Kalkulačka příspěvky na děti podle nových pravidel – změna podmínek

Kalkulačka příspěvky na děti podle nových pravidel – změna podmínek

Od října 2017 bude na dětské přídavky nárok, pokud průměrný příjem nebude převyšovat 2,7 násobek životního minima

Od začátku ledna 2018 začne platit novela zákona o státní sociální podpoře (zákon číslo 117/1995 Sb.)., která přináší hned několik změn. Jednou ze sociálních dávek, kterých se týkají tyto změny, jsou i přídavky na děti. Stručný popis všech změn najdete v samostatném článku – Zvýšení přídavků na dítě od 1. 1. 2018.

Na této stránce jsme pro vás připravili novou kalkulačku pro výpočet výše přídavků na děti. Ta již zahrnuje změněné podmínky a výši příspěvek od 1. 1. 2018. Pokud byste si chtěli o přídavky na děti žádat ještě do konce roku 2017, pak si výši dávky můžete spočítat ve „staré“ kalkulačce – Příspěvek na dítě – kalkulačka 2017.

Kalkulačka příspěvek na dítě 2024

V roce 2024 platí stejné podmínky pro nárok na dětské přídavky, jako v minulém roce.

Na přídavky je nárok, pokud je příjem v rodině, do 3,4 násobku životního minima.

Výše příspěvku na dítě, je v roce 2024 stejná – podle věku dítěte je to 1 330 Kč až 1 580 Kč.

Kalkulačka: Kdo má nárok na přídavky na děti 2024

Nová kalkulačka – přídavky na dítě od 1. 1. 2018

Nová kalkulačka přídavky na děti - od 1.1.2018
Děti do 6 roků
Děti 6 - 15 roků roků
Děti do 26 roků
Dospělé osoby
(ve spol. domácnosti)
Průměrný měsíční příjem v Kč

Zadávejte průměrný měsíční příjem celé domácnosti za předchozí kalendářní čtvrtletí. Jako příjem se počítá mzda ze zaměstnání nebo příjmy z podnikání. Dále také nemocenská, rodičovský příspěvek, mateřská, podpora v nezaměstnanosti nebo třeba výživné (a další příjmy). Jako příjem se naopak nepočítá příspěvek na bydlení, porodné, dávky hmotné nouze, příspěvek na péči aj.
Příjem dle § 18 pro zvýšené dávky?
Zadávejte ANO, pokud má alespoň jedna společně posuzovaná osoba, v každém kalendářním měsíci, příjem ve výši nejméně 3410 Kč, dle §18, odstavec 2, zákon číslo 117/1995. Tedy z výdělečné činnosti (zaměstnání, SVČ). Nebo nemocenské dávky, důchodové dávky, podpora v nezaměstnanosti či rekvalifikaci, příspěvek na péči o osobu do 18 roků, rodičovský příspěvek.
Výpočet

Jak se mění podmínky a pravidla pro dětské přídavky v roce 2018?

Novela zákona mění hned několik věcí v souvislosti s přídavky na dítě

Zvýšení hranice příjmu, při kterém je nárok na přídavky

  • Až doposud byl na přídavky na dítě nárok, pokud průměrný měsíční příjem nepřevyšoval 2,4 násobek životního minima
  • Od ledna 2018 bude na dětské přídavky nárok, pokud průměrný příjem nebude převyšovat 2,7 násobek životního minima

Změna za jaké období jsou posuzovány příjmy

  • Až doposud se u příspěvků na dítě dokládaly příjmy za předchozí kalendářní rok (např. v říjnu 2016 se dokládaly příjmy za rok 2015, v říjnu 2017 se měly dokládat příjmy za rok 2016)
  • Nově se budou dokládat a posuzovat příjmy vždy za přechozí kalendářní čtvrtletí – v říjnu 2017 se tak bude dokládat příjem za červenec – září 2017

Zvýšení příspěvků na dítě

  • Až doposud byly přídavky na dítě ve výši 500 Kč (dítě do 6 roků), 610 Kč (dítě 6 – 15 roků) nebo 700 Kč (dítě do 26 roků)
  • Původní výše přídavků je zachována, při splnění určitých podmínek je ale nárok na zvýšené přídavky
  • Zvýšení přídavků na dítě o 300 Kč měsíčně – nově tedy 800 Kč (dítě do 6 roků), 910 Kč (dítě 6 – 15 roků) a 1000 Kč (dítě do 26 roků)

Kdo má nárok na zvýšení přídavků na dítě?

Novela zákona zavádí možnost, aby lidé, kteří pracují nebo mají nějaký z příjmů (které stanovuje zákon), měli současně i vyšší přídavky na dítě.

Pokud alespoň jeden z rodičů (nebo obecněji ze společně posuzovaných osob) bude mít v každém měsíci (v předchozím kalendářním čtvrtletí, tedy 3x po sobě, stačí jen jeden z rodičů) příjem nejméně ve výši životního minima jednotlivce – tedy nejméně 3410 Kč, pak bude nárok na vyšší přídavky na dítě.

Příjem by pak měl být buď z výdělečné činnosti (zaměstnání nebo podnikání). Nebo to mohou být i nemocenské dávky, důchod, podpora v nezaměstnanosti, podpora při rekvalifikaci, rodičovský příspěvek nebo příspěvek na péči o osobu do 18 roků.

Kdo má nárok na přídavky na dítě?

Na příspěvek na děti mají nárok především nezletilé nezaopatřené děti (o dávku žádá zákonný zástupce, kterému je pak vyplácena), nebo i zletilé nezaopatřené děti (o dávku si žádají sami).

Nárok na přídavek na dítě je, pokud příjem rodiny (všech společně posuzovaných osob) nepřesáhne 2,7 násobek životního minima. Mezi příjmy se pak počítají všechny příjmy, všech společně posouvaných osob, za dané období (předchozí kalendářní čtvrtletí). Jako příjem se pak započítává třeba výplata ze zaměstnání, příjem z podnikání, nemocenské dávky, podpora v nezaměstnanosti, mateřská nebo i další příjmy.

Kde se žádá o přídavky na dítě?

Žádost o přídavky na dítě si můžete vyřídit na místním Úřadu práce. Žádost se podává na předepsaném formuláři. Kromě samotné žádosti je pak potřeba doložit příjmy (doklad o výši čtvrtletního příjmu nebo prohlášení o tom, že nemáte žádné příjmy). Dále pak osobní doklady všech osob uvedených v žádosti (občanský průkaz nebo třeba rodný list). A nakonec také doklady prokazující nezaopatřenost dítěte / dětí. Tedy nejčastěji se dokládá potvrzení o studiu. Případně to ale může být i potvrzení o zdravotním stavu. U nezaměstnaných dětí do 18 roků je to potvrzení o vedení v evidenci úřadu práce, nebo i další dokumenty.

Žádost o přídavky na dítě zpětně?

Podobně jako i u jiných sociálních dávek, je možné nárok na přídavky na dítě uplatit i zpětně – maximálně ale za poslední 3 měsíce. V takovém případě by se pak dokládaly příjmy za předchozí dvě kalendářní období.

Kdy a jak se vyplácí přídavky na dítě?

Přídavky na dítě se vyplácí buď zákonnému zástupci (pokud je dítě nezletilé) nebo přímo dítěti (zletilé nezaopatřené dítě). Příspěvek je pak možné vyplácet buď bezhotovostně (na účet v bance) nebo poštovní poukázkou na pobočku České pošty. Výplatní termín u přídavků na dítě je stejný, jako i u jiných sociálních dávek. Dávky jsou obvykle vypláceny mezi 10 – 20 dnem v měsíci. Konkrétní výplatní termín závisí na zvolené formě výplaty (výplata na účet je zpravidla rychlejší než na Českou poštu), a také tom, jak vychází dny v kalendáři nebo zda nejsou v daném měsíci třeba nějaké státní svátky.

SUPER nabídka: Nevíte, kde vzít peníze? Pomůžeme vám! Máme tady neopakovatelnou akční nabídku – Půjčka 10000 bez registru. Určitě budete spokojeni. A pokud jsme se náhodou netrefili správně, pak nabízíme ještě – Rychlé půjčky bez potvrzení příjmu. To je solidní a jistá cesta, jak sehnat peníze.

Diskuze

Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.

Další užitečné informace

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.