Nemocenská 2024

Nemocenská 2024

Jaká je nemocenská v roce 2024, a na kolik peněz budete mít nárok během pracovní neschopnost? Během prvních 14-ti dnů mají nemocní nárok na náhradu mzdy, kterou jim vyplácí zaměstnavatel

Nemocenské dávky vyplácené během pracovní neschopnosti zahrnují dvě složky. Jednak to je vlastní nemocenská vyplácená z nemocenského pojištění Českou správou sociálního zabezpečení. Na tu ale vzniká nárok až od 15 dne pracovní neschopnosti. Během prvních 14-ti dnů mají nemocní nárok na náhradu mzdy, kterou jim vyplácí zaměstnavatel. Jaká je nemocenská v roce 2024, a na kolik peněz budete mít nárok během pracovní neschopnosti – to se dozvíte v následujícím textu.

Výpočet nemocenské 2024

Od 1. 1. 2024 vstoupila v platnost drobná změna, která se týká nemocenské a nemocenského pojištění. Od 1. 1. 2024 došlo k malému navýšení redukčních hranic, kterými se upravuje vyměřovací základ pro výpočet výše nemocenské (tato změna se týká nejenom nemocenské, ale i mateřské a ošetřovného). Redukční hranice v roce 2024 jsou tyto:

  • Do 1 466 Kč se započítává ve výši 90 %
  • nad 1 466 Kč do 2 199 Kč redukce na 60 %
  • nad 2 199 Kč do 4 397 Kč redukce na 30 %
  • nad 4 397 Kč se nezohledňuje

Při delší pracovní neschopnosti dostanete v roce 2024 více peněz

Výše nemocenské (nemocenských dávek během pracovní neschopnosti), se s délkou neschopenky zvyšuje. Čím déle jste na neschopence, tím vyšší nemocenské dávky dostáváte:

  • 15 – 30 den pracovní neschopnosti = vyplácí se 60% z redukovaného vyměřovacího základu
  • 31 – 60 den pracovní neschopnosti = vyplácí se 66% z redukovaného vyměřovacího základu
  • Od 61 dne (do skončení PN) = vyplácí se 72% z redukovaného vyměřovacího základu

Pro výpočet nemocenské je rozhodující denní vyměřovací základ. Ten se stanovuje zpravidla z posledních 12-ti měsíců, z hrubé mzdy. Zjednodušeně je možné denní vyměřovací základ spočítat tak, že průměrnou hrubou měsíční mzdu vynásobíte počtem měsíců v roce (tj. 12) a vydělíte počtem kalendářních dní v roce (tj. 365). Například při průměrné hrubé mzdě 27 tisíc korun měsíčně bude denní vyměřovací základ pro nemocenské dávky odpovídat částce 887,67 Kč.

Tento denní vyměřovací základ se ale pro další výpočet redukuje – k tomu slouží výše uvedené redukční hranice. Do částky 1466 Kč se započítá 90%, do částky 2199 Kč se započítává 60% a do částky 4397 se započítává 30%. Výsledkem této redukce je tzv. „redukovaný vyměřovací základ“.

Nemocenská se pak vyplácí ve výši 60% z redukovaného vyměřovacího základu za 15 až 30 den, 66% za 31 až 60 den a 72% od 61 dne. Takže pokud by vaše hrubá mzda byla 27 000 Kč, pak denní vyměřovací základ je 887,67 Kč. Redukovaný vyměřovací základ je pak 799 Kč. A nemocenská by v tomto případě byla 480 Kč za 15 až 30 den, 528 Kč za 31 až 60 den a 576 Kč od 61 dne. Jak byste na tom byli vy, s vaší mzdou, si můžete spočítat  sami – viz: Online kalkulačka nemocenská 2024

Jak je placená nemocenská v roce 2024

Jak již bylo zmíněno v předchozích odstavcích, nemocenská se vyplácí až od 15 dne pracovní neschopnosti. Nárok na ni mají všichni zaměstnanci, za které zaměstnavatel odvádí nemocenské pojištění. Nárok na nemocenské dávky mají i OSVČ, kteří si sami, dobrovolně platí nemocenské pojištění. Minimální měsíční platba na nemocenské pojištění je pro OSVČ v roce 2024 částka 216 Kč měsíčně Kč.

Nemocenská je placená maximálně do 380 dne pracovní neschopnosti. Pokud nemocenskou bude pobírat starobní nebo invalidní důchodce, tak na ni bude mít nárok jen 70 dní.

Nemocenská je vyplácena zpravidla do 20 dne následujícího měsíce a to buď bezhotovostně převodem na účet v bance, nebo poštovní poukázkou (v tom případě ale může být účtován poplatek za poštovní poukázku). Nemocenské dávky, se podobně jako výplata, vyplácí za předchozí měsíc.

Nemocenské pojištění pro zaměstnance 2024

Jako součást konsolidačního balíčku, prosadila vláda zavedení nemocenského pojištění pro zaměstnance. Doposud platil nemocenské pojištění pouze zaměstnavatel (2,1% z hrubé mzdy). Od roku 2024, se ale bude nemocenské pojištění strhávat i zaměstnancům.

Nemocenské pojištění pro zaměstnance, bude 0,6% z hrubé mzdy. Při průměrné hrubé mzdě 40 000 Kč, by se jednalo o 240 Kč měsíčně (o tuto částku by se snížila čistá mzda).

Nemocenské pojištění pro živnostníky (OSVČ) 2024

Nemocenské pojištění se v roce 2024, zvyšuje i pro podnikatele. Ti doposud platili 2,1% z vyměřovacího základu (minimálně 168 Kč v roce 2023). Od ledna 2024 se i pro živnostníky zvýší nemocenské pojištění o 0,6% na 2,7%.

Minimální nemocenské pojištění pro OSVČ bude v roce 2024 zvýšeno na 216 Kč (2,7% z minimálního vyměřovacího základu 8 000 Kč).

Náhrada mzdy za nemoc v roce 2024

Nemocenská, to ale nejsou jediné peníze, na které máte nárok v době pracovní neschopnosti. Nemocenské dávky se vyplácí až od 15 dne pracovní neschopnosti. Do té doby má nemocný člověk nárok na náhradu mzdy při nemoci. Ta je podobná jako náhrada mzdy za dovolenou. Platí zde tyto podmínky a pravidla:

  • Náhrada mzdy za nemoc se platí od 1 dne nemoci
  • Platí to i pro situace, kdy je kvůli nemoci nařízena karanténa, v takovém případě se náhrada mzdy za nemoc vyplácí také od prvního dne (resp. od první pracovní hodiny)
  • Náhrada mzdy za nemoc se platí jen za pracovní dobu (nemocenské dávky jsou vypláceny za kalendářní dny)
  • Vyměřovací základ pro náhradu mzdy za nemoc se vypočítává z kalendářního čtvrtletí a rozhodující je hodinová sazba
  • Hodinový vyměřovací základ se pro náhradu mzdy redukuje stejně jako u nemocenské
  • Náhrada mzdy je (stejně jako nemocenská) jen 60% z redukovaného vyměřovacího základu
  • Náhrada mzdy je vyplácena zaměstnavatelem v obvyklých výplatních termínech

Nemoc po skončení pracovního poměru 2024

Pro nemocenskou platí tzv. ochranná lhůta. Tato ochranná lhůta se týká situací, kdy po skončení pracovního poměru, bývalý zaměstnanec nastoupí do pracovní neschopnosti. Pokud je pracovní neschopnost po skončení pracovního poměru zahájena nejpozději do 7 kalendářních dní, nárok na nemocenskou nezaniká, ale je stejný, jako kdyby byl daný člověk stále zaměstnancem. V případě, že předchozí zaměstnání trvalo kratší dobu, než 7 dní, ochranná doba po skončení pracovního poměru se zkracuje na stejný počet dní, jako byla skutečná délka posledního zaměstnání.

Ochranná lhůta, po skončení pracovního poměru, se ale nevztahuje na všechny případy zaměstnání – netýká se například práce na základě dohody o provedení práce, netýká se zaměstnání „malého rozsahu“, netýká se situace, kdy si student dojedná zaměstnání jen na dobu školních prázdnin apod.

Máte nějaké dotazy? Není vám něco jasné? Potřebujete poradit s výpočtem nemocenské nebo na co máte mít nárok v době pracovní neschopnosti? Pak neváhejte a zeptejte se v následující diskuzi. Pokud to bude v našich silách, pokusíme se vám poradit, nebo poskytnout další doplňující informace k problematice nemocenských dávek a náhrady mzdy v době nemoci.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Krátkodobé rychlé půjčky ihned. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Půjčka 20000 Kč bez registru. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Diskuze

Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.

Další užitečné informace

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.