Porodné 2024

Porodné 2024

Kdo má nárok na porodné, a kolik peněz stát vyplácí při narození dítěte?

Kdo má nárok na porodné, a kolik peněz stát vyplácí při narození dítěte? Jaké jsou podmínky, a jaké formuláře musíte vyplnit, pokud chcete od státu získat finanční podporu při narození dítěte? V následujících odstavcích najdete shrnutí všech informací ohledně sociální dávky porodné. Kromě toho si také sami můžete spočítat, jestli máte nárok na porodné v této kalkulačce: Kalkulačka porodné 2024. A najdete zde i odkazy i na všechny potřebné formuláře k podání žádosti.

Kdo má nárok na porodné 2024

Porodné je jednorázová sociální dávka. Na rozdíl od opakovaných sociálních dávek, které jsou vypláceny pravidelně každý měsíc, porodné můžete od státu získat pouze jednou.

Nárok na porodné vzniká pouze ve dvou případech:

  • Při narození prvního dítěte nebo druhého dítěte
  • Při převzetí dítě do péče (nahrazující péči rodičů)
  • Pokud je příjem v rodině nižší než 2,7 násobek životního minima

Posuzuje se výše čistého příjmu, za předchozí ukončené kalendářní čtvrtletí, před narozením dítěte. Posuzují se příjmy buď obou rodičů (otec + matka), nebo pokud je otec neznámý, tak pouze příjmy matky dítěte. Posuzují se různé příjmy (výplata, nemocenská, mateřská, rodičovská, důchody apod.).

Hranice (výše příjmu) pro nárok na porodné se v roce 2024 nemění – zatímco v minulém roce se zvýšilo životní minimum (zvýšení o 5,2% na začátku minulého roku), v roce 2024 vše zůstává stejné. Nemění se ani životní minimum, ani podmínky pro nárok na porodné.

Kolik je porodné v roce 2024

Výše porodného je stanovena příslušným zákonem. Jeho výše může být ve dvou rovinách, podle počtu narozených dětí:

  • Při narození jednoho dítěte je porodné 13.000 Kč
  • Při narození dvojčat (první a druhé dítě) je porodné 23.000 Kč
  • Porodné na druhé dítě  = 10.000 Kč

(*) stejné částky platí i při převzetí dítěte/dětí do péče)

(**) částka se vyplácí jednorázově buď bezhotovostně na bankovní účet, nebo je zaslána poštovní poukázkou na adresu žadatele

Porodné na první  nebo druhé dítě

Nárok na porodné má primárně žena, která porodila první dítě nebo druhé dítě. Při narození třetího a dalšího dítěte pak už nárok na porodné nevzniká. O porodné také může požádat otec dítětem, a to v případě, že žena jeho dítěte při porodu svého prvního dítěte zemřela. Jinak má na tuto sociální dávku nárok pouze žena, nebo ten kdo převzal dítě do péče (nahrazující péči rodičů).

Nárok na porodné vzniká pouze tehdy, pokud jsou celkové příjmy rodiny (nebo samotné matky s dítětem) nižší než 2,7 násobek životního minima (viz kalkulačka životní minimum). Jako příjem se počítá nejenom výplata ze zaměstnání, nebo příjmy z podnikání ale i další – podpora v nezaměstnanosti, nemocenské dávky, peněžitá pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek aj.

Při žádosti o porodné je tedy nutné doložit příjmy buď samotné matky (pokud dítě nebude mít v rodném listu uvedeného otce), nebo obou rodičů (to, jestli jsou manželé nebo ne, nehraje roli).

Dokládají se příjmy za kalendářní čtvrtletí, které předcházelo narození dítěte. Pokud se tedy dítě narodí například v červenci 2024 – předkládají se příjmy za období duben 2024 – červen 2024, pokud se narodí například v září 2024, také se předkládají příjmy za duben 2024 – červen 2024 (září je totiž poslední měsíc 3 čtvrtletí, posuzuje se tedy stále příjem za 2 čtvrtletí).

Porodné při převzetí dítě do péče

Osoba, která převezme dítě do trvalé péče, může mít při splnění podmínek také nárok na porodné (podobně jako rodiče, kterým se narodilo první dítě). Při převzetí do péče platí tyto podmínky:

  • Jedná se o dítě do 1 roku věku
  • Jedná se o první dítě (osoba nemá žádné jiné vlastní nebo adoptované dítě)
  • Je splněna podmínka, že příjmy rodiny žadatele nejsou vyšší než 2,7 násobek životního minima

V zásadě se tedy jedná o obdobnou situaci, jako při narození dítěte. Žádost se podává stejným způsobem, příjmy se také dokládají stejně.

Kdy a kde podat žádost o porodné

Žádost o porodné se podává na Úřadu práce (podobně jako i o jiné sociální dávky). Žádost o porodné má smysl podávat až po narození dítěte. Porodné se totiž vyplácí jednak podle počtu narozených dětí a jednak je podmínkou aby dítě porod přežilo (tím nechceme budoucí maminky nijak strašit, je to jen zákonná formalita, dokud není dítě narozené a není vystavený rodný list, úředník nemůže nárok na porodné schválit, proto se čeká až na porod. Žádost je sice možné podat předem, ale po porodu by byla tak jako tak nutná ještě jedna návštěva na úřadu).

K vyřízení žádosti je nutné vyplnit příslušný formulář – Žádost o porodné. Kromě toho bude nutné dodat na úřad i další formuláře a doklady – jedná se především o tyto:

Oba formuláře (i další) si můžete stáhnout přímo na těchto stránkách. Nebo můžete využít možnost vyplnit formuláře online přímo na webu Ministerstva práce a sociálních věcí – mpsv.cz

Máte nárok na porodné? Požádejte rovnou i o přídavky na dítě

V případě, že máte nárok na porodné, měli byste rovnou podat žádost o přídavky na dítě. I tam totiž platí podmínka 2,7 násobku životního minima. Pokud ji splňujete pro porodné, budete mít velmi pravděpodobně nárok i na přídavky pro děti. Žádost o přídavek na dítě najdete zde: Formulář: Žádost o přídavek na dítě. Podrobnější informace k této sociální dávce pak najdete zde: Přídavek na dítě.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Půjčka pro začínající podnikatele. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Půjčka na směnku bez poplatku předem ihned na ruku. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Diskuze

Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.

Další užitečné informace

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.