Životní minimum 2024

Životní minimum 2024

Životní minimum je určeno zákonem č. 110/2006 Sb., o životním a existenčním minimu. Konkrétní výše částek je pak upravována nařízeními vlády – poslední platné nařízení vlády je z roku 2022 (číslo 436/2022 Sb.), kterým se zvýšilo životní a existenční minimum s platností od 1. 1. 2023. V roce 2024 je životní minimum stejné, nemění (není žádné zvýšení).

Životní minimum je určeno zákonem č. 110/2006 Sb., o životním a existenčním minimu. Konkrétní výše částek je pak upravována nařízeními vlády – poslední platné nařízení vlády je z roku 2022 (číslo 436/2022 Sb.), kterým se zvýšilo životní a existenční minimum s platností od 1. 1. 2023.

Životní a existenční minimum v roce 2024

V nedávné době, se životní minimum zvyšovalo několikrát (ať z důvodu epidemie COVID, nebo kvůli válce na Ukrajině a souvisejícímu prudkému zdražení elektřiny a plynu, z čehož pak vyplývala velmi vysoká inflace).

Poslední zvýšení bylo na začátku minulého roku. Pro rok 2024, ale momentálně není schváleno žádné další zvýšení. Částky životního a existenčního minima, budou v roce 2024 stejné, jako v předchozím roce.

V roce 2024 platí tyto údaje:

  • Životní minimum pro jednotlivce 2024 = 4 860 Kč
  • Existenční minimum jednotlivce 2024 = 3 130 Kč

O zvýšení životního a existenčního minima, může vláda rozhodnout i kdykoliv během roku (obecně by ke zvýšení mělo dojít, jakmile je inflace vyšší než 5% od posledního zvýšení). Pro změnu stačí, aby vláda vydala příslušné nařízení, není k tomu potřeba změna zákona.

Viz: Nová kalkulačka pro výpočet životního minima v roce 2024

Kolik je životní minimum v roce 2024

Pro výpočet životního minima rodiny (více osob ve společné domácnosti) se v roce 2024 použijí tyto částky:

  • Životní minimum jednotlivce je 4860 Kč
  • Životní minimum první dospělé osoby ve společné domácnosti je 4470 Kč
  • Životní minimum druhé a další dospělé osoby ve společné domácnosti je 4040 Kč
  • Životní minimum pro dítě do 6 roků je 2480 Kč
  • Životní minimum pro dítě 6 – 15 roků je 3050 Kč
  • Životní minimum pro dítě 15 – 26 roků je 3490 Kč

Co je to životní minimum

Životní minimum, tak jak ho stanovuje zákon č. 110/2006 Sb., paragraf 1, odstavec 1:

Tento zákon stanoví životní minimum jako minimální hranici peněžních příjmů (dále jen „příjem“) fyzických osob (dále jen „osoba“) k zajištění výživy a ostatních základních osobních potřeb a existenční minimum jako minimální hranici příjmů osob, která se považuje za nezbytnou k zajištění výživy a ostatních základních osobních potřeb na úrovni umožňující přežití.

Jedná se tedy o částku, kterou současná legislativa považuje jako absolutně nezbytné minimum k zajištění lidské existence. V případě, že někdo nemá příjmy v odpovídající výši, má podle zákona nárok na podporu od státu.

K čemu je dobré životní minimum

Na to, jaké je životní minimum, jsou pak navázané různé sociální dávky a podpora:

  • Pokud jsou příjmy nižší než životní minimum (resp. existenční minimum), jedná se o tzv. „hmotnou nouzi“. V takovém případě může vznikat nárok na sociální dávky pomoci ve hmotné nouzi – mimořádná okamžitá pomoc ve hmotné nouzi, doplatek na bydlení, příspěvek na živobytí
  • Pokud jsou příjmy nižší než 3,4 násobek životního minima, může vznikat nárok na  přídavky na děti,
  • Pokud jsou příjmy nižší než 2,7 násobek životního minima, může vznikat nárok na porodné
  • Životní minimum má vliv i na jiné sociální dávky (dávky pěstounské péče, příspěvek na zvláštní pomůcku, příspěvek na péči, apod.)
  • Výše životního minima ovlivňuje to, kolik lidem zůstává při exekuci nebo insolvenci

K určení toho, jaké je vaše životní minimum, a jestli případně máte nárok na nějaké sociální dávky, vám může posloužit kalkulačka pro výpočet životního minima: Kalkulačka životní minimum 2024.

Důležité pojmy pro stanovení životního minima

Jednotlivec = jako jednotlivec je pro účely životního minima posuzován člověk, který žije sám. Příkladem může být bezdětný dospělý člověk, který žije sám v bytě. V jiném případě hovoříme o společné domácnosti nebo o okruhu společně posuzovaných osob.

Společná domácnost = pro účely životního minima se o společnou domácnost jedná ve chvíli, kdy společně žije více osob. Není navíc podmínkou, aby osoby skutečně bydleli v jednom bytě.

Třeba v případě dítěte, které studuje a dlouhodobě se zdržuje na koleji nebo na internátě. Takové dítě je i nadále počítáno jako jedna z osob ve společné domácnosti.

To samé platí i pro dvě dospělé osoby, které společně žijí v jednom bytě, aniž by se jednalo o příbuzné nebo partnery (pouze spolubydlící). Pokud by neměli být z pohledu životního minima posuzovány jako společná domácnost, je nutné žádat o vyjmutí z okruhu společně posuzovaných osob (k tomu je pak nutné dokládat, že každý z nich „hospodaří“ samostatně, a že se vzájemně nijak nepodílejí na nákladech na živobytí/bydlení toho druhého)

Nezaopatřené dítě = jako nezaopatřené dítě se považuje nezletilé dítě nebo i zletilé dítě do 26 roků, které se připravuje na výkon zaměstnání (studium na základní, střední, nebo vysoké škole). V konkrétních případech je možné jako nezaopatřené dítě započítat i dítě, které ukončilo studium, ale dosud nenašlo zaměstnání a je nezaměstnané.

Okruh společně posuzovaných osob = stejný význam jako společná domácnost

Životní minimum rodiny = stejný význam jako společná domácnost, celkové životní minimum rodiny se počítá jako součet životního minima všech jednotlivých členů společné domácnosti. V případě, že společně bude žít jako manžel s manželkou a děti, a současně s nimi v jednom bytě/domě bude žít i jejich dědeček, nebo někdo jiný, životní minimum rodiny, resp. společné domácnosti by zahrnovalo všechny dospělé osoby a všechny děti (pokud by tomu mělo být jinak, je nutné žádat o vyjmutí z okruhu společně posuzovaných osob).

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Ověřené půjčky na směnku. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Krátkodobé půjčky bez nahlížení do registru. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Diskuze

Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.

Další užitečné informace

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.