Nárok na 3 kompenzační bonus na podzim – za prosinec až 15 000 Kč

V pondělí 16. listopadu 2020 se vláda shodla, že bude požadovat prodloužení nouzového stavu (kvůli probíhající epidemii koronaviru COVID) o dalších 30 dní. Aktuálně vyhlášený nouzový stav platí do 21. listopadu 2020. Vláda nyní navrhuje prodloužení o dalších 30 dní, tedy do 20. prosince 2020.

Aktualizace 20. 11. 2020:

19. 11. 2020 schválil parlament prodloužení nouzového stavu do 12. prosince 2020.

Vládou požadované prodloužení, až do 20. prosince 2020, nakonec nebylo schváleno. Nouzový stav by tak měl platit jen do 12.12.2020 (pokud nedojde k nějaké další změně).

Prodloužení nouzového stavu i během prosince 2020

Vláda zdůvodňuje prodloužení nouzového stavu tím, že aby bylo možné i nadále uplatňovat všechna proti epidemiologická opatření, musí být vyhlášen právě nouzový stav (jinak by vláda nemohla například omezovat shromažďování lidí nebo nařizovat zákaz večerního vycházení ven atd.).

O prodloužení nouzového stavu o dalších 30 dní, až do prosince 2020, ale nemůže rozhodnout vláda sama o sobě. To mohla vláda udělat jenom na začátku podzimní části epidemie.

Prvních 30 dní nouzového stavu totiž může vyhlásit vláda jen svým rozhodnutím. Každé další prodloužení nouzového stavu, už ale musí schválit parlament. A to by se mělo řešit ve čtvrtek 19. listopadu 2020.

Prodloužení nouzového stavu a nárok na 3 kompenzační bonus pro OSVČ

S prodloužením nouzového stavu o dalších 30 dní, až do prosince 2020, je ale spojeno i případné prodloužení kompenzací pro podnikatele (OSVČ, živnostníky) postižené epidemií. A netýká se to jen OSVČ.

Na kompenzační bonus během podzimní části epidemie koronaviru COVID, mají nárok i lidé pracující na dohodu (DPP nebo DPČ), nebo také společníci malých s.r.o. firem.

V zákoně číslo 461/2020 Sb., který řeší kompenzační bonus pro osoby/subjekty zasažené epidemií koronaviru je přímo uvedeno:

§ 10 Bonusové období (1) Prvním bonusovým obdobím je období od 5. října do 4. listopadu 2020.  (2) Dojde-li k prodloužení doby trvání nouzového stavu trvajícího v rámci dosavadního bonusového období, je dalším bonusovým obdobím období odpovídající době prodloužení nouzového stavu

Kompenzační bonus (podpora) pro OSVČ na podzim 2020 – říjen a listopad

Aktuálně si mohou OSVČ (nebo i další osoby či subjekty), zasažení mimořádnými opatřeními během epidemie koronaviru COVID (tj. ti kdo mají omezeno nebo zakázáno podnikání), žádat o podporu (kompenzační bonus) od státu.

Vzhledem k tomu, že nouzový stav se během podzimu 2020 již jednou prodlužoval, tak v souladu s výše uvedeným paragrafem zákona o kompenzačním bonusu, je aktuálně nárok na podporu za dvě období – za říjen a listopad 2020:

 • První bonusové období (první kompenzační bonus), je za období od 5. říjen 2020 do 4. listopad 2020
 • Druhé bonusové období (druhý kompenzační bonus), je za období od 5. listopad 2020 do 21. listopad 2020

Kompenzační bonus (podpora) pro OSVČ prosinec 2020

Pokud bude nouzový stav prodloužen o dalších 30 dní, tedy až do prosince 2020, pak by automaticky vznikal nárok na kompenzační bonus i za 3 období:

 • Třetí bonusové období (třetí kompenzační bonus), by byl za období od 22. listopad 2020 do 21. prosinec 2020

Zde jen pozor na to, že prodloužení nouzového stavu musí nejprve schválit parlament. Až po tomto schválení, by případně Finanční správa vyhlásila podmínky, pro nárok na případný 3 kompenzační bonus.

Poznámka: V tom číslování kompenzačních bonusů je trochu zmatek. Fakticky byl totiž na první a druhý kompenzační nárok během jarních měsíců (březen až červen 2020). Na podzim 2020 se tedy ve skutečnosti jedná o třetí a čtvrtý kompenzační bonus a pravděpodobně bude i nárok na pátý kompenzační bonus za prosinec 2020.

Kolik je podpora (kompenzační bonus) pro  OSVČ za říjen a listopad 2020?

Aktuálně je možné na webu Finanční správy požádat o vyplacení podpory (kompenzačního bonusu) pro OSVČ (a další osoby/subjekty), za říjen a listopad 2020:

 • Za první období (od 5. 10. 2020 do 4. 11. 2020), je to částka až 15 500 Kč
 • Za druhé období (od 5. 11. 2020 do 21. 11. 2020), je to částka až 8 500 Kč

Aktuálně si tedy mohou OSVČ (a další osoby, jako dohodáři nebo společníci malých s.r.o), požádat o částku až 24 000 Kč (resp. 500 Kč za jeden kalendářní den).

Kolik je podpora (kompenzační bonus) pro  OSVČ za prosinec 2020?

Pokud dojde k prodloužení nouzového stavu (o zmíněných 30 dní, do prosince 2020), pak by byl nárok na dalších 15 000 Kč:

 • Za třetí období (od 22. 11. 2020 do 21. 12. 2020), by se mohlo jednat až o 15 000 Kč

Opět upozornění – prodloužení nouzového stavu ještě nebylo schváleno, 3 kompenzační bonus za prosinec 2020 je tedy jen teoretický předpoklad, vyplývající z příslušného zákona.

Žádost o podporu pro OSVČ na podzim 2020 – během epidemie COVID

O podporu (kompenzační bonus) si mohou OSVČ (a všichni ostatní, kdo mají nárok), žádat již nyní. Žádost je nutné podat na příslušném formuláři, který je možné najít na webu Finanční správy:

 • Online formuláře je zde
 • PDF formulář ke stažení pro první bonusové období je zde
 • PDF formulář ke stažení pro druhé bonusové období je zde

Vyplněný formulář s žádostí o podporu (kompenzační bonus) za říjen a/nebo listopad 2020, je pak nutné poslat na příslušný Finanční úřad (emailem, datovou schránkou, přes aplikaci Finančního úřadu, poštou, osobně, v podstatě jakkoliv, kromě poštovního holuba).

Kdo má nárok na podporu (kompenzační bonus) během epidemie koronaviru COVID

Zde pak najdete podrobnější informace o tom, kdo má nárok na kompenzační bonus za podzim 2020, nebo jak vyplnit žádost o kompenzační bonus.

Můžete se také podívat na nejčastější otázky a odpovědi, kdo má a kdo nemá nárok na kompenzační bonus:

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Rychlá půjčka 5000 Kč bez osobní schůzky. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka 10.000 Kč ihned na účet. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Štítky: , , , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Nárok na 3 kompenzační bonus na podzim – za prosinec až 15 000 Kč

Diskuse: 4
 • Custom avatar Pavel

  Dobry vecer,muzu mit otazku ohledne kompenzacniho bonusu ale trosku po pravni strance moc mi na tom zalezi dekuji Pavel

 • Custom avatar Pavel

  Mohu?

 • Custom avatar Pavel

  Omlouvam ,ma otazak nebude nejak citliva a platit pravnikovy za radu si ted nemohu,ja vam tu otazku polozim a staci mi jednoduch odpoved.

  Tak nebudu niko jmenovat abych neporusil zakon.
  Dostal jsem od statu kompenzacni bono jako osvc zivnostnik,penize mi prisli na ucet na ktery mela pristup bejvala pritelkyne a ona mi penize vybrala s uctu bez meho vedomi.Ja ji poslal vypis uctu kde je jasne videt ze to je urcene primo me je u prichozi platby rodne cilo a nic penize nevratila a ja se trochu poptaval a kompenzacni bonius je podpora statu v obdobi pandemije pro zivnostiky a dle informaci nemuze nikdo ty to penize vzit napr.exekutot,ani samotny stat vyzivne a alimenty proste nikdo,tudiz jde o tresni cin pokud jsem dobre pochopil.Jak mam postupovat ja jsem od rijna bez primu a doba je vazne zla a zakony by meli platit pro vsechny.Predem dekuji za vasi odpoved Pavel

  • Jana Králová, Sociální dávky 2024

   Je zde otázka, zda vaše přítelkyně měla oficiální dispoziční právo k vašemu bankovnímu účtu. Nebo zda pouze znala pouze vaše přístupové údaje. V druhém případě se jednoznačně jedná o trestný čin. Měl byste se obrátit na Polici ČR a podat trestní oznámení.

   Ještě před tím, můžete vaši bývalou přítelkyni seznámit s tím co bude následovat, třeba to pro ni bude dostatečná hrozba.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • sedlarjara@seznam.cz: Dobrý den, mám syna 19 let a byl mu připsán invalidní důchod 2 stupně. Je stud...
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...