Nový kompenzační bonus – 1000 Kč denně, už za únor a březen

Aktualizace 26. 2. 2021:

Ve čtvrtek 25. 2. 2021 schválil návrh nového zákona o kompenzačním bonusu i Senát. Po podpisu prezidenta tedy začne platit. Podle nových podmínek, bude možné žádat kompenzaci za únor 2021 (až 28 000 Kč) a březen 2021 (až 31 000 Kč), již na začátku března.

Vláda schválila nový kompenzační bonus. Ten by měl mít podobné podmínky, jako platily na jaře 2020. Nárok na podporu by mělo mít podstatně více OSVČ, než na podzim 2020 a v zimě 2021. Dojde i ke zvýšení kompenzačního bonusu na 1000 Kč za den. Nárok bude i při karanténě kvůli COVID.

Nový kompenzační bonus – nové podmínky a více peněz pro OSVČ

V pondělí 15. 2. 2021, vláda schválila nový kompenzační bonus (návrh schválený vládou viz zde).

Mění se podmínky, kdy bude nárok na podporu pro OSVČ, společníky malých s.r.o. firem nebo dohodáře. Vládní návrh, ale musí být schválen ještě v Parlamentu a Senátu.

Pokud bude vládní návrh schválen, pak by na nový kompenzační bonus, byl nárok už od začátku února (od 1. 2. 2021). Za únor by tak OSVČ mohli mít nárok až na 28 000 Kč.

Nový kompenzační bonus by byl rovnou vyhlášen i na březen 2021 – tam by OSVČ mohli dostat až 31 000 Kč.

Návrh zákona předpokládá, že by vláda mohla vyhlašovat i další kompenzační období. Vždy za další kalendářní měsíc, až do konce roku 2021.

Zvýšení kompenzačního bonusu od února 2021

Během podzimu 2020 a zimy 2021, měli podnikatelé (a další subjekty), nárok na podporu 500 Kč za jeden kalendářní den (kdy se na ně vztahovalo nějaké omezení nebo zákaz).

Nově by byl nárok na zvýšenou podporu – až na dvojnásobek:

 • Podpora pro OSVČ a společníky malých s.r.o. firem by se zvýšila na 1000 Kč za den
 • Podpora pro „dohodáře“ (DPP/DPČ) by zůstala stejná – 500 Kč na den
 • Nově by byl nárok na 500 Kč i při karanténě (izolaci)
 • Nově by přibyla podmínka, že kompenzační bonus nemůže být vyšší než průměrná výše příjmu v rozhodném období (aby nebylo „překompenzováno“)

Pro koho bude nový kompenzační bonus určen

 • Podnikatelé (OSVČ), kteří podnikali už před začátkem epidemie (k 5. 10. 2020), nebo přerušili podnikání (po 12. 3. 2020)
 • Společníci malých s.r.o. firem
 • Zaměstnanci na dohodu DPP nebo DPČ – u DPP s příjmem nad 10000 Kč, u DPČ s příjmem nad 3500 Kč

Jaké jsou nové podmínky pro nárok na kompenzační bonus

Na podzim 2020 a v zimě 2021, byl nárok na kompenzační bonus, zpravidla jen při zavřené provozovně (byla ale řada výjimek). Nárok na podporu během epidemie COVID, tak oproti jarním měsícům, měla jen velmi malá část OSVČ.

Nové podmínky pro kompenzační bonus, by to mohly změnit. Nárok bude mít podstatně více subjektů:

 • Základní podmínkou bude pokles tržeb alespoň o 50%
 • Aktuální období v roce 2021 se bude srovnávat s průměrnými tržbami v rozhodném období (3 měsíce v období 1.11.2018 až 31.12.2020)
 • Například při kompenzačním bonusu za únor  2021, by se posuzoval příjem (tržby) v lednu 2021 vůči průměrnému příjmu (tržbám) v listopadu 2018 až lednu 2019 nebo v listopadu 2019 až lednu 2021
 • Ti kdo zahájili podnikání později, si budou moci zvolit kterékoliv 3 měsíce během prvních 8 měsíců po zahájení podnikání
 • Nárok bude při zavřené nebo omezené provozovně
 • Nárok bude, i když OSVČ bude muset do karantény
 • Nárok bude při nutnosti pečovat o dítě (OSVČ nebo jeho zaměstnanci)
 • Nárok bude při poklesu odbytu poskytovaných služeb/výrobků
 • Nárok bude při omezení/zastavení dodávek služeb pro výkon podnikání

Nárok na kompenzační bonus a další podporu (Antivirus apod.)

Podobně, jako u současných podmínek pro nárok na kompenzační bonus, i podle nových podmínek bude možné tuto podporu kombinovat i s jinými programy. Především s programy Antivirus nebo COVID Nájemné (záleží i na tom, jako programy budou zachovány – probíhá „velká“ revize).

Nárok na kompenzační bonus během nařízené karantény

Pokud bude u OSVČ (nebo jiného subjektu) nařízena karanténa, tak bude mít nárok na kompenzační bonus 500 Kč za jeden den v karanténě, i když by na něj jinak podle ostatních podmínek nedosáhl.

Má to být obdoba zvýšené nemocenské při karanténě, která byla nedávno schválena pro zaměstnance (zaměstnanci budou od března dostávat příplatek 370 Kč k nemocenské, pokud budou muset být v karanténě nebo izolaci).

Nárok na kompenzační bonus bude i v exekuci a insolvenci

U nového kompenzačního bonusu by měl být nárok i při insolvenci nebo exekuci. U toho původního (na podzim 2020), nebyl v insolvenci nárok. To až zpětně řešila novela zákona.

Nový kompenzační bonus, na který by měl být nárok od února 2021, to už řeší rovnou v návrhu.

Kdy bude možné požádat o nový kompenzační bonus

Nový kompenzační bonus zatím schválila jenom vláda. Protože se bude jednat o nový zákon, bude nutné ještě schválení Parlamentu a Senátu. Takže nové podmínky začnou platit až v průběhu března 2021 (měly by ale platit zpětně – od února 2021).

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka bez doložení příjmu. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka 50000 Kč ihned na účet. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Štítky: , , , , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Nový kompenzační bonus – 1000 Kč denně, už za únor a březen

Diskuse: 6
 • Custom avatar hanca60@email.cz

  Dobrý den, mám dotaz, pokud moje tržby za listopad 2018 až leden 2019 byly nižší než 1000,- Kč-tedy navrhovaný bonus, dostanu je průměr z tržeb nebo celou 1000,- Kč. Tyto zimní měsíce jsou pro tržby slabší a ještě jsem vlastně začínala. Děkuji za odpoveď Hana

  • Jana Králová, Sociální dávky 2024

   Poku byste měla například za leden 2021 tržby 0 Kč a ve srovnávacím období průměr 10.000 Kč za měsíc, pak dostanete za únor 2021 kompenzační bonus 10.000 Kč (tj. maximálně tolik, kolik byl průměr ve srovnávacím období. Pokud byste měla za leden 2021 tržby 5.000 Kč a ve srovnávacím období průměr 10.000 Kč, pak dostanete kompenzační bonus 5.000 Kč.

   Můžete jít rovnou do webové aplikace, ještě než zadáváte osobní údaje, tak po zadání tržeb vidíte, kolik dostanete – je to jakási „online kalkulačka“ https://ouc.financnisprava.cz/kb2021/

 • Custom avatar J. Schneider

  Dobrý den, chci se zeptat, pokud v pátém bonusovém období, konkrétně 10. 1. 2021 jsem odešel na protialkoholní léčení do nemocnice, mám nárok na zbytek bonusu? Žádal jsem jen od 25.12. 2020 do 10.1. 2021. Živnost jsem pozastavil 24.2. 2021. Děkuji za odpověď.

 • Custom avatar Ilona

  Dobrý den,
  chci se zeptat: u OSVČ – bere se se celkový propad tržeb alespoň o 50% nebo případně propad z každé dotčené činnosti zvlášť? Mám dvě činnosti a obě spolu souvisí – sjednávání pojištění a poradenská činnost.
  Děkuji za odpověď

  • Jana Králová, Sociální dávky 2024

   Pokud by byla situací okolo epidemie dotčena pouze jedna činnost, tak by se měl posuzovat propad příjmů jen u této činnosti. Pokud jsou omezeny obě, tak by se to mělo posuzovat u obou společně (tj. celkový příjem ze všech dotčených činností vs. průměrná výše příjmů ze všech dotčených činností)

 • Custom avatar teichmannova.pavlina@seznam.cz

  Promiňte, ale pokud mi omezení nedovolí podnikat a já mám kvůli tomu propad v příjmu a stále trvá, můžete mi vysvětlit jak z těch 5000 mám vyžít?
  Máte pravdu, je to na kvalitní konopné lano. Děkuji Vám

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Vrba Ladislav: nabídnout nejrychlejší pujcky. Žádat mužete od 30 000 Kc do 500 000 000 Kc. Spl...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...