Nový kompenzační bonus – 1000 Kč denně, už za únor a březen 2021

Aktualizace 26. 2. 2021:

Ve čtvrtek 25. 2. 2021 schválil návrh nového zákona o kompenzačním bonusu i Senát. Po podpisu prezidenta tedy začne platit. Podle nových podmínek, bude možné žádat kompenzaci za únor 2021 (až 28 000 Kč) a březen 2021 (až 31 000 Kč), již na začátku března.

Vláda schválila nový kompenzační bonus. Ten by měl mít podobné podmínky, jako platily na jaře 2020. Nárok na podporu by mělo mít podstatně více OSVČ, než na podzim 2020 a v zimě 2021. Dojde i ke zvýšení kompenzačního bonusu na 1000 Kč za den. Nárok bude i při karanténě kvůli COVID.

Nový kompenzační bonus – nové podmínky a více peněz pro OSVČ

V pondělí 15. 2. 2021, vláda schválila nový kompenzační bonus (návrh schválený vládou viz zde).

Mění se podmínky, kdy bude nárok na podporu pro OSVČ, společníky malých s.r.o. firem nebo dohodáře. Vládní návrh, ale musí být schválen ještě v Parlamentu a Senátu.

Pokud bude vládní návrh schválen, pak by na nový kompenzační bonus, byl nárok už od začátku února (od 1. 2. 2021). Za únor by tak OSVČ mohli mít nárok až na 28 000 Kč.

Nový kompenzační bonus by byl rovnou vyhlášen i na březen 2021 – tam by OSVČ mohli dostat až 31 000 Kč.

Návrh zákona předpokládá, že by vláda mohla vyhlašovat i další kompenzační období. Vždy za další kalendářní měsíc, až do konce roku 2021.

Zvýšení kompenzačního bonusu od února 2021

Během podzimu 2020 a zimy 2021, měli podnikatelé (a další subjekty), nárok na podporu 500 Kč za jeden kalendářní den (kdy se na ně vztahovalo nějaké omezení nebo zákaz).

Nově by byl nárok na zvýšenou podporu – až na dvojnásobek:

 • Podpora pro OSVČ a společníky malých s.r.o. firem by se zvýšila na 1000 Kč za den
 • Podpora pro „dohodáře“ (DPP/DPČ) by zůstala stejná – 500 Kč na den
 • Nově by byl nárok na 500 Kč i při karanténě (izolaci)
 • Nově by přibyla podmínka, že kompenzační bonus nemůže být vyšší než průměrná výše příjmu v rozhodném období (aby nebylo „překompenzováno“)

Pro koho bude nový kompenzační bonus určen

 • Podnikatelé (OSVČ), kteří podnikali už před začátkem epidemie (k 5. 10. 2020), nebo přerušili podnikání (po 12. 3. 2020)
 • Společníci malých s.r.o. firem
 • Zaměstnanci na dohodu DPP nebo DPČ – u DPP s příjmem nad 10000 Kč, u DPČ s příjmem nad 3500 Kč

Jaké jsou nové podmínky pro nárok na kompenzační bonus

Na podzim 2020 a v zimě 2021, byl nárok na kompenzační bonus, zpravidla jen při zavřené provozovně (byla ale řada výjimek). Nárok na podporu během epidemie COVID, tak oproti jarním měsícům, měla jen velmi malá část OSVČ.

Nové podmínky pro kompenzační bonus, by to mohly změnit. Nárok bude mít podstatně více subjektů:

 • Základní podmínkou bude pokles tržeb alespoň o 50%
 • Aktuální období v roce 2021 se bude srovnávat s průměrnými tržbami v rozhodném období (3 měsíce v období 1.11.2018 až 31.12.2020)
 • Například při kompenzačním bonusu za únor  2021, by se posuzoval příjem (tržby) v lednu 2021 vůči průměrnému příjmu (tržbám) v listopadu 2018 až lednu 2019 nebo v listopadu 2019 až lednu 2021
 • Ti kdo zahájili podnikání později, si budou moci zvolit kterékoliv 3 měsíce během prvních 8 měsíců po zahájení podnikání
 • Nárok bude při zavřené nebo omezené provozovně
 • Nárok bude, i když OSVČ bude muset do karantény
 • Nárok bude při nutnosti pečovat o dítě (OSVČ nebo jeho zaměstnanci)
 • Nárok bude při poklesu odbytu poskytovaných služeb/výrobků
 • Nárok bude při omezení/zastavení dodávek služeb pro výkon podnikání

Nárok na kompenzační bonus a další podporu (Antivirus apod.)

Podobně, jako u současných podmínek pro nárok na kompenzační bonus, i podle nových podmínek bude možné tuto podporu kombinovat i s jinými programy. Především s programy Antivirus nebo COVID Nájemné (záleží i na tom, jako programy budou zachovány – probíhá „velká“ revize).

Nárok na kompenzační bonus během nařízené karantény

Pokud bude u OSVČ (nebo jiného subjektu) nařízena karanténa, tak bude mít nárok na kompenzační bonus 500 Kč za jeden den v karanténě, i když by na něj jinak podle ostatních podmínek nedosáhl.

Má to být obdoba zvýšené nemocenské při karanténě, která byla nedávno schválena pro zaměstnance (zaměstnanci budou od března dostávat příplatek 370 Kč k nemocenské, pokud budou muset být v karanténě nebo izolaci).

Nárok na kompenzační bonus bude i v exekuci a insolvenci

U nového kompenzačního bonusu by měl být nárok i při insolvenci nebo exekuci. U toho původního (na podzim 2020), nebyl v insolvenci nárok. To až zpětně řešila novela zákona.

Nový kompenzační bonus, na který by měl být nárok od února 2021, to už řeší rovnou v návrhu.

Kdy bude možné požádat o nový kompenzační bonus

Nový kompenzační bonus zatím schválila jenom vláda. Protože se bude jednat o nový zákon, bude nutné ještě schválení Parlamentu a Senátu. Takže nové podmínky začnou platit až v průběhu března 2021 (měly by ale platit zpětně – od února 2021).

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka bez doložení příjmu. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka 50000 Kč ihned na účet. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Štítky: , , , , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Nový kompenzační bonus – 1000 Kč denně, už za únor a březen 2021

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Tereza: Dobrý den, jaký dokument mám předložit zaměstnavateli/na mzdové oddělení pro...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2021: Pokud nyní dostanete kompenzaci za část února podle původních podmínek, tak si...
 • Jan Pýcha: Dobrý den, mám si žádat o 6 kompenzační bonus od 24. ledna 2021 do 15. února 2...
 • PEMA: Dobrý den.Chci se zeptat co lze udělat v tomto případě.Synovi je 35 let a byl pr...
 • Velzel: Děkuji za informaci, došlo mě to v okamžiku kdy jsem předešlý dotaz odklikl, ...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2021: Doposud byl/je nárok je na běžnou "nemocenskou". Těch 250 Kč byl jeden z původn...
 • Velzel: Děkuji za info, myslel jsem že mám nárok, na tu nižší částku, pokud dobře r...