O kolik se zvýší důchody – důchodci dostanou přidáno

O kolik se zvýší důchody – důchodci dostanou přidáno

Od 1. 1. 2015 by mělo dojít k valorizaci důchodů. A to tak, že průměrný důchod by se měl navýšit o cca 200 Kč měsíčně.

Důchody se zpravidla zvyšují každý rok. Na začátku roku 2014 bylo ale navýšení důchodů spíše pouze „kosmetickou“ záležitostí. Průměrný důchod se totiž zvyšoval pouze o cca 50 Kč. Pro ten další rok – 2015 – je ale plánováno vyšší zvýšení důchodů. Průměrný důchod by se měl navýšit o cca 200 Kč.

Zvýšení důchodů v roce 2024 (valorizace od 1. ledna 2024)

Od 1. 1. 2024, se budou zvyšovat všechny důchody o 360 Kč. V roce 2024, se bude valorizovat pouze základní složka důchodu (nově 4400 Kč). Procentní (zásluhová) část důchodu se nemění.

Všichni důchodci dostanou přidáno stejně. Starobní, invalidní, vdovské, vdovecké nebo sirotčí důchody se zvýší o 360 Kč měsíčně.

V září 2023, byly definitivně schváleny nové podmínky pro výpočet valorizace a pro předčasné důchody. Nové podmínky platí od 1. října 2023.

O kolik se zvýší důchody v roce 2015?

Od 1. 1. 2015 by mělo dojít k valorizaci důchodů. A to tak, že průměrný důchod by se měl navýšit o cca 200 Kč měsíčně. Takže průměrný starobní důchod v ČR by měl stoupnout na 11 276 Kč. Vláda se tak rozhodla pro návrat k předchozím pravidlům pro navyšování důchodů. Ty by pak tedy – a nejenom v roce 2015 – měly růst vždy o inflaci plus jednu třetinu z růstu reálné mzdy. V roce 2013 a 2014 platilo, že důchody rostly jen o jednu třetinu inflace a růstu reálné mzdy. Toto opatření bylo zavedeno vládou premiéra Nečase v rámci úsporných opatření.

Podle odhadů ministerstva práce sociálních věcí by tak téměř 45% všech důchodců mělo od prvního ledna 2015 dostat o 151 – 200 Kč více, 31% důchodců bylo dostat o 201 – 250 Kč více, než kolik je jejich důchod v roce 2014. Průměrný důchod by se tak měl zvýšit přibližně o 1,8%

Podle odhadů ministerstva by se tak důchody v roce 2015 měli posunout na úroveň 41,2% průměrné hrubé mzdy, což odpovídá asi 54% průměrné čisté mzdy.

Navyšovat by se měly všechny typy důchodů – tedy jak starobní, tak i invalidní, vdovský, vdovecký či sirotčí. Stejně tak by se měly navýšit i různé příplatky k důchodům pro odbojáře, vězně komunistického režimu nebo pozůstalé po těchto osobách.

Změna pravidel pro odchod do důchodu

Mimo valorizaci důchodů současná vláda stále zvažuje změnu pravidel pro odchody do důchodů. Z dlouhodobého hlediska je totiž současný model neudržitelný. V roce 2014 tedy komise odborníků pod vedením profesora Martina Potůčka vypracovala několik návrhů, jak by se mohly změnit pravidla pro odchody do důchodů. Zatím ale nepadlo žádné rozhodnutí a vše je stále jen ve fázi úvah.

Aktuálně platí, že například lidé narození v roce 1983 by do důchodu šli až v 68 letech. Děti, které se narodily nyní, by pak do důchodu měli odcházet dokonce až o 5 roků později, tedy až v 73 letech. Současně se postupně snižují rozdíly mezi tím, kdy odcházejí do důchodu muži a kdy ženy. Aktuálně nastavený trend je takový, aby se tyto hranice postupně sjednotily. Tedy aby u žen přestalo hrát roli, kolik měli dětí (jako je tomu nyní, kdy se za každé dítě, které žena porodila, snižuje hranice pro odchod do důchodu).

Akční nabídka: Potřebujete sehnat peníze a nevíte si rady? Podívejte se na tuto finanční nabídku – Nutně potřebuji půjčit peníze. Uvidíte že budete spokojeni. A když ne tak zkuste ještě tuto – Půjčka bez doložení příjmu do 5000 Kč. Je to zaručený způsob jak získat peníze.

Diskuze

Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.

Další užitečné informace

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.