Formulář: Kompenzační bonus 500 Kč denně – podzim (říjen a listopad)

Formulář: Kompenzační bonus 500 Kč denně – podzim (říjen a listopad)

Během podzimní epidemie koronavirus (COVID) mohou OSVČ (nebo i dohodáři, či společníci malých sro firem) získat kompenzační bonus 500 Kč na den. Žádost je možné podat již nyní, na příslušném formuláři. Za říjen a listopad 2020 může být nárok až na 24 000 Kč (15 500 Kč za první období a 8 500 Kč za druhé období).

Vzhledem k aktuální epidemii koronavirus (COVID), která během podzimu 2020 propuknula v plné síle, došlo k řadě významných omezení. Mnoho z těchto omezení má vážné dopady na podnikatele (OSVČ, živnostníky, firmy nebo na ně navázané osoby).

Vláda proto schválila kompenzační bonus (podobně jako na jaře). Jedná se o podporu ve výši 500 Kč za jeden den. Za říjen a listopad 2020 je tak možné získat až 24 000 Kč.

Kompenzační bonus říjen a listopad 2020

Podobně, jako během jarních měsíců, i nyní na podzim je kompenzační bonus rozdělený na dvě části:

  • První podzimní kompenzační bonus je za období od 5. 10. 2020 do 4. 11. 2020 (31 kalendářních dní)
  • Druhý podzimní kompenzační bonus je za období od 5. 11. 2020 do 21. 11. 2020 (17 kalendářních dní

Fakticky se ale jedná už o 3 a 4 kompenzační bonus v roce 2020 (první kompenzační bonus 25 tisíc korun byl již na jaře za březen a duben 2020, druhý pak za květen a část června 2020).

Kolik je podzimní podpora pro OSVČ za říjen a listopad?

Kompenzační bonus je ve výši 500 Kč za den. OSVČ (nebo ten, kdo pracuje na dohodu, či společník malé sro firmy), ale nemusí mít nárok po celou dobu bonusového období. Maximálně je možné za říjen a listopad získat:

  • První podzimní kompenzační bonus = 15 500 Kč
  • Druhý podzimní kompenzační bonus = 8 500 Kč

Za říjen a listopad 2020 je tak teoreticky možné získat až 24 000 Kč.

Bude kompenzační bonus pro OSVČ i v prosinci 2020?

Podle schváleného zákona, který řeší podmínky pro podporu pro OSVČ během epidemie koronaviru (COVID), existuje možnost, aby byl na podzim 2020 i třetí kompenzační bonus.

V zákoně se totiž píše: „Dojde-li k prodloužení doby trvání nouzového stavu trvajícího v rámci dosavadního bonusového období, je dalším bonusovým obdobím období odpovídající době prodloužení nouzového stavu.“

Pokud by tedy vláda rozhodla o prodloužení nouzového stavu (a souvisejících mimořádných opatření) i do prosince 2020, pak by mohl vznikat nárok i na třetí kompenzační bonus od 22. listopadu dále.

Kdo má nárok na podzimní kompenzační bonus?

Oproti jarním měsícům, kdy na podporu od státu měli nárok „skoro všichni“ OSVČ, jsou během podzimu podmínky pro nárok na tuto dotaci poměrně přísné:

  • Nárok na kompenzační bonus mohou mít jen ti, jejichž podnikání bylo přímo omezeno mimořádným omezením (jinými slovy, pokud vám vláda přímo nezakázala provozovat vaše podnikání, pak nárok na podporu nemáte)
  • Nárok na kompenzační bonus mají i ti, kdo sice nemají přímo zakázanou činnost, ale jejich služby/výrobky/dodávky jsou alespoň z 80% určeny pro subjekty, které jsou přímo postiženy nějakým zákazem nebo omezením
  • Další podsatnou podmínkou je to, že na podporu mají nárok jenom ti, u nichž příjmy z podnikání tvoří nadpoloviční většinu jejich příjmů

Jaké jsou podmínky pro nárok na podporu pro OSVČ na podzim 2020?

Podmínek, které musí být splněny pro nárok na kompenzační bonus, je ale více. Podrobnější informace je možné najít například na webu Finanční správy zde, nebo na webu Ministerstva financí zde, nebo například v tomto článku o tom, kdo má a kdo nemá nárok na podzimní kompenzační bonus.

Kdo může žádat o podporu za říjen a listopad 2020

Podzimní kompenzační bonus se netýká pouze OSVČ:

  • Na podporu mají nárok podnikající fyzické osoby (OSVČ, živnostníci)
  • Na podporu mají nárok i ti, kdo pracují na dohodu („dohodáři“) – na dohodou o provedení práce (DPP) nebo na dohodu o pracovní činnosti (DPČ)
  • Na podporu mají nárok i společníci „malých“ sro firem

Od kdy je možné žádat kompenzační bonus během epidemie COVID

O kompenzační bonus (podporu pro OSVČ, dohodáře nebo společníky malých sro), je možné žádat již nyní (krátce po začátku listopadu 2020). Na podání žádosti je poměrně dosti času

  • Žádost o první kompenzační bonus musí být podána nejpozději do 5. ledna 2021
  • Žádost o druhý kompenzační bonus musí být podána nejpozději do 22. ledna 2021

Formulář: Žádost o kompenzační bonus za říjen a listopad 2020

Žádost o podporu je nutné podat na předepsaném formuláři:

  • Tento formulář je možné vyplnit buď online přímo na webu Finanční správy.
  • Nebo je možné použít i PDF dokument ke stažení, který vyplníte ručně a následně odešlete na Finanční úřad.

Online formulář – žádost o podzimní kompenzační bonus

Prostřednictvím online formuláře, je možné rovnou požádat o bonus za obě období (tedy rovnou o celých 24 000 Kč). Pochopitelně za předpokladu, že žadatel splňuje podmínky za celé období. Jinak je možné žádat o podporu jen za jednotlivé dny:

  • Online formulář – žádost o podzimní kompenzační bonus je zde

PDF formulář ke stažení – žádost o kompenzační bonus za říjen a listopad 2020

Formulář žádosti o podporu pro OSVČ (a dohodáře nebo společníky malých sro), je možné vyplnit i jako klasický PDF soubor:

  • PDF formulář ke stažení – žádost o podzimní kompenzační bonus za první období je zde
  • PDF formulář ke stažení – žádost o podzimní kompenzační bonus za první období je zde

Kam poslat žádost o kompenzační bonus za podzim 2020

Každý žadatel o podporu za říjen nebo listopad 2020, by měl vyplněný formulář žádosti poslat na „svůj“ Finanční úřad (tam, kde podává daňové přiznání, a kde řeší všechny věci okolo daní atp.).

Podobně, jako na jaře, i na podzim je hned několik možností, jak poslat vyplněnou žádost na finanční úřad:

  • Emailem – stačí obyčejný email bez elektronického podpisu
  • Datovou schránkou
  • Klasickou poštou
  • Osobně na podatelnu Finančního úřadu nebo do sběrného boxu

Kontakty na jednotlivé Finanční úřady je možné najít zde.

Výplata bonusu pro OSVČ: Kdy dostanu peníze na účet?

Finanční správa je připravena zahájit výplatu kompenzačního bonusu ihned poté, co příslušný zákon nabude účinnosti. Zákon byl finálně schválen 11. 11. 2020. K zahájení výplaty prvních kompenzačních bonusů, by tedy mělo dojít během poměrně krátké doby.

To, kdy skutečně dostanete peníze na účet, záleží mimo jiné na tom, kdy podáte žádost (čas máte až do ledna 2021). Záleží také na tom, zda žádost nebude obsahovat nějaké chyby (pak by vše pochopitelně trvalo delší dobu).

Bude také záležet na počtu žádostí, které budou muset finanční úřady zpracovávat. Během jarních měsíců to obvykle fungovalo tak, že peníze na účet přišly během cca 2 – 3 týdnů od podání žádosti o kompenzační bonus.

Diskuze

Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.

Další užitečné informace

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.