Formulář: Žádost o přídavek na dítě

Tento formulář – žádost o příspěvek na dítě – slouží k vyřízení žádosti o přídavky na děti. O ty může žádat každý, kdo pečuje o nezletilé nebo nezaopatřené dítě. Zletilé nezaopatřené dítě pak o přídavky může žádat samo za sebe. Předpokladem pro schválení nároku, na dávky pro děti, je výše příjmů. Pokud jsou příjmy rodiny nižší než 2,4 násobek životního minima, pak je i nárok na tuto sociální dávku. Pro zjištění, zda máte nárok, můžete použít tuto kalkulačku: Kalkulačka přídavky na dítě 2016. Nebo si můžete spočítat, jaké je vaše životní minimum: Kalkulačka životní minimum 2016.

Formulář online: příspěvek na dítě

Přídavky na dítě jsou určeny především jako sociální podpora pro rodiny, které mají nízké příjmy. Proto zákon stanovuje, že dávku získá pouze ten, jehož příjmy jsou nižší než zákonem stanovená hranice (v tomto případě 2,4 násobku životního minima).

Žádost o příspěvek se vyřizuje na Úřadu práce – slouží k tomu tento formulář. Můžete si jej stáhnout přímo na této stránce a následně jej vytisknout a vyplnit. Nebo si můžete vyzvednout hotový tiskopis formuláře na kterékoliv pobočce úřadu práce (nebo i na jiných státních úřadech). Případně můžete žádost vyplnit online přímo na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí – mpsv.cz.

Formulář přídavky na děti ke stažení:

Kliknutím na odkaz níže si stáhnete k sobě do počítače aktuální verzi formuláře, se kterým se podává žádost o dětské přídavky. Jedná se o aktuální verzi formuláře pro rok 2016.  Formulář vydalo Ministerstvo práce a sociálních věcí, do jehož agendy tyto sociální dávky spadají.

Název formuláře Formulář: Žádost o přídavek na dítě
Verze formuláře 14 01 01 107
Aktuální verze od 1. 1. 2014
Velikost dokumentu 774 kB
Počet stran 3
Použití formuláře
Stažení formuláře

K zobrazení formuláře potřebujete mít ve svém počítači nainstalovaný program Acrobat reader (doporučená verze je verzi 7.0.8 nebo vyšší). Nebo nějaký jiný program, který umí zobrazit dokumenty ve formátu PDF. Případně si můžete nainstalovat webový prohlížeč Chrome, od společnosti Google, který umí zobrazit PDF dokumenty i bez nainstalovaného programu Acrobat Reader).  Formuláře žádostí, potvrzení a ostatních dokladů naleznete na webu MPSV.cz na této adrese: http://portal.mpsv.cz/forms  nebo si je vyzvednete na pracovišti Úřadu práce ČR. Na toto pracoviště se také obraťte, pokud budete mít při vyplňování pochybnosti.

Co dalšího je potřeba k vyřízení žádosti

Kromě vyplněného formuláře s žádosti se předkládají i další dokumenty. Může se jednat o tyto další formuláře:

Kromě těchto dokladů si pak ještě připravte osobní doklady k ověření vaší totožnosti (občanský průkaz nebo jiný adekvátní doklad) a doklady vašich dětí (u dětí nad 15 roků také občanský průkaz, u mladších dětí rodný list).

Obecné informace

Přídavek na dítě se vyplácí měsíčně – bezhotovostně na bankovní účet, nebo poštovní složenkou na adresu žadatele. Žádost o dávku se podává jednou a následně je nutné každý rok (vždy v na začátku školního roku v září / říjnu) potvrdit, že nárok na dávku i nadále trvá (aktuální potvrzení o příjmech a aktuální potvrzení o studiu).

Pokud v průběhu roku dojde k nějaké změně (ukončení studia apod.), je nutné podat Hlášení o změně.

Pokud se během roku, kdy rodina dostává přídavky na dítě, nějak změní majetkové poměry rodiny – zvýší se její příjmy, tak to ničemu nevadí. Rozhodující jsou příjmy vždy v předchozím kalendářním roce. Zvýšení příjmu tedy není potřeba hlásit. Příští rok už pak ale nárok na dávky vzniknout nemusí. Pokud ale dítě v průběhu roku ukončí studium – tuto skutečnost je naopak nutné bezodkladně nahlásit.

Podrobnější informace o přídavku na dítě najdete zde: Přídavky na děti 2016. Online kalkulačka pro výpočet nároku a výše přídavku je pak zde: Kalkulačka přídavky na dítě.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Půjčka na směnku ihned. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Půjčka, peníze na směnku. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Formulář: Žádost o přídavek na dítě

Diskuse: 1
 • milos

  Pracuji v Norsku a chtěl bych si nárokovat příspěvky na děti. Jaké všechny české formuláře potřebuji doložit k žádosti?
  Děkuji moc

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Jana Králová, Sociální dávky 2017Dobrý den, na ošetřovné mají nárok jenom zaměstnanci na HPP... více »
 • JanaDobrý den, prosím Vás, počítá se do vyměřovacího základu hpp... více »
 • MIroslavaDobrý den prosila bych vzor jak správně a jké kolinky... více »
 • VeronikaDobrý večer,jsem samozivitelka s 2detmi.13lety syn má přiznaný 1stupen závislosti,6tileta... více »
 • Jana Králová, Sociální dávky 2017Dobrý den, na ošetřovné mají nárok pouze zaměstnanci, nebo dočasně... více »
 • MichaelaDobrý den, jsem měsíc vedena na úřadu práce. Mohu využít... více »