Tabulka výživné a alimenty – kolik je výživné na dítě 2024

Tabulka výživné a alimenty – kolik je výživné na dítě 2024

Kdo má nárok na výživné nebo alimenty na dítě? Kdy musí otec platit výživné matce dítěte?

Kdo má nárok na výživné nebo alimenty na dítě? Kdy musí otec platit výživné matce dítěte? Jak vyřídit alimenty, a co dělat když vám ten druhý neplatí? Jak postupovat, kde hledat pomoc, a na co si dát pozor? Přinášíme vám přehled všech základních faktů, a důležitých informací, na téma výživné a alimenty na dítě.

Vzájemná vyživovací povinnost rodičů a dětí

Obecně platí zásada, že rodiče a děti mají vzájemnou vyživovací povinnost. Zpravidla se pojmy jako výživné nebo alimenty spojuje pouze s případy, kdy jeden z rodičů platí tomu druhému peníze za nezaopatřené nezletilé dítě. Obecná právní úprava v oblasti výživného je ale mnohem komplexnější. Vyživovací povinnost tak nemají jenom rodiče (otec nebo matka), ale ve výsledku i děti (dospělé děti mají zákonnou povinnost postarat se o své rodiče, kteří jsou třeba nemohoucí nebo v důchodu).

Kalkulačka výživné na dítě – kolik jsou minimální alimenty 2024?

Pro výpočet výživného, hraje roli celkový počet dětí (počet vyživovacích povinností), věk dětí (a fáze jejich života) a také doba, kterou druhý rodič tráví s dítětem (podíl druhého rodiče na péči o dítě).

Výpočet v kalkulačce výživného, vychází z metodiky pro výpočet doporučené výše alimentů, kterou vydalo Ministerstvo spravedlnosti (viz zde).

Kalkulačka výživné (alimenty) 2024
Čistá mzda povinné osoby(*)

Počet dětí (na které má platit alimenty)
1 dítě:
Věková kategorie 1 dítěte
Počet dní, které 1 dítě tráví u druhého rodiče (který bude platit)
2 dítě:
Věková kategorie 2 dítěte
Počet dní, které 2 dítě tráví u druhého rodiče (který bude platit)
3 dítě:
Věková kategorie 3 dítěte
Počet dní, které 3 dítě tráví u druhého rodiče (který bude platit)
4 dítě:
Věková kategorie 4 dítěte
Počet dní, které 4 dítě tráví u druhého rodiče (který bude platit)
Výpočet
(*) Pro výpočet se zadává průměrná čistá měsíční mzda povinné osoby, včetně i dalších příjmů (příjmy z práce na DPP nebo DPČ, příjmy z pronájmu, příjmy z podnikání OSVČ, renta, výsluhový příspěvek, invalidní nebo starobní důchod, některé sociální dávky (nemocenská, mateřská, rodičovská, apod.)).

Kolik je výživné na dítě

Na úvod je nutné říci, že zatím stále neexistuje žádná jasná definice toho, kolik by mělo být výživné na dítě. Jeho výše je buďto záležitostí dohody mezi otcem a matkou. Nebo pokud se vzájemně nedohodnou, o výši výživného na děti rozhoduje soud. Ten posuzuje sociální podmínky obou rodičů a stanovuje individuální výši výživného.

Tabulka: Doporučená výše výživného – kolik budou alimenty 2024

V následující tabulce najdete doporučenou výši výživného (aktuální verze tabulky, kterou vydalo Ministerstvo spravedlnosti. V tabulce jsou tyto 4 kategorie, podle věku/životní fáze:

  • I. Předškolní věk (0 – 5 roků)
  • II. První stupeň ZŠ (6 – 10 roků)
  • III. Druhý stupeň ZŠ (11 – 15 roků)
  • IV. SŠ a vyšší vzdělávání (16 roků a více)
Věk Výživné na 1 dítě Výživné na 2 děti Výživné na 3 děti Výživné na 4 děti
I. 14% 12% 10% 8%
II. 16% 14% 12% 10%
III. 18% 16% 14% 12%
IV. 20% 18% 16% 14%

Vyživovací povinnost otce na matku dítěte po porodu

Kromě vyživovací povinnosti na dítě, má otec dítěte i vyživovací povinnost na matku dítěte. Pokud otec a matka dítěte nejsou manželé, má i tak otec dítěte povinnost zajistit výživu matky, která porodila jeho dítě. Nárok na toto výživné má matka až do 2 let věku dítěte (do 2 roků po porodu). Kromě povinnosti platit pravidelné výživné, má pak otec dítěte povinnost přispívat i na jednorázové výdaje spojené s těhotenstvím a porodem.

Pokud otec dítěte nechce tyto výdaje nebo výživné platit, musí se matka dítěte obrátit na soud. Soud může nařídit povinnost platit už v době těhotenství. Platí totiž, že i když ještě není možné určit otcovství (testy je často možné provádět až po porodu), soud může nařídit tuto povinnost domnělému otci (s tím rizikem, že pokud by se otcovství následně neprokázalo, bude muset matka poskytnuté peníze vracet).

Základní fakta o výživném a alimentech

  • O výživném vždy rozhoduje soud. Při sporech o výživné na nezletilé děti se ale neplatí soudní poplatky
  • Oba rodiče mají povinnost předložit soudu své příjmy – buď ze zaměstnání, nebo z podnikání. Z nich pak soud vychází při stanovení toho, kolik bude výživné na dítě (nebo na děti)
  • Výživné, které určil soud, se pak už dále nedaní – současně se započítává jako příjem při žádostech o různé sociální dávky
  • Není žádný předpis, který by říkal, kolik může být minimální nebo maximální výživné. Soud přihlíží k tomu, jaké byly sociální a majetkové poměry před a po rozvodu. Snahou je, aby dětem byl zajištěn podobný životní standard, na jaký byly zvyklé
  • Alimenty má (otec nebo matka) povinnost platit vždy každý měsíc (pokud soud nerozhodne jinak). Platí se dopředu (tedy ne jako výplata v zaměstnání o měsíc později, ale na začátku daného měsíce, by měla být zaplacená částka alimentů, na daný měsíc
  • Do 18 roků se výživné platí tomu rodiči, který má dítě svěřené do péče
  • Nad 18 roků by se alimenty měli platit již přímo dítěti (na výživné má nárok dítě)
  • Povinnost platit soudem stanovené alimenty nezaniká ve chvíli, kdy dítě ukončí školu. Je vždy nutné podat k soudu návrh na zrušení vyživovací povinnosti
  • O výživné může žádat o otci či matka dítěte. V případě, že k rozvodu dojde z viny jedno z nich, může ten druhý u soudu také žádat o výživné (zvláště v případech kdy se výrazně liší příjmy obou manželů), v tomto případě se ale již platí soudní poplatky

Co dělat když vám neplatí alimenty

Co dělat v případě, kdy soud sice stanovil vyživovací povinnost, ale druhá strana (otec či matka dítěte) alimenty stejně neplatí?

Ideální je, pokud se oba rodiče dítěte mezi sebou dovedou dohodnout. Pokud existuje nějaký rozumný důvod, proč ten druhý přestal platit (dlouhodobá nemoc, ztráta zaměstnání ap.), vždy se určitě dá najít nějaký kompromis, domluvit si splátkový kalendář apod. Pokud dohoda není možná, měl by následovat „tvrdý“ postup.

Jak vymáhat alimenty

Výživné můžete vymáhat prostřednictvím exekuce. Stačí se obrátit na okresní soud v místě vašeho trvalého bydliště, kde podáte návrh na výkon rozhodnutí (na exekuci). Ten soud zpravidla obratem schválí. Exekuce pak nejčastěji probíhá srážkami ze mzdy, jsou ale i další možnosti.

Pokud vám druhý rodič dítěte nezaplatil alimenty 4 měsíce po sobě, můžete na něj podat i trestní oznámení pro zanedbání povinné výživy. V tomto případě dotyčnému hrozí nepodmíněný trest (vězení), a soudy o tom zpravidla rozhodují velmi rychle. Je to velmi často dostatečná motivace, aby vám ten druhý zaplatil, co dluží.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Půjčky bez registru a bez dokazování příjmů. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Půjčky bez registru a bez zástavy majetku. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Diskuze

Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.

Další užitečné informace

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.