Ošetřovné pro OSVČ za listopad až 11 600 Kč – žádost je možné podat od 21. prosince

Do středy 9. prosince 2020, bylo možné podávat žádost o ošetřovné pro OSVČ za říjen 2020. Od 21. prosince bude možné začít podávat žádosti i ošetřovné za listopad 2020.

Vzhledem k tomu, že drtivá většina dětí, se do škol vrátila na konci listopadu (30. 11. 2020), pak je to zřejmě poslední ošetřovné pro OSVČ v roce 2020.

Ošetřovné za listopad pro OSVČ – až 11 600 Kč

Podobně, jako za říjen, si mohou OSVČ od 21. 12. 2020 podat žádost i o ošetřovné za listopad. Nárok je jen u dětí do 10 roků (mladších než 10 let), nebo u dětí s nějakým omezením (I. stupeň závislosti na pomoci jiné osoby).

Za jeden kalendářní den je nárok na ošetřovné ve výši 400 Kč. Na rozdíl od října, v listopadu nebyly žádné podzimní prázdniny. Pokud se dítě vrátilo do školy tak, jako většina dětí (tj. v pondělí 30. 11. 2020), pak je za listopad nárok na ošetřovné ve výši 11 600 Kč (29 kalendářních dní).

Žádost o ošetřovné pro OSVČ za listopad 2020

Žádost o ošetřovné za listopad 2020, bude k dispozici od 21. 12. 2020 na webu Ministerstva průmyslu a obchodu. Online formulář bude k dispozici na obvyklém místě – najdete ho zde

Podmínky pro nárok na ošetřovné za listopad 2020

Podmínky pro ošetřovné za listopad jsou stejné, jako ty v říjnu 2020:

 • Nárok mají pouze OSVČ, které jsou aktivními podnikateli (nemají přerušenou nebo ukončenou činnost)
 • Nárok je jen u dětí mladších 10 roků
 • Nárok je i u starších dětí (nebo jiných osob), pokud jsou závislé na pomoci jiné osoby (alespoň stupeň I.)
 • Nárok je jen po dobu, kdy jsou zavřené školy
 • OSVČ nesmí mít žádné „dluhy“ vůči státu (nezaplacené daně, sociální, zdravotní pojištění apod.)
 • Nárok je na 400 Kč za jeden kalendářní den
 • Na dítě nesmí být vyplácen rodičovský příspěvek nebo mateřská

Je nárok na ošetřovné po otevření školy?

Během jarních měsíců, byl na ošetřovné nárok i poté, co se znovu otevřely školy. Pokud měl rodič dítěte nějaký závažný důvod, proč si chtěl dítě ponechat doma, pak měl i nadále nárok na ošetřovné.

Během podzimu je to jinak. Návrat dětí do škol je v zásadě povinný (povinná školní docházka). V oprávněných případech může dítě pochopitelně zůstat doma. Pak je ale nutné ve škole domluvit individuální studijní plán. A na ošetřovné už není nárok.

Prodloužení nouzového stavu – 4 kompenzační bonus pro OSVČ za prosinec

Ve středu 9. prosince 2020, také parlament rozhodl o dalším prodloužení nouzového stavu. Ten bude platit až do Vánoc, konkrétně do 23. prosince 2020.

Díky prodloužení nouzového stavu se „automaticky“ prodlužuje i doba, po kterou je nárok na kompenzační bonus. Do teď byl nárok na kompenzační bonus za 3 období:

 • 1 podzimní kompenzační bonus od 5. 10. 2020 do 4. 11. 2020
 • 2 podzimní kompenzační bonus od 5. 11. 2020 do 21. 11. 2020
 • 3 podzimní kompenzační bonus od 22. 11. 2020 do 13. 12. 2020

Nyní by měl přibýt i čtvrtý kompenzační bonus:

 • 4 podzimní kompenzační bonus od 14. 12. 2020 do 24. 12. 2020

Celkem může být nárok na kompenzaci až za 81 dní, tedy až na 40 500 Kč. Vzhledem k tomu, jak jsou nastaveny podmínky, mají ale OSVČ nárok na tuto podporu jen za část období (a většina nemá nárok vůbec).

Kdo má nárok na kompenzaci pro OSVČ během epidemie COVID

Nárok na kompenzační bonus pro OSVČ, během podzimní epidemie koronaviru, je pouze v případě, že podnikatelská činnost, byla nějak omezena, nebo se na ni vztahoval nějaký zákaz (vydaný v souvislosti s epidemií koronavirus).

Mezi typické příklady mohou patřit situace:

 • Bylo nařízeno uzavření provozovny (obchod, provozovna služeb, restaurace, sportovní areál apod.) = pak je nárok za dobu, kdy bylo nařízeno uzavření
 • Byl nařízen zákaz prodeje v neděli = pak je nárok jen za konkrétní dny (neděle), kdy nebylo možné prodávat
 • Je nařízeno omezení počtu zákazníků (v prodejně může být vzhledem k ploše jen omezený počet lidí) – i to je omezení, na základě kterého je nárok na podporu

Kompenzační bonus bude možné kombinovat s ošetřovným nebo s podporou Antivirus

Na začátku podzimní epidemie, když se nastavovaly programy pomoci pro OSVČ, byl vyloučen souběh různých druhů podpor.

OSVČ tak nemohl mít současně kompenzační bonus a ošetřovné nebo podporu z programů Antivirus. Musel si vybrat jen jednu podporu (v jeden den nemohly být poskytnuty dvě různé podpory).

To by se ale mělo změnit. V senátu už byla schválena úprava příslušného zákona (zákon 461/2020 Sb.), která umožní čerpat více druhů podpor pro OSVČ současně. Nově by měl být nárok na kompenzační bonus a současně na:

 • Ošetřovné pro OSVČ
 • Podporu Antivirus na nájem
 • Podporu Antivirus pro zaměstnavatele

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka dnes od soukromé osoby. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Finská půjčka se splatností až 45 dní. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Štítky: , , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Ošetřovné pro OSVČ za listopad až 11 600 Kč – žádost je možné podat od 21. prosince

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Vrba Ladislav: nabídnout nejrychlejší pujcky. Žádat mužete od 30 000 Kc do 500 000 000 Kc. Spl...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...