Pokud někdo pracuje (resp. má nějaký obdobný příjem) bude mít přídavky na dítě vyšší o 300 Kč měsíčně
S účinností od 1. 1. 2018 vstoupí v platnost novela zákon o státní sociální podpoře (zákon číslo 117/1995 Sb.). Jednou z novinek, které tato novela přináší, je i zvýšení přídavků na dítě, nebo změny v tom, jak je posuzován nárok na tyto sociální dávky.
V roce 2024 platí stejné podmínky pro nárok na dětské přídavky, jako v minulém roce.
Na přídavky je nárok, pokud je příjem v rodině, do 3,4 násobku životního minima.
Výše příspěvku na dítě, je v roce 2024 stejná – podle věku dítěte je to 1 330 Kč až 1 580 Kč.
Od 1. ledna 2018 se u příspěvků na dítě změní hned několik věcí.
Novela zákona sice na jednu stranu ponechává výši přídavků v původní výši – tedy:
Pokud ale některý z rodičů (resp. alespoň jedna ze společně posuzovaných osob), bude mít jeden z níže uvedených příjmů, ve výši alespoň 3410 Kč měsíčně, pak bude nárok na vyšší přídavky. A to:
Jak již bylo zmíněno výše, nově se u přídavků na dítě nebude posuzovat předchozí kalendářní rok, ale předchozí kalendářní čtvrtletí. Tato změna začíná platit od 1. října 2017, takže napoprvé se budou dokládat příjmy za červenec, srpen a září 2017.
Pokud pak v tomto období, alespoň jeden z rodičů (nebo obecněji jedna ze společně posuzovaných osob), bude mít příjem v minimální výši 3410 Kč ze zaměstnání, nebo jiné výdělečné činnosti, nebo případně z někoho příjmu uvedeného v zákonu, pak bude nárok na vyšší přídavky.
§ 18 Výše přídavku na dítě
(2) Pokud některá ze společně posuzovaných osob má v každém kalendářním měsíci rozhodného období příjem
a, podle § 5 odst. 1 písm. a) bodu 1, alespoň ve výši částky životního minima jednotlivce (*),
b, podle § 5 odst. 1 písm. a) bodu 2,
c, z dávek nemocenského pojištění,
d, z dávek důchodového pojištění,
e, z podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci,
f, z příspěvku na péči o osobu do 18 let věku, nebo
g, z rodičovského příspěvku, pokud je poskytován po vyčerpání peněžité pomoci v mateřství,
náleží nezaopatřenému dítěti přídavek na dítě ve zvýšené výměře.
(*) Výše životního minima jednotlivce je v roce 2017 částka 3410 Kč. K tomu, aby byl nárok na zvýšení přídavků, by měla stačit i jen nějaká brigáda (DPP nebo DPČ) nebo případně i jen práce na zkrácený/částečný úvazek. Nebo i jen to, že jste nezaměstnaní a dostáváte podporu v nezaměstnanosti.
Příklad 1: Pan a paní Novákovi mají dvě děti. Mladší dítě má 2 roky, starší 7 roků. Průměrný měsíční příjem rodiny je 25 000 Kč. Pan Novák pracuje, paní Nováková je na rodičovské a dostává rodičovský příspěvek.
Příklad 2: Pan a paní Dvořákovi mají 3 děti a to ve věku 5 roků, 9 roků a 17 roků. Pan Dvořák pracuje a jeho průměrná čistá mzda je 28000 Kč, paní Dvořáková je žena v domácnosti bez příjmu.
Až doposud se u přídavků na dítě dokládalo aktuální potvrzení o studiu a přehled o příjmech za předchozí kalendářní rok (vždy na začátku školního roku). Tyto dokumenty se dokládaly na konci září/začátku října. Na základě toho, pak byly přídavky na dítě přiznány na celý školní rok. V říjnu 2016 tedy případně vznikl nárok na přídavky v období říjen 2016 – září 2017.
Nově pak, od října 2017 bude nutné doložit aktuální potvrzení o studiu a přehled o příjmech na třetí kalendářní čtvrtletí 2017 – tedy za červenec – září.
Pokud jste doposud neměli nárok na přídavky na dítě, pak si o ně po 1. 1. 2018 můžete požádat. Žádost se podává na místním Úřadu práce (podle místa trvalého bydliště). Kromě potvrzení o studiu u školáků a studentů, se dokládají osobní doklady (občanský průkaz, rodný list) a potvrzení o příjmech (ze zaměstnání apod.). Nebo případně prohlášení o tom, že jste neměli žádné příjmy.
SUPER nabídka: Nevíte, kde vzít peníze? Pomůžeme vám! Máme tady neopakovatelnou akční nabídku – Půjčka 10 tisíc. Určitě budete spokojeni. A pokud jsme se náhodou netrefili správně, pak nabízíme ještě – Nebankovní půjčky bez registru. To je solidní a jistá cesta, jak sehnat peníze.
Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.
Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.