Kalkulačka: Kolik jsou přídavky na děti a kdo má nárok?

Kalkulačka: Kolik jsou přídavky na děti a kdo má nárok?

Aby byl nárok na přídavky na dítě, tak průměrný měsíční příjem rodiny (za poslední 3 měsíce, resp. za předchozí kalendářní čtvrtletí), nesmí překročit 2,7 násobek životního minima.

Máte nějaké dítě/děti a zajímalo by vás, kolik jsou přídavky na děti v roce 2018? A jestli na ně máte nárok? A pokud ano, kde si o ně můžete požádat, a co vše budete muset doložit, aby vám byla tato sociální dávka schválena?Aby byl nárok na přídavky na dítě, tak průměrný měsíční příjem rodiny (za poslední 3 měsíce, resp. za předchozí kalendářní čtvrtletí), nesmí překročit 2,7 násobek životního minima.

Kalkulačka příspěvek na dítě 2024

V roce 2024 platí stejné podmínky pro nárok na dětské přídavky, jako v minulém roce.

Na přídavky je nárok, pokud je příjem v rodině, do 3,4 násobku životního minima.

Výše příspěvku na dítě, je v roce 2024 stejná – podle věku dítěte je to 1 330 Kč až 1 580 Kč.

Kalkulačka: Kdo má nárok na přídavky na děti 2024

Na této stránce najdete aktuální verzi kalkulačky pro výpočet dětských přídavků v roce 2018. Sami si tak můžete spočítat, zda na přídavky máte nárok, a kolik byste každý měsíc mohli dostávat. Podíváme se i na to, jaké jsou změny (zvýšení přídavků) v roce 2018

Kolik jsou přídavky na děti v roce 2018?

Nová kalkulačka přídavky na děti - od 1.1.2018
Děti do 6 roků
Děti 6 - 15 roků roků
Děti do 26 roků
Dospělé osoby
(ve spol. domácnosti)
Průměrný měsíční příjem v Kč

Zadávejte průměrný měsíční příjem celé domácnosti za předchozí kalendářní čtvrtletí. Jako příjem se počítá mzda ze zaměstnání nebo příjmy z podnikání. Dále také nemocenská, rodičovský příspěvek, mateřská, podpora v nezaměstnanosti nebo třeba výživné (a další příjmy). Jako příjem se naopak nepočítá příspěvek na bydlení, porodné, dávky hmotné nouze, příspěvek na péči aj.
Příjem dle § 18 pro zvýšené dávky?
Zadávejte ANO, pokud má alespoň jedna společně posuzovaná osoba, v každém kalendářním měsíci, příjem ve výši nejméně 3410 Kč, dle §18, odstavec 2, zákon číslo 117/1995. Tedy z výdělečné činnosti (zaměstnání, SVČ). Nebo nemocenské dávky, důchodové dávky, podpora v nezaměstnanosti či rekvalifikaci, příspěvek na péči o osobu do 18 roků, rodičovský příspěvek.
Výpočet

Zvýšení přídavků na děti od 1. 1. 2018

Od 1. 1. 2018 dochází ke zvýšení příspěvků na děti. Nejedná se ale o plošné zvýšení, tak jako tomu bývalo dříve, kdy by od ledna najednou začali všichni příjemci této sociální dávky dostávat více peněz. Od 1. 1. 2018 jsou stanoveny dvoje, různě vysoké přídavky.

Základní výše dětských přídavků je stejná jako loni (a jako již několik roků):

  • Dítě do 6 roků = 500 Kč měsíčně
  • Dítě 6 – 15 roků = 610 Kč měsíčně
  • Dítě do 26 roků = 700 Kč měsíčně

Od 1. 1. 2018 ale může být nárok i na zvýšené přídavky (zvýšení o 300 Kč měsíčně na jedno dítě), tedy na:

  • Na dítě do 6 roků bude nově 800 Kč (+300 Kč měsíčně)
  • Na dítě 6 – 15 roků bude nově 910 Kč (+300 Kč měsíčně)
  • Na dítě do 26 roků bude nově 1000 Kč (+ 300 Kč měsíčně)

Na tyto zvýšené přídavky je ale nárok jen za určitých podmínek. Aby byly vypláceny vyšší přídavky, musí alespoň jeden člen z rodiny (otec, matka dítěte, popř. některá ze společně posuzovaných osob), v předchozích 3 měsících „pracovat“ a mít příjem ve výši nejméně 3140 Kč (což je životní minimum jednotlivce platné v roce 2018).

Nemusí to ale být jen výkon zaměstnání. Nárok na vyšší příspěvek na dítě je i v případě, že alespoň jeden z rodičů dostává podporu v nezaměstnanosti, nemocenské dávky, peněžitou pomoc v mateřství (mateřskou), rodičovský příspěvek, má příjem z nějaké brigády (DPP nebo DPČ) apod.

Kdo má nárok na přídavky na dítě v roce 2018?

I když se přídavky na dítě od začátku roku 2018 zvyšovali, ostatní podmínky se v zásadě neměnili. I nadále platí, že tato sociální dávka je určena především pro ty rodiny, které mají spíše nižší příjmy.

Aby byl nárok na přídavky na dítě, tak průměrný měsíční příjem rodiny (za poslední 3 měsíce, resp. za předchozí kalendářní čtvrtletí), nesmí překročit 2,7 násobek životního minima. Pokud je příjem nižší, pak je nárok na přídavky. Pokud je příjem vyšší tak nárok není.

Kdy je nárok na dětské přídavky?

  • Rodina, dvě dospělé osoby a dvě děti do 6 roků = životní minimum je 9450 Kč, nárok na přídavky je do příjmu 25 515 Kč/měsíčně
  • Rodina, dvě dospělé osoby a 2 děti (7 a 16 roků) = životní minimum rodiny je 10 560 Kč, nárok na přídavky je do příjmu 28 512 Kč/měsíčně
  • Rodina, dvě dospělé osoby, tři děti (12, 16, 17 roků) = životní minimum je 13 010 Kč, nárok na přídavky je do příjmu 35 127 Kč/měsíčně
  • Samoživitelka s jedním dítětem do 6 roků = životní minimum je 4880 Kč, nárok na přídavky na dítě je do příjmu 13 176 Kč/měsíčně
  • Samoživitelka se dvěma dětmi (5 a 7 roků) = životní minimum je 7020 Kč, nárok na přídavky je do příjmu 18 954 Kč

Výše uvedené příklady slouží jen pro orientační představu. To jestli vy konkrétně (vaše rodina), budete mít nárok na příspěvek na dítě, si můžete spočítat v naší kalkulačce.

Jak se dokládá příjem pro přídavky na dítě

Při podání žádosti o přídavky na dítě se dokládají osobní doklady všech žadatelů a také doklady prokazující nezaopatřenost dítěte/dětí (u starších dětí je to zpravidla potvrzení o studiu). Dále je pak nutné doložit i příjem všech společně posuzovaných osob (otec + matka dítěte, a také i příjem dětí, pokud by pracovali/měli nějakou brigádu.

Mezi příjmy, které se započítávají pro přídavky na dítě, spadá především výplata ze zaměstnání (nebo obdobný příjem z výkonu závislé činnosti), příjem z podnikání (zde jen pozor že u OSVČ se při nulových příjmech nebo obecně nízkých započítává jako příjem vždy nejméně jedna polovina průměrné mzdy za předchozí rok).

Jako příjem se započítává i podpora v nezaměstnanosti, nemocenské dávky, peněžitá pomoc v mateřství nebo třeba i rodičovský příspěvek a různé další příjmy.

Kde vyřídit přídavky na dítě?

Přídavky na dítě je možné vyřídit na místním Úřadu práce (dle místa trvalého bydliště žadatele o dávku). Dokládá se příslušná žádost, osobní doklady všech osob uvedených v žádosti (občanský průkaz, nebo u menších dětí rodný list), potvrzení o studiu (nebo jiné dokumenty prokazující nezaopatřenost dítěte. A také příjmy (potvrzení od zaměstnavatele nebo jiné obdobné dokumenty), popř. prohlášení o tom že daná osoba neměla žádní příjmy. Příjmy se dokládají za předchozí kalendářní čtvrtletí.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka ihned v hotovosti na ruku. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčky do 50 000 Kč bez příjmu na ruku. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuze

Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.

Další užitečné informace

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.