Kalkulačka životní minimum od 1.1.2016

V následující online kalkulačce si můžete spočítat, kolik je životní minimum v roce 2016 pro jednotlivce nebo pro rodinu. U většiny sociálních dávek pak záleží na tom, jestli jsou vaše příjmy vyšší nebo nižší než určitý násobek životního minima. Pokud by vám tedy v této kalkulačce vyšlo, že máte příjem nižší než životní minimum, můžete se pak obrátit na stát a požádat o sociální dávky.

POZOR: Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální

Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální. Mohou zde být uvedeny informace, které nejsou pro tento rok platné. Aktuální informace a kalkulačku pro letošní rok najdete: Kalkulačka životní minimum 2020 (zvýšení od 1. 4. 2020).

Kalkulačka – výpočet životní minimum v roce 2016

Kalkulačka životní minimum 2016
Jednotlivec nebo rodina?
Dospělé osoby
(ve spol. domácnosti)
Jednotlivec - 3410 Kč
První osoba - 3140 Kč
Dalsi osoby - 2830 Kč
Děti do 6 roků
1740 Kč
Děti 6 - 15 roků roků
2140 Kč
Děti do 26 roků
2450 Kč
Výpočet

Kolik je životní minimum v roce 2016?

To, kolik je životní minimum, se naposledy měnilo v roce 2012. Pro rok 2016 platí tedy stejné částky jako i v předchozím roce, tedy:

 • Životní minimum jednotlivce = 3410 Kč
 • Existenční minimum jednotlivce = 2200 Kč

Žije-li více osob ve společné domácnosti, resp. je-li více osob posuzováno společně, pak platí tyto částky pro životní minimum

 • První dospělá osoba v domácnosti = 3140 Kč
 • Druhá a další dospělá osoba v domácnosti = 2830 Kč
 • Dítě do 6 roků = 1740 Kč
 • Dítě 6 – 15 roků = 2140 Kč

Životní minimum a sociální dávky

Životní minimum je pak určující pro to, jestli máte nárok na některé sociální dávky – jedná se především o tyto:

 • Přídavky na dítě = u nich nesmí v rozhodném období překročit příjem rodiny 2,4 násobek životního minima rodiny
 • Porodné = u něj nesmí v rozhodném období překročit příjem rodiny 2,7 násobek životního minima
 • Dávky hmotné nouze = tedy doplatek na bydlení nebo příspěvek na živobytí, ve hmotné nouzi se nachází člověk, jehož příjmy nedosahují ani částek životního resp. existenčního minima

Jak se vypočítá životní minimum

Životní minimum (pokud člověk nežije úplně sám), se počítá vždy pro rodinu, resp. pro skupinu společně posuzovaných osob. Jako společně posuzované osoby mohou být typicky rodiče a děti, osoby, které žijí ve společné domácnosti apod.

V takovém případě se pak výsledné životní minimum (pro další sociální dávky) vypočítá jako prostý součet částek pro jednotlivé členy domácnosti.

Příklad výpočtu:

Pan a paní Novákovi žijí v rodinném domě se dvěma děti (8 a 17 roků). Společně s nimi zde ještě žije jejich babička. Rodinný dům není rozdělen na dvě samostatné bytové jednotky. Výpočet životního minima by zde mohl vypadat třeba takto:

 • Pan Novák = 1 dospělá osoba v domácnosti = 3140 Kč
 • Paní Nováková a jejich babička = 2x 2830 Kč
 • První dítě (8 roků) = 2140 Kč
 • Druhé dítě (17 roků) = 2450 Kč
 • Celkové životní minimum je tedy = 13 390 Kč

Zvýšení životního minima v roce 2016?

V původních plánech vláda ČR (která je oprávněna provádět zvýšení životního a existenčního minima), zvažovala, že od 1. 1. 2016 navýší částky o 150 až 200 Kč. K tomuto navýšení ale nakonec nedošlo. Je tedy pravděpodobné, že k dalšímu navýšení výše částky životní a existenční minimum už v roce 2016 spíše nedojde (zcela to vyloučit ale nelze) a ke zvýšení by pak mohlo dojít spíše až od 1. 1. 2017.

Akční nabídka: Potřebujete sehnat peníze a nevíte si rady? Podívejte se na tuto finanční nabídku – Půjčky od soukromých osob na směnku. Uvidíte že budete spokojeni. A když ne tak zkuste ještě tuto – Půjčka Provident v hotovosti. Je to zaručený způsob jak získat peníze.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Kalkulačka životní minimum od 1.1.2016

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Jana Králová, Sociální dávky 2017Dobrý den, na ošetřovné mají nárok jenom zaměstnanci na HPP... více »
 • JanaDobrý den, prosím Vás, počítá se do vyměřovacího základu hpp... více »
 • MIroslavaDobrý den prosila bych vzor jak správně a jké kolinky... více »
 • VeronikaDobrý večer,jsem samozivitelka s 2detmi.13lety syn má přiznaný 1stupen závislosti,6tileta... více »
 • Jana Králová, Sociální dávky 2017Dobrý den, na ošetřovné mají nárok pouze zaměstnanci, nebo dočasně... více »
 • MichaelaDobrý den, jsem měsíc vedena na úřadu práce. Mohu využít... více »