Formulář: Žádost o přídavek na dítě

Aktuální formuláře – sociální dávky 2024

Aktuální verze formulářů pro sociální dávky, je možné najít i přímo na webu MPSV zde. Žádost o dávky, je možné vyřídit kompletně online (elektronicky, přes internet).

Kalkulačka příspěvek na dítě 2024

V roce 2024 platí stejné podmínky pro nárok na dětské přídavky, jako v minulém roce.

Na přídavky je nárok, pokud je příjem v rodině, do 3,4 násobku životního minima.

Výše příspěvku na dítě, je v roce 2024 stejná – podle věku dítěte je to 1 330 Kč až 1 580 Kč.

Kalkulačka: Kdo má nárok na přídavky na děti 2024

Tento formulář – žádost o příspěvek na dítě – slouží k vyřízení žádosti o přídavky na děti. O ty může žádat každý, kdo pečuje o nezletilé nebo nezaopatřené dítě. Zletilé nezaopatřené dítě pak o přídavky může žádat samo za sebe. Předpokladem pro schválení nároku, na dávky pro děti, je výše příjmů. Pokud jsou příjmy rodiny nižší než 2,4 násobek životního minima, pak je i nárok na tuto sociální dávku. Pro zjištění, zda máte nárok, můžete použít tuto kalkulačku: Kalkulačka přídavky na dítě. Nebo si můžete spočítat, jaké je vaše životní minimum: Kalkulačka životní minimum.

Formulář online: příspěvek na dítě

Přídavky na dítě jsou určeny především jako sociální podpora pro rodiny, které mají nízké příjmy. Proto zákon stanovuje, že dávku získá pouze ten, jehož příjmy jsou nižší než zákonem stanovená hranice (v tomto případě 2,4 násobku životního minima).

Žádost o příspěvek se vyřizuje na Úřadu práce – slouží k tomu tento formulář. Můžete si jej stáhnout přímo na této stránce a následně jej vytisknout a vyplnit. Nebo si můžete vyzvednout hotový tiskopis formuláře na kterékoliv pobočce úřadu práce (nebo i na jiných státních úřadech). Případně můžete žádost vyplnit online přímo na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí – mpsv.cz.

Formulář přídavky na děti ke stažení:

Kliknutím na odkaz níže si stáhnete k sobě do počítače aktuální verzi formuláře, se kterým se podává žádost o dětské přídavky. Jedná se o aktuální verzi formuláře pro rok 2016.  Formulář vydalo Ministerstvo práce a sociálních věcí, do jehož agendy tyto sociální dávky spadají.

Název formuláře Formulář: Žádost o přídavek na dítě
Verze formuláře 14 01 01 107
Aktuální verze od 1. 1. 2014
Velikost dokumentu 774 kB
Počet stran 3
Použití formuláře
Stažení formuláře

K zobrazení formuláře potřebujete mít ve svém počítači nainstalovaný program Acrobat reader (doporučená verze je verzi 7.0.8 nebo vyšší). Nebo nějaký jiný program, který umí zobrazit dokumenty ve formátu PDF. Případně si můžete nainstalovat webový prohlížeč Chrome, od společnosti Google, který umí zobrazit PDF dokumenty i bez nainstalovaného programu Acrobat Reader).  Formuláře žádostí, potvrzení a ostatních dokladů naleznete na webu MPSV.cz na této adrese: http://portal.mpsv.cz/forms  nebo si je vyzvednete na pracovišti Úřadu práce ČR. Na toto pracoviště se také obraťte, pokud budete mít při vyplňování pochybnosti.

Co dalšího je potřeba k vyřízení žádosti

Kromě vyplněného formuláře s žádosti se předkládají i další dokumenty. Může se jednat o tyto další formuláře:

Kromě těchto dokladů si pak ještě připravte osobní doklady k ověření vaší totožnosti (občanský průkaz nebo jiný adekvátní doklad) a doklady vašich dětí (u dětí nad 15 roků také občanský průkaz, u mladších dětí rodný list).

Obecné informace

Přídavek na dítě se vyplácí měsíčně – bezhotovostně na bankovní účet, nebo poštovní složenkou na adresu žadatele. Žádost o dávku se podává jednou a následně je nutné každý rok (vždy v na začátku školního roku v září / říjnu) potvrdit, že nárok na dávku i nadále trvá (aktuální potvrzení o příjmech a aktuální potvrzení o studiu).

Pokud v průběhu roku dojde k nějaké změně (ukončení studia apod.), je nutné podat Hlášení o změně.

Pokud se během roku, kdy rodina dostává přídavky na dítě, nějak změní majetkové poměry rodiny – zvýší se její příjmy, tak to ničemu nevadí. Rozhodující jsou příjmy vždy v předchozím kalendářním roce. Zvýšení příjmu tedy není potřeba hlásit. Příští rok už pak ale nárok na dávky vzniknout nemusí. Pokud ale dítě v průběhu roku ukončí studium – tuto skutečnost je naopak nutné bezodkladně nahlásit.

Podrobnější informace o přídavku na dítě najdete zde: Přídavky na děti. Online kalkulačka pro výpočet nároku a výše přídavku je pak zde: Kalkulačka přídavky na dítě.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Půjčka na směnku ihned. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Půjčka, peníze na směnku. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Formulář: Žádost o přídavek na dítě

Diskuse: 10
 • Custom avatar pek

  Poskytl by někdo vyplněný vzor – aby bylo poznat jak vyplnit?

 • wlachova

  dobry den chtěla jsem se zeptat kdy se nejpozději odevzdava žadost o přídavky na dítě děkuji

 • Custom avatar Kačka

  Dobrý den,je mi 19 let,porodila jsem své první dítě,a nárok na porodné údajně nemám,z důvodu že jeho otec je slovenské národnosti.Jak je možný že to kvůli tomu nedostanu? Vždyt do porodnýho zapadám jen já a dítě ne? Vždyt jsem rodila já a né on ! Děkuji

 • Custom avatar Nikol Marcineková

  Dý den,jsem Slovenka,působím zde v Plzni devět let.Chci se zeptat,které zákony a náležitost se vztahují i na mne(porodné,přídavky na děti,přípúlatek na bydlení…atd)
  Děkuji.Marcineková Nikol

  i

 • Custom avatar veronika

  dobry vecer jen se chci zeptat myslym si ze mam narok na pridavky na deti ze zpetnou platnosti prosim vas nepobirala jsem je celych 18 mesicu a najednou po osmnacti mesicich mi je uznaly to same i na druhe diter nepobirala jsem pul roku a najednou po pul roce to uznaly ale to co my dluzi uz nevratily

 • Custom avatar Vaše jméno

  dobrý den do kdymusím podat žádost o přídavky na rok 2016

 • Custom avatar Martina

  dobrý den chtěla sem se zeptat zapoměla sem si do konce října zažádat o přídavky na děti je možné si zažádat v listopadu a kdy se obnový vyplácení dávky děkuji.

 • Rapantová Lenka

  Při vyřizování přídavku na dítě, se nestačím divit a nebýt toho, že přídavky vyřizuji, kvůli dětem – vzdala bych to. Jsem pracující a po přestěhování z bruntálska, kde jsou velice příjemné a vstřícné pracovnice ssp, takže jednou ročně doložím příjem a pokud něco nevím rádi mi vyjdou vstříc. Opak prožívám v Prostějově, kde jsem byla přehlásit děti a měla jsem tu drzost ,, zažádat,, o přídavek na dítě, který jsem kvůli stěhování a změně škol a zaměstnání neměla pár měsíců vyřídit. Nejprve jsem vyzbrojena rodnými listy požádala o formulář a zaznamenání změny bydliště. Formulář měl tolik nepřesností, že mi ho paní 5* vrátila , naposledy jí chyběly ony rodné listy, které, při první návštěvě odmítla.Pak mi přišla výzva , protože jsem si dovolila chybně označit způsob danového přiznání……….. nebýt toho, že dávka patří, ne mě , ale dětem – vzdala bych to. Připadám si hůř jak žebrák. Nikoho nezajímá ani to, že se nemůžu kvůli vyřízení dostavit na úřad, protože musím být v zaměstnání.A bohužel nejsem natolik vzdělaná, abych rozuměla formuláři a vyplnila ho bez chyb 🙁 a to vše se protahuje už třetí měsíc .

 • Mana

  Dobry den,
  mam narok na pridavek na dite jestlize nemam zadne prijmy ale dite /10/ let ma sirotci duchod?
  Na UP pracovnice tvrdila, ze ne, zse podle tabulky ano.
  Prosim o relevantni informaci.
  Dekuji

 • milos

  Pracuji v Norsku a chtěl bych si nárokovat příspěvky na děti. Jaké všechny české formuláře potřebuji doložit k žádosti?
  Děkuji moc

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...
 • Zbyněk Hlavatý: Dobrý den, od 1 října jsem bez práce a bez možnosti čerpat podporu v nezaměstn...
 • Otakar: Dobrý den, pobiram důchod 7500,- , ubytovna mně stoji 7000, -. Chci se zeptat jes...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Důchody by se měly vyplácet v sudé dny mezi 6. a 14. dnem v měsíci, změna by m...