Kalkulačka – výpočet životní minimum

V následující online kalkulačce si můžete spočítat, kolik je životní minimum v roce 2016 pro jednotlivce nebo pro rodinu. U většiny sociálních dávek pak záleží na tom, jestli jsou vaše příjmy vyšší nebo nižší než určitý násobek životního minima. Pokud by vám tedy v této kalkulačce vyšlo, že máte příjem nižší než životní minimum, můžete se pak obrátit na stát a požádat o sociální dávky.

Výpočet životního minima v roce 2024

V roce 2024 se životní a existenční minimum nemění (není schváleno žádné zvýšení, platí stejné údaje, jako v minulém roce):

 • Životní minimum jednotlivce 2024 = 4 860 Kč
 • Existenční minimum jednotlivce 2024 = 3 130

Životní minimum pro rodinu (pro více osob ve společné domácnosti) si můžete sami spočítat v této aktuální kalkulačce: Nová kalkulačka: Výpočet životní minimum od 1. 1. 2024.

Kalkulačka – výpočet životní minimum v roce 2016

Kalkulačka životní minimum 2016
Jednotlivec nebo rodina?
Dospělé osoby
(ve spol. domácnosti)
Jednotlivec - 3410 Kč
První osoba - 3140 Kč
Dalsi osoby - 2830 Kč
Děti do 6 roků
1740 Kč
Děti 6 - 15 roků roků
2140 Kč
Děti do 26 roků
2450 Kč
Výpočet

Kolik je životní minimum v roce 2016?

To, kolik je životní minimum, se naposledy měnilo v roce 2012. Pro rok 2016 platí tedy stejné částky jako i v předchozím roce, tedy:

 • Životní minimum jednotlivce = 3410 Kč
 • Existenční minimum jednotlivce = 2200 Kč

Žije-li více osob ve společné domácnosti, resp. je-li více osob posuzováno společně, pak platí tyto částky pro životní minimum

 • První dospělá osoba v domácnosti = 3140 Kč
 • Druhá a další dospělá osoba v domácnosti = 2830 Kč
 • Dítě do 6 roků = 1740 Kč
 • Dítě 6 – 15 roků = 2140 Kč

Životní minimum a sociální dávky

Životní minimum je pak určující pro to, jestli máte nárok na některé sociální dávky – jedná se především o tyto:

 • Přídavky na dítě = u nich nesmí v rozhodném období překročit příjem rodiny 2,4 násobek životního minima rodiny
 • Porodné = u něj nesmí v rozhodném období překročit příjem rodiny 2,7 násobek životního minima
 • Dávky hmotné nouze = tedy doplatek na bydlení nebo příspěvek na živobytí, ve hmotné nouzi se nachází člověk, jehož příjmy nedosahují ani částek životního resp. existenčního minima

Jak se vypočítá životní minimum

Životní minimum (pokud člověk nežije úplně sám), se počítá vždy pro rodinu, resp. pro skupinu společně posuzovaných osob. Jako společně posuzované osoby mohou být typicky rodiče a děti, osoby, které žijí ve společné domácnosti apod.

V takovém případě se pak výsledné životní minimum (pro další sociální dávky) vypočítá jako prostý součet částek pro jednotlivé členy domácnosti.

Příklad výpočtu:

Pan a paní Novákovi žijí v rodinném domě se dvěma děti (8 a 17 roků). Společně s nimi zde ještě žije jejich babička. Rodinný dům není rozdělen na dvě samostatné bytové jednotky. Výpočet životního minima by zde mohl vypadat třeba takto:

 • Pan Novák = 1 dospělá osoba v domácnosti = 3140 Kč
 • Paní Nováková a jejich babička = 2x 2830 Kč
 • První dítě (8 roků) = 2140 Kč
 • Druhé dítě (17 roků) = 2450 Kč
 • Celkové životní minimum je tedy = 13 390 Kč

Zvýšení životního minima v roce 2016?

V původních plánech vláda ČR (která je oprávněna provádět zvýšení životního a existenčního minima), zvažovala, že od 1. 1. 2016 navýší částky o 150 až 200 Kč. K tomuto navýšení ale nakonec nedošlo. Je tedy pravděpodobné, že k dalšímu navýšení výše částky životní a existenční minimum už v roce 2016 spíše nedojde (zcela to vyloučit ale nelze) a ke zvýšení by pak mohlo dojít spíše až od 1. 1. 2017.

Akční nabídka: Potřebujete sehnat peníze a nevíte si rady? Podívejte se na tuto finanční nabídku – Půjčky od soukromých osob na směnku. Uvidíte že budete spokojeni. A když ne tak zkuste ještě tuto – Půjčka Provident v hotovosti. Je to zaručený způsob jak získat peníze.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Kalkulačka – výpočet životní minimum

Diskuse: 6
 • Custom avatar Petr

  Pobíráme na obě děti příspěvek na péči.Je možné si i přesto zažádat o hmotnou nouzi?

 • Custom avatar Ivana Sikorová

  Jsem matka samoživitelka na ČID, jejíž měsíční příjem je 7600 důchod a 3000, výživné na 14letou dceru. Chtěla bych opravdu vidět ty , kteří navrhovali tyto životní nebo lépe řečeno neživotní minima, jak by s takovou částkou byli schopni ,,vyžít,, celý měsíc, zaplatit vše potřebné a ještě myslet na tzv. zadní kolečka. Přála bych jim to alespoň 1 měsíc. Pro dlouhodobě nepříznivý zdrav. stav si nemohu nikde ani přivydělat, ale to nikoho nezajímá.
  V době, kdy jsem pracovala a vydělávala na tehdejší dobu pěkné peníze si stát vzal z příjmu to co mu náleželo, ale když se člověk ocitne v nezávidihodné situaci tak se s prominutím otočí zády. Jen tak dál, brzy se mezi bezdomovci – alkoholiky objeví i ženy samoživitelky s dětmi. Musím podotknout, že nekouřím , nepiju , nefetuju a přesto nemám na nic nárok. Asi je to tak správně, slušný člověk je pro stát nepotřebný, je nutno podporovat ze státních peněz cikány, uprchlíky a alkoholiky.

 • Custom avatar Renata

  Dobrý den
  dcera ma důchod 4700kč a chce bydlet sama.Kolik dostane na bydlenií a živobytí jak se t dá vypočítat.Děkuji Renata

 • Custom avatar lukas lenko

  Jak je prosím rozdělené životní minimum, -zajištění výživy;-zajištění nákladů na domácnost, kolik jsou od 2016 částky, kde to zjistím ? poradí mně někdo? děkuji

 • Custom avatar leoš

  Dobrý den,chtěl bych se zeptat.byl li člověk vyřazen sankčně s UP a po 6měsících si opět podal žádost o příspěvěk na živobytí a bydlení-daná žádost podána 12 den v měsíci květnu,do kdy mi bude vyplacena již zminovaná dávka.úřednice mi řekla že ona na to má 30-60 dnů na odeslání oné dávky děkuji za odpověd

 • Custom avatar vlcakjilek@email.cz

  Dobrý den,sem bezdomovec a od dubna bych měl pobírat starobní důchod jěště nevím kolik.Ale mám problém jelikož mám několik exekucí.Zajímalo by mne kolik jako důchodce budu mít,nebo spíš kolik mne zbyde po exekucích?Děkuji Jílek.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...
 • Zbyněk Hlavatý: Dobrý den, od 1 října jsem bez práce a bez možnosti čerpat podporu v nezaměstn...
 • Otakar: Dobrý den, pobiram důchod 7500,- , ubytovna mně stoji 7000, -. Chci se zeptat jes...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Důchody by se měly vyplácet v sudé dny mezi 6. a 14. dnem v měsíci, změna by m...