Kalkulačka: Kolik je podpora v nezaměstnanosti v roce 2022

Od začátku roku 2022 (od 1. 1. 2022) se zvyšuje maximální podpora v nezaměstnanost a při rekvalifikaci. V novém roce, se také zvyšuje možnost přivýdělku pro nezaměstnané (díky zvýšení minimální mzdy).

V následující kalkulačce si můžete sami spočítat, kolik dostanete od Úřadu práce, pokud budete v roce 2022 nezaměstnaní. Podíváme se na to, jaké jsou aktuální podmínky pro nárok na podporu, kolik je minimální podpora, a co jen nového v roce 2022.

Kalkulačka: Výpočet podpory v nezaměstnanosti od 1. 1. 2022

Na podporu v nezaměstnanosti mohou mít nárok zaměstnanci po skončení pracovního poměru (viz výpočet v kalkulačce), nebo i podnikatelé po skončení (či přerušení) podnikání (kalkulačku pro výpočet podpory pro OSVČ najdete zde). Na podporu může být nárok i po rodičovské nebo po skončení neschopenky (viz informace níže), a v dalších případech.

Pro výpočet podpory, zadejte svoji průměrnou čistou mzdu (průměrný čistý měsíční výdělek v posledním zaměstnání), za poslední ukončené kalendářní čtvrtletí. Dále hraji roli váš věk, nebo i to, zda jste dostali odstupné při výpovědi ze zaměstnání.

Kalkulačka podpora v nezaměstnanosti 2022
Kdo dal výpověď?

* Pokud je podána výpověď bez vážného důvodu, nebo pokud je pracovní poměr ukončený dohodou (bez vážného důvodu), je podpora v nezaměstnanosti nižší (vážné důvody pro výpověď definuje zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, konkrétně pak § 5c - podrobněji níže.)
Při výpovědi ze strany zaměstnavatele nebo ze strany zaměstnance, při vážných důvodech, je podpora vyplácena v plné výši.
Při výpovědi z důvodu hrubého porušení pracovní kázně, pak nárok na podporu nevzniká vůbec.

Odstupné od zaměstnavatele
(počet měsíců s nárokem na odstupné)
Kolik je vám roků?

Čistá mzda

Výpočet

Zvýšení podpory v nezaměstnanosti v roce 2022

Od začátku roku (od 1. 1. 2022) se zvyšuje maximální podpora v nezaměstnanosti a při rekvalifikaci. A to o poměrně hodně vysokou částku. Oproti předchozímu roku je podpora pro nezaměstnané od Úřadu práce, až o 1400 Kč vyšší:

 • Maximální podpora v nezaměstnanosti od 1. 1. 2022 = 21 488 Kč (o 1413 Kč více než v roce 2021)
 • Maximální podpora při rekvalifikaci od 1. 1. 2022 = 24 081 Kč (o 1583 Kč více než v roce 2021)

Tuto maximální podporu, ale dostanete, jen pokud byste měli adekvátně vysokou výplatu. Podpora se vypočítá na základě vaší průměrné čisté mzdy (resp. na základě průměrného čistého výdělku za poslední kalendářní čtvrtletí, v posledním zaměstnání).

Kolik je podpora v nezaměstnanosti v roce 2022?

Kolik je podpora v nezaměstnanosti, je stanoveno takto:

 • 65% z průměrné čisté mzdy během prvního a druhého měsíce
 • 50% z průměrné čisté mzdy během třetího a čtvrtého měsíce
 • 45% z průměrné čisté mzdy během dalších měsíců (až 11 měsíců celkem)

V některých případech, pak může být podpora snížena na 45% po celou dobu. Jedná se o situace, kdy je pracovní poměr ukončen ze strany zaměstnance, bez uvedení vážného důvodu.

Vážné důvody pro ukončení zaměstnání, jsou uvedeny v paragrafu 5, písmeno c, zákona o zaměstnanosti. Může se jednat například o nutnost pečovat o dítě.

V některých případech ale nemusí být nárok na podporu vůbec. Pokud nejsou splněny podmínky, pokud je zaměstnání ukončeno z důvodu hrubého porušení pracovní kázně, pokud nebyla odpracována dostatečně dlouhá doba, atd.

Jak dlouho je nárok na podporu pro nezaměstnané v roce 2022?

Na podporu může být nárok až po dobu 11 měsíců. Záleží ale na tom, kolik roků je vám v době, kdy si jdete na Úřad práce požádat o podporu (narozeniny během čerpání podpory, už nehrají roli):

 • Do 50 roků, je nárok na podporu v délce 5 měsíců
 • Nad 50 roků do 55 roků, je nárok na podporu v délce 8 měsíců
 • Nad 55 roků, je nárok na podporu v délce 11 měsíců

Pokud ale jdete na Úřad práce opakovaně, krátce po sobě, a pracovali jste třeba jen dva měsíce (ukončíte zaměstnání ještě během zkušební doby), pak není nárok na podporu vůbec, nebo jen na zbytek nevyčerpané doby, z předchozí podpory v nezaměstnanosti.

Zvýšení přivýdělku pro nezaměstnané v roce 2022

Od začátku roku 2022, se zvyšuje možnost přivýdělku pro nezaměstnané. Pokud jste na Úřadu práce a nemáte nárok na podporu v nezaměstnanosti (ještě vám nezačala být vyplácena, nebo už skončila), pak si můžete přivydělat nějaké brigádě.

Pozor jen na to, že se musí jednat o práci na dohodu DPČ (dohoda o pracovní činnosti), nebo v pracovním poměru. Práce na dohodu DPP (dohoda o provedení práce) není možná. Není také možné podnikat jako OSVČ, a brát podporu od Úřadu práce.

Jako nezaměstnaný na Úřadu práce, si můžete přivydělat jen jednu polovinu minimální mzdy. V roce 2022 je to 8100 Kč hrubého měsíčně. To je o 500 Kč více, než v předchozím roce (od 1. 1. 2022 dochází ke zvýšení minimální mzdy na 16 200 Kč).

Kolik je minimální podpora pro nezaměstnané v roce 2022?

V některých případech sice máte nárok na podporu v nezaměstnanosti, ta se ale nedá spočítat na základě vašeho příjmu v posledním zaměstnání.

Jedná se například o situaci po skončení rodičovské nebo po skončení dlouhodobé pracovní neschopnosti, po ukončení zaměstnání.

Pokud jste delší dobu nepracovali, ale máte nárok na započítání náhradní doby zaměstnání (pracovní neschopnost po skončení zaměstnání, péče o dítě do 4 roků, apod.), pak se vám podpora vypočítá z průměrné mzdy v ČR.

Tato průměrná mzda pro výpočet podpory, je pro rok 2022 stanovena na 37 047 Kč. A podpora je pouze minimální:

 • První a druhý měsíc je minimální podpora = 5 558 Kč
 • Druhý a třetí měsíc je minimální podpora = 4 446 Kč
 • Ostatní měsíce (až 11), je min. podpora = 4 076 Kč

Vyřizuje se podpora v nezaměstnanosti jen v místě trvalého bydliště?

O podporu v nezaměstnanosti, si můžete požádat na kterémkoliv Úřadu práce. Může to být tam, kde máte trvalé bydliště, nebo tam, kde skutečně bydlíte. Nebo případně i ve městě, kde si budete hledat novou práci.

Na Úřad práce byste měli jít do 3 pracovních dní, po skončení zaměstnání. Není to ale nějaká povinnost. Na Úřad práce se dá jít i později (pak ale evidence na ÚP nenavazuje na ukončené zaměstnání).

Nebo tam nemusíte chodit vůbec. Pak si ale musíte případně začít platit minimální zdravotní pojištění (jinak ho za vás platí stát). Minimální zdravotní pojištění se také od začátku roku 2022 zvyšuje. Pokud byste nenastoupili do nového zaměstnání a nebyli vedeni na Úřadu práce, pak si musíte platit 2187 Kč měsíčně.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčky bez registru potvrzení přijmu a poplatku předem. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Rychlá půjčka 15 000 Kč ihned na účet v bance – zdarma a bez poplatků. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Štítky: , , , , , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Kalkulačka: Kolik je podpora v nezaměstnanosti v roce 2022

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Jiří Duchek: Dobrý den, chci se zeptat zda dostanu rychlou půjčku do 10000 když jsem necelé 2...
 • JIRIHLAVAC2@SEZNAM.cz: pecuji o manzelku ma onkologickou diagnozu a navic po opakovanych mozkovych prihodach...
 • Hana Zelenková: Dobrý den.Můj syn je od 8.8.2022 v pracovní neschopnosti. 2xByl hospitalizován ve...
 • Xenik: Hezký den, ne nezapočítává... Započítává se čistá mzda bez daňového bonu...
 • Ondřej Daněk: Dobrý den. Mohu pořádat o příspěvek na bydlení i mimo místně příslušn...
 • Emil Votoček: Dobrý den, mám dotaz. Jsem důchodce 72 let. Mám 4 plicní onemocnění - CHOP...
 • Bohouš Zeman: Stěhuju se 16. prosince do dražšího podnájmu. Ve starém mi neprodlouží nájem...