Kalkulačka životní minimum rodiny – vícečlenné domácnosti

Kalkulačka životní minimum rodiny – vícečlenné domácnosti

Následující kalkulačka vám pomůže spočítat jaké je vaše životní minimum v roce 2014.

Zajímá vás, jaké je vaše životní minimum? Chtěli byste se dozvědět, zda máte nárok na nějaké sociální dávky? Následující kalkulačka vám pomůže spočítat jaké je vaše životní minimum v roce 2016. Pokud jsou pak vaše celkové příjmy nižší než vypočítané minimum, pak se jedná o stav hmotné nouze. V tom případě můžete žádat o pomoc ve hmotné nouzi. Od toho, kolik je životní minimum se také odvíjí nárok i na další sociální dávky a podporu.

Výpočet životního minima v roce 2024

V roce 2024 se životní a existenční minimum nemění (není schváleno žádné zvýšení, platí stejné údaje, jako v minulém roce):

  • Životní minimum jednotlivce 2024 = 4 860 Kč
  • Existenční minimum jednotlivce 2024 = 3 130

Životní minimum pro rodinu (pro více osob ve společné domácnosti) si můžete sami spočítat v této aktuální kalkulačce: Nová kalkulačka: Výpočet životní minimum od 1. 1. 2024.

Kalkulačka – výpočet životní minimum 2014

Kalkulačka životní minimum 2014
Jednotlivec nebo rodina?
Dospělé osoby
(ve spol. domácnosti)
Jednotlivec - 3410 Kč
První osoba - 3140 Kč
Dalsi osoby - 2830 Kč
Děti do 6 roků
1740 Kč
Děti 6 - 15 roků roků
2140 Kč
Děti do 26 roků
2450 Kč
Výpočet

Jak se počítá životní minimum

Pro stanovení výše životního minima je rozhodující, jestli se jedná o jednotlivce, nebo jestli se jedná o více společně posuzovaných osob (vícečlenná rodina, spolubydlící, obecně osoby ve společné domácnosti)

U jednotlivce je životní minimum stanoveno na částku 3410 Kč. Ta platí i pro rok 2014

U vícečlenné domácnosti je celkové životní minimum rovno součtu částek, které připadají na jednotlivé členy domácnosti. Základní částky jsou následující:

  • První dospělá osoba – 3140 Kč
  • Druhý a další dospělý – 2830 Kč
  • Dítě do 6 let – 1740 Kč
  • Dítě od 6 do 15 let – 2140 Kč
  • Dítě do 26 let – 2450 Kč

Životní minimum rodiny – vícečlenné domácnosti

Několik příkladů toho jak se posuzují rodiny nebo vícečlenné domácnosti:

  • Rozvod a svěření dítěte do péče jednoho z rodičů = v tomto případě se dítě posuzuje společně s tím z rodičů, kterému bylo svěřeno do péče. Druhý z rodičů by tak byl posuzován jako jednotlivec (pokud není posuzován společně s jinými osobami)
  • Spolubydlící – jako společná domácnost mohou být posuzováni i spolubydlící v pronajatém bytě, kteří nejsou vzájemně nijak příbuzní. Přesto jsou z pohledu zákona chápani jako společná domácnost. Pokud by takto nechtěli být posuzováni, je nutné předložit písemné potvrzení, že spolu trvale nežijí a především, že společně nehradí náklady na svoje potřeby, ale že si je hradí každý samostatně
  • Student – student, který se soustavně připravuje na budoucí zaměstnání (střední škola, vysoká škola) a který je současně mladší než 26 roků, se posuzuje se svými rodiči (resp. s osobami, které vůči němu mají vyživovací povinnost), a to i přesto, že spolu trvale nežijí
  • Vícegenerační dům nebo byt – pro životní minimum se jako byt posuzuje jakýkoliv soubor místností nebo i samostatná místnost, která svým charakterem splňuje požadavky na trvalé bydlení
  • Vazba nebo výkon trestu – pokud je některý člen domácnosti ve vazební věznici nebo ve výkonu trestu odnětí svobody, pak během této doby není posuzován jako jedna ze společně posuzovaných osob

Životní minimum a příjmy

Samotná částka, kterou vám spočítá kalkulačka pro výpočet životního minima, je pouze určením zákonem stanovené hranice minimálních příjmů. Pro získání nároku na nějaké sociální dávky je rozhodující, jaké jsou skutečné příjmy všech osob ve společné domácnosti.  Jako příjem se zohledňují různé druhy příjmu, jedná se především o:

  • Příjmy ze zaměstnání, z podnikání apod.
  • Starobní, invalidní, sirotčí nebo vdovský důchod
  • Podpora v nezaměstnanosti, nemocenská, ošetřovné, mateřská, rodičovské přídavky apod.
  • Příjmy z pronájmu bytu (nebo jiné nemovitosti)
  • Příjmy z kapitálového majetku (úroky z peněz v bance, dividendy z akcií apod.)
  • Některé sociální dávky – přídavky na děti, rodičovský příspěvek, peněžitá pomoc v mateřství, příspěvek na živobytí
  • Alimenty

Pokud jsou tedy celkové příjmy všech osob nižší než životní minimum, které vám spočítala kalkulačka, vzniká vám velmi pravděpodobně nárok na dávky pomoci ve hmotné nouzi – tedy především na příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení.

V takovém případě se můžete obrátit na místně příslušný Úřad práce (rozhodující je místo vašeho trvalého bydliště, a tam žádat o poskytnutí podpory ve hmotné nouzi).

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Půjčky do 50 000 KČ bez příjmu na ruku ihned. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Okamžitá půjčka 5000 Kč ihned. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Diskuze

Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.

Další užitečné informace

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.