Od ledna 2024 platí nové podmínky pro nárok na podporu v nezaměstnanosti od Úřadu práce. Od 1. 1. 2024 se zvyšuje i maximální podpora v nezaměstnanosti nebo při rekvalifikaci. Bude i vyšší minimální podpora po rodičovské.
Od ledna 2024, se budou měnit podmínky pro nárok na podporu v nezaměstnanosti. Pro některé nezaměstnané, budou platit nové, přísnější podmínky. Úřady práce, také od 1. 1. 2024 přestanou vyplácet kompenzaci za nevyplacené odstupné.
Od začátku roku 2024, se bude zvyšovat i maximální podpora v nezaměstnanosti nebo při rekvalifikaci. Poměrně výrazně, se zvýší i minimální podpora (například po rodičovské, nebo po dlouhodobé neschopence).
Od ledna 2024, si nezaměstnaní na Úřadu práce, také budou moci přivydělat více peněz na nějaké brigádě. Bude se zvyšovat minimální mzda, a tím i maximální možný přivýdělek, pro nezaměstnané na ÚP.
Podpora v nezaměstnanosti po skončení zaměstnání, se vypočítá z průměrného čistého příjmu (v posledním zaměstnání, za předchozí kalendářní čtvrtletí).
Podpora v nezaměstnanosti po skončení podnikání (nebo při přerušení činnosti OSVČ), se počítá t vyměřovacího základu – viz kalkulačka pro výpočet podpory pro OSVČ 2024.
Výpočet podpory v nezaměstnanosti se bude lišit podle toho, kdo si půjde o podporu požádat:
Při výpočtu podpory v nezaměstnanosti dále může záležeti i na důvodech, proč bylo ukončeno zaměstnání. V některých případech, je totiž nárok jenom na nižší podporu v nezaměstnanosti.
Podpora při výpovědi od zaměstnavatele:
Podpora při ukončení zaměstnání bez vážného důvodu:
Maximální podpora v nezaměstnanosti 2024:
Podpora po skončení rodičovské (nebo jiné činnosti, která se považuje za náhradní dobu zaměstnání) se od 1. 1. 2024 zvyšuje:
Od 1. 1. 2024, budou platit nové, přísnější podmínky pro nárok na podporu od Úřadu práce. Změna se dotkne především situací, kdy jde někdo opakovaně na Úřad práce.
V situaci, kdy byla v posledních 2 letech čerpána podpora v nezaměstnanosti, dojde k prodloužení minimální odpracované doby, pro nárok na další podporu od Úřadu práce:
Základní minimální odpracovaná doba, aby byl vůbec nárok na podporu v nezaměstnanosti – tj. minimálně 12 měsíců účasti na důchodovém pojištění za poslední dva roky, se ale nijak nemění.
Od začátku roku 2024, přestanou Úřady práce vyplácet kompenzace, za nevyplacené odstupné. Tato změna současně znamená, že odstupné už nebude mít žádný dopad na výplatu podpory v nezaměstnanosti.
Doposud se při nároku na odstupné, odkládala výplata podpory od Úřadu práce, o příslušný počet měsíců, za které bylo vyplaceno odstupné. Od ledna 2024, už budou mít všichni nezaměstnaní nárok na podporu, hned od prvního dne.
Je poměrně běžné, že pracovní poměr končí na konci roku (31. prosince 2023). V takovém případě je dobré zajít na Úřad práce nejpozději do 4. ledna 2024 (včetně).
Obecně totiž platí, že lhůta pro evidenci na Úřadu práce, je do 3 pracovních dní. Není to ale povinné, na úřad se dá jít i kdykoliv později. Pak už ale evidence na ÚP nenavazuje na ukončené zaměstnání a někdy to může mít vliv i na výpočet podpory.
Pro výpočet podpory v nezaměstnanosti po skočení zaměstnání, je rozhodující průměrný čistý měsíční výdělek:
Na podporu v nezaměstnanosti, je nárok i po skončení mateřské (rodičovské dovolené). Resp. na podporu je nárok i v případě, že je žena nezaměstnaná už před porodem, nebo že jí zaměstnání skončí během mateřské dovolené nebo rodičovské dovolené.
Péče o dítě (až do jeho 4 roků), se započítá jako náhradní doba zaměstnání. Na podporu v nezaměstnanosti je nárok i po skončení mateřské. Podpora ale může být jenom minimální.
Výpověď dohodou neexistuje. Výpověď můžete dostat od zaměstnavatele, nebo můžete dát výpověď vy. Ukončení zaměstnání dohodou, znamená, že jste se vzájemně dohodli. Je tedy možná buď výpověď, nebo je to dohoda. Oboje současně, je nesmyl.
Pokud je pracovní poměr ukončen dohodou, pak mimo jiné záleží i na důvodech:
V době, kdy nezaměstnaný pobírá podporu v nezaměstnanosti, tak nesmí mít vůbec žádný příjem ze zaměstnání – žádný přivýdělek nebo brigáda.
V době, kdy není nárok na podporu v nezaměstnanosti (podpora už skončila, nebo na podporu vůbec nebyl nárok), je možné pracovat na nějaké brigádě, nebo mít přivýdělek v nějakém zaměstnání.
Maximální přivýdělek je omezen na jednu polovinu minimální mzdy. Od 1. 1. 2024 se minimální mzda bude zvyšovat. V roce 2024, může být minimální mzda až 18 900 Kč. Maximální přivýdělek pro nezaměstnané, by byl až 9 450 Kč.
Během evidence na Úřadu práce ale není možné pracovat na dohodu o provedení práce (DPP). A není možné ani podnikání jako OSVČ. Je dovolena pouze práce na dohodu o pracovní činnosti DPČ, nebo zaměstnání v pracovním nebo služebním poměru.
Bez předchozího zaměstnání, obvykle nevzniká nárok na podporu. To platí například pro studenty, kteří po skončení školy obvykle mají nárok na podporu.
Pro nárok na podporu je nutné „odpracovat“ minimálně 12 měsíců za poslední 2 roky (za posledních 24 měsíců).
Jako odpracovaná doba, se ale může počítat i náhradní doba zaměstnání:
V těchto případech, může být nárok na podporu i bez předchozího zaměstnání. Podpora se ale vypočítá z průměrné mzdy v ČR a je jenom minimální.
Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.
Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.