Ukončení pracovního poměru v době pracovní neschopnosti

Ukončení pracovního poměru v době pracovní neschopnosti

Zákon zakazuje, aby vám zaměstnavatel dal výpověď z pracovního poměru, v době kdy jste na nemocenské.

Může dát zaměstnavatel výpověď z pracovního poměru v době pracovní neschopnosti? Jak je to s ukončením zaměstnání, když je člověk na nemocenské? Dostává pak dál nemocenskou? Kdo platí nemocenskou, sociální nebo zdravotní pojištění? A jak je to s papíry nebo s registrací na úřadu práce? Podívejte se na užitečné informace ohledně ukončení pracovního poměru během pracovní neschopnosti.

Výpověď z pracovního poměru během pracovní neschopnosti

Zákon zakazuje, aby vám zaměstnavatel dal výpověď z pracovního poměru, v době kdy jste na nemocenské. Takže výpověď během nemocenské opravdu nehrozí. Ukončení pracovního poměru během pracovní neschopnosti ale možné je a to hned z několika důvodů:

  • Jednalo se o pracovní poměr na dobu určitou = pokud není smlouva prodloužena, tak pracovní poměr zaniká ke sjednanému datu, a to bez ohledu na to, že je zaměstnanec zrovna na neschopence
  • Zaměstnanec je ve zkušební době = v tom případě může dát zaměstnavatel „výpověď“ i v době pracovní neschopnosti – jediné omezení je, že to nesmí být v prvních 14 dnech nemoci
  • Jedná se o ukončení pracovního poměru dohodou – pokud se zaměstnavatel a zaměstnanec dohodnou, pak je ukončení pracovního poměru možné i v době pracovní neschopnosti
  • Zaměstnavatel zanikne – i k tomu může dojít (bankrot, insolvence, aj. důvody pro zánik firmy), pak pochopitelně může pracovní poměr skončit i v době, kdy je zaměstnanec v pracovní neschopnosti

Kalkulačka – výpočet nemocenské (náhrada mzdy za nemoc) v roce 2024

Od 1. 1. 2024, dochází ke zvýšení redukčních hranic, pro výpočet nemocenských dávek (což má vliv i na výpočet nemocenské do zaměstnavatele). Může dojít i k mírnému zvýšení nemocenské. Základní podmínky pro nárok na placenou neschopenku, jsou stejné, jako v předchozích letech.

Od ledna 2024 dochází k zavedení nemocenského pojištění pro zaměstnance – jedná se o 0,6% z hrubé mzdy.

Viz aktuální kalkulačka pro výpočet nemocenské za prvních 14 dní v roce 2023

Nárok na nemocenskou v době ukončení pracovního poměru

Pokud zaměstnanec nastoupil do pracovní neschopnosti ještě před koncem pracovního poměru, tak se pro něj v zásadě nic nemění. Jeho neschopenka pokračuje dál, i nadále dostává nemocenské dávky, které by měl i nadále vyplácet původní zaměstnavatel.

Dalším případem je pak situace, kdy zaměstnanec nastoupí na neschopenku až po skončení pracovního poměru. Pokud je pracovní neschopnost zahájena do 7 dnů od konce posledního zaměstnání, pak je to stejné, jako by byl zaměstnanec stále ještě zaměstnaný. Jedná se o tzv. ochranou lhůtu, která je právě oněch 7 dní. Ochranná lhůta po skončení zaměstnání se nevztahuje na některé specifické případy (viz. příslušný zákon).

Kdy jít na úřad práce?

Pokud je váš pracovní poměr ukončen v průběhu pracovní neschopnosti, pak by vás mohlo zajímat, kdy vyřídit všechny papíry u svého zaměstnavatele (např. zápočtový list apod.), a kdy jít na úřad práce.

Vzhledem k pracovní neschopnosti (se kterou jsou často spojeny jen velmi omezené vycházky) má toto smysl řešit až po ukončení neschopenky. Na Úřadu práce by vás tak jako tak nepřijali do evidence uchazečů o zaměstnání, protože osobu na neschopence nelze zaevidovat. Ani vám tak nevzniká nárok na podporu v nezaměstnanosti. Na tu budete mít nárok až po ukončení výplaty nemocenských dávek. Na úřad práce tedy půjdete, až ve chvíli kdy vám ošetřující lékař podepíše ukončení neschopenky.

To samé pak platí i pro jednání s bývalým zaměstnavatelem. I tam případně stačí zajít až po skončení neschopenky.

Akční nabídka: Potřebujete sehnat peníze a nevíte si rady? Podívejte se na tuto finanční nabídku – Půjčka bez podvodu. Uvidíte že budete spokojeni. A když ne tak zkuste ještě tuto – Půjčka zdarma bez příjmu a bez ručitele. Je to zaručený způsob jak získat peníze.

Diskuze

Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.

Další užitečné informace

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.