jana

  Dobrý den,

  mám dotaz k formuláři „Potvrzení o výši ročního příjmu“, který vyplňuje plnoletý syn a který budeme předkládat společně s žádostí o přídavky na děti. Syn pracoval v prosinci 2013 na Dohodu o provedení práce (s příjmem 2 500,-) a není nám jasné, kam má tento příjem ve formuláři uvést?

  Děkuji.

 • Custom avatar Alena

  Dobry den, poradte prosim, jak vyplnit kolonku prijmy, kdyz byvaly zamestnavatel nereaguje na prosbu o vyplneni kolonky a zpetne zaslani formulare (treba jiz neexistuje firma, nevim).
  Predem dekuji za odpoved. Alena

 • Custom avatar Vaše jméno

  Dobrý den,

  chtěla bych vědět zda se uvádí a do které kolonky tiskopisu Potvrzení o výši ročního (čtvrtletního ) přijmu ostatní příležitostné příjmy do 30.00,- . Jedná se o příjmy, které se dále v daňovém přiznání ani neuvádějí.
  Děkuji

 • Custom avatar Dagmar

  Jaký příjem doloží student VŠ bydlící sám ve svém bytě od ledna 2015 a chce požádat o přídavek na dítě?

 • Custom avatar Klára

  Dobrý den, v září bych chtěla poprvé žádat o Příspěvek na dítě, jsem na RD a přítel měl loni nízké výdělky, vejdeme se do limitu. Chtěla bych se zeptat jestli musí přítel dokládat Potvrzení o výši příjmů za rok 2014 nebo stačí ukázat Zápočtový list? Přítel zhruba v květnu tohoto roku v oné firmě skončil, s firmou se nedá dohodnout, z našich zkušeností s nimi se obávám, že mu Potvrzení prostě nepotvrdí. Děkuji za odpověď. K.

 • Janča

  Dobrý den, chci požádat o přídavek na dítě a přítel musí vyplnit potvrzení o výši ročního příjmu ale firma (v zahraničí), kde pracoval již neexistuje a nemá mu to kdo potvrdit (zároveň mu zaměstnavatel neplatil a řeší to zahraniční úřady, které info neposkytnu protože to není uzavřený…). Chtěla bych se zeptat jak postupovat v této situaci. Děkuji

 • Custom avatar Jan

  Dobrý den,

  nejsem si jist jestli se do kolonky A1, kterou potvrzuje zaměstnavatel uvádí hrubý nebo čistý příjem. Také kolonka AP mi není zcela zřejmá. Uvádí se zde sociální a zdravotní pojištění, které zaměstnavatel strhává z hrubého příjmu? Děkuji

 • Lavická

  Dobrý den, ráda bych poprosila o radu, jak mám z pozice zaměstnavatele vědět, jaký příjem se má do kolonky D1 uvést, zda čistý nebo hrubý? Příjem, který je předmětem daně z příjmů je přeci příjem hrubý, ale do formuláře se má údajně uvádět čistá mzda. Je to tak? Děkuji. Lavická

 • Custom avatar Pavla

  Dobrý den, prosím poraďte mi. Do formuláře „Potvrzení o výši ročního příjmu“ můj zaměstnavatel uvádí čistý nebo hrubý příjem za rok?
  Děkuji za odpověď
  Pavla

 • Custom avatar Marcela

  Dobry den mam dve deti na které pobiram vyzivne . Mam tedy napsat u deti prijmy ano a vyzivne na každé dite vypsat zvlášť do zvláštního formuláře? Dekuji moc za informací.

 • soňa

  prosím o jakou částku pojištění se jedná v odstavci D1 doplňující údaje k daňovému přiznání pod zkratkou ap – úhrn pojistného , které je povinen platit zaměstnanec sám za sebe z př. ze záv.č., které byly zahrnuty do daňového přiznání

 • Custom avatar Jan Novák

  Mohu si jako OBZP (osoba bez zdanitelného příjmu) k žádosti o přídavek na dítě odečíst
  z příjmu již zaplacené zdravotní pojištění za předmětné čtvrtletí ? Děkuji za odpověď.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Vrba Ladislav: nabídnout nejrychlejší pujcky. Žádat mužete od 30 000 Kc do 500 000 000 Kc. Spl...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...