Sociální dávky v EU (v Evropské Unii)

Sociální dávky v EU (v Evropské Unii)

Jaké jsou sociální dávky v Evropské unii? Máte možnost žádat o sociální dávky, pokud budete pracovat nebo pobývat někde v zahraničí?

Jaké jsou sociální dávky v Evropské unii? Máte možnost žádat o sociální dávky, pokud budete pracovat nebo pobývat někde v zahraničí? A pokud ano, jaké jsou podmínky? Podívejte se na stručný přehled informací o tom, jak to funguje se sociálními dávkami v rámci EU.

Nárok na sociální dávky v EU

V rámci EU (Evropské Unie) platí základní pravidlo v oblasti sociálních dávek, které určuje, že sociální zabezpečení občanů se odvíjí od země, ve které občan pracuje a odvádí sociální pojištění. V tom případě už pak nehraje roli, jestli je nebo není občanem dané země. Stejně tak i v ČR platí, že na sociální dávky má nárok ten, kdo má v ČR trvalé bydliště bez ohledu na státní občanství nebo národnost.

Toto ale neplatí u všech dávek, ale týká se to především těchto:

  • Dávky v nemoci
  • Dávky v mateřství a rovnocenné otcovské dávky
  • Dávky v invaliditě
  • Dávky ve stáří
  • Pozůstalostní dávky
  • Dávky při pracovních úrazech a nemocech z povolání
  • Pohřebné
  • Dávky v nezaměstnanosti
  • Předdůchodové dávky
  • Rodinné dávky

V případě, že člověk v některé zemi odvádí pojištění, pak se na něj automaticky vztahují stejná práva a povinnosti, jako na ostatní občany dané země. To se týká především zemí v rámci EU (Evropská unie), a dále se to vztahuje i na Švýcarsko, Norsko, Lichtenštejnsko a Island.

Na některé dávky v EU nemusíte mít nárok

Výše uvedené se ale nevztahuje automaticky na všechny peněžité dávky. U některých platí omezení. Týká se to především tzv. nepříspěvkových dávek. Ty jsou většinou vypláceny lidem, jejichž důchod či příjem nedosahuje určité úrovně. Další pravidla EU o koordinaci sociálního zabezpečení se nevztahují na sociální a léčebnou pomoc. Poskytnutí těchto dávek většinou závisí na vaší finanční situaci.

Kdy máte nárok na dávky v EU

Platí to, že pokud například pobíráte podporu v nezaměstnanosti v ČR, pak odchod do zahraničí (třeba za účelem hledání práce v Německu, v Rakousku nebo v Anglii), nebude mít na vaše práva vliv. To se týká především těchto dávek:

  • Zdravotní pojištění
  • Rodinné dávky
  • Invalidní nebo starobní důchod

Pokud nebudete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti, a odejdete do zahraničí, pak nárok na dávky máte i nadále v zemi, kde máte trvalé bydliště (tedy v ČR).

Jakmile si v zahraničí najdete práci, a začnete v dané zemi odvádět pojištění, bude vám vznikat nárok na další dávky i v dané zemi. Platí zde ale různá další pravidla a podmínky – úřady sociálního zabezpečení vyhodnocují nárok na dávky podle řady různých kritérií. O tom, který stát bude považován za stát vašeho bydliště, se pak rozhoduje v příslušném správním řízení (může zde být například podmínka minimální odpracované doby apod.).

Současně ale platí, že i když nemáte dostatečné peněžní prostředky pro zajištění svých základních potřeb ani potřeb vaší rodiny, nemůže vás nikdo nutit opustit hostitelskou zemi, pokud můžete prokázat, že i nadále hledáte zaměstnání a máte reálnou šanci ho najít.

Příklad – nárok na sociální dávky jinde v EU

Jeden ukázkový příklad jak by mohlo vypadat posouzení nároku na dávky.

Pan Novák byl propuštěn ze zaměstnání z důvodu nadbytečnosti. Je nezaměstnaný a pobírá podporu v nezaměstnanosti. Rozhodl se odejít do zahraničí (do Německa) a hledat si práci zde. Požádal tedy na Úřadu práce, aby mu byla podpora v nezaměstnanosti převedena do Německa. Následně se rozhodnul, že v Německu zůstane a požádal místní úřady o dávky v nezaměstnanosti. Jeho žádost ale byla zamítnuta.

Legislativa EU neukládá členským státům povinnost, aby vyplácely dávky k pokrytí základních potřeb nebo jiný druh sociální pomoci uchazečům o zaměstnání, kteří v jejich zemi hledají práci poprvé.

Pokud by zde ale pan Novák již nějakou dobu pracoval, a o práci přišel, jeho žádost by byla vyřízena kladně (při splněný všech místních podmínek).

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Krátkodobé půjčky bez registru. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Půjčky od soukromých osob. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Diskuze

Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.

Další užitečné informace

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.