Zvýšení důchodů – důchodci dostanou od 1. 1. 2015 přidáno

Zvýšení důchodů – důchodci dostanou od 1. 1. 2015 přidáno

Od 1. 1. 2015 by mělo dojít k valorizaci důchodů. A to tak, že průměrný důchod by se měl navýšit o cca 200 Kč měsíčně.

Důchody se zpravidla zvyšují každý rok. Na začátku roku 2014 bylo ale navýšení důchodů spíše pouze „kosmetickou“ záležitostí. Průměrný důchod se totiž zvyšoval pouze o cca 50 Kč. Pro ten další rok – 2015 – je ale plánováno vyšší zvýšení důchodů. Průměrný důchod by se měl navýšit o cca 200 Kč.

O kolik se zvýší důchody v roce 2015?

Od 1. 1. 2015 by mělo dojít k valorizaci důchodů. A to tak, že průměrný důchod by se měl navýšit o cca 200 Kč měsíčně. Takže průměrný starobní důchod v ČR by měl stoupnout na 11 276 Kč. Vláda se tak rozhodla pro návrat k předchozím pravidlům pro navyšování důchodů. Ty by pak tedy – a nejenom v roce 2015 – měly růst vždy o inflaci plus jednu třetinu z růstu reálné mzdy. V roce 2013 a 2014 platilo, že důchody rostly jen o jednu třetinu inflace a růstu reálné mzdy. Toto opatření bylo zavedeno vládou premiéra Nečase v rámci úsporných opatření.

Podle odhadů ministerstva práce sociálních věcí by tak téměř 45% všech důchodců mělo od prvního ledna 2015 dostat o 151 – 200 Kč více, 31% důchodců bylo dostat o 201 – 250 Kč více, než kolik je jejich důchod v roce 2014. Průměrný důchod by se tak měl zvýšit přibližně o 1,8%

Podle odhadů ministerstva by se tak důchody v roce 2015 měli posunout na úroveň 41,2% průměrné hrubé mzdy, což odpovídá asi 54% průměrné čisté mzdy.

Navyšovat by se měly všechny typy důchodů – tedy jak starobní, tak i invalidní, vdovský, vdovecký či sirotčí. Stejně tak by se měly navýšit i různé příplatky k důchodům pro odbojáře, vězně komunistického režimu nebo pozůstalé po těchto osobách.

Změna pravidel pro odchod do důchodu

Mimo valorizaci důchodů současná vláda stále zvažuje změnu pravidel pro odchody do důchodů. Z dlouhodobého hlediska je totiž současný model neudržitelný. V roce 2014 tedy komise odborníků pod vedením profesora Martina Potůčka vypracovala několik návrhů, jak by se mohly změnit pravidla pro odchody do důchodů. Zatím ale nepadlo žádné rozhodnutí a vše je stále jen ve fázi úvah.

Aktuálně platí, že například lidé narození v roce 1983 by do důchodu šli až v 68 letech. Děti, které se narodily nyní, by pak do důchodu měli odcházet dokonce až o 5 roků později, tedy až v 73 letech. Současně se postupně snižují rozdíly mezi tím, kdy odcházejí do důchodu muži a kdy ženy. Aktuálně nastavený trend je takový, aby se tyto hranice postupně sjednotily. Tedy aby u žen přestalo hrát roli, kolik měli dětí (jako je tomu nyní, kdy se za každé dítě, které žena porodila, snižuje hranice pro odchod do důchodu).

Akční nabídka: Potřebujete sehnat peníze a nevíte si rady? Podívejte se na tuto finanční nabídku – Nutně potřebuji půjčit peníze &ndash. Uvidíte že budete spokojeni. A když ne tak zkuste ještě tuto – Půjčka bez doložení příjmu do 5000 Kč. Je to zaručený způsob jak získat peníze.

Diskuze

Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.

Další užitečné informace

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.